Wieczór autorski prof. Davida Engelsa w Kwidzynie: „Polska musi uniknąć błędów Europy Zachodniej” 

Kilkadziesiąt osób w Kwidzynie uczestniczyło w autorskim spotkaniu z prof. Davidem Engelsem, autorem książki „Co robić? Jak żyć w obliczu upadku Europy” wydanej przez „Tygodnik Solidarność”. 
uczestnicy wieczoru autorskiego prof. Davida Engelsa w Kwidzynie Wieczór autorski prof. Davida Engelsa w Kwidzynie: „Polska musi uniknąć błędów Europy Zachodniej” 
uczestnicy wieczoru autorskiego prof. Davida Engelsa w Kwidzynie / foto. Grzegorz Zawadzki

Spotkanie odbyło się w Kwidzyńskim Centrum Kultury, a zorganizowały je oddział terenowy w Kwidzynie Regionu Elbląskiego NSZZ „Solidarność” oraz „Tygodnik Solidarność”. – Główną przyczyną tego spotkania jest książka, którą napisał pan profesor zatroskany o przyszłość, o to, jak żyć w obliczu upadku Europy. Mam nadzieję, że podczas dzisiejszej debaty poznamy jak najwięcej odpowiedzi na to pytanie – tymi słowami przywitał gości Zbigniew Koban, organizator wieczoru z ramienia kwidzyńskiego NSZZ „Solidarność”.

David Engels (ur. w 1979 roku) jest profesorem historii starożytnej na Université Libre de Bruxelles (ULB). W 2018 roku przeniósł się do Polski, gdzie pracuje jako główny analityk w Instytucie Zachodnim. Autor licznych książek i opracowań z zakresu historii, filozofii i konserwatyzmu, znany jest przede wszystkim z książki „Na drodze do imperium” (Paryż 2013/Poznań 2022), porównującej kryzys UE do upadku Republiki Rzymskiej w I wieku p.n.e. 

Jego książka „Co robić? Jak żyć w obliczu upadku Europy” powstała przed istotnymi wydarzeniami dla Europy i dla świata – przed wybuchem pandemii i wojny na Ukrainie. Czy wydarzenia te przyspieszyły procesy opisywane przez profesora? A może było wręcz odwrotnie? Wszak pandemia uświadomiła nam, jak kruche są globalne łańcuchy dostaw, i w związku z tym, jak istotna jest gospodarka narodowa. Z kolei wojna na Ukrainie pokazała istotę bezpieczeństwa narodowego i przypomniała, że pokój nie jest rzeczą daną raz na zawsze. – To bardziej symptom niż przyczyna. Po wybuchu pandemii widzę to, że ludzie pozwolili na ograniczenie swoich wolności, pokazali pewną bierność przy ich ograniczaniu. Jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie, to z mojego punktu widzenia – Francji, Belgii, Niemiec – widzę coraz mniejsze zaangażowanie uwagi na ten konflikt. Z punktu widzenia Francji Ukraina i Polska są bardzo daleko. Obserwujemy niestety znudzenie tym problemem, Francja żyje swoją codziennością – usłyszeliśmy. 

A czy pewną nadzieję na konserwatywną kontrrewolucję można widzieć w Europie Środkowej? – Widzę, że w Europie Środkowej zachowane są tradycyjne, europejskie wartości. To może budzić nadzieję. Dostrzegam jednak pewne problemy – jednym z nich jest to, że niestety nie wszyscy Polacy są świadomi tego, co dzieje się w Europie. Wiedząc, że Polska przez wiele lat była ograniczana i nie miała wolności, ci ludzie są zachwyceni byciem częścią Europy Zachodniej, to jest zrozumiałe. Francja, Belgia i Niemcy nie są oczarowani ideami odczuwanymi w Polsce. Polska, która chciałaby doścignąć Zachód, stanie przed tymi samymi problemami, przed którymi właśnie stoi Zachód – migracją, przestępczością i wieloma innymi. Niestety nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Mam nadzieję, że Polacy w działaniu skupią się na tym, co jest dobre i pozytywne, i świadomie wybiorą ścieżkę, która będzie dla nich dobra – zaznaczył prof. Engels. 

W ostatnich tygodniach Francją wstrząsają protesty i zamieszki w związku z reformą wieku emerytalnego. Czy jest szansa na to, że te protesty nie wygasną, tak jak stało się to chociażby z protestami „żółtych kamizelek”? – Manifestacje nie są jednostkowym przypadkiem, one mają charakter fundamentalny. Od dziesięcioleci Francja przeżywa głębokie kryzysy, natomiast nikt nie chce ich rozwiązywać. Polityka migracyjna w ostatnich latach to totalna katastrofa. We Francji panuje centralizm, który jest zarazą gryzącą państwo. Cała scena polityczna jest zdominowana przez wąską grupę elity, która jest kształcona w zindoktrynowanych szkołach, która przygotowywana jest do tego, by przejmować władzę w państwie. Pod względem demografii państwo staje się puste. Wyludniają się małe miasteczka i wsie, rozwija się tylko Paryż, który jest już niemożliwy do zarządzania. Jeżeli chodzi o zarządzanie poprzez wybory, to odbywa się to tylko w wąskiej grupie starszych osób, te osoby chcą utrzymać status quo, nikt nie jest zainteresowany naruszeniem aktualnej równowagi. To pokolenia, które funkcjonują od trzydziestu, czterdziestu lat i nie chcą nic zmieniać, i zrobią wszystko, by utrzymać swoją pozycję. Nikt nie chce dotykać problemów – odpowiedział prof. Engels.

Podczas spotkania pojawiły się również licznie pytania z sali, dyskutowano m.in. o geopolitycznej sytuacji Polski, skutecznych metodach promowania konserwatywnych wartości i sposobie dotarcia do młodych ludzi. Po zakończeniu debaty prof. Engels znalazł czas na wykonanie zdjęć z czytelnikami i podpisywanie egzemplarzy swoich książek. 

O czym jest książka prof. Davida Engelsa – „Co robić? Jak żyć w obliczu upadku Europy”?

Prof. David Engels w „Co robić?” sformułował praktyczne zalecenia dla ludzi, których nazywa „ostatnimi obywatelami Zachodu”. Będą oni mieli zadanie ocalenia zachodniego dziedzictwa w okresie nadciągających wstrząsów, aby w odpowiednim czasie mogło się ono rozwinąć na nowo. Niniejsza publikacja nie jest poradnikiem dla ludzi, którzy w obliczu nadchodzących wydarzeń troszczą się przede wszystkim o osobiste bezpieczeństwo lub o bezpieczeństwo swojego mienia, lecz książką dla tych, którzy żyją dla czegoś większego od nich samych. Ludzie ci uważali się we wszystkich okresach za „zbiorowych spadkobierców różnych wspaniałych i rzadkich dóbr” i pilnowali ich także podczas kryzysów, aby przekazać je swoim dzieciom. W działaniu kierują się przede wszystkim miłością i postrzegają jednostkę „jako ogniwo nieprzerwanego łańcucha dawania i brania”.
 


 

POLECANE
Chorwacja w szoku: Potężna burza spustoszyła znany kurort, zatonął wycieczkowy statek   z ostatniej chwili
Chorwacja w szoku: Potężna burza spustoszyła znany kurort, zatonął wycieczkowy statek

Chorwackie miasto Split, odwiedzane chętnie przez tłumy między innymi polskich turystów, przeżyło najgroźniejszą burzę od lat. We wtorek w mieście szalał wiatr, który według świadków porywał motocykle i łamał drzewa jak zapałki. W porcie prom rzucamy podmuchami wiatru zatopił statek wycieczkowy. 

Element współwiny Polaków za Holocaust ma być częścią tzw. Domu Niemiecko-Polskiego w Berlinie z ostatniej chwili
"Element współwiny Polaków za Holocaust" ma być częścią tzw. "Domu Niemiecko-Polskiego" w Berlinie

W powstającym w Berlinie tzw. Domu Niemiecko-Polskim ma się znaleźć miejsce na narrację o "współwinie Polaków za Holocaust". "Niemiecki plan rozmywania swoich zbrodni w czasie II wojny światowej poprzez obarczanie „współwiną” innych narodów dzieje się na naszych oczach" – komentuje mec. Bartosz Lewandowski.

Dominik Tarczyński wywołał wściekłość w PE: Damy wam niedługo nowego króla Sobieskiego gorące
Dominik Tarczyński wywołał wściekłość w PE: Damy wam niedługo nowego króla Sobieskiego

W Strasburgu trwa drugi dzień sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. Parlament Europejski debatuje nad stosunkami UE-Chiny i na temat propozycji nowego celu klimatycznego UE na 2040 rok. Propozycja Komisji Europejskiej, przewidująca nowy cel redukcji gazów cieplarnianych do 2040 r. o 90 proc. w porównaniu z 1990 r.. Podczas obrad głos zabrał europoseł PiS Dominik Tarczyński.

Pilny komunikat straży pożarnej dla mieszkańców i turystów Podkarpacia. To nie jest czas na wypoczynek z ostatniej chwili
Pilny komunikat straży pożarnej dla mieszkańców i turystów Podkarpacia. "To nie jest czas na wypoczynek"

– Niech mieszkańcy regionu podkarpackiego nie opuszczają swoich mieszkań, niech je dobrze pozamykają, pozabezpieczają, niech uprzątną z balkonów to, co jest tam niepotrzebne, to, co może spowodować zagrożenie – ostrzegał dziś zastępca Komendanta Głównego PSP Paweł Frysztak podczas specjalnie zwołanej konferencji. RCB ogłosiło alert dla 10 województw.

Raport z kontroli granicznych. Straż wydała komunikat pilne
Raport z kontroli granicznych. Straż wydała komunikat

7 lipca zostały tymczasowo przywrócone kontrole na granicy z Niemcami i Litwą. Straż Graniczna w specjalnym raporcie podsumowała pierwszy dzień obowiązywania obostrzeń.

Przejmują Łódź! Komunikat łódzkiego zoo z ostatniej chwili
"Przejmują Łódź!" Komunikat łódzkiego zoo

Łódzkie zoo chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych, licząc, że zainteresuje ich losem jak największą rzeszę ludzi, którym na sercu leży ich dobro.

z ostatniej chwili
Chińska armia skierowała laser na niemiecki samolot. Berlin wściekły

Armia chińska skierowała laser na niemiecki samolot uczestniczący w unijnej operacji o nawie ASPIDES na Morzu Czerwonym, mającej na celu ochronę bezpieczeństwa żeglugi – poinformowało we wtorek ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec. W związku z incydentem do siedziby resortu wezwano chińskiego ambasadora.

Rząd techniczny PiS i Polski 2050? Przemysław Czarnek zabiera głos z ostatniej chwili
Rząd techniczny PiS i Polski 2050? Przemysław Czarnek zabiera głos

Po nocnym spotkaniu Szymona Hołowni z politykami Prawa i Sprawiedliwości pojawiły się spekulacje o możliwym sojuszu Polski 2050 i PiS-u. Głos w sprawie zabrał wiceprezes PiS Przemysław Czarnek, sugerując, że… rozmowy już trwają – i to od dawna.

Bodnar: Niebawem ruszy przeliczanie głosów w 296 komisjach wyborczych z ostatniej chwili
Bodnar: Niebawem ruszy przeliczanie głosów w 296 komisjach wyborczych

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar ocenił, że na początku przyszłego tygodnia może ruszyć przeliczanie głosów w 296 wytypowanych komisjach wyborczych. Dodał, że jest konstytucyjna zasada domniemania ważności wyborów i to domniemanie nie zostało obalone.

Francja ugina się pod presją intruzów. Są nowe ofiary i potężne straty gorące
Francja ugina się pod presją intruzów. Są nowe ofiary i potężne straty

Do dramatycznej sytuacji doszło w Aurillac w departamencie Cantal we Francji. W centrum miasta nastąpił atak, w którym ucierpiały 24 osoby, trzy z nich znalazły się w stanie krytycznym. Sprawcą tragedii był rój pszczół, które stają się coraz bardziej nieprzewidywalne z powodu inwazji obcego gatunku owada – czarnego szerszenia.

REKLAMA

Wieczór autorski prof. Davida Engelsa w Kwidzynie: „Polska musi uniknąć błędów Europy Zachodniej” 

Kilkadziesiąt osób w Kwidzynie uczestniczyło w autorskim spotkaniu z prof. Davidem Engelsem, autorem książki „Co robić? Jak żyć w obliczu upadku Europy” wydanej przez „Tygodnik Solidarność”. 
uczestnicy wieczoru autorskiego prof. Davida Engelsa w Kwidzynie Wieczór autorski prof. Davida Engelsa w Kwidzynie: „Polska musi uniknąć błędów Europy Zachodniej” 
uczestnicy wieczoru autorskiego prof. Davida Engelsa w Kwidzynie / foto. Grzegorz Zawadzki

Spotkanie odbyło się w Kwidzyńskim Centrum Kultury, a zorganizowały je oddział terenowy w Kwidzynie Regionu Elbląskiego NSZZ „Solidarność” oraz „Tygodnik Solidarność”. – Główną przyczyną tego spotkania jest książka, którą napisał pan profesor zatroskany o przyszłość, o to, jak żyć w obliczu upadku Europy. Mam nadzieję, że podczas dzisiejszej debaty poznamy jak najwięcej odpowiedzi na to pytanie – tymi słowami przywitał gości Zbigniew Koban, organizator wieczoru z ramienia kwidzyńskiego NSZZ „Solidarność”.

David Engels (ur. w 1979 roku) jest profesorem historii starożytnej na Université Libre de Bruxelles (ULB). W 2018 roku przeniósł się do Polski, gdzie pracuje jako główny analityk w Instytucie Zachodnim. Autor licznych książek i opracowań z zakresu historii, filozofii i konserwatyzmu, znany jest przede wszystkim z książki „Na drodze do imperium” (Paryż 2013/Poznań 2022), porównującej kryzys UE do upadku Republiki Rzymskiej w I wieku p.n.e. 

Jego książka „Co robić? Jak żyć w obliczu upadku Europy” powstała przed istotnymi wydarzeniami dla Europy i dla świata – przed wybuchem pandemii i wojny na Ukrainie. Czy wydarzenia te przyspieszyły procesy opisywane przez profesora? A może było wręcz odwrotnie? Wszak pandemia uświadomiła nam, jak kruche są globalne łańcuchy dostaw, i w związku z tym, jak istotna jest gospodarka narodowa. Z kolei wojna na Ukrainie pokazała istotę bezpieczeństwa narodowego i przypomniała, że pokój nie jest rzeczą daną raz na zawsze. – To bardziej symptom niż przyczyna. Po wybuchu pandemii widzę to, że ludzie pozwolili na ograniczenie swoich wolności, pokazali pewną bierność przy ich ograniczaniu. Jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie, to z mojego punktu widzenia – Francji, Belgii, Niemiec – widzę coraz mniejsze zaangażowanie uwagi na ten konflikt. Z punktu widzenia Francji Ukraina i Polska są bardzo daleko. Obserwujemy niestety znudzenie tym problemem, Francja żyje swoją codziennością – usłyszeliśmy. 

A czy pewną nadzieję na konserwatywną kontrrewolucję można widzieć w Europie Środkowej? – Widzę, że w Europie Środkowej zachowane są tradycyjne, europejskie wartości. To może budzić nadzieję. Dostrzegam jednak pewne problemy – jednym z nich jest to, że niestety nie wszyscy Polacy są świadomi tego, co dzieje się w Europie. Wiedząc, że Polska przez wiele lat była ograniczana i nie miała wolności, ci ludzie są zachwyceni byciem częścią Europy Zachodniej, to jest zrozumiałe. Francja, Belgia i Niemcy nie są oczarowani ideami odczuwanymi w Polsce. Polska, która chciałaby doścignąć Zachód, stanie przed tymi samymi problemami, przed którymi właśnie stoi Zachód – migracją, przestępczością i wieloma innymi. Niestety nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Mam nadzieję, że Polacy w działaniu skupią się na tym, co jest dobre i pozytywne, i świadomie wybiorą ścieżkę, która będzie dla nich dobra – zaznaczył prof. Engels. 

W ostatnich tygodniach Francją wstrząsają protesty i zamieszki w związku z reformą wieku emerytalnego. Czy jest szansa na to, że te protesty nie wygasną, tak jak stało się to chociażby z protestami „żółtych kamizelek”? – Manifestacje nie są jednostkowym przypadkiem, one mają charakter fundamentalny. Od dziesięcioleci Francja przeżywa głębokie kryzysy, natomiast nikt nie chce ich rozwiązywać. Polityka migracyjna w ostatnich latach to totalna katastrofa. We Francji panuje centralizm, który jest zarazą gryzącą państwo. Cała scena polityczna jest zdominowana przez wąską grupę elity, która jest kształcona w zindoktrynowanych szkołach, która przygotowywana jest do tego, by przejmować władzę w państwie. Pod względem demografii państwo staje się puste. Wyludniają się małe miasteczka i wsie, rozwija się tylko Paryż, który jest już niemożliwy do zarządzania. Jeżeli chodzi o zarządzanie poprzez wybory, to odbywa się to tylko w wąskiej grupie starszych osób, te osoby chcą utrzymać status quo, nikt nie jest zainteresowany naruszeniem aktualnej równowagi. To pokolenia, które funkcjonują od trzydziestu, czterdziestu lat i nie chcą nic zmieniać, i zrobią wszystko, by utrzymać swoją pozycję. Nikt nie chce dotykać problemów – odpowiedział prof. Engels.

Podczas spotkania pojawiły się również licznie pytania z sali, dyskutowano m.in. o geopolitycznej sytuacji Polski, skutecznych metodach promowania konserwatywnych wartości i sposobie dotarcia do młodych ludzi. Po zakończeniu debaty prof. Engels znalazł czas na wykonanie zdjęć z czytelnikami i podpisywanie egzemplarzy swoich książek. 

O czym jest książka prof. Davida Engelsa – „Co robić? Jak żyć w obliczu upadku Europy”?

Prof. David Engels w „Co robić?” sformułował praktyczne zalecenia dla ludzi, których nazywa „ostatnimi obywatelami Zachodu”. Będą oni mieli zadanie ocalenia zachodniego dziedzictwa w okresie nadciągających wstrząsów, aby w odpowiednim czasie mogło się ono rozwinąć na nowo. Niniejsza publikacja nie jest poradnikiem dla ludzi, którzy w obliczu nadchodzących wydarzeń troszczą się przede wszystkim o osobiste bezpieczeństwo lub o bezpieczeństwo swojego mienia, lecz książką dla tych, którzy żyją dla czegoś większego od nich samych. Ludzie ci uważali się we wszystkich okresach za „zbiorowych spadkobierców różnych wspaniałych i rzadkich dóbr” i pilnowali ich także podczas kryzysów, aby przekazać je swoim dzieciom. W działaniu kierują się przede wszystkim miłością i postrzegają jednostkę „jako ogniwo nieprzerwanego łańcucha dawania i brania”.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe