„Jestem za życiem = pomagam!” - o wielkiej skali pomocy kobietom w ciąży i samotnym matkom

60 Okien Życia, 20 Domów Samotnej Matki, gdzie przebywa obecnie 130 kobiet z dziećmi, prowadzi Caritas Polska. 1400 matek i 2600 dzieci przez 30 lat istnienia było w sumie w Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi. Ponadto 700 tys. pieluch i 40 tys. paczek chusteczek dla dzieci przekazała w minionym roku Fundacja Małych Stópek. O licznych i różnorodnych formach pomocy w Polsce dla kobiet w ciąży mówili goście debaty „Jestem za życiem = pomagam!”. Spotkanie odbyło się 22 czerwca w Warszawie.
zdjęcie poglądowe „Jestem za życiem = pomagam!” - o wielkiej skali pomocy kobietom w ciąży i samotnym matkom
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Endho

Maria Drąg, koordynatorka pomocy kobietom Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, zwróciła się z apelem do kobiet znajdujących się na życiowym zakręcie, aby szukały pomocy. Zaapelowała, żeby „pamiętały, że nie są same, bo to jest bardzo istotne. Nawet jeśli najbliżsi zostawiają je na pastwę losu, to są organizacje, są obcy dobrzy ludzie, którzy staną na wysokości zadania i będą z tymi mamami”. Maria Drąg zachęciła je, aby pamiętały, że nawet z najtrudniejszej sytuacji jest wyjście i nie myślały o najgorszym.

Caritas

- Caritas nie dzieli ludzi ze względu na wyznanie czy narodowość. Staramy się przekazywać wsparcie i pomoc każdemu, kto się do nas zgłosi – podkreśliła Magdalena Antolik, koordynatorka programów dziecięcych Caritas Polska.

Wśród licznych inicjatyw Caritas Polska, działającej z ramienia Kościoła katolickiego, znajduje się także pomoc samotnym matkom. Organizacja przygotowała 60 Okien Życia, czyli miejsc, gdzie matka może pozostawić anonimowo nowo narodzone dziecko. Caritas utworzyła także 20 Domów Samotnej Matki, gdzie aktualnie przebywa 130 kobiet z dziećmi.

Domy Samotnej Matki

W Łodzi istnieje Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej, który od ponad 30 lat daje schronienie samotnym matkom spodziewającym się dziecka i mającym dzieci. Od 1992 r. przez dom przeszło 1400 matek i 2600 dzieci, które nie mogły znaleźć bezpiecznego miejsca do życia. „Dostajemy mnóstwo wiadomości na komunikatorach w środku nocy, w soboty, w niedziele, zgłaszają się kobiety, które nie wiedzą, co zrobić” – zaznaczyła Wioletta Jóźwiak-Majchrzak, zastępca dyrektora tej łódzkiej placówki, prezentując działania podejmowane pod adresem kobiet, które nie znajdują wsparcia w najbliższych.

Fundacja Małych Stópek

Fundacja Małych Stópek od ponad dekady pomaga matkom i ich dzieciom w trudnej sytuacji życiowej. Towarzyszy kobietom na każdym etapie ciąży, wspiera w okresie porodu i połogu aż do momentu, kiedy są w stanie samodzielnie egzystować oraz zapewnić byt sobie i swoim pociechom. W ciągu jednego roku, do ponad 700 podopiecznych średnio trafia, m.in.: 700 tys. pieluch, 40 tys. paczek chusteczek dla dzieci, 20 tys. sztuk art. chemii kosmetycznej dla dzieci, 500 sztuk łóżeczek, tysiące sztuk ubranek dla dzieci, pościeli, ręczników, kilkaset wózków.

Ks. kan. Tomasz Kancelarczyk, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, prezes Fundacji Małych Stópek, podkreślił, że działania pro-life w Polsce są bardzo liczne, ale zbyt rzadko się o nich mówi w przestrzeni medialnej. Jego zdaniem ważne jest, aby „pokazywać świadectwo. Ono jest potrzebne, aby znajdować następnych obrońców życia” – powiedział ks. Kancelarczyk i przypomniał apel św. Jana Pawła II o powszechną mobilizację sumień i wprowadzanie w życie strategii obrony życia.

Różnorodność pomocy

Uczestnicy czwartkowej debaty zgodnie podkreślili znaczenie różnorodnej pomocy oferowanej przez instytucje i osoby indywidualne wspierające działanie organizacji pro-life. „Ta dzisiejsza konferencja może być okazją, żeby tym ludziom podziękować, za to, że są z nami” – powiedziała s. Ewa Jędrzejak, boromeuszka, prezes Fundacji Evangelium Vitae we Wrocławiu.

Fundacja Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia – Human Life International – Polska prowadzi działalność charytatywną na rzecz kobiet w ciąży i po porodzie oraz dla rodzin z małymi dziećmi w sytuacjach kryzysowych. Jest wsparciem również dla ruchu pro-life w Ukrainie, gdzie od wybuchu wojny pomaga kobietom z małymi dziećmi, uciekającym przed wojną.

Stowarzyszenie Gaudium Vitae im. Stanisławy Leszczyńskiej z siedzibą w Gdyni od 1989 r. broni życia dziecka poczętego, a zarazem naturalnego miejsca jego pojawienia się: małżeństwa i rodziny. Organizacja chce nadal bronić poczętego życia, towarzyszyć kobietom w ciąży potrzebujących wsparcia, samotnym matkom i rodzinom ubogim poprzez rozwiązywanie ich problemów materialnych i nie tylko.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia skupia liczne ruchy i organizacje podejmujące działania na rzecz obrony życia i rodziny. Są wśród nich ruchy i grupy nieformalne, w tym ogólnopolskie, przyparafialne grupy obrony życia oraz inne instytucje. Do Federacji należą stowarzyszenia, fundacje i lokalne porozumienia w obronie życia, które działają na trzech głównych płaszczyznach: modlitwa, bezpośrednia pomoc kobietom w ciąży, samotnym matkom i rodzin wielodzietnym oraz formacja kładąca nacisk na wychowanie.

Family News Service


 

POLECANE
Mieszkańcy Zabrza odwołali w referendum prezydent z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej miażdżącą większością z ostatniej chwili
Mieszkańcy Zabrza odwołali w referendum prezydent z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej miażdżącą większością

W niedzielnym referendum mieszkańcy Zabrza jasno pokazali, że chcą zmian. Jak wynika z sondażu exit poll Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, aż 91,4% głosujących opowiedziało się za odwołaniem Agnieszki Rupniewskiej z funkcji prezydent miasta. Przeciwko było zaledwie 8,6% osób.

Coraz więcej pytań w sieci. Czym jest biały przedmiot (proszek?), który Macron chowa na nagraniu? polityka
Coraz więcej pytań w sieci. Czym jest biały przedmiot (proszek?), który Macron chowa na nagraniu?

Wideo, które trafiło do sieci po sobotnim spotkaniu liderów tzw. „koalicji chętnych” w Kijowie, wywołało falę spekulacji i komentarzy. Na nagraniu widać prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Friedricha Merza oraz premiera i lidera brytyjskiej Partii Pracy Keira Starmera - cała trójka wygląda na rozbawioną i zrelaksowaną, jednak uwagę internautów przykuwa coś jeszcze. Na stole pojawia się biały przedmiot (proszek?), który Macron szybko chowa do kieszeni. Merz w tym samym czasie usuwa z pola widzenia metalową łyżeczkę.

„Dopadniemy ich wszystkich”. Tusk opublikował nowe informacje ws. pożaru na Marywilskiej gorące
„Dopadniemy ich wszystkich”. Tusk opublikował nowe informacje ws. pożaru na Marywilskiej

W niedzielę premier Donald Tusk oficjalnie potwierdził, że pożar centrum handlowego Marywilska 44 w Warszawie był efektem celowego działania rosyjskich służb specjalnych. Jak ujawnił, część sprawców została już zatrzymana, a pozostali są identyfikowani i ścigani.

Zełenski: W czwartek będę czekał na Putina osobiście z ostatniej chwili
Zełenski: W czwartek będę czekał na Putina osobiście

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że oczekuje, iż Rosja zgodzi się na całkowite i trwałe zawieszenie broni w wojnie przeciwko jego państwu od poniedziałku.

Zaczynam wątpić. Trump reaguje na propozycję Putina z ostatniej chwili
"Zaczynam wątpić". Trump reaguje na propozycję Putina

Ukraina powinna przyjąć propozycję Putina, aby rozpocząć bezpośrednie rozmowy, bo przynajmniej będziemy wiedzieli, na czym stoimy - stwierdził w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Jednocześnie przyznał, że "zaczyna wątpić" w to, czy Ukraina pójdzie na układ z Rosją.

Dziwnie się zachowywał. Interwencja policji w pobliżu uczelni w Katowicach Wiadomości
"Dziwnie się zachowywał". Interwencja policji w pobliżu uczelni w Katowicach

Zaledwie kilka dni po dramatycznych wydarzeniach na Uniwersytecie Warszawskim, które wstrząsnęły opinią publiczną w całym kraju, służby w Katowicach musiały reagować na kolejne niepokojące zgłoszenie w pobliżu jednej z uczelni.

Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powinien się tu pokazywać polityka
Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powinien się tu pokazywać

Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Gryfina i lokalnymi działaczami partii powiedział, że głosowanie na Karola Nawrockiego to kontynuowanie "patriotycznej" polityki Prawa i Sprawiedliwości, a także "walka o utrzymanie demokracji".

Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny Wiadomości
Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny

Do tragicznego wypadku doszło w niedzielne popołudnie w Nowym Targu, w województwie małopolskim. Podczas rekreacyjnego skoku spadochronowego zginął około 40-letni mężczyzna.

Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP

Polskie rezerwy złota przebijają zasoby Europejskiego Banku Centralnego i Wielkiej Brytanii. Posiadamy już 510 ton złotego kruszcu.

Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju Wiadomości
Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju

Sobotnia porażka Igi Świątek z Amerykanką Danielle Collins w trzeciej rundzie turnieju w Rzymie to kolejne świadectwo kryzysu formy polskiej tenisistki. W jej efekcie po 165 tygodniach wypadnie z podium światowego rankingu. Od triumfu we French Open 8 czerwca 2024 roku nie wygrała żadnego turnieju.

REKLAMA

„Jestem za życiem = pomagam!” - o wielkiej skali pomocy kobietom w ciąży i samotnym matkom

60 Okien Życia, 20 Domów Samotnej Matki, gdzie przebywa obecnie 130 kobiet z dziećmi, prowadzi Caritas Polska. 1400 matek i 2600 dzieci przez 30 lat istnienia było w sumie w Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi. Ponadto 700 tys. pieluch i 40 tys. paczek chusteczek dla dzieci przekazała w minionym roku Fundacja Małych Stópek. O licznych i różnorodnych formach pomocy w Polsce dla kobiet w ciąży mówili goście debaty „Jestem za życiem = pomagam!”. Spotkanie odbyło się 22 czerwca w Warszawie.
zdjęcie poglądowe „Jestem za życiem = pomagam!” - o wielkiej skali pomocy kobietom w ciąży i samotnym matkom
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Endho

Maria Drąg, koordynatorka pomocy kobietom Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, zwróciła się z apelem do kobiet znajdujących się na życiowym zakręcie, aby szukały pomocy. Zaapelowała, żeby „pamiętały, że nie są same, bo to jest bardzo istotne. Nawet jeśli najbliżsi zostawiają je na pastwę losu, to są organizacje, są obcy dobrzy ludzie, którzy staną na wysokości zadania i będą z tymi mamami”. Maria Drąg zachęciła je, aby pamiętały, że nawet z najtrudniejszej sytuacji jest wyjście i nie myślały o najgorszym.

Caritas

- Caritas nie dzieli ludzi ze względu na wyznanie czy narodowość. Staramy się przekazywać wsparcie i pomoc każdemu, kto się do nas zgłosi – podkreśliła Magdalena Antolik, koordynatorka programów dziecięcych Caritas Polska.

Wśród licznych inicjatyw Caritas Polska, działającej z ramienia Kościoła katolickiego, znajduje się także pomoc samotnym matkom. Organizacja przygotowała 60 Okien Życia, czyli miejsc, gdzie matka może pozostawić anonimowo nowo narodzone dziecko. Caritas utworzyła także 20 Domów Samotnej Matki, gdzie aktualnie przebywa 130 kobiet z dziećmi.

Domy Samotnej Matki

W Łodzi istnieje Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej, który od ponad 30 lat daje schronienie samotnym matkom spodziewającym się dziecka i mającym dzieci. Od 1992 r. przez dom przeszło 1400 matek i 2600 dzieci, które nie mogły znaleźć bezpiecznego miejsca do życia. „Dostajemy mnóstwo wiadomości na komunikatorach w środku nocy, w soboty, w niedziele, zgłaszają się kobiety, które nie wiedzą, co zrobić” – zaznaczyła Wioletta Jóźwiak-Majchrzak, zastępca dyrektora tej łódzkiej placówki, prezentując działania podejmowane pod adresem kobiet, które nie znajdują wsparcia w najbliższych.

Fundacja Małych Stópek

Fundacja Małych Stópek od ponad dekady pomaga matkom i ich dzieciom w trudnej sytuacji życiowej. Towarzyszy kobietom na każdym etapie ciąży, wspiera w okresie porodu i połogu aż do momentu, kiedy są w stanie samodzielnie egzystować oraz zapewnić byt sobie i swoim pociechom. W ciągu jednego roku, do ponad 700 podopiecznych średnio trafia, m.in.: 700 tys. pieluch, 40 tys. paczek chusteczek dla dzieci, 20 tys. sztuk art. chemii kosmetycznej dla dzieci, 500 sztuk łóżeczek, tysiące sztuk ubranek dla dzieci, pościeli, ręczników, kilkaset wózków.

Ks. kan. Tomasz Kancelarczyk, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, prezes Fundacji Małych Stópek, podkreślił, że działania pro-life w Polsce są bardzo liczne, ale zbyt rzadko się o nich mówi w przestrzeni medialnej. Jego zdaniem ważne jest, aby „pokazywać świadectwo. Ono jest potrzebne, aby znajdować następnych obrońców życia” – powiedział ks. Kancelarczyk i przypomniał apel św. Jana Pawła II o powszechną mobilizację sumień i wprowadzanie w życie strategii obrony życia.

Różnorodność pomocy

Uczestnicy czwartkowej debaty zgodnie podkreślili znaczenie różnorodnej pomocy oferowanej przez instytucje i osoby indywidualne wspierające działanie organizacji pro-life. „Ta dzisiejsza konferencja może być okazją, żeby tym ludziom podziękować, za to, że są z nami” – powiedziała s. Ewa Jędrzejak, boromeuszka, prezes Fundacji Evangelium Vitae we Wrocławiu.

Fundacja Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia – Human Life International – Polska prowadzi działalność charytatywną na rzecz kobiet w ciąży i po porodzie oraz dla rodzin z małymi dziećmi w sytuacjach kryzysowych. Jest wsparciem również dla ruchu pro-life w Ukrainie, gdzie od wybuchu wojny pomaga kobietom z małymi dziećmi, uciekającym przed wojną.

Stowarzyszenie Gaudium Vitae im. Stanisławy Leszczyńskiej z siedzibą w Gdyni od 1989 r. broni życia dziecka poczętego, a zarazem naturalnego miejsca jego pojawienia się: małżeństwa i rodziny. Organizacja chce nadal bronić poczętego życia, towarzyszyć kobietom w ciąży potrzebujących wsparcia, samotnym matkom i rodzinom ubogim poprzez rozwiązywanie ich problemów materialnych i nie tylko.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia skupia liczne ruchy i organizacje podejmujące działania na rzecz obrony życia i rodziny. Są wśród nich ruchy i grupy nieformalne, w tym ogólnopolskie, przyparafialne grupy obrony życia oraz inne instytucje. Do Federacji należą stowarzyszenia, fundacje i lokalne porozumienia w obronie życia, które działają na trzech głównych płaszczyznach: modlitwa, bezpośrednia pomoc kobietom w ciąży, samotnym matkom i rodzin wielodzietnym oraz formacja kładąca nacisk na wychowanie.

Family News Service



 

Polecane
Emerytury
Stażowe