Nie żyje Uri Huppert

Nie żyje Uri Huppert
Zmarł mec. Uri Huppert. Spory z nim były przyjemnością, toczone godzinami przy kawie podczas Jego wizyt w mojej kancelarii. No i te opowieści o podwórkowych zabawach z Lolkiem w Wadowicach…
– wspomina mec. Jerzy Kwaśniewski.
Requiem aeternam dona ei, Domine, et lux perpetua luceat ei [Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci na wieki – red.]
– podsumował prezes Ordo Iuris.
Czytaj również: Oto nowi generałowie. Andrzej Duda podjął decyzję
Uri Huppert – sylwetka
Urodzony 17 lipca 1932 r. w Bielsku-Białej Uri Jerzy Huppert był izraelsko-polskim prawnikiem i adwokatem, pisarzem, dziennikarzem i działaczem politycznym, doktorem nauk humanistycznych.
Urodził się w zasymilowanej rodzinie żydowskiej jako syn dr. Ignacego Wincentego Hupperta, adwokata, legionisty i kapitana Wojska Polskiego, zamordowanego przez Niemców w 1942 roku, oraz Teresy Huppert z domu Seliger. Podczas II wojny światowej ukrywał się – wraz z matką – pod fałszywym nazwiskiem Jerzy Halecki.
Po zakończeniu wojny Uri Huppert zamieszkał we Wrocławiu, gdzie w 1950 zdał maturę, po czym wraz z matką wyemigrował do Izraela. Tam ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, po których pełnił ważne funkcje w izraelskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W 1973 został radnym miasta Jerozolimy.
W 2007 roku na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na podstawie napisanej pod kierunkiem Leonarda Łukaszuka rozprawy pt. Współczesne Państwo Izraela a problemy ortodoksji religijnej.
Jako prezes Ligi do Walki z Przymusem Religijnym występował w wielu procesach związanych z nietolerancją religijną. Wykładał na Uniwersytecie Stanowym w Cleveland w Ohio. Był komentatorem BBC w języku polskim na Bliskim Wschodzie. Prowadził również kancelarię adwokacką w Jerozolimie.
Od 1989 roku regularnie odwiedzał Polskę.