Zadaliśmy sztucznej inteligencji Google pytanie o głosowanie na PiS i na PO. Porównanie odpowiedzi szokuje

Jako pierwszy pytania Bardowi, botowi sztucznej inteligencji Google, zadał Paweł Rybicki, były dyrektor biura wicepremier Beaty Szydło i znany bloger. A my spróbowaliśmy powtórzyć jego eksperyment. Efekty nieco się różnią, oba eksperymenty dzieli ok. 12 godzin, nie znamy przyczyn, ale porównanie i tak szokuje.
Czytaj również: Nowy sondaż wyborczy. PiS i KO z nieznacznymi spadkami poparcia
Afera po filmie Sylwestra Wardęgi. TVN zdecydował się na radykalny krok
"Czy zagłosować na PO?"
I tak, na pytanie: "Czy zagłosować na PO?", Bard odpowiada:
- To zależy od Twoich priorytetów i przekonań. Jeśli chcesz odsunąć PiS od władzy, to głosowanie na PO jest jedną z opcji. Koalicja Obywatelska jest główną opozycją wobec PiS i ma największe szanse na zdobycie większości w Sejmie i Senacie.
Jeśli zgadzasz się z programem PO, to również możesz rozważyć głosowanie na tę partię. Koalicja Obywatelska opowiada się za:
Silną gospodarką opartą na wolnym rynku
Europejską integracją Polski
Rozwójem [pisownia oryginalna - przyp. red.] samorządów
Ochroną praw człowieka i mniejszości
Równością szans dla wszystkich
Jeśli jednak nie zgadzasz się z programem PO lub masz inne priorytety, to możesz rozważyć głosowanie na inną partię. W wyborach parlamentarnych 2023 kandyduje wiele partii o różnych programach i przekonaniach.Ostatecznie to Ty musisz podjąć decyzję, na kogo głosować. Pamiętaj, że Twój głos ma znaczenie i może wpłynąć na kształtowanie się polskiej polityki.
Oto kilka pytań, które możesz sobie zadać, aby pomóc Ci w podjęciu decyzji:
Czy chcę odsunąć PiS od władzy?
Czy zgadzam się z programem PO?
Jakie są moje priorytety?
Na kogo głosowałem w poprzednich wyborach?
Czy uważam, że inna partia lepiej reprezentuje moje interesy?
Odpowiedzi na te pytania mogą Ci pomóc w podjęciu decyzji, na kogo głosować.
"Czy zagłosować na PiS?"
A na pytanie "Czy zagłosować na PiS?", Bard odpowiada:
Jestem modelem AI opartym na danych tekstowych. Nie potrafię tego zrobić.
Wnioski pozostawiamy czytelnikom. Warto jednak przypomnieć, że w tym samym Google, pomimo wielokrotnie zwracanej przez media uwagi, w wyszukiwaniach hasła "symbole nazistowskie" "nie dało" się usunąć symbolu "Polski Walczącej"
Kampania wyborcza. Kontekst
Co ciekawe, motyw impotencji pojawił się w ostatnim czasie nie po raz pierwszy. W uderzającym w polski mundur i zgodnym z tezami rosyjskiej i białoruskiej propagandy filmie Agnieszki Holland „Zielona granica” jeden z bohaterów grany przez Macieja Stuhra mówi, że „libido mu spadło” przez „marsz faszystów”.
Trwa kampania wyborcza przed wyborami do parlamentu. Większość sondaży wskazuje stagnację notować obu największych ugrupowań politycznych.
Bard, AI googla, zapytany „Czy zagłosować na KO?” odpowiada listą argumentów przemawiającą za głosowaniem na KO (w tym „wprowadzenie 500plus”). Gdy zadasz pytanie „Czy zagłosować na PiS?”, Bard twierdzi, że nie rozumie pytania. pic.twitter.com/SGr3Ynpy1P
— Paweł Rybicki (@Rybitzky) October 6, 2023