Ukrinform: Ukraińcy i Polacy wspólnie oddadzą hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej

„Ukraińcy i Polacy wspólnie oddadzą hołd ofiarom tragedii wołyńskiej” – donosi ukraińska agencja Ukrinform. Jednym z tematów poruszonych w rozmowie Andrzeja Dudy z Interią po powrocie polskiego prezydenta z Kijowa były zbliżające się obchody 80. rocznicy rzezi wołyńskiej. Redaktor zapytał, czy uda się wypracować wspólne stanowisko, jasny i wyraźny sygnał ze strony Kijowa w zakresie ekshumacji ofiar ludobójstwa na Wołyniu.
„Szereg wspólnych działań polskich i ukraińskich”
Proszę pamiętać, że działania poszukiwawcze są cały czas prowadzone, nie są już blokowane. To jest realizowane w spokoju, w ciszy – i cała sprawa nie potrzebuje rozgłosu politycznego wokół niej, to wszystko powinno być realizowane w spokoju i rozwadze. To pokazuje zmianę jakościową: dzisiejsze władze ukraińskie mają więcej zrozumienia dla całej sprawy niż ich poprzednicy kilka lat temu
– odpowiedział Andrzej Duda. Gdy red. Marcin Fijołek zwrócił uwagę, że „skala i zakres tych zgód na poszukiwania są jednak niewystarczające dla wielu środowisk, które o pamięć upominają się od lat”, prezydent odparł, że „te poszukiwania są realizowane i to jest dla nas ważne, bo jeszcze kilka lat temu w ogóle tego nie było”.
Krok po kroku. Mieliśmy kolejne rozmowy, by sprawy popchnąć dalej: i z przewodniczącym ukraińskiego parlamentu, i z prezydentem Zełenskim, i z premierem Szmyhalem. Mamy tutaj różne działania, które są na etapie przygotowawczym: umawialiśmy się ze stroną ukraińską, że szczegółów na razie nie ujawniamy medialnie. Dlatego proszę wybaczyć, że nie zdradzę szczegółów, ale tak, 80. rocznica rzezi wołyńskiej przyniesie nam szereg wspólnych działań polskich i ukraińskich. Proszę o trochę cierpliwości
– podsumował Andrzej Duda.
„Chcemy, aby stanęli w prawdzie”
Chcielibyśmy, aby w czasie obchodów 80. rocznicy rzezi wołyńskiej Ukraińcy stanęli w prawdzie wobec tego, co się wydarzyło – powiedział w „Gościu Niedzielnym” wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik. Dodał, że prezydent uważa, że każda ofiara powinna zostać upamiętniona przez ekshumację i godny pochówek.
Zapytany o prowadzone przez Kancelarię Prezydenta RP rozmowy z Ukraińcami na temat przebiegu uroczystości z okazji 80. rocznicy rzezi wołyńskiej Ćwik podkreślił, że ten temat „nie jest tylko kwestią historyczną, lecz żywą raną wśród Polaków”.
– Wiele było gestów mających na celu dążenie do pojednania ze strony polskiego prezydenta w kontekście toczącej się wojny. Nikt chyba nie zrobił tak wiele dla ukazania prawdy o rzezi wołyńskiej i zbliżenia stanowisk w tej sprawie, jak to uczynił, także w ostatnim czasie, prezydent Andrzej Duda – ocenił.
Przypomniał, że podczas wizyty w Warszawie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski również zadeklarował, że ta sprawa będzie tematem rozmów. Ćwik przyznał, że deklaracja ta „rzeczywiście była ogólna, ale jednak się pojawiła”.
– Nie będę ujawniać, jak będą wyglądały obchody rocznicowe. Ta ostrożność jest związana z wojną: informowanie, co się wydarzy podczas uroczystości, może być wykorzystane w złym celu przez przeciwników – zastrzegł.
Według wiceszefa Kancelarii Prezydenta dla prezydenta ważne jest, aby w 80. rocznicę rzezi w sposób godny uczcić wszystkie jej ofiary. – (Prezydent) zdecydowanie mówi również, że każda ofiara powinna zostać uhonorowana, upamiętniona przez ekshumację, godny pochówek i umieszczenie informacji, kto w tym grobie spoczywa. Wydarzenia w ramach obchodów 80. rocznicy zostały objęte jego honorowym patronatem – poinformował Ćwik.
Zapytany, czy prezydent Andrzej Duda oczekuje od Wołodymyra Zełenskiego, że w czasie obchodów Ukraina wyrazi zgodę na ekshumację i godny pochówek, Ćwik odpowiedział: – To dopiero pierwszy krok. Chcielibyśmy, aby w czasie obchodów 80. rocznicy rzezi wołyńskiej Ukraińcy stanęli w prawdzie wobec tego, co się wówczas wydarzyło. (PAP)