Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Dziś ponowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu

Z udziałem rzeszy pątników przybyłych w kilkudziesięciu pielgrzymkach odbywają się na Jasnej Górze uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Teksty liturgiczne wysławiają opiekę Matki Bożej nad Polską i porównują twierdzę jasnogórską z Syjonem, siedzibą Arki przymierza w Starym Testamencie. Suma Pontyfikalna odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Koncelebrować ja będą ją będą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, którzy wczoraj obradowali w ramach Rady Biskupów Diecezjalnych. Tradycyjnie podczas Sumy ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Tysiąclecia.
Ikona Jasnogórska  Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Dziś ponowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu
Ikona Jasnogórska / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Anwar2

Rok Jubileuszowy

Tegoroczne święto przypada w Roku Jubileuszowym o. Augustyna Kordeckiego w 350. rocznicę śmierci i 420. urodzin paulina, który pokolenia Polaków uczył, że Pani Jasnogórska „od burzących kolubryn jest mocniejsza” i zachęcał do bezgranicznej ufności w Jej opiekę. Fakt ocalenia klasztoru uznano za dowód opieki Matki Bożej, którą król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 r. r. ogłosił we Lwowie Królową Korony Polskiej. - Ten heroizm, ufność i nadzieja się opłaciły, bo nie tylko Jasna Góra się obroniła, ale stała się symbolem oporu, który pomagał potem moralnie tym, którzy wyzwalali Ojczyznę spod szwedzkiej nawały. Jasna Góra stała się symbolem bohaterskiej obrony wbrew nadziei także na nasze czasy – powiedział przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski i podkreślił, że częstochowskie sanktuarium wciąż pozostaje miejscem, do którego przychodzi się po nadzieję, w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym.

Obchody

Sumę odpustową poprzedzi o godz. 9.00 modlitwa za Ojczyznę. Podczas Mszy św. o godz. 11.00 ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. To modlitwa w formie przyrzeczenia, autorstwa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Powstały w roku 300-lecia lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza jako swoisty program odnowy życia religijnego i moralnego narodu. Śluby zawierają m.in. zobowiązanie do ochrony życia, nierozerwalności małżeństwa, umacniania rodziny, dbałości o pokój, sprawiedliwość, dobre współżycie sąsiedzkie i społeczne oraz walki ze społecznymi przywarami: lenistwem, lekkomyślnością, marnotrawstwem, pijaństwem i rozwiązłością.

Śluby Jasnogórskie

Tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego bł. kard. Wyszyński napisał podczas swego uwięzienia przez komunistyczne władze w Komańczy – między 29 października 1955 r. a 28 października 1956 r. W trakcie rocznego internowania w tym miejscu prymas napisał też m.in. Wielką Nowennę Tysiąclecia, przygotowujące Polskę do obchodów 1000-lecia chrztu.

Słowa odczytane na Jasnej Górze pod jego nieobecność 26 sierpnia 1956 r., w obecności około miliona wiernych, nawiązywały do Ślubów Lwowskich, które złożył w czasie potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz, oddając cały naród w opiekę Matce Bożej. Śluby odczytał wówczas bp Michał Klepacz; na pustym fotelu nieobecnego prymasa Wyszyńskiego położono kwiaty.

Przeor Jasnej Góry podkreśla, że najważniejszy dla nas jest teraz ten wymiar duchowości, która „łączy się z przyjęciem Maryi jako strażniczki naszej wiary, jako Tej która dba o to, abyśmy w tej wierze dojrzewali, byśmy wypełniali zobowiązania chrzcielne, które w sposób szczególny językiem kard. Wyszyńskiego znalazły odzwierciedlenie także w Ślubach Narodu w 1956 roku”.

– Śluby stanowią uszczegółowienie tego, co każdy chrześcijanin wypowiada w momencie chrztu św., kiedy wyrzeka się grzechu, diabła, wszystkich jego działań i wyznaje wiarę w Trójjedynego Boga. Wiąże się też na wieczność z Kościołem, jako tym widocznym Ciałem Mistycznym Chrystusa, w którym dokonuje się odkupienie człowieka – wyjaśniał jasnogórski przeor.

Pielgrzymka

Dziś odbędzie się także I Ogólnopolska Pielgrzymka Kół Gospodyń Wiejskich Do Gospodyni Narodu. Jej organizatorem jest Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich, założony w Jędrzejowie w diec. kieleckiej. Uczestniczki pielgrzymki wezmą także udział w sumie odpustowej.

Jak zwykle w święto Matki Bożej Jasnogórskiej, która jest patronką arch. częstochowskiej, wieczornej Mszy św. o godz. 19.00 przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Podczas tej Mszy św. odbędzie się także konsekracja wdów.

Uroczystość

Obchodzona dziś uroczystość NMP Częstochowskiej ściśle jest związana z sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze, w którym od końca XIV wieku otaczany jest wielką czcią obraz Bożej Rodzicielki.

O ustanowienie święta Matki Bożej Częstochowskiej ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 r. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy św. wotywnych. Dopiero papież Pius X w 1904 r. zatwierdził uroczystość NMP Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Na prośbę biskupa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego i polskich paulinów zatwierdził święto Matki Bożej Częstochowskiej w rycie I klasy z oktawą dla Jasnej Góry. Święto to miało być obchodzone w środę po 24 sierpnia. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r.

W 1931 r. papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.

mir / Jasna Góra


 

POLECANE
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów z ostatniej chwili
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów

Jak donosi lokalny gorzowski serwis gorzowianin.com, na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej w Gorzowie doszło do awantury pomiędzy policją, która zatrzymała księdza do kontroli, a żałobnikami, którzy po pogrzebie zmierzali na stypę. 

Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą tylko u nas
Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą

Co łączy spotkanie liderów czterech zachodnich państw w 2024 roku z rozmowami w Mińsku ws. Ukrainy w 2015 roku? To pokaz politycznej abdykacji Ameryki w Europie. Która zawsze prowadzi do nieszczęść dla naszej części kontynentu zwłaszcza. Ekskluzywne spotkanie Bidena z liderami Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii właśnie w Berlinie, bez udziału np. Polski, Włoch czy Ukrainy, to zapowiedź polityki, jaką prowadzić będzie w Europie Kamala Harris. Oczywiście jeśli wygra wybory prezydenckie.

Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. To dobrze dla klimatu z ostatniej chwili
Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. "To dobrze dla klimatu"

Katastrofalne dane ze sklepów o wynikach sprzedaży detalicznej we wrześniu zaskoczyły dzisiaj ekspertów w całej Polsce. Optymistycznie w sprawie wypowiedziała się jednak minister klimatu Paulina Hennig-Kloska, która stwierdziła, że spada sprzedaż produktów "takich, bez których czasami możemy się obyć", a poza tym, to "dobrze dla klimatu". 

Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus” z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus”

Rząd Tuska przesłał do Sejmu coroczne sprawozdanie z wykonywania ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci za rok 2023, w którym znalazły się między innymi tezy, że program 800 plus „miał ograniczony wpływ na dzietność”, oraz że „program prawdopodobnie przyczynił się do niewielkiego wzrostu urodzeń w pierwszych latach po wprowadzeniu świadczenia”. 

Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos z ostatniej chwili
Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos

W rozmowie z Onetem obrońca kierowcy oskarżonego o spowodowanie katastrofy lądowej na S7 mecenas Marek Wasilewski zabrał głos ws. okoliczności wypadku i stanu swojego klienta.

RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw z ostatniej chwili
RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw

Pozbawione podstaw jest przyjmowanie założenia, iż osoby powołane na stanowiska sędziowskie od 2018 r. nie są sędziami, a wydawane przez nich orzeczenia są orzeczeniami nieistniejącymi - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w stanowisku przesłanym do premiera Donalda Tuska.

Pan bredzi!. Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości z ostatniej chwili
"Pan bredzi!". Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości

We wtorek przed Kancelarią Premiera odbyła się manifestacja przeciwko polityce migracyjnej rządu. Obecna na niej była kontrowersyjna reżyser, Agnieszka Holland, twórca filmu "Zielona Granica", który szkalował polską Straż Graniczną i jej działania w obronie granic państwowych.

Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji z ostatniej chwili
Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji

Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skomentowała podczas wtorkowej konferencji prasowej decyzję Polski o zamknięciu rosyjskiego konsulatu w Poznaniu.

Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce z ostatniej chwili
Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce

We wtorek pod Prokuraturą Krajową zjawili się rodzice przetrzymywanego od miesięcy w areszcie ks. Michała Olszewskiego.

Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu z ostatniej chwili
Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że za ostatnimi próbami dywersji w Polsce i krajach sojuszniczych stoi Rosja, dlatego zdecydował o wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu. Jego personel zostanie uznany za osoby niepożądane w Polsce.

REKLAMA

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Dziś ponowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu

Z udziałem rzeszy pątników przybyłych w kilkudziesięciu pielgrzymkach odbywają się na Jasnej Górze uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Teksty liturgiczne wysławiają opiekę Matki Bożej nad Polską i porównują twierdzę jasnogórską z Syjonem, siedzibą Arki przymierza w Starym Testamencie. Suma Pontyfikalna odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Koncelebrować ja będą ją będą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, którzy wczoraj obradowali w ramach Rady Biskupów Diecezjalnych. Tradycyjnie podczas Sumy ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Tysiąclecia.
Ikona Jasnogórska  Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Dziś ponowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu
Ikona Jasnogórska / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Anwar2

Rok Jubileuszowy

Tegoroczne święto przypada w Roku Jubileuszowym o. Augustyna Kordeckiego w 350. rocznicę śmierci i 420. urodzin paulina, który pokolenia Polaków uczył, że Pani Jasnogórska „od burzących kolubryn jest mocniejsza” i zachęcał do bezgranicznej ufności w Jej opiekę. Fakt ocalenia klasztoru uznano za dowód opieki Matki Bożej, którą król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 r. r. ogłosił we Lwowie Królową Korony Polskiej. - Ten heroizm, ufność i nadzieja się opłaciły, bo nie tylko Jasna Góra się obroniła, ale stała się symbolem oporu, który pomagał potem moralnie tym, którzy wyzwalali Ojczyznę spod szwedzkiej nawały. Jasna Góra stała się symbolem bohaterskiej obrony wbrew nadziei także na nasze czasy – powiedział przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski i podkreślił, że częstochowskie sanktuarium wciąż pozostaje miejscem, do którego przychodzi się po nadzieję, w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym.

Obchody

Sumę odpustową poprzedzi o godz. 9.00 modlitwa za Ojczyznę. Podczas Mszy św. o godz. 11.00 ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. To modlitwa w formie przyrzeczenia, autorstwa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Powstały w roku 300-lecia lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza jako swoisty program odnowy życia religijnego i moralnego narodu. Śluby zawierają m.in. zobowiązanie do ochrony życia, nierozerwalności małżeństwa, umacniania rodziny, dbałości o pokój, sprawiedliwość, dobre współżycie sąsiedzkie i społeczne oraz walki ze społecznymi przywarami: lenistwem, lekkomyślnością, marnotrawstwem, pijaństwem i rozwiązłością.

Śluby Jasnogórskie

Tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego bł. kard. Wyszyński napisał podczas swego uwięzienia przez komunistyczne władze w Komańczy – między 29 października 1955 r. a 28 października 1956 r. W trakcie rocznego internowania w tym miejscu prymas napisał też m.in. Wielką Nowennę Tysiąclecia, przygotowujące Polskę do obchodów 1000-lecia chrztu.

Słowa odczytane na Jasnej Górze pod jego nieobecność 26 sierpnia 1956 r., w obecności około miliona wiernych, nawiązywały do Ślubów Lwowskich, które złożył w czasie potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz, oddając cały naród w opiekę Matce Bożej. Śluby odczytał wówczas bp Michał Klepacz; na pustym fotelu nieobecnego prymasa Wyszyńskiego położono kwiaty.

Przeor Jasnej Góry podkreśla, że najważniejszy dla nas jest teraz ten wymiar duchowości, która „łączy się z przyjęciem Maryi jako strażniczki naszej wiary, jako Tej która dba o to, abyśmy w tej wierze dojrzewali, byśmy wypełniali zobowiązania chrzcielne, które w sposób szczególny językiem kard. Wyszyńskiego znalazły odzwierciedlenie także w Ślubach Narodu w 1956 roku”.

– Śluby stanowią uszczegółowienie tego, co każdy chrześcijanin wypowiada w momencie chrztu św., kiedy wyrzeka się grzechu, diabła, wszystkich jego działań i wyznaje wiarę w Trójjedynego Boga. Wiąże się też na wieczność z Kościołem, jako tym widocznym Ciałem Mistycznym Chrystusa, w którym dokonuje się odkupienie człowieka – wyjaśniał jasnogórski przeor.

Pielgrzymka

Dziś odbędzie się także I Ogólnopolska Pielgrzymka Kół Gospodyń Wiejskich Do Gospodyni Narodu. Jej organizatorem jest Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich, założony w Jędrzejowie w diec. kieleckiej. Uczestniczki pielgrzymki wezmą także udział w sumie odpustowej.

Jak zwykle w święto Matki Bożej Jasnogórskiej, która jest patronką arch. częstochowskiej, wieczornej Mszy św. o godz. 19.00 przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Podczas tej Mszy św. odbędzie się także konsekracja wdów.

Uroczystość

Obchodzona dziś uroczystość NMP Częstochowskiej ściśle jest związana z sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze, w którym od końca XIV wieku otaczany jest wielką czcią obraz Bożej Rodzicielki.

O ustanowienie święta Matki Bożej Częstochowskiej ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 r. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy św. wotywnych. Dopiero papież Pius X w 1904 r. zatwierdził uroczystość NMP Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Na prośbę biskupa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego i polskich paulinów zatwierdził święto Matki Bożej Częstochowskiej w rycie I klasy z oktawą dla Jasnej Góry. Święto to miało być obchodzone w środę po 24 sierpnia. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r.

W 1931 r. papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.

mir / Jasna Góra



 

Polecane
Emerytury
Stażowe