Wyprawa do obozu w Ravensbrück. Oświatowa "S" oddała hołd swojej patronce bł. Natalii Tułasiewicz

W dniu 29 kwietnia 2023 r. grupa członków rzeszowskiej Oświatowej „Solidarności” wraz z uczestnikami „Warsztatów w Drodze” Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymki Nauczycieli z Zielonej Góry na Jasną Górę, odwiedziła obóz koncentracyjny w Ravensbrück w Niemczech.
 Wyprawa do obozu w Ravensbrück. Oświatowa
/ Fot. Grażyna Skawina / Region Rzeszowski NSZZ "Solidarność"

W delegacji brały udział: Bogusława Buda z mężem Piotrem, Małgorzata Król i Grażyna Skawina oraz uczestniczki „Warsztatów w Drodze”, których duchową przewodniczką i opiekunką jest błogosławiona Natalia Tułasiewicz. Od 2022 roku jest Ona również Patronką Nauczycieli w Polsce.

"W Ravensbrück przywitała nas pochmurna pogoda, która oddawała pesymistyczny nastrój tego dramatycznego miejsca kaźni, gdzie zginęło ok. 120 tysięcy kobiet, z czego 36% to były Polki, na których Niemcy przeprowadzali pseudomedyczne eksperymenty. Po obozie oprowadzała nas niemiecka przewodniczka, która w szczegółowy sposób przedstawiła poszczególne etapy przywożenia więźniarek, ich codzienne życie w skrajnie trudnych warunkach, które kontrastowały z wygodnym życiem ich oprawców. Więźniarki były nieludzko traktowane, zmuszane do ciężkich robót, głodzone, bite, torturowane, psychicznie i fizycznie wyniszczane oraz wykorzystywane seksualnie, a rodzące się w obozie dzieci nie miały szans na przeżycie" – napisały w relacji Bogusława Buda i Małgorzata Król.

Z relacji świadków wiemy, że bł. Natalia Tułasiewicz, mimo wątłego zdrowia nie poddała się trudnościom, a wręcz przeciwnie mając głęboką wiarę i wiedzę, niosła pocieszenie, a także szerzyła polską kulturę wśród współwięźniarek. Na terenie obozu można zobaczyć zachowane krematorium i fragmenty wysokiego muru zakończonego drutem kolczastym, którym płynął prąd oraz miejsca takie jak: łaźnia, plac apelowy, komendantura, więzienie i wydzielony teren, na którym stały baraki.

"Przewodniczka udostępniła naszej grupie autentyczny dokument potwierdzający pobyt i śmierć bł. Natalii Tułasiewicz. Niezwykłym przeżyciem dla nas był udział we Mszy Św. w intencji wszystkich więźniarek, którą odprawił ks. Marcin w pomieszczeniu dawnego więzienia" – relacjonowały uczestniczki wyprawy.

W Liturgii towarzyszył sztandar oświatowej Solidarności z wizerunkiem bł. Natalii Tułasiewicz, a w poczcie sztandarowym stali: Bogusława Buda, Małgorzata Król i Piotr Buda.

Na terenie obozu jest wiele wyjątkowych miejsc, w których można złożyć kwiaty i oddać hołd kobietom pomordowanym w latach 1939-1945. Jednym z nich jest pobliskie jezioro Schwedt, do którego były wrzucone prochy spalonych w krematorium więźniarek m.in. bł. Natalii.

– Zgodnie z tradycją w ciszy i skupieniu, nasza grupa wrzuciła do jeziora czerwone goździki. Natomiast pod ścianą śmierci nasza delegacja złożyła wiązankę biało-czerwonych kwiatów.  Podsumowując naszą wyprawę, zauważyliśmy, że w tym obozie, który obecnie jest muzeum, nie spotkaliśmy zbyt wielu artefaktów z czasów jego funkcjonowania. Ponadto wszelkie opisy są w języku niemieckim i angielskim, a brak ich w języku polskim. Obóz wywarł na nas ogromne wrażenie i ciągle zadajemy sobie pytanie „ Jak ludzie ludziom mogli zgotować taki los” . Cieszymy się, że dane nam było przebywać w miejscu, gdzie była więziona bł. Natalia Tułasiewicz i osobiście oddać Jej hołd – podkreśliły.

Następnego dnia grupa spotkała się z siostrzenicami bł. N. Tułasiewicz tj. Grażyną Mieszkowską i Bogumiłą Lisewską, które zostały zaproszone przez Bogusławę Budę. Spotkanie miało miejsce w Domu Pielgrzyma w Szczecinie i przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Siostrzenice przekazały wiele ciekawych informacji, które wyjaśniały i były odpowiedzią na liczne pytania ze strony osób biorących udział w spotkaniu. Były też zachwycone faktem, że są osoby w Polsce, dla których bł. Natalia jest wzorem w nauczycielskiej profesji.

fot. Grażyna Skawina


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nocna zmiana. 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego z ostatniej chwili
"Nocna zmiana". 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego

Gabinet Premiera Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.

Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów z ostatniej chwili
Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów

Norwegia jest uznawana za jeden z najbardziej "progresywnych" krajów na świecie. Jednak i tam narastający problem z agresją wśród uczniów, skłonił norweskie ministerstwo edukacji do zaproponowania zasad w ramach których dozwolone ma być użycie siły fizycznej wobec uczniów.

Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby z ostatniej chwili
Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby

Trzydziestu jeden aktywistów grupy Animal Rising aresztowano w sobotę przed i w czasie Epsom Derby, jednego z najważniejszych wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii. Wbrew zapowiedziom, aktywistom nie udało się jednak uniemożliwić przeprowadzenie zawodów.

Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim z ostatniej chwili
Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim

Jak donosi RMF w miejscowości Kaliszki w województwie warmińsko-mazurskim zlokalizowano niezidentyfikowany balon.

Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego? z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego?

Książę Harry podobno spędza więcej czasu w domu, podczas gdy Meghan Markle imprezuje ze swoimi przyjaciółmi w Los Angeles – pisze serwis express.co.uk. Zdaniem królewskiego eksperta „nie oznacza to, że ich małżeństwo musi mieć kłopoty”.

Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO] z ostatniej chwili
Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO]

Podczas zapowiadanej przez środowiska skrajnej lewicy demonstracji w Lipsku, określanej jako Dzień X, w sobotę doszło do zamieszek. Po południu na Alexis Schumann Platz w stronę policji poleciały petardy, kamienie, butelki i „koktajle mołotowa”. Demonstranci, w większości noszący kominiarki, zostali otoczeni przez policję – poinformowała agencja dpa.

Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki.

Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci z ostatniej chwili
Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci

Po czołowym zderzeniu aut osobowych na drodze 368 pod Oleśnicą na Dolnym Śląsku dwie osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne. Droga jest zablokowana.

„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO] z ostatniej chwili
„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość, dzień przed marszem opozycji w Warszawie, publikuje nowy spot.

Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce z ostatniej chwili
Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce

W trzeciej rundzie wielkoszlemowego French Open Iga Świątek wygrała z chińską tenisistką Xinyu Wang 6:0 6:0 i tym samym awansowała 1/8 turnieju. Spotkanie z Chinką trwało zaledwie 51 minut.

Emerytury
Stażowe