[Porozumienia Sierpniowe] List Prezydenta Andrzeja Dudy: Szczecin był pierwszy

- Polski Sierpień, powołanie wolnych związków zawodowych, dokonania dziesięciomilionowego ruchu „Solidarności” – to wielkie wydarzenia-symbole nie tylko naszej, lecz także powszechnej historii. Dały one początek wielkim zmianom, przyniosły koniec komunizmu i ukształtowały nowe oblicze Polski i Europy. Z ogromną dumą przywołujemy to dziejowe zwycięstwo, wpisane w wolnościową, niepodległościową tradycję naszego narodu - napisał Prezydent Andrzej Duda w rocznicę podpisania Porozumień sierpniowych w Szczecinie do Uczestników i Organizatorów uroczystości z okazji 37. rocznicy powstania NSZZ Solidarność i podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie
 [Porozumienia Sierpniowe] List Prezydenta Andrzeja Dudy: Szczecin był pierwszy
/ Prezydent.pl
List publikujemy w całości

Szanowny Panie Przewodniczący!
Szanowni Państwo!
 
Polski Sierpień, powołanie wolnych związków zawodowych, dokonania dziesięciomilionowego ruchu „Solidarności” – to wielkie wydarzenia-symbole nie tylko naszej, lecz także powszechnej historii. Dały one początek wielkim zmianom, przyniosły koniec komunizmu i ukształtowały nowe oblicze Polski i Europy. Z ogromną dumą przywołujemy to dziejowe zwycięstwo, wpisane w wolnościową, niepodległościową tradycję naszego narodu.
 
Przed 37 laty Szczecin był jednym z najważniejszych miejsc, gdzie rozstrzygały się polskie losy. Zawsze będziemy pamiętać, że to właśnie tutaj zostało podpisane pierwsze z Porozumień Sierpniowych. Szczecin, który z taką determinacją wystąpił w obronie ludzkiej godności i praw pracowniczych w grudniu 1970 roku i tak boleśnie został doświadczony, również dziesięć lat później, odważnie rzucił wyzwanie komunistycznej władzy.
 
Polskość zakorzeniona nad Odrą w sposób szczególny wyraziła się właśnie w tych dwóch aktach patriotyzmu i obywatelskiej służby. Zdobycze uzyskane w 1980 roku przez strajkujące załogi szczecińskich zakładów, ze Stocznią Szczecińską na czele, stanowiły pierwszy wyłom w autorytarnym systemie PRL. Ogromne znaczenie miała również pielęgnowana tu więź solidarności z innymi ośrodkami społecznego protestu. Nie byłoby dzieła Polskiego Sierpnia, gdyby nie pełna stanowczości i heroizmu postawa strajkujących Szczecina. 
 
Dzisiejsze święto dotyczy nie tylko przeszłości, lecz ma także bezpośredni związek z tym, czym żyjemy teraz i co stanowi wyzwanie jutra. Ideały Solidarności są ciągle aktualne i ciągle inspirujące. Solidarnościowe przesłanie powinniśmy traktować jako etos założycielski, fundament wolnej Polski. Niepodległa, silna, sprawiedliwa Rzeczypospolita stanie się urzeczywistnieniem marzeń Polaków, gdy w powszechnym odczuciu wesprze się na takich podwalinach jak dobro wspólne, podmiotowość obywateli, równość szans, poszanowanie praw pracowniczych, dialog społeczny czy zrównoważony rozwój. Tego właśnie domagała się „Solidarność”, to jest sednem Państwa działalności związkowej – i powinno to znaleźć spełnienie.
 
Pragnę, aby podczas zbliżającej się rocznicy stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polacy mogli się wypowiedzieć w ogólnonarodowym referendum co do ustrojowych zasad, którymi ma się kierować dzisiejsze polskie państwo. Z wielką satysfakcją uczestniczyłem w rozpoczęciu debaty konstytucyjnej, którym stała się konferencja zorganizowana przed kilkoma dniami przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność”. Zachęcam Państwa do udziału w tej debacie, poświęconej sprawom decydującym o pomyślności naszej Ojczyzny.
 
Głęboko wierzę, że uda nam się wspólnie zbudować Polskę czerpiącą swoją wielkość z solidarnościowego etosu. W rocznicę Polskiego Sierpnia kieruję słowa głębokiego uznania
i szacunku do wszystkich, którzy stali się współtwórcami naszej wolności. W imieniu Rzeczypospolitej wyrażam wdzięczność ludziom Solidarności ze Szczecina, z Pomorza Zachodniego i wszystkim, którzy w tym regionie tak ofiarnie zasłużyli się Polsce.
 
Cieszę się z dobrych zmian, jakie się tutaj dokonują, świadczących o odradzaniu się przemysłu stoczniowego i gospodarki morskiej oraz o potencjale ekonomicznym tej ziemi i społecznej energii jej mieszkańców. Proszę przyjąć życzenia pomyślności i serdeczne pozdrowienia.
 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

Źródło: Prezydent.pl

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe