Skandal w Ravensbrueck. Kompromitacja sędzi Iustitii. Symbol NSZ nazywa "krzyżem żelaznym"

23 kwietnia odbyły się obchody wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrueck. Podczas obchodów doszło do skandalu, kiedy to niemiecka policja nie wpuściła grupy Polaków z polskimi flagami. Tymczasem sędzia Iustitii w kompromitujących słowach odniosła się do sprawy.
Kompromitacja sędzi Iustitii Skandal w Ravensbrueck. Kompromitacja sędzi Iustitii. Symbol NSZ nazywa
Kompromitacja sędzi Iustitii / pixabay.com

W niedzielę rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę wyzwolenia niemieckich obozów koncentracyjnych w Ravensbrueck i Sachsenhausen. Podczas wydarzenia doszło do skandalicznej sytuacji. Na obchodach pojawili się reprezentanci polskiego Związku Narodowych Sił Zbrojnych ze Szczecina z flagami z symbolami NSZ. Jednak nie zostali oni wpuszczeni przez niemieckich funkcjonariuszy.

Kompromitacja sędzi Iustitii

Do sprawy odniosła się Krajowa Rada Sądownictwa. 

"Polacy nie mogą dochodzić w polskich sądach na drodze cywilnej roszczeń wobec Niemiec za zbrodnie międzynarodowe ani uczcić pamięci ofiar w KL Ravensbrück! Niemieccy organizatorzy 78. rocznicy wyzwolenia obozu nie wpuścili Polaków z biało-czerwonymi flagami" - napisała na Twitterze KRS i opublikowała zdjęcie z zajścia.

Wpis KRS w skandalicznych słowach postanowiła skomentować sędzia Iustitii Olimpia Baranska-Maluszek.

"Przecież to jacyś neofaszyści z flagami z niemieckimi krzyżami żelaznymi. Nie jest dziwne, że ich policja nie wpuściła. PseudoKRS staje w ich w obronie? Jak tam sprawa antysemickich wpisów Dudzicza w Prokuraturze Krajowej? Nadal kiszona?" - napisała.

Krzyż Żelazny to wpierw pruskie, pochodzące z początku XIX wieku, a potem niemieckie odznaczenie wojskowe nadawane za męstwo na polu walki, a także za sukcesy dowódcze. Polakom ten symbol jednoznacznie kojarzy się z II wojną światową i niemieckimi zbrodniarzami.

Problem w tym, że to nie Krzyż Żelazny widnieje na flagach, a symbol Narodowych Sił Zbrojnych - jednej z trzech największych organizacji wojskowych polskiego podziemia.

Skandaliczny wpis sędzi w mocnych słowach komentuje Dariusz Matecki, szczeciński radny Solidarnej Polski.

"Sędzia członków Narodowych Sił Zbrojnych nazywa "neofaszystami z flagami z niemieckimi krzyżami żelaznymi". Będę rekomendować NSZ pozew o naruszenie dóbr osobistych i chętnie jako fundacja @OMAntypolonizmu pomożemy w jego napisaniu. Trzeba gnać taką patologię z polskich sądów" - napisał polityk.

KL Ravensbrueck

Niemiecki obóz Ravensbrueck działał od 1939 roku jako obóz koncentracyjny dla kobiet. W kwietniu 1941 roku utworzono tam również obóz męski, a w czerwcu 1942 roku - dodatkowo obóz dla młodych kobiet i dziewcząt. Do obozu Ravensbrueck przyłączono ponad 40 podobozów, których więźniowie musieli wykonywać prace przymusowe.

Według danych Miejsca Pamięci Sachsenhausen, w latach 1936-45 w tym niemieckim obozie koncentracyjnym więziono ponad 200 tys. osób. Dziesiątki tysięcy więźniów zmarło z powodu głodu, chorób, pracy przymusowej, eksperymentów medycznych i maltretowania lub stało się ofiarami systematycznej eksterminacji dokonywanej przez Niemców.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kato-oszołom. Rusin składa życzenia z okazji Dnia Dziecka z ostatniej chwili
"Kato-oszołom". Rusin składa "życzenia" z okazji Dnia Dziecka

Celebrytka Kinga Rusin przy składaniu życzeń swojej społecznosci z okazji Dnia Dziecka nie omieszkała obrazić polityków Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem oberwało się ministrowi edukacji i naukowi, Przemysławowi Czarnkowi.

Elon Musk wygrał przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali Starlink dla Ukrainy z ostatniej chwili
Elon Musk wygrał przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali Starlink dla Ukrainy

Firma Elona Muska SpaceX wygrała przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali internetowych Starlink dla Sił zbrojnych Ukrainy - podaje w czwartek agencja Bloomberg, powołując się na komunikat Pentagonu.

Wojciech Wybranowski zabiera głos po odejściu z „Głosu Wielkopolskiego” z ostatniej chwili
Wojciech Wybranowski zabiera głos po odejściu z „Głosu Wielkopolskiego”

Media we wtorek donosiły, że z końcem maja dotychczasowy red. naczelny „Głosu Wielkopolskiego” Wojciech Wybranowski żegna się ze swoim stanowiskiem. Teraz sam dziennikarz zabrał w tej sprawie głos.

Mają za nic Traktaty. Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE z ostatniej chwili
"Mają za nic Traktaty". Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE

Parlament Europejski domaga się odwołania prezydenji Węgier w Unii Europejskiej. Stanowczo w tej sprawie zaregowała była premier Beata Szydło.

Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO] z ostatniej chwili
Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO]

Magazyn śledczy Anity Gargas bierze pod lupę afery w spółdzielniach mieszkaniowych. Emisja odcinka w czwartek 1 czerwca o 22:30 w TVP 1.

Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. System już działa, ale... z ostatniej chwili
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. "System już działa, ale..."

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią została ukończona. Straż Graniczna rozpoczęła oficjalny odbiór ostatniego odcinka, na którym prace opóźniły się przez zalanie terenu. Cały system jest już włączony na 206 kilometrach - poinformowała rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska.

Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre z ostatniej chwili
Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre

Brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Wydaje się, że książę Harry i Meghan Markle na dobre znikną z przestrzeni publicznej. Jak informuje „Daily Mail”, książę i księżna Sussex postanowili porzucić kręcenie filmów dokumentalnych, publikowanie jakichkolwiek wspomnień i udzielanie wywiadów godzących w rodzinę królewską.

Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA z ostatniej chwili
Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA

Szymon Marciniak nie będzie sędzią finału Ligi Mistrzów? Media informują o donosie, który do UEFA złożyło stowarzyszenie "Nigdu więcej".

„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek? z ostatniej chwili
„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek?

Na 4 czerwca środowiska opozycyjne zaplanowały marsz, który oficjalnie ma uczcić 34. rocznicę „częściowo wolnych” wyborów w Polsce. Do udziału zachęca głównie Platforma Obywatelska pod przewodnictwem Donalda Tuska, a swój udział zadeklarowali członkowie innych ugrupowań opozycyjnych, m.in. Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaplanowano już trasę marszu, godziny, w jakich odbędzie się wydarzenie, główne hasło („Czas ulicy”), powstały także grafiki promujące wydarzenie. Co ciekawe, to właśnie jedna z ilustracji promujących marsz budzi obecnie sporą konsternację.

„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu” z ostatniej chwili
„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu”

– Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu sojuszu – oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na Facebooku; ministra cytuje agencja Reutera.

Emerytury
Stażowe