Uroczysta sesja Rady Ochrony Pracy

W spotkaniu uczestniczył przewodniczący ZR Kazimierz Kimso, członek ROP.
W apelu podjętym z okazji Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy członkowie ROP napisali m.in. "Dynamiczny rozwój gospodarczy Polski nie zawsze idzie w parze z dbałością o zdrowie i życie zatrudnionych".
"Bezpieczeństwo przegrywa z chęcią obniżenia kosztów"
"Bezpieczeństwo pracowników zbyt często przegrywa z poszukiwaniem możliwości obniżki kosztów i dążeniem do zwiększenia rentowności produkcji, często niestety, za cenę zdrowia zatrudnionych" - czytamy dalej w apelu.
"Działania organów nadzoru i kontroli warunków pracy, w tym wzmożony nadzór Państwowej Inspekcji Pracy nad zakładami, w których odnotowywana jest duża liczba wypadków oraz wysoki poziom narażenia pracowników na czynniki szkodliwe dla zdrowia stanowią punkt wyjścia do ukierunkowania poprawy warunków pracy. Niestety zakłady pracy, które nie podejmują skutecznych działań dla poprawy warunków pracy, odpowiadają za wciąż wysoki poziom wypadków w pracy"
- napisano.
W 2022 roku było, jak dowiadujemy się z apelu, było ponad 66 tysięcy wypadków przy pracy, a prawie w każdym dniu pracy ginie 1 pracownik. Niepokoi także wciąż nie malejąca liczba ponad 2,5 tysiąca chorób zawodowych. "Nadzieje na poprawę sytuacji związane z postępem technicznym, bez wzrostu kompetencji pracowników, nie spełniły się" - napisali autorzy apelu.