„Skarby Jasnej Góry” - wakacyjne zwiedzanie

Jasna Góra to jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego w świecie, centrum pielgrzymkowe w Polsce, ale i pomnik historii, który fascynuje nie tylko pątników. Historię tego miejsca „opowiadają” muzea i wystawy. Pielgrzymi i turyści mogą zwiedzać Muzeum 600-lecia, jasnogórski Skarbiec, Bastion św. Rocha i Bastion św. Barbary. Są także wystawy plenerowe o wielkich Polakach, którzy „wszystko postawili na Maryję” oraz o. Augustynie Kordeckim w roku jubileuszowym bohaterskiego obrońcy Jasnej Góry.
Jasna Góra „Skarby Jasnej Góry” - wakacyjne zwiedzanie
Jasna Góra / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/Aw58

Muzea jasnogórskie są czynne w godz. od 09.00 do 17.00. Pielgrzymi mogą skorzystać z fachowej wiedzy przewodników Jasnogórskiego Centrum Informacji, które jest otwarte w dni robocze od godz. 8.00 do 16.00. Przewodnicy oprowadzają w językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, ukraińskim i niderlandzkim.

Muzeum 600-lecia

Muzeum 600-lecia znajduje się w pomieszczeniach dawnej drukarni, która funkcjonowała tutaj od XVII w. do czasu zlikwidowania jej przez władze carskie w 1864 r. Ekspozycja ukazuje fenomen ponad sześćsetletniej obecności na Jasnej Górze Cudownego Obrazu Matki Bożej oraz historię Zakonu paulinów nierozerwalnie związanej w Polsce z jasnogórskim wzgórzem. W muzeum można zobaczyć wota zarówno te najnowsze związane jak i te sprzed kilku wieków. Pośród zgromadzonych kolekcji zobaczyć można kolekcję zabytkowych zbiór instrumentów muzycznych, używanych w XVII i XVIII w. przez kapelę jasnogórską, a także książki wydane w jasnogórskiej drukarni, działającej w latach 1693-1864. Są dary i pamiątki związane ze św. Janem Pawłem II. Jest też np. krzyż wykonany z fragmentów stalowej konstrukcji jednej z wież World Trade Center, ofiarowany przez strażaków uczestniczących w akcji ratunkowej.

Skarbiec Jasnogórski

W Skarbcu Jasnogórskim przechowywane się wota błagalne i dziękczynne złożone w darze Matce Bożej przez pielgrzymów od późnego średniowiecza aż po czasy współczesne. Najstarsze zabytki pochodzą z XIV wieku. Są tu cenne dzieła sztuki – dary królów, bohaterów narodowych czy papieży. Zobaczymy tutaj m.in. monstrancję z 1542 roku, podarowaną przez króla Polski, Zygmunta I Starego, czy komplet ołtarzowy z białej porcelany miśnieńskiej - dar króla Augusta III Sasa.

Bastion św. Rocha

Bastion św. Rocha, zwany też od swoich fundatorów bastionem Morsztynów to od 2006 r. najczęściej odwiedzana część fortyfikacji Jasnej Góry. Obecnie można zobaczyć ekspozycję obrazującą dzieje walki i martyrologii Polaków po czasy „Solidarności”. Są tu m.in. mundury wojskowe prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego czy pamiątki czasów „Solidarności”, jak np. krzyż z napisem „Solidarność 13 grudzień 1981 r.” z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej opleciony drutem kolczastym.

M.in. „świadków 1966r.” - sukienkę millenijną na obraz Matki Bożej, kopię Millenijnego Aktu oddania Polski Maryi oraz szereg osobistych pamiątek po Prymasie kard. Stefanie Wyszyńskim czy czarne BMW E34, który jeździł Karol Wojtyła.. można zobaczyć na wystawie, która znajduje się w nowych pomieszczeniach Bastionu św. Rocha. Ekspozycja nosi tytuł: „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary - Prymas Tysiąclecia błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński” i łączy te dwie wielkie postaci Kościoła.

Wystawa o ojcu Kordeckim

w roku jubileuszowym poświęconym o. Augustynowi Kordeckiemu, bohaterskiego paulina w 350. rocznicę śmierci oraz 420. jego urodzin, przypomina wystawa plenerowa na Wałach, w pobliżu jego pomnika. Na wystawie przygotowanej na czterech dużych kostkach znalazły się unikatowe zdjęcia z archiwum jasnogórskiego i opis najważniejszych wydarzeń z życia o. Kordeckiego. - Jest tam m.in. akt urodzenia Klemensa Kordeckiego - kopia z ksiąg parafialnych, są fragmenty zapisów klasztornych kronik. Są zdjęcia dwóch monstrancji- gotycko-renesansowej z 1542 r., z którą zakonnik kroczył w procesji po jasnogórskich Wałach w czasie oblężenia szwedzkiego i tej, która w 1672 r. została ufundowana jako wotum dziękczynne za ocalenie Jasnej Góry i Polski. Wspaniała monstrancja jako dziękczynne wotum za zwycięstwo nad Szwedami w 1655 r. została wykonana siedem lat po „potopie” na polecenie o. Kordeckiego. Jest wyjątkowo cennym dziełem złotniczym. Do jej dekoracji, oprócz barwnych emalii, użyto 22 funty złota, 2366 brylantów, 2208 rubinów, 81 szmaragdów, 30 szafirów i 214 pereł. Mierzy aż 103 cm wysokości i waży ponad 13 kg. A „w oryginale” można ją zobaczyć w jasnogórskim Skarbcu.

Wieża

W okresie od kwietnia do końca listopada otwarta jest także dla pielgrzymów w godz. 8.00 - 16.00 wieża jasnogórska. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektury w Polsce. Wieża ma 106,3 m wysokości i składa się z pięciu kondygnacji. Obecna jest piątą w dziejach Jasnej Góry. Ta budowla istnieje od 1906 r. Jej kształt opracowali architekci: Stefan Szyller i Józef Dziekoński. Do odbudowy użyto ponad półtora miliona sztuk cegieł i 300 wagonów kamienia do obłożenia wieży. Nad pierwszą kondygnacją, w miejscu dawnego zegara wieżowego umieszczono nowy zbudowany w Malines k. Brukseli. Mechanizm zegara jest obecnie sterowany przez komputer, który czuwa także nad wygrywaniem pieśni maryjnych, kurantów i hejnału. Na narożnikach środkowej kondygnacji wieży ustawiono cztery figury świętych: Pawła Pustelnika, Floriana, Kazimierza królewicza i Jadwigi królowej. Najwyższą, piątą kondygnację, na którą prowadzi 516 krętych schodów, zdobią posągi doktorów Kościoła - świętych: Leona Wielkiego, Grzegorza z Nazjanzu, Augustyna i Ambrożego.

Pana Tomasza z okolic Chicago w USA szczególnie zafascynowały elementy związane z polskim wojskiem. - Jest tu wiele wspaniałych rzeczy. Ja oraz moje dzieci interesujemy się polską wojskowością, więc te wszystkie mundury ofiarowane przez różnych generałów czy oficerów są naprawdę piękne – powiedział. Dodał, że „rzadko się spotyka sytuacje, kiedy wielkie postacie z historii jak np. generałowie ofiarowują swoje rzeczy dla Kościoła i Matki Bożej. To znaczy, że nasz naród, Kościół i Matka Boża są ze sobą związane”.

Oprócz walorów historycznych, jasnogórskie muzea mają też dla niektórych wartość sentymentalną. - Pamiętam te miejsca odwiedzane z tatą i wtedy przypomina mi się okres dzieciństwa. Oczywiście później też przychodziłam ale nigdy w taki sposób obchodząc to wszystko. Mam duży sentyment do tych muzeów – powiedziała Magda z Częstochowy.

mir / Jasna Góra

 

 


 

POLECANE
Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa. Mieszkańcy zapłacą więcej z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa. Mieszkańcy zapłacą więcej

Od 1 września 2025 roku mieszkańców Krakowa czekają zmiany w opłatach za odbiór odpadów komunalnych. Rada Miasta zdecydowała o podwyżce – nowa stawka wyniesie 35 zł miesięcznie za osobę w gospodarstwie domowym segregującym śmieci.

Andrzej Duda: Jeśli będzie propozycja, nie wahałbym się zostać premierem z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Jeśli będzie propozycja, nie wahałbym się zostać premierem

Jeżeli będzie potrzeba służenia Rzeczypospolitej poprzez podjęcie po raz kolejny konkretnych zadań w postaci pełnienia jakiejś funkcji, to na pewno je podejmę – mówi w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" prezydent Andrzej Duda. I wskazuje na funkcję "premiera łączącego nowe porozumienie koalicyjne".

Zwycięstwa Trumpa i tragedia na Bliskim Wschodzie… z ostatniej chwili
Zwycięstwa Trumpa i tragedia na Bliskim Wschodzie…

Problem w tym, że ewentualnego szyickiego zamachowca, który zginie podczas akcji czeka wielka nagroda w niebie, czyli seksualna uczta z 72 dziewicami (Tirmidhi, 1663). A według świętych pism współżycie z jedną dziewicą może trwać aż 70,000 lat (!). Jak widać istotnie żyjemy w dwóch światach, dla nas chrześcijan największą nagrodą w życiu pozagrobowym jest bliskość z Bogiem, osiągnięcie doskonałej mądrości i oświecenia, a nie jakieś obiecane seksualne fantazje…

Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę z ostatniej chwili
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę

W środę podczas jubileuszu Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim został zaatakowany Paweł Łatuszka.

Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris gorące
Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris

Wyrokiem z 1 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Ordo Iuris przeciwko Marcie Lempart. Natomiast sąd nie uwzględnił wniosku aktywistki o obciążenie Instytutu grzywną za skierowanie pozwu, uznając, że roszczenie to jest całkowicie bezpodstawne.

Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. To fighter z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. "To fighter"

Były gwiazdor stacji TVN Filip Chajzer zaskoczył w środę swoich fanów i wyznał, że jest sympatykiem Karola Nawrockiego. "Tyle hejtu i szamba przyjąć na klatę przez 24/h trzeba umieć. To jest fighter" – podkreślił.

Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku tylko u nas
Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku

Polityka otwartych drzwi, czyli ideologiczny parawan, pod którym Europa zafundowała sobie kryzys migracyjny, pozostaje do dziś sierotą. Wszyscy wiemy, gdzie się narodziła – w Berlinie, w przemówieniach Angeli Merkel, która w 2015 roku rozpostarła ramiona, wypowiadając słynne Herzlich Willkommen.

Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura wszczęła postępowania wobec członków patroli obywatelskich za znieważenie i podszywanie się pod Straż Graniczną – poinformował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju z ostatniej chwili
Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju

Dwóch nieletnich imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, trafiło do domu dziecka w Biłgoraju. Obaj zostali umieszczeni decyzją sądu.

Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok z ostatniej chwili
Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok

Udar mózgu według wstępnych wyników sekcji zwłok był przyczyną śmierci 24-letniej Klaudii K., która została napadnięta w nocy z 11 na 12 czerwca w Toruniu przez 19-letniego obcokrajowca. Informację przekazał w środę rzecznik toruńskiej Prokuratury Okręgowej Andrzej Kukawski.

REKLAMA

„Skarby Jasnej Góry” - wakacyjne zwiedzanie

Jasna Góra to jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego w świecie, centrum pielgrzymkowe w Polsce, ale i pomnik historii, który fascynuje nie tylko pątników. Historię tego miejsca „opowiadają” muzea i wystawy. Pielgrzymi i turyści mogą zwiedzać Muzeum 600-lecia, jasnogórski Skarbiec, Bastion św. Rocha i Bastion św. Barbary. Są także wystawy plenerowe o wielkich Polakach, którzy „wszystko postawili na Maryję” oraz o. Augustynie Kordeckim w roku jubileuszowym bohaterskiego obrońcy Jasnej Góry.
Jasna Góra „Skarby Jasnej Góry” - wakacyjne zwiedzanie
Jasna Góra / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/Aw58

Muzea jasnogórskie są czynne w godz. od 09.00 do 17.00. Pielgrzymi mogą skorzystać z fachowej wiedzy przewodników Jasnogórskiego Centrum Informacji, które jest otwarte w dni robocze od godz. 8.00 do 16.00. Przewodnicy oprowadzają w językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, ukraińskim i niderlandzkim.

Muzeum 600-lecia

Muzeum 600-lecia znajduje się w pomieszczeniach dawnej drukarni, która funkcjonowała tutaj od XVII w. do czasu zlikwidowania jej przez władze carskie w 1864 r. Ekspozycja ukazuje fenomen ponad sześćsetletniej obecności na Jasnej Górze Cudownego Obrazu Matki Bożej oraz historię Zakonu paulinów nierozerwalnie związanej w Polsce z jasnogórskim wzgórzem. W muzeum można zobaczyć wota zarówno te najnowsze związane jak i te sprzed kilku wieków. Pośród zgromadzonych kolekcji zobaczyć można kolekcję zabytkowych zbiór instrumentów muzycznych, używanych w XVII i XVIII w. przez kapelę jasnogórską, a także książki wydane w jasnogórskiej drukarni, działającej w latach 1693-1864. Są dary i pamiątki związane ze św. Janem Pawłem II. Jest też np. krzyż wykonany z fragmentów stalowej konstrukcji jednej z wież World Trade Center, ofiarowany przez strażaków uczestniczących w akcji ratunkowej.

Skarbiec Jasnogórski

W Skarbcu Jasnogórskim przechowywane się wota błagalne i dziękczynne złożone w darze Matce Bożej przez pielgrzymów od późnego średniowiecza aż po czasy współczesne. Najstarsze zabytki pochodzą z XIV wieku. Są tu cenne dzieła sztuki – dary królów, bohaterów narodowych czy papieży. Zobaczymy tutaj m.in. monstrancję z 1542 roku, podarowaną przez króla Polski, Zygmunta I Starego, czy komplet ołtarzowy z białej porcelany miśnieńskiej - dar króla Augusta III Sasa.

Bastion św. Rocha

Bastion św. Rocha, zwany też od swoich fundatorów bastionem Morsztynów to od 2006 r. najczęściej odwiedzana część fortyfikacji Jasnej Góry. Obecnie można zobaczyć ekspozycję obrazującą dzieje walki i martyrologii Polaków po czasy „Solidarności”. Są tu m.in. mundury wojskowe prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego czy pamiątki czasów „Solidarności”, jak np. krzyż z napisem „Solidarność 13 grudzień 1981 r.” z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej opleciony drutem kolczastym.

M.in. „świadków 1966r.” - sukienkę millenijną na obraz Matki Bożej, kopię Millenijnego Aktu oddania Polski Maryi oraz szereg osobistych pamiątek po Prymasie kard. Stefanie Wyszyńskim czy czarne BMW E34, który jeździł Karol Wojtyła.. można zobaczyć na wystawie, która znajduje się w nowych pomieszczeniach Bastionu św. Rocha. Ekspozycja nosi tytuł: „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary - Prymas Tysiąclecia błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński” i łączy te dwie wielkie postaci Kościoła.

Wystawa o ojcu Kordeckim

w roku jubileuszowym poświęconym o. Augustynowi Kordeckiemu, bohaterskiego paulina w 350. rocznicę śmierci oraz 420. jego urodzin, przypomina wystawa plenerowa na Wałach, w pobliżu jego pomnika. Na wystawie przygotowanej na czterech dużych kostkach znalazły się unikatowe zdjęcia z archiwum jasnogórskiego i opis najważniejszych wydarzeń z życia o. Kordeckiego. - Jest tam m.in. akt urodzenia Klemensa Kordeckiego - kopia z ksiąg parafialnych, są fragmenty zapisów klasztornych kronik. Są zdjęcia dwóch monstrancji- gotycko-renesansowej z 1542 r., z którą zakonnik kroczył w procesji po jasnogórskich Wałach w czasie oblężenia szwedzkiego i tej, która w 1672 r. została ufundowana jako wotum dziękczynne za ocalenie Jasnej Góry i Polski. Wspaniała monstrancja jako dziękczynne wotum za zwycięstwo nad Szwedami w 1655 r. została wykonana siedem lat po „potopie” na polecenie o. Kordeckiego. Jest wyjątkowo cennym dziełem złotniczym. Do jej dekoracji, oprócz barwnych emalii, użyto 22 funty złota, 2366 brylantów, 2208 rubinów, 81 szmaragdów, 30 szafirów i 214 pereł. Mierzy aż 103 cm wysokości i waży ponad 13 kg. A „w oryginale” można ją zobaczyć w jasnogórskim Skarbcu.

Wieża

W okresie od kwietnia do końca listopada otwarta jest także dla pielgrzymów w godz. 8.00 - 16.00 wieża jasnogórska. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektury w Polsce. Wieża ma 106,3 m wysokości i składa się z pięciu kondygnacji. Obecna jest piątą w dziejach Jasnej Góry. Ta budowla istnieje od 1906 r. Jej kształt opracowali architekci: Stefan Szyller i Józef Dziekoński. Do odbudowy użyto ponad półtora miliona sztuk cegieł i 300 wagonów kamienia do obłożenia wieży. Nad pierwszą kondygnacją, w miejscu dawnego zegara wieżowego umieszczono nowy zbudowany w Malines k. Brukseli. Mechanizm zegara jest obecnie sterowany przez komputer, który czuwa także nad wygrywaniem pieśni maryjnych, kurantów i hejnału. Na narożnikach środkowej kondygnacji wieży ustawiono cztery figury świętych: Pawła Pustelnika, Floriana, Kazimierza królewicza i Jadwigi królowej. Najwyższą, piątą kondygnację, na którą prowadzi 516 krętych schodów, zdobią posągi doktorów Kościoła - świętych: Leona Wielkiego, Grzegorza z Nazjanzu, Augustyna i Ambrożego.

Pana Tomasza z okolic Chicago w USA szczególnie zafascynowały elementy związane z polskim wojskiem. - Jest tu wiele wspaniałych rzeczy. Ja oraz moje dzieci interesujemy się polską wojskowością, więc te wszystkie mundury ofiarowane przez różnych generałów czy oficerów są naprawdę piękne – powiedział. Dodał, że „rzadko się spotyka sytuacje, kiedy wielkie postacie z historii jak np. generałowie ofiarowują swoje rzeczy dla Kościoła i Matki Bożej. To znaczy, że nasz naród, Kościół i Matka Boża są ze sobą związane”.

Oprócz walorów historycznych, jasnogórskie muzea mają też dla niektórych wartość sentymentalną. - Pamiętam te miejsca odwiedzane z tatą i wtedy przypomina mi się okres dzieciństwa. Oczywiście później też przychodziłam ale nigdy w taki sposób obchodząc to wszystko. Mam duży sentyment do tych muzeów – powiedziała Magda z Częstochowy.

mir / Jasna Góra

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe