Ile kosztuje nasze bezpieczeństwo? Rządowe plany wydatków na Służby w 2024 r.

Portal infosecurity24.pl przeanalizował i sprawdził, jakie środki rząd przewidział na rok 2024 dla różnych służb mundurowych oraz samych funkcjonariuszy. Zapoznając się z tą analizą, warto zaznaczyć, że formacje te otrzymają większe środki w przyszłym roku w porównaniu z 2023 rokiem. To widoczne zarówno w pierwotnej wersji ustawy budżetowej na bieżący rok, jak i w niedawno wprowadzonych poprawkach. Co skłoniło do zwiększenia finansowania? Może to być spowodowane potrzebą dodatkowego wsparcia budżetu Policji w roku obecnym, wpływem inflacji, a być może rząd uznał, że trzeba zwiększyć środki, by umożliwić sprawniejsze funkcjonowanie tych służb. Jedno jest pewne – zdaniem infosecurity24 - bez tego dodatkowego finansowania, formacje mundurowe będą w trudnym położeniu.
Pierwszym podmiotem, który przyciąga uwagę pod względem budżetu, jest Policja. Na rok 2024 przewidziano budżet przekraczający 17,7 miliarda złotych, co oznacza znaczący wzrost o prawie 3,5 miliarda w porównaniu z rokiem 2023. Straż Graniczna również dostanie znacznie więcej środków, wynoszących prawie 3 miliardy złotych. Służba Ochrony Państwa zyska ponad 100 milionów złotych w porównaniu z ubiegłym rokiem, co oznacza, że jej budżet na 2024 wyniesie 530 milionów złotych. Państwowa Straż Pożarna otrzyma dodatkowe 711 milionów złotych, a na więziennictwo przeznaczono ponad 550 milionów złotych. Służby specjalne także zostaną wyposażone w większe środki finansowe. Centralne Biuro Antykorupcyjne otrzyma niemal 300 milionów złotych, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie o ponad 85 milionów złotych więcej niż w roku poprzednim, a Agencja Wywiadu zanotuje wzrost o prawie 16 milionów złotych.
"Chcemy, aby nasze służby mundurowe, strażacy, żołnierze, policjanci, straż graniczna oraz wszelkie inne służby, ale także cała budżetówka, były docenione za swoją ciężką pracę, łącznie ze wszystkimi nauczycielami - szeroko rozumiana budżetówka"
- mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej dotyczącej projektu budżetu na 2024 r. (za infor.pl)
Należy pamiętać – zaznacza portal infoseciurity24.pl - analizowane kwoty to tylko część dostępnych środków dla tych służb. Obecnie trwają programy modernizacyjne w ramach służb MSWiA, a także formacje mogą korzystać z dodatkowych funduszy wsparcia. Istnieje również możliwość przesunięć środków, np. z rezerw celowych.
Jak wspomniano, ostateczny kształt budżetu zostanie ustalony po jego uchwaleniu przez Sejm przyszłej kadencji.