Drogowskaz dla innych regionów. Podpisano trójstronne porozumienie związków zawodowych, pracodawców i samorządu w Piotrkowie Trybunalskim

Porozumienie podpisane w Piotrkowie Trybunalskim 22 września br. w ramach projektu “Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów II” można śmiało nazwać wprowadzaniem realnego Dialogu Społecznego. Efektywnego, bo na poziomie lokalnym. Tak propracownicze rozwiązania wprowadzane bez odgórnego nakazu legislacyjnego do tej pory były rzadkością.
Sygnatariusze porozumienia Drogowskaz dla innych regionów. Podpisano trójstronne porozumienie związków zawodowych, pracodawców i samorządu w Piotrkowie Trybunalskim
Sygnatariusze porozumienia / fot. Konrad Wernicki

Jak czytamy w preambule porozumienia: W obliczu zmian demograficznych takich jak starzenie się społeczeństwa oraz niski wskaźnik dzietności podpisujemy Porozumienie, by godna praca stała się niezbywalnym dobrem pracowników i mieszkańców naszego miasta, a rzetelna współpraca Stron była inspiracją do podejmowania kolejnych działań na rzecz rozwoju pracowników.

Dokument główny nacisk kładzie na zapewnienie odpowiednich przerw i czasu wolnego pracownikom, którzy szczególnie tego potrzebują. Chodzi o osoby starsze, długotrwale chore czy matki karmiące piersią.

Godzenie życia zawodowego z prywatnym oraz dbanie o zdrowie jest coraz większym problemem w dzisiejszych czasach. Tempo codziennego życia, również tego pracowniczego, sprawia, że pracownicy coraz mniej czasu mają dla siebie i swoich rodzin. Dlatego realizacja postanowień porozumienia może być prawdziwym oddechem dla wielu pracowników i ich najbliższych.

 

Trójstronny Dialog Społeczny

Godne pochwały jest to, że zarówno związki zawodowe jak i pracodawcy oraz samorządowcy sami dostrzegli potrzebę wyciągnięcia ręki do takich pracowników, bez odgórnych nakazów i regulacji krajowych. Umowa zawarta w Regionie Piotrkowskim NSZZ “Solidarność” udowadnia, że dialog społeczny można inicjować i realizować samemu, nie czekając na wytyczenie działań przez “górę”.

Porozumienie zobowiązuje strony do zawierania Układów Zbiorowych Pracy dotyczących ochrony warunków pracy i wprowadzenia takich rozwiązań jak chociażby dodatkowy urlop wypoczynkowy, dodatkowe przerwy w pracy dla starszych pracowników (w wieku 55+) i długotrwale chorych czy wreszcie wydłużone przerwy dla kobiet karmiących piersią. Wszystko to ponad wymiar obowiązujący w przepisach powszechnie obowiązujących.

Oznacza to, że pracownicy sygnatariuszy porozumienia w Piotrkowie Trybunalskim mogą mieć o wiele wygodniejsze warunki pracy od ich kolegów z reszty kraju. Piotrków Trybunalski stanie się swoistą latarnią i drogowskazem, który powinien natchnąć inne samorządy do działania, by nie pozostawać w tyle.

Jest to przedsięwzięcie nowatorskie, wspierające zwykłych pracowników, ale też ułatwiające komunikację na linii pracownicy - pracodawcy i normalizujące życie pracowniczo-społeczne w regionie. Zachęca i mobilizuje do organizowania spotkań pracowniczych, szkoleń i zwykłych konsultacji pomiędzy pracownikami, a pracodawcami, by stopniowo poprawiać warunki pracy, a przez to też jej efektywność.

 

Wcielić porozumienie w życie

Spotkanie wszystkich sygnatariuszy w Urzędzie Miasta rozpoczęła Paulina Mirczak, lokalna koordynatorka negocjacji, która wprowadziła w tematykę i przybliżyła najważniejsze cele porozumienia:

Myślę, że świetnie by się stało, gdyby rozwiązania zawarte w porozumieniu wprowadzono do regulaminów poszczególnych firm i układów zbiorowych. Projekt kładzie duży nacisk na poprawę satysfakcji z pracy, zwiększenie zaangażowania w życie firmy tak, by pracownicy mieli poczucie, że miejsce pracy jest ich wspólnym dobrem dla którego chcą działać. Porozumienie wskazuje kierunek w którym powinniśmy wszyscy podążać, jakie rozwiązania powinniśmy wprowadzać i jak zmieniać naszą kulturę pracy

- mówiła Paulina Mirczak.

Po podpisaniu porozumienia głos zabrał również Andrzej Kacperek – Zastępca Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego:

Dobrze nam się współpracowało przy wypracowaniu tego porozumienia i mam nadzieję, że jego strony dołożą starań, by w pełni je realizować. Wszelkie rozwiązania, które uda nam się wcielić w życie, a które będą korzystniejsze dla pracowników, niż te wynikające z powszechnego prawa pracy, będą zasługiwać na uznanie. Powinny one przede wszystkim wzmocnić poczucie stabilności pracy i satysfakcji z niej. Wychodzą one naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom pracowników, ich rodzin, a przede wszystkim kobiet.

- wygłosił zastępca prezydenta.

O komentarz dla “Tygodnika Solidarność” poprosiliśmy Danutę Ratajską, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Piotrkowie Trybunalskim:

W każdych ważnych rozmowach powinny uczestniczyć trzy strony, szczególnie w tych, które dotyczą sfery finansowej. My jesteś w dużej mierze zależni od decyzji organu prowadzącego i nie zawsze mamy takie możliwości, by ze stroną związkową negocjować konkretne rozwiązania. Porozumienie jest dla nas ważne, bo reguluje sposób organizacji i prowadzenia komunikacji z reprezentacją pracowników. Teraz na pewno będzie łatwiej, bardziej transparentnie i klarownie

- mówiła dyrektor DPS.

Zapisy projektu oraz jego celowość podsumował przewodniczący Zarządu Regionu Piotrkowskiego, Roman Stawicki:

To była dobra współpraca pomiędzy miastem, pracodawcami i związkami zawodowymi. To był wspólny dialog i wspólne myśli. Teraz zadbajmy o to, by zapisy porozumienia przeszły na grunt zakładów pracy i ich regulaminów. Ten projekt pokazuje, że można takie rzeczy robić na poziomie regionalnym, a nie tylko centralnym, krajowym. Zobaczymy jak to się rozwinie w przyszłości

- podsumował przewodniczący.

Porozumienie zostało zawarte w ramach Programu Dialog Społeczny - Godna Praca wchodzącego w skład Grantów Norweskich 2014-2021

Projekt ma za zadanie przeprowadzenie pilotażu rokowań trójstronnych w publicznym sektorze samorządowym. Pierwsze programy pilotażowe były już prowadzone w Płocku i Jaworznie. W drugiej edycji znalazł się Wałbrzych i właśnie Piotrków Trybunalski.


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

Drogowskaz dla innych regionów. Podpisano trójstronne porozumienie związków zawodowych, pracodawców i samorządu w Piotrkowie Trybunalskim

Porozumienie podpisane w Piotrkowie Trybunalskim 22 września br. w ramach projektu “Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów II” można śmiało nazwać wprowadzaniem realnego Dialogu Społecznego. Efektywnego, bo na poziomie lokalnym. Tak propracownicze rozwiązania wprowadzane bez odgórnego nakazu legislacyjnego do tej pory były rzadkością.
Sygnatariusze porozumienia Drogowskaz dla innych regionów. Podpisano trójstronne porozumienie związków zawodowych, pracodawców i samorządu w Piotrkowie Trybunalskim
Sygnatariusze porozumienia / fot. Konrad Wernicki

Jak czytamy w preambule porozumienia: W obliczu zmian demograficznych takich jak starzenie się społeczeństwa oraz niski wskaźnik dzietności podpisujemy Porozumienie, by godna praca stała się niezbywalnym dobrem pracowników i mieszkańców naszego miasta, a rzetelna współpraca Stron była inspiracją do podejmowania kolejnych działań na rzecz rozwoju pracowników.

Dokument główny nacisk kładzie na zapewnienie odpowiednich przerw i czasu wolnego pracownikom, którzy szczególnie tego potrzebują. Chodzi o osoby starsze, długotrwale chore czy matki karmiące piersią.

Godzenie życia zawodowego z prywatnym oraz dbanie o zdrowie jest coraz większym problemem w dzisiejszych czasach. Tempo codziennego życia, również tego pracowniczego, sprawia, że pracownicy coraz mniej czasu mają dla siebie i swoich rodzin. Dlatego realizacja postanowień porozumienia może być prawdziwym oddechem dla wielu pracowników i ich najbliższych.

 

Trójstronny Dialog Społeczny

Godne pochwały jest to, że zarówno związki zawodowe jak i pracodawcy oraz samorządowcy sami dostrzegli potrzebę wyciągnięcia ręki do takich pracowników, bez odgórnych nakazów i regulacji krajowych. Umowa zawarta w Regionie Piotrkowskim NSZZ “Solidarność” udowadnia, że dialog społeczny można inicjować i realizować samemu, nie czekając na wytyczenie działań przez “górę”.

Porozumienie zobowiązuje strony do zawierania Układów Zbiorowych Pracy dotyczących ochrony warunków pracy i wprowadzenia takich rozwiązań jak chociażby dodatkowy urlop wypoczynkowy, dodatkowe przerwy w pracy dla starszych pracowników (w wieku 55+) i długotrwale chorych czy wreszcie wydłużone przerwy dla kobiet karmiących piersią. Wszystko to ponad wymiar obowiązujący w przepisach powszechnie obowiązujących.

Oznacza to, że pracownicy sygnatariuszy porozumienia w Piotrkowie Trybunalskim mogą mieć o wiele wygodniejsze warunki pracy od ich kolegów z reszty kraju. Piotrków Trybunalski stanie się swoistą latarnią i drogowskazem, który powinien natchnąć inne samorządy do działania, by nie pozostawać w tyle.

Jest to przedsięwzięcie nowatorskie, wspierające zwykłych pracowników, ale też ułatwiające komunikację na linii pracownicy - pracodawcy i normalizujące życie pracowniczo-społeczne w regionie. Zachęca i mobilizuje do organizowania spotkań pracowniczych, szkoleń i zwykłych konsultacji pomiędzy pracownikami, a pracodawcami, by stopniowo poprawiać warunki pracy, a przez to też jej efektywność.

 

Wcielić porozumienie w życie

Spotkanie wszystkich sygnatariuszy w Urzędzie Miasta rozpoczęła Paulina Mirczak, lokalna koordynatorka negocjacji, która wprowadziła w tematykę i przybliżyła najważniejsze cele porozumienia:

Myślę, że świetnie by się stało, gdyby rozwiązania zawarte w porozumieniu wprowadzono do regulaminów poszczególnych firm i układów zbiorowych. Projekt kładzie duży nacisk na poprawę satysfakcji z pracy, zwiększenie zaangażowania w życie firmy tak, by pracownicy mieli poczucie, że miejsce pracy jest ich wspólnym dobrem dla którego chcą działać. Porozumienie wskazuje kierunek w którym powinniśmy wszyscy podążać, jakie rozwiązania powinniśmy wprowadzać i jak zmieniać naszą kulturę pracy

- mówiła Paulina Mirczak.

Po podpisaniu porozumienia głos zabrał również Andrzej Kacperek – Zastępca Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego:

Dobrze nam się współpracowało przy wypracowaniu tego porozumienia i mam nadzieję, że jego strony dołożą starań, by w pełni je realizować. Wszelkie rozwiązania, które uda nam się wcielić w życie, a które będą korzystniejsze dla pracowników, niż te wynikające z powszechnego prawa pracy, będą zasługiwać na uznanie. Powinny one przede wszystkim wzmocnić poczucie stabilności pracy i satysfakcji z niej. Wychodzą one naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom pracowników, ich rodzin, a przede wszystkim kobiet.

- wygłosił zastępca prezydenta.

O komentarz dla “Tygodnika Solidarność” poprosiliśmy Danutę Ratajską, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Piotrkowie Trybunalskim:

W każdych ważnych rozmowach powinny uczestniczyć trzy strony, szczególnie w tych, które dotyczą sfery finansowej. My jesteś w dużej mierze zależni od decyzji organu prowadzącego i nie zawsze mamy takie możliwości, by ze stroną związkową negocjować konkretne rozwiązania. Porozumienie jest dla nas ważne, bo reguluje sposób organizacji i prowadzenia komunikacji z reprezentacją pracowników. Teraz na pewno będzie łatwiej, bardziej transparentnie i klarownie

- mówiła dyrektor DPS.

Zapisy projektu oraz jego celowość podsumował przewodniczący Zarządu Regionu Piotrkowskiego, Roman Stawicki:

To była dobra współpraca pomiędzy miastem, pracodawcami i związkami zawodowymi. To był wspólny dialog i wspólne myśli. Teraz zadbajmy o to, by zapisy porozumienia przeszły na grunt zakładów pracy i ich regulaminów. Ten projekt pokazuje, że można takie rzeczy robić na poziomie regionalnym, a nie tylko centralnym, krajowym. Zobaczymy jak to się rozwinie w przyszłości

- podsumował przewodniczący.

Porozumienie zostało zawarte w ramach Programu Dialog Społeczny - Godna Praca wchodzącego w skład Grantów Norweskich 2014-2021

Projekt ma za zadanie przeprowadzenie pilotażu rokowań trójstronnych w publicznym sektorze samorządowym. Pierwsze programy pilotażowe były już prowadzone w Płocku i Jaworznie. W drugiej edycji znalazł się Wałbrzych i właśnie Piotrków Trybunalski.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe