„Dzięki determinacji Solidarności ludzie pracy mogą godnie żyć”. W Kopalni Soli „Wieliczka” odbywa się XII WZD małopolskiej „S”

W Kopalni Soli „Wieliczka” rozpoczęło się wyborcze XII Walne Zebranie Delegatów Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” z udziałem przewodniczącego Związku Piotra Dudy, wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego, parlamentarzystów z Małopolski i innych zaproszonych gości.
 „Dzięki determinacji Solidarności ludzie pracy mogą godnie żyć”. W Kopalni Soli „Wieliczka” odbywa się XII WZD małopolskiej „S”
/ Fot. Adam Zyzman

Przed rozpoczęciem spotkania w kaplicy pw. św. Kingi w Kopalni Soli „Wieliczka” została odprawiona Msza Święta o pomyślność dla ludzi pracy oraz o Boże błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny.

 


Obrady zaczęły się od: wprowadzenia sztandarów, hymnu państwowego, modlitwy za zmarłych związkowców, w tym przewodniczącego regionu Wojciecha Grzeszka. Następnie zabrali głos przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

 

Dziękuję za Państwa determinację i oddanie, dziękowałem także przewodniczącemu Piotrowi Dudzie za współpracę z rządem. Niedawno podpisane porozumienie owocuje tym, że nam jako wojewodom łatwiej jest pracować i decydować o wielu sprawach. W ferworze czekających nas wyborów parlamentarnych warto także na chwilę spojrzeć w przeszłość i wrócić do roku 2015, kiedy Prawo i Sprawiedliwość wygrywało wybory, płaca minimalna wynosiła 1750 złotych. Od 1 lipca będzie to o 105% więcej. Trzeba podkreślić, że jest to ogromny sukces Solidarności


– powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Dzięki Państwa determinacji i dzięki dobrej współpracy z panem premierem Mateuszem Morawieckim, z panem prezydentem, z panią minister pracy i polityki społecznej Marleną Maląg ludzie ciężkiej pracy, obywatele naszego kraju mogą coraz godniej żyć. I nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie Solidarność, za co Państwu – także w imieniu pana premiera Mateusza Morawieckiego – z serca dziękuję. Podpisane niedawno porozumienie pomiędzy rządem a Solidarnością to zwiastun tego, że wiele jeszcze razem zrobimy dla Polski

 

– dodał.

 


Urszula Rusecka, przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, podkreśliła rolę Solidarności w dbałości o sprawy ludzi pracy.


W tej kopalni widać trud ciężkiej pracy. A związek zawodowy NSZZ „Solidarność” ma szczególne zasługi w dbaniu o dobro ludzi pracy. Nie ma w Polsce drugiego związku zawodowego tak mocno zaangażowanego w dbanie o sprawy pracowników, o ich godność, o ich zarobki, a przede wszystkim o to, aby poszczególne władze sprawujące w Polsce rządy realizowały postulaty Solidarności. Podpisane z rządem porozumienie wykuwało się w toku bardzo trudnych dyskusji i prac już od listopada. Dziękuję za emerytury pomostowe, za wolne niedziele, za przywrócenie wieku emerytalnego, za podwyżki pensji minimalnej, za stawkę godzinową i wiele, wiele innych spraw


– wymieniła Rusecka. 


Bardzo Państwu dziękuję za to, że jesteście z pracownikami, że jesteście pośrednikami między nimi a władzą rządową


– zakończyła wystąpienie przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” Adam Lach w swoim wystąpieniu wymienił główne osiągnięcia małopolskiej „S”. Wśród nich szczególny nacisk położył na zintensyfikowanie bezpośredniego kontaktu z członkami „S” w zakładach pracy, działania komunikacyjne i wizerunkowe.


Kiedy w 2021 roku kandydowałem na to stanowisko, podkreślałem, jak ważne jest bezpośrednie poznanie problemów naszych członków i wsłuchanie się w ich opinie. Odbyłem 90 bezpośrednich spotkań i zapoznałem się z problemami świata pracy


– zaznaczył.


Adam Lach wskazał na szczególne zadania, jakie stanęły przed ludźmi Solidarności po rosyjskiej agresji na Ukrainę w kontekście świadczenia pomocy uchodźcom, zwłaszcza kobiet i dzieci.


To nasz obowiązek, jako Związku posiadającego korzenie chrześcijańskie


– podkreślił, przypominając zarazem, iż przedstawiciele małopolskiej „Solidarności” organizowali Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę, peregrynację obrazu Matki Bożej Patronki Robotników i warty honorowe przed grobem patrona „S”, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, a także krakowski Marsz Papieski w obronie czci świętego papieża Jana Pawła II, w którym udział wzięło ok. 15 tys. osób, w większości członków Solidarności.
 

W czasie obrad głos zabrał przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.


Drogi Adamie, Bóg ci zapłać i dziękuję bardzo za zaproszenie. To dla mnie bardzo ważne, aby być z wami w tym święcie demokracji, czyli podsumowaniu kadencji jednego z ważniejszych regionów. To była bardzo trudna, a może i najtrudniejsza kadencja w historii Solidarności, a dla was podwójnie, bo przerwana śmiercią przewodniczącego regionu Wojtka Grzeszka, który na pewno jest dziś z nami. Dziękuję Bogu, że mogłem go znać. Adam wszedł w połowie kadencji, ale jak zawsze doskonale sprostał zadaniu, bo Adam ma we krwi związkowanie i pomoc drugiemu człowiekowi

– podkreślił.


Przewodniczący Piotr Duda zaznaczył, że najważniejsze w realizacji zadań Solidarności jest to, czy są one w zgodzie z postulatami Porozumień Sierpniowych 1980 roku. Zaapelował, aby wszystkie przyjmowane uchwały nawiązywały do tego dziedzictwa stanowiącego tożsamość Związku. Piotr Duda omówił także kwestie dotyczące spraw pracowniczych zawarte w podpisanym 7 czerwca 2023 roku porozumieniu pomiędzy Solidarnością a rządem, szczególnie te dotyczące funduszu socjalnego, wynagrodzeń pracowników Domów Pomocy Społecznej oraz emerytur pomostowych.

Dziękuję, że chce wam się pracować na rzecz drugiego. I pamiętajcie, nie zostawiajcie swoich działaczy samych, niech czują w swoich miejscach pracy pomoc Związku

– zaapelował.

Piotr Duda odniósł się także do ataków na św. Jana Pawła II i braku reakcji władz Gdańska na dwukrotne zniszczenie wystawy poświęconej polskiemu papieżowi, podkreślając jednocześnie, że Solidarność narodziła się duchowo 2 czerwca 1979 i, mimo ataków, nigdy nie zrezygnuje ze swojej chrześcijańskiej tożsamości.

Wystąpienie przewodniczącego „S” zostało nagrodzone owacją na stojąco.

Po wystąpieniu przewodniczącego "Solidarności" odbyły się wybory szefa Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność". Nowym przewodniczącym tego regionu został Tomasz Zaborowski.


Wszystkim, którzy oddali na mnie głos, serdecznie dziękuję. Dziękuję także tym, którzy oddali głos na moich kolegów, za to, że wzięli udział w tym głosowaniu. Obiecuję tylko jedno: że będę spoiwem, które połączy nas wszystkich, abyśmy mówili jednym głosem, żeby nie było niepotrzebnych dyskusji. Dyskusja ma prowadzić do rozwiązania problemów, nie ma być dyskusją samą dla siebie. Będę się starał tak działać – począwszy od organizacji najniższego szczebla po sam czubek zarządu regionu i Komisję Krajową. Dyskutujmy, wymieniajmy swoje spostrzeżenia i poglądy, ale wychodźmy z każdego spotkania jako jedna siła, z którą należy się liczyć. Budujmy to, aby związek zawodowy „Solidarność” był tą siłą, z którą trzeba się liczyć i należy się liczyć. I nie tylko dlatego, że jest nas dużo i że możemy wyjść na ulice, ale dlatego, że mamy wiedzę merytoryczną. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za to głosowanie i za ten wybór

- powiedział w swoim wystąpieniu.

Nowy przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego Tomasz Zaborowski, fot. Adam Zyzman


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nieobecność szefa polskiego MSZ na szczycie w Kijowie. Zbigniew Rau zabiera głos z ostatniej chwili
Nieobecność szefa polskiego MSZ na szczycie w Kijowie. Zbigniew Rau zabiera głos

– Jeśli chodzi o stosunki między Polską a Ukrainą, to wchodzimy w okres dekoniunktury – mówił w Polsat News minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, zapytany o swoją nieobecność na dyplomatycznym szczycie w Kijowie.

„Financial Times”: KE zamierza odblokować fundusze dla Węgier z ostatniej chwili
„Financial Times”: KE zamierza odblokować fundusze dla Węgier

„Komisja Europejska zamierza odblokować kwotę 13 mld euro z funduszy UE przeznaczoną dla Węgier, która pozostaje zamrożona ze względu na obawy dotyczące przestrzegania przez Budapeszt zasad praworządności; mogłoby to zapewnić wsparcie Węgier dla zwiększenia budżetu UE, a to z kolei umożliwiłoby przekazanie przez Wspólnotę większej pomocy Ukrainie” – powiadomił we wtorek dziennik „Financial Times”.

Paweł Jędrzejewski: Fundacja Olgi Tokarczuk jest „wroginią” postępu Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Fundacja Olgi Tokarczuk jest „wroginią” postępu

Fundacja Olgi Tokarczuk wydała oświadczenie, w którym znalazł się następujący fragment: „Nie zgadzamy się na krępowanie wolności wypowiedzi artystycznej i jakiekolwiek formy nacisku na artystki i artystów oraz odbiorczynie i odbiorców ich dzieł”.

Husarski hełm, buława, obrazy. Polskie artefakty na aukcji w Niemczech z ostatniej chwili
Husarski hełm, buława, obrazy. Polskie artefakty na aukcji w Niemczech

„Tymczasem na aukcji w Niemczech znowu artefakty husarskie – szyszaki i buławy. I jak zawsze – obrazy i srebra. Te są praktycznie zawsze” – czytamy we wpisie jednej z użytkowniczek Facebooka.

Prezes PiS reaguje w sprawie pilnej debaty w PE dot. „paktu migracyjnego” z ostatniej chwili
Prezes PiS reaguje w sprawie pilnej debaty w PE dot. „paktu migracyjnego”

– Jeśli raz się otworzymy, to będziemy mieli powtórkę z tego, co jest na Zachodzie – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w TVP Info. – My powinniśmy różne rzeczy z Zachodu sprowadzać do Polski, ale nie powinniśmy sprowadzać z Zachodu błędów i to bardzo ciężkich błędów – ocenił.

„Granica została przekroczona, nie spodziewałem się tego po PO, partii, na którą głosuję całe dorosłe życie” z ostatniej chwili
„Granica została przekroczona, nie spodziewałem się tego po PO, partii, na którą głosuję całe dorosłe życie”

Maciej Fijak jest krakowskim aktywistą miejskim działającym w ramach Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Twierdzi, że nachodzą go politycy Platformy Obywatelskiej.

Rosyjski pilot poddał się Amerykanom i zadeklarował chęć współpracy z ostatniej chwili
Rosyjski pilot poddał się Amerykanom i zadeklarował chęć współpracy

Pod pretekstem wakacji pilot lotniczej Rosgwardii, posługujący się nazwiskiem Gawryczenko, udał się wraz z rodziną na wakacje do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie zdecydował poddać się ambasadzie USA w Dubaju.

Premier otworzył „teczkę Tuska”. „Posłuchał jednej osoby” z ostatniej chwili
Premier otworzył „teczkę Tuska”. „Posłuchał jednej osoby”

– Tusk posłuchał jednej osoby. Konkretnie Niemki. Konkretnie Angeli Merkel. Ona mu doradzała podczas rozmowy, żeby podniósł wiek emerytalny. On jej posłuchał. To jest dowód na to, że w referendum musimy pójść i odpowiedzieć jednoznacznie. Czy jest zgoda Polaków na podniesienie wieku emerytalnego – mówił w Stalowej Woli premier Mateusz Morawiecki.

Pakt migracyjny: Polska zapowiada twarde weto z ostatniej chwili
Pakt migracyjny: Polska zapowiada twarde weto

W środę w Parlamencie Europejskim ma się odbyć debata w sprawie tzw. paktu migracyjnego. Do sprawy odniósł się sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński.

Andrzej Rozenek kontra Tomasz Sakiewicz. Jest prawomocny wyrok z ostatniej chwili
Andrzej Rozenek kontra Tomasz Sakiewicz. Jest prawomocny wyrok

Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz musi sprostować wypowiedź o polityku Koalicji Obywatelskiej Andrzeju Rozenku (byłym współpracowniku Jerzego Urbana i uczestniku tzw. Klubu Wałdajskiego, w spotkaniach którego uczestniczył również Władimir Putin) – orzekł prawomocnie sąd apelacyjny. Nie utrzymał jednak orzeczonego wcześniej zakazu rozpowszechniania przez Sakiewicza informacji, jakoby m.in. „Rozenek dopuszczał się prób tłumienia krytyki prasowej”.

REKLAMA

„Dzięki determinacji Solidarności ludzie pracy mogą godnie żyć”. W Kopalni Soli „Wieliczka” odbywa się XII WZD małopolskiej „S”

W Kopalni Soli „Wieliczka” rozpoczęło się wyborcze XII Walne Zebranie Delegatów Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” z udziałem przewodniczącego Związku Piotra Dudy, wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego, parlamentarzystów z Małopolski i innych zaproszonych gości.
 „Dzięki determinacji Solidarności ludzie pracy mogą godnie żyć”. W Kopalni Soli „Wieliczka” odbywa się XII WZD małopolskiej „S”
/ Fot. Adam Zyzman

Przed rozpoczęciem spotkania w kaplicy pw. św. Kingi w Kopalni Soli „Wieliczka” została odprawiona Msza Święta o pomyślność dla ludzi pracy oraz o Boże błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny.

 


Obrady zaczęły się od: wprowadzenia sztandarów, hymnu państwowego, modlitwy za zmarłych związkowców, w tym przewodniczącego regionu Wojciecha Grzeszka. Następnie zabrali głos przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

 

Dziękuję za Państwa determinację i oddanie, dziękowałem także przewodniczącemu Piotrowi Dudzie za współpracę z rządem. Niedawno podpisane porozumienie owocuje tym, że nam jako wojewodom łatwiej jest pracować i decydować o wielu sprawach. W ferworze czekających nas wyborów parlamentarnych warto także na chwilę spojrzeć w przeszłość i wrócić do roku 2015, kiedy Prawo i Sprawiedliwość wygrywało wybory, płaca minimalna wynosiła 1750 złotych. Od 1 lipca będzie to o 105% więcej. Trzeba podkreślić, że jest to ogromny sukces Solidarności


– powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Dzięki Państwa determinacji i dzięki dobrej współpracy z panem premierem Mateuszem Morawieckim, z panem prezydentem, z panią minister pracy i polityki społecznej Marleną Maląg ludzie ciężkiej pracy, obywatele naszego kraju mogą coraz godniej żyć. I nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie Solidarność, za co Państwu – także w imieniu pana premiera Mateusza Morawieckiego – z serca dziękuję. Podpisane niedawno porozumienie pomiędzy rządem a Solidarnością to zwiastun tego, że wiele jeszcze razem zrobimy dla Polski

 

– dodał.

 


Urszula Rusecka, przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, podkreśliła rolę Solidarności w dbałości o sprawy ludzi pracy.


W tej kopalni widać trud ciężkiej pracy. A związek zawodowy NSZZ „Solidarność” ma szczególne zasługi w dbaniu o dobro ludzi pracy. Nie ma w Polsce drugiego związku zawodowego tak mocno zaangażowanego w dbanie o sprawy pracowników, o ich godność, o ich zarobki, a przede wszystkim o to, aby poszczególne władze sprawujące w Polsce rządy realizowały postulaty Solidarności. Podpisane z rządem porozumienie wykuwało się w toku bardzo trudnych dyskusji i prac już od listopada. Dziękuję za emerytury pomostowe, za wolne niedziele, za przywrócenie wieku emerytalnego, za podwyżki pensji minimalnej, za stawkę godzinową i wiele, wiele innych spraw


– wymieniła Rusecka. 


Bardzo Państwu dziękuję za to, że jesteście z pracownikami, że jesteście pośrednikami między nimi a władzą rządową


– zakończyła wystąpienie przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” Adam Lach w swoim wystąpieniu wymienił główne osiągnięcia małopolskiej „S”. Wśród nich szczególny nacisk położył na zintensyfikowanie bezpośredniego kontaktu z członkami „S” w zakładach pracy, działania komunikacyjne i wizerunkowe.


Kiedy w 2021 roku kandydowałem na to stanowisko, podkreślałem, jak ważne jest bezpośrednie poznanie problemów naszych członków i wsłuchanie się w ich opinie. Odbyłem 90 bezpośrednich spotkań i zapoznałem się z problemami świata pracy


– zaznaczył.


Adam Lach wskazał na szczególne zadania, jakie stanęły przed ludźmi Solidarności po rosyjskiej agresji na Ukrainę w kontekście świadczenia pomocy uchodźcom, zwłaszcza kobiet i dzieci.


To nasz obowiązek, jako Związku posiadającego korzenie chrześcijańskie


– podkreślił, przypominając zarazem, iż przedstawiciele małopolskiej „Solidarności” organizowali Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę, peregrynację obrazu Matki Bożej Patronki Robotników i warty honorowe przed grobem patrona „S”, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, a także krakowski Marsz Papieski w obronie czci świętego papieża Jana Pawła II, w którym udział wzięło ok. 15 tys. osób, w większości członków Solidarności.
 

W czasie obrad głos zabrał przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.


Drogi Adamie, Bóg ci zapłać i dziękuję bardzo za zaproszenie. To dla mnie bardzo ważne, aby być z wami w tym święcie demokracji, czyli podsumowaniu kadencji jednego z ważniejszych regionów. To była bardzo trudna, a może i najtrudniejsza kadencja w historii Solidarności, a dla was podwójnie, bo przerwana śmiercią przewodniczącego regionu Wojtka Grzeszka, który na pewno jest dziś z nami. Dziękuję Bogu, że mogłem go znać. Adam wszedł w połowie kadencji, ale jak zawsze doskonale sprostał zadaniu, bo Adam ma we krwi związkowanie i pomoc drugiemu człowiekowi

– podkreślił.


Przewodniczący Piotr Duda zaznaczył, że najważniejsze w realizacji zadań Solidarności jest to, czy są one w zgodzie z postulatami Porozumień Sierpniowych 1980 roku. Zaapelował, aby wszystkie przyjmowane uchwały nawiązywały do tego dziedzictwa stanowiącego tożsamość Związku. Piotr Duda omówił także kwestie dotyczące spraw pracowniczych zawarte w podpisanym 7 czerwca 2023 roku porozumieniu pomiędzy Solidarnością a rządem, szczególnie te dotyczące funduszu socjalnego, wynagrodzeń pracowników Domów Pomocy Społecznej oraz emerytur pomostowych.

Dziękuję, że chce wam się pracować na rzecz drugiego. I pamiętajcie, nie zostawiajcie swoich działaczy samych, niech czują w swoich miejscach pracy pomoc Związku

– zaapelował.

Piotr Duda odniósł się także do ataków na św. Jana Pawła II i braku reakcji władz Gdańska na dwukrotne zniszczenie wystawy poświęconej polskiemu papieżowi, podkreślając jednocześnie, że Solidarność narodziła się duchowo 2 czerwca 1979 i, mimo ataków, nigdy nie zrezygnuje ze swojej chrześcijańskiej tożsamości.

Wystąpienie przewodniczącego „S” zostało nagrodzone owacją na stojąco.

Po wystąpieniu przewodniczącego "Solidarności" odbyły się wybory szefa Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność". Nowym przewodniczącym tego regionu został Tomasz Zaborowski.


Wszystkim, którzy oddali na mnie głos, serdecznie dziękuję. Dziękuję także tym, którzy oddali głos na moich kolegów, za to, że wzięli udział w tym głosowaniu. Obiecuję tylko jedno: że będę spoiwem, które połączy nas wszystkich, abyśmy mówili jednym głosem, żeby nie było niepotrzebnych dyskusji. Dyskusja ma prowadzić do rozwiązania problemów, nie ma być dyskusją samą dla siebie. Będę się starał tak działać – począwszy od organizacji najniższego szczebla po sam czubek zarządu regionu i Komisję Krajową. Dyskutujmy, wymieniajmy swoje spostrzeżenia i poglądy, ale wychodźmy z każdego spotkania jako jedna siła, z którą należy się liczyć. Budujmy to, aby związek zawodowy „Solidarność” był tą siłą, z którą trzeba się liczyć i należy się liczyć. I nie tylko dlatego, że jest nas dużo i że możemy wyjść na ulice, ale dlatego, że mamy wiedzę merytoryczną. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za to głosowanie i za ten wybór

- powiedział w swoim wystąpieniu.

Nowy przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego Tomasz Zaborowski, fot. Adam Zyzman



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe