Najbardziej poprawny politycznie koncern social mediów oskarżony o krzywdzenie dzieci: Wielkie kłopoty Zuckerberga

Multimiliarder Mark Zuckerberg, założyciel, prezes i dyrektor wykonawczy konglomeratu Meta Platforms Inc, firmy, która jest właścicielem i zarządcą społecznościowych gigantów – Facebook, Instagram, Threads, WhatsApp oraz innych platform i serwisów, ma kłopot. Spory kłopot. 41 stanów plus Dystrykt Kolumbii skarży Meta Platforms o deprawowanie dzieci i żerowanie na ich naiwności.
Mark Zuckerberg Najbardziej poprawny politycznie koncern social mediów oskarżony o krzywdzenie dzieci: Wielkie kłopoty Zuckerberga
Mark Zuckerberg / Wikipedia CC BY-SA 2,0 Anthony Quintano

Grupowy pozew złożono w poniedziałek w sądzie federalnym stanu Kalifornia, gdzie Meta Platforms ma swoją siedzibę. Prawnicy zarzucają w nim, że „Meta wykorzystała potężne i bezprecedensowe technologie, aby przyciągać, angażować i ostatecznie usidlać młodzież i nastolatki. Jej motywem jest zysk, a chcąc maksymalizować swoje zyski finansowe, Meta wielokrotnie wprowadzała opinię publiczną w błąd co do istotnych zagrożeń związanych z jej platformami mediów społecznościowych”.

CZYTAJ TAKŻE: Kluczowy współpracownik Jarosława Kaczyńskiego miał podać się do dymisji

„Wabienie dzieci”

Liczący 233 strony pozew nie pozostawia na Meta Platforms suchej nitki. Zarzuty są poważne. Prokuratorzy stanowi uważają, że chciwa zysków firma „krzywdzi młodych ludzi i przyczyniania się do kryzysu zdrowia psychicznego wśród młodzieży” poprzez „świadome i celowe” wabienie dzieci do korzystania z Instagramu i Facebooka, a następnie tak projektuje różne proponowane atrakcje, aby uzależnić od tych platform „najbardziej bezbronnych użytkowników: dzieci i nastolatków”. Letitia James, prokurator generalny stanu Nowy Jork, obciążyła przy tym Meta Platforms odpowiedzialnością za pogarszający się gwałtownie stan zdrowia psychicznego dzieci, bowiem firma „intencjonalnie” prezentuje na swoich platformach „zmanipulowane treści”, które „uzależniają” i prowadzą do „utraty poczucia własnej wartości”. Oskarżenie nie jest ani nowe, ani gołosłowne. Dziennik „The Wall Street Journal” w serii analiz opublikowanych jesienią 2021 roku zarzucał dyrekcji Instagramu, że jest świadoma negatywnego wpływu aplikacji do udostępniania zdjęć na psychikę dorastających dziewcząt. Potwierdzały to wewnętrzne badania, znane dyrekcji firmy matki, czyli Facebooka, ale – jak zarzucał „The Wall Street Journal” – nie zostały nigdy opublikowane ani też udostępnione badaczom akademickim lub psychologom. Przykładowo jedna z wewnętrznych analiz Instagramu stwierdzała wręcz, że 13,5% nastolatek uznało, iż częste korzystanie z platformy nasila u nich myśli samobójcze, a 17% dziewcząt stwierdziło, że Instagram powoduje u nich zaburzenia odżywiania, takie jak przykładowo wilczy głód (bulimia) lub jadłowstręt (anoreksja).

CZYTAJ TAKŻE: Tusk: Jestem sceptyczny wobec wielu propozycji zmian unijnych traktatów

Nowy algorytm

„The Wall Street Journal” zarzucił również dyrekcji Facebooka dezinformację i kamuflowanie intencji swoich działań, podając jako przykład toczone w 2018 roku wewnętrzne spory wokół nowego algorytmu, który miał powstrzymać spadek zainteresowania platformą. Mark Zuckerberg zapewniał wówczas, że celem zmian jest wzmocnienie więzi między użytkownikami i poprawa ich „dobrostanu” poprzez wspieranie kontaktów i relacji między przyjaciółmi i rodziną. Pracownicy Facebooka mieli inne zdanie. Uważali, że nowy algorytm, owszem, przyciągnie użytkowników, ale zamiast „dobrostanu” doprowadzi do kłótni, niesnasek i awantur. Zuckerberg miał wówczas przeciwstawić się proponowanym przez zespół poprawkom, argumentując, że nie gra roli, czy użytkownicy będą wobec siebie mili, czy będą się na siebie wściekać, byle wchodzili na Facebooka i jak najdłużej przebywali na platformie.

Na 11. stronie pozwu stanowi prawnicy podkreślają, że Meta Platforms „eksploatuje” w swoim modelu biznesowym młodych użytkowników i poprzez „szkodliwe i manipulujące psychiką” chwyty „maksymalizuje” ich czas przebywania na swoich platformach, a co za tym idzie, dłuższą ekspozycję na reklamy.

CZYTAJ TAKŻE: Obława na Grzegorza Borysa. Dwa poważne sygnały podczas poszukiwań

„Meta szkodzi dzieciom i nastolatkom”

Dłuższy czas interakcji użytkownika z platformą umożliwia również zebranie większej ilości danych o nim oraz jego upodobaniach, a co za tym idzie – bardziej precyzyjne adresowanie konkretnych reklam, co w żargonie PR zwie się targetingiem. Dane te Meta Platforms zbiera bez ostrzeżenia małoletnich użytkowników oraz powiadamiania i uzyskiwania zgody rodziców, czym narusza obowiązujące w USA przepisy ochrony prywatności dzieci.

Maksymalizacja ekspozycji małych użytkowników na reklamy przekłada się na zyski finansowe społecznościowego potentata. Dziesiąta pozycja Marka Zuckerberga na liście najbogatszych prowadzonej przez agencję Bloomberg, z jego 113 miliardami dolarów, nie wzięła się znikąd. Meta Platforms to jego główne źródło dochodów, a „Meta szkodzi naszym dzieciom i nastolatkom, szerząc uzależnienia dla zwiększenia zysków korporacji”. Tak uznał prokurator generalny Kalifornii Rob Bonta, podkreślając: „dzisiejszym pozwem wyznaczamy granicę”. Dotychczas Zuckerberg skutecznie wykręcał się politykom w amerykańskim Kongresie i brytyjskiej Izbie Gmin, zobaczymy, czy równie skutecznie zakpi z prawa i wykręci się prokuratorom.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Nieoficjalnie: Decyzją Tuska Kierwiński ma stracić wszystkie partyjne wpływy z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Decyzją Tuska Kierwiński ma stracić wszystkie partyjne wpływy

Jak podaje red. Joanna Miziołek z tygodnika „Wprost”, nad byłym szefem MSWiA zbierają się coraz ciemniejsze chmury. Kierwiński niedawno utracił prominentne stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji na rzecz startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Teraz nieoficjalne doniesienia wskazują, że utraci kolejne kluczowe funkcje w partii. 

Prezydent Iranu nie żyje. Prezydent Duda wydał oświadczenie z ostatniej chwili
Prezydent Iranu nie żyje. Prezydent Duda wydał oświadczenie

„Polacy, doświadczeni katastrofą polskiego samolotu w Smoleńsku, znają uczucie szoku i pustki, jakie w ludzkich sercach i w państwie pozostaje po nagłej utracie elity politycznej; ze szczególnym zrozumieniem łączymy się z bliskimi ofiar i narodem irańskim w modlitwie i żalu” – napisał prezydent Andrzej Duda.

Nie żyje gwiazda legendarnego serialu z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazda legendarnego serialu

Media obiegły smutne informacje. Nie żyje aktor znany m.in. z popularnego serialu.

Mastalerek: Rządowi nie zależy na porozumieniu z ostatniej chwili
Mastalerek: Rządowi nie zależy na porozumieniu

Prezydent i premier „nie dogadali się” w sprawie ustawy o KRS – poinformował szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. Rządowi nie zależy na porozumieniu, a do głosowania nad senackimi poprawkami do noweli o KRS może w ogóle nie dojść, zwłaszcza w kampanii przed wyborami do PE – ocenił.

Czy to koniec Europy, jaką znamy? Trwa konferencja środowisk konserwatywnych z ostatniej chwili
Czy to koniec Europy, jaką znamy? Trwa konferencja środowisk konserwatywnych

W poniedziałek rozpoczęła się międzynarodowa konferencja „Czy to koniec Europy, jaką znamy? European Conservative Future”, organizowana przez TVMN Media Narodowe. Wydarzenie trwa od godziny 10:00 w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal 3/5. Wstęp jest wolny, a ostatni panel dyskusyjny – Wojna o Zielony Ład – który odbędzie się o g. 15:10, organizuje redakcja „Tygodnika Solidarność” i Tysol.pl.

Roksana Węgiel ogłosiła radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Roksana Węgiel ogłosiła radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji

Młoda wokalistka Roksana Węgiel podzieliła się z fanami radosną nowiną. W sieci lawina gratulacji.

z ostatniej chwili
Jak wybrać zegarek męski? Porównanie mechanizmów i stylów

Zegarki męskie to nie tylko narzędzie służące do śledzenia czasu, ale również kluczowy element stylizacji i wyraz osobistego gustu. W niniejszym artykule przeanalizujemy różnice między mechanizmami czasomierzy.

Prezydent Iranu nie żyje. Są nagrania i zdjęcia gorące
Prezydent Iranu nie żyje. Są nagrania i zdjęcia

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi i minister spraw zagranicznych Hossein Amirabdollahian zginęli w katastrofie śmigłowca – potwierdził w poniedziałek na platformie X wiceprezydent Iranu Mohsen Mansouri. Wcześniej o ich śmierci poinformował irański Czerwony Półksiężyc. Media obiegły zdjęcia i nagrania z miejsca katastrofy.

Na kogo chcą zagłosować Polacy? Zmiany w czołówce [SONDAŻ] polityka
Na kogo chcą zagłosować Polacy? Zmiany w czołówce [SONDAŻ]

W zaciętej walce przedwyborczej Koalicja Obywatelska o włos wyprzedza Zjednoczoną Prawicę, tuż za nimi na trzecie miejsce awansowała Konfederacja, wyprzedzając Trzecią Drogę – wynika z badania pracowni Opinia24.

REKLAMA

Najbardziej poprawny politycznie koncern social mediów oskarżony o krzywdzenie dzieci: Wielkie kłopoty Zuckerberga

Multimiliarder Mark Zuckerberg, założyciel, prezes i dyrektor wykonawczy konglomeratu Meta Platforms Inc, firmy, która jest właścicielem i zarządcą społecznościowych gigantów – Facebook, Instagram, Threads, WhatsApp oraz innych platform i serwisów, ma kłopot. Spory kłopot. 41 stanów plus Dystrykt Kolumbii skarży Meta Platforms o deprawowanie dzieci i żerowanie na ich naiwności.
Mark Zuckerberg Najbardziej poprawny politycznie koncern social mediów oskarżony o krzywdzenie dzieci: Wielkie kłopoty Zuckerberga
Mark Zuckerberg / Wikipedia CC BY-SA 2,0 Anthony Quintano

Grupowy pozew złożono w poniedziałek w sądzie federalnym stanu Kalifornia, gdzie Meta Platforms ma swoją siedzibę. Prawnicy zarzucają w nim, że „Meta wykorzystała potężne i bezprecedensowe technologie, aby przyciągać, angażować i ostatecznie usidlać młodzież i nastolatki. Jej motywem jest zysk, a chcąc maksymalizować swoje zyski finansowe, Meta wielokrotnie wprowadzała opinię publiczną w błąd co do istotnych zagrożeń związanych z jej platformami mediów społecznościowych”.

CZYTAJ TAKŻE: Kluczowy współpracownik Jarosława Kaczyńskiego miał podać się do dymisji

„Wabienie dzieci”

Liczący 233 strony pozew nie pozostawia na Meta Platforms suchej nitki. Zarzuty są poważne. Prokuratorzy stanowi uważają, że chciwa zysków firma „krzywdzi młodych ludzi i przyczyniania się do kryzysu zdrowia psychicznego wśród młodzieży” poprzez „świadome i celowe” wabienie dzieci do korzystania z Instagramu i Facebooka, a następnie tak projektuje różne proponowane atrakcje, aby uzależnić od tych platform „najbardziej bezbronnych użytkowników: dzieci i nastolatków”. Letitia James, prokurator generalny stanu Nowy Jork, obciążyła przy tym Meta Platforms odpowiedzialnością za pogarszający się gwałtownie stan zdrowia psychicznego dzieci, bowiem firma „intencjonalnie” prezentuje na swoich platformach „zmanipulowane treści”, które „uzależniają” i prowadzą do „utraty poczucia własnej wartości”. Oskarżenie nie jest ani nowe, ani gołosłowne. Dziennik „The Wall Street Journal” w serii analiz opublikowanych jesienią 2021 roku zarzucał dyrekcji Instagramu, że jest świadoma negatywnego wpływu aplikacji do udostępniania zdjęć na psychikę dorastających dziewcząt. Potwierdzały to wewnętrzne badania, znane dyrekcji firmy matki, czyli Facebooka, ale – jak zarzucał „The Wall Street Journal” – nie zostały nigdy opublikowane ani też udostępnione badaczom akademickim lub psychologom. Przykładowo jedna z wewnętrznych analiz Instagramu stwierdzała wręcz, że 13,5% nastolatek uznało, iż częste korzystanie z platformy nasila u nich myśli samobójcze, a 17% dziewcząt stwierdziło, że Instagram powoduje u nich zaburzenia odżywiania, takie jak przykładowo wilczy głód (bulimia) lub jadłowstręt (anoreksja).

CZYTAJ TAKŻE: Tusk: Jestem sceptyczny wobec wielu propozycji zmian unijnych traktatów

Nowy algorytm

„The Wall Street Journal” zarzucił również dyrekcji Facebooka dezinformację i kamuflowanie intencji swoich działań, podając jako przykład toczone w 2018 roku wewnętrzne spory wokół nowego algorytmu, który miał powstrzymać spadek zainteresowania platformą. Mark Zuckerberg zapewniał wówczas, że celem zmian jest wzmocnienie więzi między użytkownikami i poprawa ich „dobrostanu” poprzez wspieranie kontaktów i relacji między przyjaciółmi i rodziną. Pracownicy Facebooka mieli inne zdanie. Uważali, że nowy algorytm, owszem, przyciągnie użytkowników, ale zamiast „dobrostanu” doprowadzi do kłótni, niesnasek i awantur. Zuckerberg miał wówczas przeciwstawić się proponowanym przez zespół poprawkom, argumentując, że nie gra roli, czy użytkownicy będą wobec siebie mili, czy będą się na siebie wściekać, byle wchodzili na Facebooka i jak najdłużej przebywali na platformie.

Na 11. stronie pozwu stanowi prawnicy podkreślają, że Meta Platforms „eksploatuje” w swoim modelu biznesowym młodych użytkowników i poprzez „szkodliwe i manipulujące psychiką” chwyty „maksymalizuje” ich czas przebywania na swoich platformach, a co za tym idzie, dłuższą ekspozycję na reklamy.

CZYTAJ TAKŻE: Obława na Grzegorza Borysa. Dwa poważne sygnały podczas poszukiwań

„Meta szkodzi dzieciom i nastolatkom”

Dłuższy czas interakcji użytkownika z platformą umożliwia również zebranie większej ilości danych o nim oraz jego upodobaniach, a co za tym idzie – bardziej precyzyjne adresowanie konkretnych reklam, co w żargonie PR zwie się targetingiem. Dane te Meta Platforms zbiera bez ostrzeżenia małoletnich użytkowników oraz powiadamiania i uzyskiwania zgody rodziców, czym narusza obowiązujące w USA przepisy ochrony prywatności dzieci.

Maksymalizacja ekspozycji małych użytkowników na reklamy przekłada się na zyski finansowe społecznościowego potentata. Dziesiąta pozycja Marka Zuckerberga na liście najbogatszych prowadzonej przez agencję Bloomberg, z jego 113 miliardami dolarów, nie wzięła się znikąd. Meta Platforms to jego główne źródło dochodów, a „Meta szkodzi naszym dzieciom i nastolatkom, szerząc uzależnienia dla zwiększenia zysków korporacji”. Tak uznał prokurator generalny Kalifornii Rob Bonta, podkreślając: „dzisiejszym pozwem wyznaczamy granicę”. Dotychczas Zuckerberg skutecznie wykręcał się politykom w amerykańskim Kongresie i brytyjskiej Izbie Gmin, zobaczymy, czy równie skutecznie zakpi z prawa i wykręci się prokuratorom.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe