Drogowskaz dla innych regionów. Podpisano trójstronne porozumienie związków zawodowych, pracodawców i samorządu w Piotrkowie Trybunalskim

Porozumienie podpisane w Piotrkowie Trybunalskim 22 września br. w ramach projektu “Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów II” można śmiało nazwać wprowadzaniem realnego Dialogu Społecznego. Efektywnego, bo na poziomie lokalnym. Tak propracownicze rozwiązania wprowadzane bez odgórnego nakazu legislacyjnego do tej pory były rzadkością.
Sygnatariusze porozumienia Drogowskaz dla innych regionów. Podpisano trójstronne porozumienie związków zawodowych, pracodawców i samorządu w Piotrkowie Trybunalskim
Sygnatariusze porozumienia / fot. Konrad Wernicki

Jak czytamy w preambule porozumienia: W obliczu zmian demograficznych takich jak starzenie się społeczeństwa oraz niski wskaźnik dzietności podpisujemy Porozumienie, by godna praca stała się niezbywalnym dobrem pracowników i mieszkańców naszego miasta, a rzetelna współpraca Stron była inspiracją do podejmowania kolejnych działań na rzecz rozwoju pracowników.

Dokument główny nacisk kładzie na zapewnienie odpowiednich przerw i czasu wolnego pracownikom, którzy szczególnie tego potrzebują. Chodzi o osoby starsze, długotrwale chore czy matki karmiące piersią.

Godzenie życia zawodowego z prywatnym oraz dbanie o zdrowie jest coraz większym problemem w dzisiejszych czasach. Tempo codziennego życia, również tego pracowniczego, sprawia, że pracownicy coraz mniej czasu mają dla siebie i swoich rodzin. Dlatego realizacja postanowień porozumienia może być prawdziwym oddechem dla wielu pracowników i ich najbliższych.

 

Trójstronny Dialog Społeczny

Godne pochwały jest to, że zarówno związki zawodowe jak i pracodawcy oraz samorządowcy sami dostrzegli potrzebę wyciągnięcia ręki do takich pracowników, bez odgórnych nakazów i regulacji krajowych. Umowa zawarta w Regionie Piotrkowskim NSZZ “Solidarność” udowadnia, że dialog społeczny można inicjować i realizować samemu, nie czekając na wytyczenie działań przez “górę”.

Porozumienie zobowiązuje strony do zawierania Układów Zbiorowych Pracy dotyczących ochrony warunków pracy i wprowadzenia takich rozwiązań jak chociażby dodatkowy urlop wypoczynkowy, dodatkowe przerwy w pracy dla starszych pracowników (w wieku 55+) i długotrwale chorych czy wreszcie wydłużone przerwy dla kobiet karmiących piersią. Wszystko to ponad wymiar obowiązujący w przepisach powszechnie obowiązujących.

Oznacza to, że pracownicy sygnatariuszy porozumienia w Piotrkowie Trybunalskim mogą mieć o wiele wygodniejsze warunki pracy od ich kolegów z reszty kraju. Piotrków Trybunalski stanie się swoistą latarnią i drogowskazem, który powinien natchnąć inne samorządy do działania, by nie pozostawać w tyle.

Jest to przedsięwzięcie nowatorskie, wspierające zwykłych pracowników, ale też ułatwiające komunikację na linii pracownicy - pracodawcy i normalizujące życie pracowniczo-społeczne w regionie. Zachęca i mobilizuje do organizowania spotkań pracowniczych, szkoleń i zwykłych konsultacji pomiędzy pracownikami, a pracodawcami, by stopniowo poprawiać warunki pracy, a przez to też jej efektywność.

 

Wcielić porozumienie w życie

Spotkanie wszystkich sygnatariuszy w Urzędzie Miasta rozpoczęła Paulina Mirczak, lokalna koordynatorka negocjacji, która wprowadziła w tematykę i przybliżyła najważniejsze cele porozumienia:

Myślę, że świetnie by się stało, gdyby rozwiązania zawarte w porozumieniu wprowadzono do regulaminów poszczególnych firm i układów zbiorowych. Projekt kładzie duży nacisk na poprawę satysfakcji z pracy, zwiększenie zaangażowania w życie firmy tak, by pracownicy mieli poczucie, że miejsce pracy jest ich wspólnym dobrem dla którego chcą działać. Porozumienie wskazuje kierunek w którym powinniśmy wszyscy podążać, jakie rozwiązania powinniśmy wprowadzać i jak zmieniać naszą kulturę pracy

- mówiła Paulina Mirczak.

Po podpisaniu porozumienia głos zabrał również Andrzej Kacperek – Zastępca Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego:

Dobrze nam się współpracowało przy wypracowaniu tego porozumienia i mam nadzieję, że jego strony dołożą starań, by w pełni je realizować. Wszelkie rozwiązania, które uda nam się wcielić w życie, a które będą korzystniejsze dla pracowników, niż te wynikające z powszechnego prawa pracy, będą zasługiwać na uznanie. Powinny one przede wszystkim wzmocnić poczucie stabilności pracy i satysfakcji z niej. Wychodzą one naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom pracowników, ich rodzin, a przede wszystkim kobiet.

- wygłosił zastępca prezydenta.

O komentarz dla “Tygodnika Solidarność” poprosiliśmy Danutę Ratajską, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Piotrkowie Trybunalskim:

W każdych ważnych rozmowach powinny uczestniczyć trzy strony, szczególnie w tych, które dotyczą sfery finansowej. My jesteś w dużej mierze zależni od decyzji organu prowadzącego i nie zawsze mamy takie możliwości, by ze stroną związkową negocjować konkretne rozwiązania. Porozumienie jest dla nas ważne, bo reguluje sposób organizacji i prowadzenia komunikacji z reprezentacją pracowników. Teraz na pewno będzie łatwiej, bardziej transparentnie i klarownie

- mówiła dyrektor DPS.

Zapisy projektu oraz jego celowość podsumował przewodniczący Zarządu Regionu Piotrkowskiego, Roman Stawicki:

To była dobra współpraca pomiędzy miastem, pracodawcami i związkami zawodowymi. To był wspólny dialog i wspólne myśli. Teraz zadbajmy o to, by zapisy porozumienia przeszły na grunt zakładów pracy i ich regulaminów. Ten projekt pokazuje, że można takie rzeczy robić na poziomie regionalnym, a nie tylko centralnym, krajowym. Zobaczymy jak to się rozwinie w przyszłości

- podsumował przewodniczący.

Porozumienie zostało zawarte w ramach Programu Dialog Społeczny - Godna Praca wchodzącego w skład Grantów Norweskich 2014-2021

Projekt ma za zadanie przeprowadzenie pilotażu rokowań trójstronnych w publicznym sektorze samorządowym. Pierwsze programy pilotażowe były już prowadzone w Płocku i Jaworznie. W drugiej edycji znalazł się Wałbrzych i właśnie Piotrków Trybunalski.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Pushbacki na granicy z Białorusią? Jest decyzja sądu ws. skargi Sudańczyka z ostatniej chwili
Pushbacki na granicy z Białorusią? Jest decyzja sądu ws. skargi Sudańczyka

WSA w Białymstoku odrzucił skargę Sudańczyka, który domagał się uznania za bezskuteczne zawrócenia go na granicy z Białorusią przez Straż Graniczną. Sąd uznał, że w tym przypadku nie doszło do tzw. pushbacku, bo wydalenie było realizacją przepisów ustawy o cudzoziemcach.

Radosne wieści ws. księżnej Kate z ostatniej chwili
Radosne wieści ws. księżnej Kate

Wiadomość o chorobie nowotworowej księżnej Kate odbiła się głośnym echem w mediach. Nie tylko członkowie rodziny królewskiej martwią się o nią, ale także poddani. Za sprawą nowych informacji przekazanych przez magazyn "People" w Pałacu Buckingham pojawiła się nadzieja.

Pigułka dzień po. Kompromitacja programu minister Leszczyny z ostatniej chwili
Pigułka "dzień po". Kompromitacja programu minister Leszczyny

Minister zdrowia Izabela Leszczyna miała nadzieję, że program dotyczący pigułki "dzień po" będzie cieszył się dużą popularnością. Okazuje się, że zyskał zainteresowanie zaledwie na poziomie 1 proc. - 129 wniosków z deklaracją chęci wystawiania recept na pigułkę "dzień po" złożyli aptekarze z całej Polski w Narodowym Funduszu Zdrowia - poinformował reporter RMF FM Michał Dobrołowicz.

Beata Szydło będzie na piątkowej manifestacji Solidarności. Powinniśmy pójść wszyscy z ostatniej chwili
Beata Szydło będzie na piątkowej manifestacji Solidarności. "Powinniśmy pójść wszyscy"

Podczas rozmowy z red. Robertem Mazurkiem dla RMF FM, była premier Beata Szydło poinformowała, że wybiera się na piątkową manifestację Solidarności przeciwko regulacjom tzw. Zielonego Ładu.

Niepokojący incydent w Zamościu. Ranny 14-latek z ostatniej chwili
Niepokojący incydent w Zamościu. Ranny 14-latek

24-letni mężczyzna strzelał z wiatrówki na jednej z ulic w Zamościu (Lubelskie). Jeden ze śrutów trafił 14-latka w głowę; chłopak nie odniósł na szczęście poważniejszych obrażeń. Podejrzany schował się przed funkcjonariuszami w domu pod kołdrą. Zastosowano wobec niego dozór policyjny.

Zbigniew Kuźmiuk: Von der Leyen planuje utrzymać obrany kurs ws. Zielonego Ładu Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Von der Leyen planuje utrzymać obrany kurs ws. Zielonego Ładu

Wszystko wskazuje na to, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przyjeżdżając do Katowic na Europejski Kongres Gospodarczy i wspierając rząd Donalda Tuska, nie tylko nie pomogła Platformie w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, a wręcz przeciwnie - poważne jej zaszkodziła. 

Nie żyje słynny muzyk i producent z ostatniej chwili
Nie żyje słynny muzyk i producent

Nie żyje Steve Albini, który był słynnym producentem i inżynierem muzycznym. Odszedł w wieku 61 lat w Chicago. Jego działalność wywarła duży wpływ na przedstawicieli rocka, punka i metalu.

Bunkry i okopy na granicy z Białorusią i Rosją? Kosiniak-Kamysz zabiera głos Wiadomości
Bunkry i okopy na granicy z Białorusią i Rosją? Kosiniak-Kamysz zabiera głos

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz pytany czy Polska powinna zacząć budowę bunkrów, rowów i okopów na granicy z Białorusią i Rosją stwierdził, że tak. "Przygotowujemy cały plan" - dodał.

Nowe informacje ws. stanu zdrowia słynnego aktora z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. stanu zdrowia słynnego aktora

Bruce Willis od wielu miesięcy zmaga się z problemami zdrowotnymi. Słynny aktor cierpi z powodu demencji, czyli otępienia czołowo-skroniowego. Pojawiły się nowe wieści w jego sprawie. 

„Ta lekcja nie została odrobiona”. Brytyjski minister ostrzega z ostatniej chwili
„Ta lekcja nie została odrobiona”. Brytyjski minister ostrzega

Zachód musi być twardszy i bardziej asertywny w obronie swoich interesów, bo robienie zbyt mało i zbyt późno tylko ośmiela agresora – ostrzeże w czwartek brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron. Wezwie wszystkie kraje NATO do wydawania na obronę przynajmniej 2,5 proc. PKB.

REKLAMA

Drogowskaz dla innych regionów. Podpisano trójstronne porozumienie związków zawodowych, pracodawców i samorządu w Piotrkowie Trybunalskim

Porozumienie podpisane w Piotrkowie Trybunalskim 22 września br. w ramach projektu “Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów II” można śmiało nazwać wprowadzaniem realnego Dialogu Społecznego. Efektywnego, bo na poziomie lokalnym. Tak propracownicze rozwiązania wprowadzane bez odgórnego nakazu legislacyjnego do tej pory były rzadkością.
Sygnatariusze porozumienia Drogowskaz dla innych regionów. Podpisano trójstronne porozumienie związków zawodowych, pracodawców i samorządu w Piotrkowie Trybunalskim
Sygnatariusze porozumienia / fot. Konrad Wernicki

Jak czytamy w preambule porozumienia: W obliczu zmian demograficznych takich jak starzenie się społeczeństwa oraz niski wskaźnik dzietności podpisujemy Porozumienie, by godna praca stała się niezbywalnym dobrem pracowników i mieszkańców naszego miasta, a rzetelna współpraca Stron była inspiracją do podejmowania kolejnych działań na rzecz rozwoju pracowników.

Dokument główny nacisk kładzie na zapewnienie odpowiednich przerw i czasu wolnego pracownikom, którzy szczególnie tego potrzebują. Chodzi o osoby starsze, długotrwale chore czy matki karmiące piersią.

Godzenie życia zawodowego z prywatnym oraz dbanie o zdrowie jest coraz większym problemem w dzisiejszych czasach. Tempo codziennego życia, również tego pracowniczego, sprawia, że pracownicy coraz mniej czasu mają dla siebie i swoich rodzin. Dlatego realizacja postanowień porozumienia może być prawdziwym oddechem dla wielu pracowników i ich najbliższych.

 

Trójstronny Dialog Społeczny

Godne pochwały jest to, że zarówno związki zawodowe jak i pracodawcy oraz samorządowcy sami dostrzegli potrzebę wyciągnięcia ręki do takich pracowników, bez odgórnych nakazów i regulacji krajowych. Umowa zawarta w Regionie Piotrkowskim NSZZ “Solidarność” udowadnia, że dialog społeczny można inicjować i realizować samemu, nie czekając na wytyczenie działań przez “górę”.

Porozumienie zobowiązuje strony do zawierania Układów Zbiorowych Pracy dotyczących ochrony warunków pracy i wprowadzenia takich rozwiązań jak chociażby dodatkowy urlop wypoczynkowy, dodatkowe przerwy w pracy dla starszych pracowników (w wieku 55+) i długotrwale chorych czy wreszcie wydłużone przerwy dla kobiet karmiących piersią. Wszystko to ponad wymiar obowiązujący w przepisach powszechnie obowiązujących.

Oznacza to, że pracownicy sygnatariuszy porozumienia w Piotrkowie Trybunalskim mogą mieć o wiele wygodniejsze warunki pracy od ich kolegów z reszty kraju. Piotrków Trybunalski stanie się swoistą latarnią i drogowskazem, który powinien natchnąć inne samorządy do działania, by nie pozostawać w tyle.

Jest to przedsięwzięcie nowatorskie, wspierające zwykłych pracowników, ale też ułatwiające komunikację na linii pracownicy - pracodawcy i normalizujące życie pracowniczo-społeczne w regionie. Zachęca i mobilizuje do organizowania spotkań pracowniczych, szkoleń i zwykłych konsultacji pomiędzy pracownikami, a pracodawcami, by stopniowo poprawiać warunki pracy, a przez to też jej efektywność.

 

Wcielić porozumienie w życie

Spotkanie wszystkich sygnatariuszy w Urzędzie Miasta rozpoczęła Paulina Mirczak, lokalna koordynatorka negocjacji, która wprowadziła w tematykę i przybliżyła najważniejsze cele porozumienia:

Myślę, że świetnie by się stało, gdyby rozwiązania zawarte w porozumieniu wprowadzono do regulaminów poszczególnych firm i układów zbiorowych. Projekt kładzie duży nacisk na poprawę satysfakcji z pracy, zwiększenie zaangażowania w życie firmy tak, by pracownicy mieli poczucie, że miejsce pracy jest ich wspólnym dobrem dla którego chcą działać. Porozumienie wskazuje kierunek w którym powinniśmy wszyscy podążać, jakie rozwiązania powinniśmy wprowadzać i jak zmieniać naszą kulturę pracy

- mówiła Paulina Mirczak.

Po podpisaniu porozumienia głos zabrał również Andrzej Kacperek – Zastępca Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego:

Dobrze nam się współpracowało przy wypracowaniu tego porozumienia i mam nadzieję, że jego strony dołożą starań, by w pełni je realizować. Wszelkie rozwiązania, które uda nam się wcielić w życie, a które będą korzystniejsze dla pracowników, niż te wynikające z powszechnego prawa pracy, będą zasługiwać na uznanie. Powinny one przede wszystkim wzmocnić poczucie stabilności pracy i satysfakcji z niej. Wychodzą one naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom pracowników, ich rodzin, a przede wszystkim kobiet.

- wygłosił zastępca prezydenta.

O komentarz dla “Tygodnika Solidarność” poprosiliśmy Danutę Ratajską, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Piotrkowie Trybunalskim:

W każdych ważnych rozmowach powinny uczestniczyć trzy strony, szczególnie w tych, które dotyczą sfery finansowej. My jesteś w dużej mierze zależni od decyzji organu prowadzącego i nie zawsze mamy takie możliwości, by ze stroną związkową negocjować konkretne rozwiązania. Porozumienie jest dla nas ważne, bo reguluje sposób organizacji i prowadzenia komunikacji z reprezentacją pracowników. Teraz na pewno będzie łatwiej, bardziej transparentnie i klarownie

- mówiła dyrektor DPS.

Zapisy projektu oraz jego celowość podsumował przewodniczący Zarządu Regionu Piotrkowskiego, Roman Stawicki:

To była dobra współpraca pomiędzy miastem, pracodawcami i związkami zawodowymi. To był wspólny dialog i wspólne myśli. Teraz zadbajmy o to, by zapisy porozumienia przeszły na grunt zakładów pracy i ich regulaminów. Ten projekt pokazuje, że można takie rzeczy robić na poziomie regionalnym, a nie tylko centralnym, krajowym. Zobaczymy jak to się rozwinie w przyszłości

- podsumował przewodniczący.

Porozumienie zostało zawarte w ramach Programu Dialog Społeczny - Godna Praca wchodzącego w skład Grantów Norweskich 2014-2021

Projekt ma za zadanie przeprowadzenie pilotażu rokowań trójstronnych w publicznym sektorze samorządowym. Pierwsze programy pilotażowe były już prowadzone w Płocku i Jaworznie. W drugiej edycji znalazł się Wałbrzych i właśnie Piotrków Trybunalski.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe