Rośnie liczba nielegalnych migrantów w Niemczech. Opozycja wzywa władze

W Niemczech opozycyjne ugrupowanie CDU/CSU wzywa do zwiększenia kontroli na granicach w związku z rosnącą falą nielegalnych migrantów. Żądanie to dotyczy szczególnie granicy niemiecko-austriackiej – informuje w niedzielę portal dziennika „Die Welt”. Politycy wskazują też, że „odpowiednio chroniona” powinna być także zewnętrzna granica UE.
Zdjęcie ilustracyjne Rośnie liczba nielegalnych migrantów w Niemczech. Opozycja wzywa władze
Zdjęcie ilustracyjne / fot. Pixabay

Jeśli rząd federalny nie podejmie zdecydowanych środków zaradczych, w tym roku zarejestrujemy znacznie powyżej 300 tys. wniosków o azyl. A to, że minister spraw wewnętrznych (Nancy Faeser) w tak kryzysowej sytuacji rozszerza kontrole graniczne tylko na granicę z Austrią jest całkowicie nieadekwatne

– stwierdził Thorsten Frei, szef grupy parlamentarnej CDU w Bundestagu. Deputowany opowiedział się ponadto za rozszerzeniem kontroli na granice z Czechami oraz Szwajcarią.

Niemiecka policja odnotowuje obecnie więcej nielegalnych wjazdów na granicy z Polską, niż z Austrią. Pod koniec marca było ich 4013, na granicy z Austrią 3674 – potwierdzili przedstawiciele rządu RFN w odpowiedzi na interpelację parlamentarną chadeckiego rzecznika ds. polityki wewnętrznej Alexandra Throma.

– Rozszerzenie kontroli granicznych na Austrię było słuszne. Ale rząd nie potrafi podać żadnego dobrego powodu, aby nie zrobić tego samego na granicy z Polską, z której w ostatnich miesiącach było więcej nielegalnych wjazdów. Chodzi też o przeciwdziałanie instrumentalizacji migracji przez Rosję – wyjaśnił Throm.

Jak podkreślił, nie powinno dziać się tak, że „każdy, kto już bezskutecznie ubiegał się o azyl w jednym kraju UE, nie powinien po prostu jechać do kolejnego kraju i tam próbować szczęścia ponownie”. Dlatego też, jego zdaniem, Niemcy potrzebują możliwości „przeprowadzania stacjonarnych kontroli na granicach”, których problem głównie dotyczy.

Rośnie liczba nielegalnych migrantów

Jak przypomina „Welt”, obecnie wiele miast i powiatów z trudem może zapewnić mieszkania, a także pracowników socjalnych w obliczu ponad 25 tys. nowych osób przyjeżdżających do Niemiec każdego miesiąca i ubiegających się o azyl.

Rząd federalny nie podjął jeszcze żadnych skutecznych działań w celu ograniczenia tego napływu – podkreśla „Welt”.

Zauważa przy tym, że „istnieją możliwości”, aby uniemożliwić większości migrantów przedostawanie się do Niemiec z innych krajów UE. Rząd nie chce „ograniczać zachęt, które sprawiają, że Niemcy są preferowanym celem podróży”. Dodatkowo nie działa system deportacji pozwalający na odsyłanie osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone; w 2022 roku było ich mniej, niż 5 tys.

Trzecia opcja to "kontrolowanie wjazdów". Dlatego funkcjonariusze straży granicznej starają się zapobiegać próbom nieuprawnionego wjazdu – dodaje portal.

Aktualnie jedynie na granicy między Bawarią a Austrią działają stacjonarne punkty kontroli granicznej. Kontrole w Bawarii, które niedawno przedłużono o kolejne pół roku, są skuteczne: według federalnego MSW w 2022 roku odrzucono 14 675 wniosków o azyl. Na wszystkich pozostałych granicach lądowych łącznie było ich tylko 4467 – przypomina „Welt”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista

W czwartek rano w powiecie jarocińskim doszło do śmiertelnego wypadku. W jego wyniku zginął 34-letni mężczyzna - mieszkaniec gminy Kotlin, który nie miał uprawnień do kierowania motocyklem.

Emerytury
Stażowe