Nieoficjalnie: Koniec koalicji Agrounii z Porozumieniem. „Były oświadczyny, do ślubu nie doszło”

Red. Marcin Dobski informuje na łamach Salonu24, że rozpadł się szykowany na wybory parlamentarne „egzotyczny sojusz” Porozumienia i Agrounii.
Konferencja Magdaleny Sroki i Michała Kołodziejczaka Nieoficjalnie: Koniec koalicji Agrounii z Porozumieniem. „Były oświadczyny, do ślubu nie doszło”
Konferencja Magdaleny Sroki i Michała Kołodziejczaka / screen YT - Janusz Jaskółka

Politycy z obu stron mało przekonująco zapewniają, że wszystko jest w porządku. Fakty mówią co innego. Zapowiadana od dawna wspólna konwencja programowa obu formacji nie doszła do skutku. Wydarzenie samodzielnie zorganizowała partia Michała Kołodziejczaka, ale nie pojawił się na niej nikt z Porozumienia

– wskazuje red. Dobski.

Sojusz Porozumienia i Agrounii

W lutym media informowały, że Porozumienie i Agrounia rejestrują nową partię i planują wystartować pod wspólnym szyldem w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Nazwa nowego ugrupowania nie została wówczas ujawniona, ale wiadomo było, że będzie miało ono dwóch liderów: Magdalenę Srokę (dotychczas Porozumienie) i Michała Kołodziejczaka (Agrounia).

Prowadzimy rozmowy z Michałem Kołodziejczakiem na temat zbudowania wspólnego projektu. Czas, żeby po stronie opozycji zabrać się do konkretnej pracy, bo tego oczekują od nas ludzie 

– przekazywała Magdalena Sroka, która w grudniu przejęła partię po dotychczasowym liderze Jarosławie Gowinie. 

Z kolei lider Agrounii Michał Kołodziejczak zapewniał, że powstaje projekt „dla tych, którzy zawiedli się na PiS”.

Opozycja jest sparaliżowana, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji, stąd nasz szybki ruch. Wysyłamy jasny sygnał, że łączymy środowiska, które są na dwóch biegunach: miasto i wieś. Tworzymy projekt dla tych, którzy zawiedli się na PiS 

– mówił Kołodziejczak.

Czytaj także: Nie żyje Kacper Tekieli. Justyna Kowalczyk zabrała głos po śmierci męża  

„Nie udało się dopiąć spraw formalno-prawnych”

Tymczasem Salon24 informuje, że egzotyczne połączenie „miasta i wsi” zakończyło się, zanim tak na dobrą sprawę rozpoczęło. W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja Agrounii pod hasłem „Agrounia żywi i broni”, na której… nie pojawił się nikt z Porozumienia.

Konwencja miała być według zapowiedzi wspólna. Miały na niej zostać przedstawione punkty programowe sojuszu, ale był to event polityczny tylko Agrounii i nie pojawił się na nim żaden polityk Porozumienia. Dość dziwne, zważywszy na to, że notowania koalicji są słabe, a do wyborów zostało tylko pół roku i powinno położyć się nacisk na jak największą promocję

– wskazuje Salon24. Jeden z polityków Porozumienia wyjaśnił, że ugrupowania miały wystąpić razem, ale „nie udało się dopiąć spraw formalno-prawnych”. 

Sami liderzy formacji mieli „unikać kontaktu” z autorem publikacji, według którego „wystarczy jednak spojrzeć na aktywność polityków z obu ugrupowań, a także samych partii, choćby w mediach społecznościowych i widać jak na dłoni, że nie są to wspólne działania”. 

Z naszych ustaleń wynika, że Porozumienie rozmawia o ewentualnych wspólnych planach politycznych między innymi z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Natomiast lider Agrounii spotkał się z władzami OK Samorząd, organizacją zrzeszającą samorządowców z całej Polski, na której czele stoi prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Wątpliwe, że coś wyjdzie z tych rozmów, ponieważ OK Samorząd toczy zaawansowane rozmowy z PSL, które do wyborów pójdzie z Polską 2050. Żadne z tych środowisk nie wiąże swojej przyszłości z partią Kołodziejczaka

– podsumowuje Marcin Dobski.

Czytaj również: Po spotkaniu z udziałem prezydenta, szefa MON i generałów. Stanowcze słowa szefa BBN


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę z ostatniej chwili
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę

Kilka dni temu na łamach internetowej wersji The New York Times opublikowano skandaliczny artykuł dwójki dziennikarzy o polsko brzmiących nazwiskach - Jarosława Kuisza i Karoliny Wigury - "Polska nie jest przyjacielem "Zachodu". Artykuł wywołał potężne kontrowersje.

Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Emerytury
Stażowe