Węgierski generał w Warszawie wspiera Ukrainę

Portal przywołuje wizytę gen. Kovacsa w Warszawie, który tydzień temu był obecny w stolicy Polski na spotkaniu Bukareszteńskiej Dziewiątki. Według HVG treść komunikatu, który został opublikowany po spotkaniu, wyraźnie kontrastuje z polityką rządu Viktora Orbana w stosunku do Kijowa.
Węgierski generał w Warszawie
„Państwa B9 zgodnie potępiły nielegalną i niesprowokowaną agresję Rosji na Ukrainę. Zapewniły o gotowości do dalszego wsparcia Ukrainy tak długo, jak będzie to potrzebne. Podkreślano znaczenie zwycięstwa Ukrainy dla bezpieczeństwa i stabilności całej Europy” – głosi komunikat, opublikowany na stronie polskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN), na który powołują się węgierskie media.
Przedmiotem obrad w Warszawie był również lipcowy szczyt NATO w Wilnie.
„Prezydenccy doradcy zgodzili się, że szczyt powinien znacząco podnieść wymiar i jakość współpracy NATO-Ukraina, czyniąc kolejne, realne kroki na drodze przyszłego członkostwa Ukrainy w Sojuszu” – napisano w komunikacie BBN.
„Praktycznie od początku konfliktu węgierski rząd zajmował w swojej retoryce stanowisko propokojowe, czasami poparte twierdzeniem, że Węgry nie pozwolą na transport broni na Ukrainę. Potem okazało się, że owszem, zezwalają, o ile nie trafia ona bezpośrednio na Ukrainę” – pisze HVG.
Portal przypomina, że z tajnych amerykańskich dokumentów, które w ostatnim czasie ujrzały światło dzienne, wynikało, iż śmigłowce dla Ukrainy miały być transportowane bezpośrednio z Węgier. Choć rząd Orbana dementował te informacje, to jednocześnie jego członkowie nie mieli wątpliwości, że informacje zawarte w opublikowanych dokumentach na temat zamiarów prezydenta Ukrainy wysadzenia rurociągu Przyjaźń, którym Węgry sprowadzają ropę z Rosji, były prawdziwe – podkreśla HVG.
Bukareszteńska Dziewiątka (B9) - to kraje wschodniej flanki NATO: Polska, Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Węgry. Celem B9 jest wzmacnianie sojuszniczej jedności i współpracy przez państwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.