9 grudnia odbędzie się 1 Kongres Blisko Rodziny

9 grudnia odbędzie się 1 Kongres Blisko Rodziny. W wydarzeniu można wziąć udział na żywo lub online. Rozpoczęcie o 10.00 w Auli Schumana UKSW w Warszawie. Nieodłączną częścią tej inicjatywy jest publikacja złożona z tekstów dotyczących rodziny. Są to artykuły poruszające między innymi takie tematy jak: wypalenie rodzicielskie, work – life balance, kondycja rodziny we współczesnym świecie. (Fragmenty tekstów zamieszczamy na poniżej).
Rodzina. Ilustracja poglądowa 9 grudnia odbędzie się 1 Kongres Blisko Rodziny
Rodzina. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Zaplanowano dwa panele dyskusyjne. Razem z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się między innymi: 

  • dlaczego coraz mniej dorosłych ludzi decyduje się na posiadanie dzieci w ogóle lub decyduje się tylko na jedno lub dwoje dzieci? 
  • Czym jest i kogo dotyka wypalenie rodzicielskie?
  • Jak przeciwdziałać poczuciu braku radości i satysfakcji z posiadania dzieci? 


Według naszej analizy u podstaw problemu odkładania prokreacji leży poczucie bezpieczeństwa, a właściwie jego brak. Aspekt materialny i bezpieczeństwo finansowe rodziny to ważna kwestia, ale z naszych badań zebranych przez naszą fundację wyłania się jasno, że bezpieczeństwo w sferach emocjonalnej, mentalnej oraz duchowej są równie ważne. 

Lawinowo rośnie też liczba rodziców dotkniętych wypaleniem rodzicielskim. I choć o tym problemie mało się mówi to osoby nim dotknięte są antyreklamą prokreacji. Dzisiejsze dzieci i nastolatkowie wychowywani są przez rodziców zmęczonych, przytłoczonych, a czasem nawet wprost żałujących, że zdecydowali się na potomstwo. Nie jest to prawidłowe i budujące środowisko wzrostu. Być może jest to jedna z przyczyn wzrostu ilości depresji i samobójstw wśród nastolatków. Z pewnością jest to jednak realny problem wielu polskich rodzin. Należy zacząć o tym mówić i pokazywać, że można odnaleźć utraconą radość z rodzicielstwa.  
Macierzyństwo i tacierzyństwo może być cudowną przygodą. Chcemy kreować przestrzeń w której pozytywna zmiana postrzegania rodziny stanie się możliwa. Chcemy również realnie wpłynąć na poziom zadowolenia rodziców ze swojej roli. 

Organizatorzy są przekonani, że rodzicielstwo może być piękne, satysfakcjonujące i rozwijające. Znamy rodziców, którzy są tego pięknym świadectwem. Chcemy by było ich więcej. Dołącz do nas na żywo lub online jeśli chcesz być częścią tej zmiany. 

 

Fragmenty publikacji

Bardzo istotna jest kwestia zapobiegania sytuacji, w której pojawia się brak radości i satysfakcji z posiadania rodziny. Rodzice w procesie wychowania dziecka oraz opieki nad nim przechodzą różne kryzysy. Często borykają się ze zmęczeniem, a niektórzy także z wypaleniem rodzicielskim. To się naprawdę dzieje. Jak wynika z badań: “Około 8 proc. rodziców w Polsce doświadcza wypalenia rodzicielskiego, a 11-14 proc. żałuje decyzji o rodzicielstwie – wynika z badań. Polska znajduje się na liście krajów o podwyższonym ryzyku, jeśli chodzi o syndrom wypalenia rodzicielskiego – zaznacza dr Konrad Piotrowski”. Polska jest jednym z krajów, w których to zjawisko występuje bardzo często.

Maria Preficz, „wprowadzenie”

Brak radości w rodzinie może być wynikiem różnych czynników, a identyfikacja tych przyczyn stanowi pierwszy krok w kierunku tworzenia harmonii. Pozytywna Dyscyplina opracowana przez Jane Nelsen oferuje konkretne narzędzia, które pomagają zrozumieć, jakie czynniki wpływają na atmosferę w domu i jak można skutecznie przeciwdziałać temu brakowi satysfakcji.

Magdalena Mazurek, „Jak przeciwdziałać poczuciu braku radości i satysfakcji z posiadania rodziny?”

(…) odnoszę wrażenie, że prawdziwa “jazda” w dziedzinie work-life balance ma miejsce w sytuacjach absolutnie nieregularnych, w których godziny pracy są nienormowane, a odbijaną na zakładzie kartę zastępuje zadaniowy system pracy. Czy jeżeli work-life balance – w pewnym uproszczeniu – ma oznaczać harmonię między życiem zawodowym i prywatnym, oznacza to, że należy wyjść z prostego założenia: 8 godzin snu, 8 godzin pracy i 8 godzin na resztę? Nie, bo bardziej niż ilość czasu, liczy się jego jakość. Przyjrzyjmy się zatem podstawowym i często wymienianym przez ekspertów poradom, dzięki którym ma nam być łatwiej osiągnąć harmonię pod tytułem work-life balance i spróbujmy zmierzyć się z każdą z nich.

Jarosław Kumor, „Work-life balance to przygoda, której możesz doświadczyć tylko po swojemu”

Należy pamiętać, że czym innym jest nasza wartość, a czym innym nasze poczucie wartości. Brak świadomego patrzenia na siebie i doceniania siebie nie sprawia, że nasza wartość nie istnieje. Oznacza to, że mamy wartość cały czas, pomimo, że nie dostrzegamy jej w sobie, że źle o sobie myślimy lub inni źle o nas mówią.

Katarzyna Piotrowska, „Obdarowani: W poszukiwaniu talentów własnych i w rodzinie.” 

Obecne czasy są trudne dla rodziny. Nie myślę o kłopotach materialnych – te zawsze były i będą aktualne. Mam na myśli dwie kwestie, które współcześnie nabrały tak dużego znaczenia, że już same w sobie sprawiają, iż słusznie mogą mówić o „kryzysie rodziny” także ci, którzy skądinąd w niej samej upatrują źródła najważniejszych wartości. Pierwsza z nich to trudności w wychowaniu wynikające z zerwania międzypokoleniowych więzi. Młodzi ludzie zdają się żyć w zupełnie innym świecie niż dorośli, tak, że nawet rodzicom niełatwo przychodzi się z nimi porozumiewać. Rolę „wychowawców” przejął „cyberświat” i sprzężony z nim świat mediów. Dzieciom i młodym ludziom trudno jest pod takimi naciskami (np. youtuberów i innych osób działających na portalach społecznościowych) utrzymać się w świecie wartości, które nazywa się „tradycyjnymi” i które już ze względu na nazwę stają się czymś mało atrakcyjnym. 

prof. ucz. dr hab. Witold Starnawski, „Po co człowiekowi rodzina”
 


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

9 grudnia odbędzie się 1 Kongres Blisko Rodziny

9 grudnia odbędzie się 1 Kongres Blisko Rodziny. W wydarzeniu można wziąć udział na żywo lub online. Rozpoczęcie o 10.00 w Auli Schumana UKSW w Warszawie. Nieodłączną częścią tej inicjatywy jest publikacja złożona z tekstów dotyczących rodziny. Są to artykuły poruszające między innymi takie tematy jak: wypalenie rodzicielskie, work – life balance, kondycja rodziny we współczesnym świecie. (Fragmenty tekstów zamieszczamy na poniżej).
Rodzina. Ilustracja poglądowa 9 grudnia odbędzie się 1 Kongres Blisko Rodziny
Rodzina. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Zaplanowano dwa panele dyskusyjne. Razem z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się między innymi: 

  • dlaczego coraz mniej dorosłych ludzi decyduje się na posiadanie dzieci w ogóle lub decyduje się tylko na jedno lub dwoje dzieci? 
  • Czym jest i kogo dotyka wypalenie rodzicielskie?
  • Jak przeciwdziałać poczuciu braku radości i satysfakcji z posiadania dzieci? 


Według naszej analizy u podstaw problemu odkładania prokreacji leży poczucie bezpieczeństwa, a właściwie jego brak. Aspekt materialny i bezpieczeństwo finansowe rodziny to ważna kwestia, ale z naszych badań zebranych przez naszą fundację wyłania się jasno, że bezpieczeństwo w sferach emocjonalnej, mentalnej oraz duchowej są równie ważne. 

Lawinowo rośnie też liczba rodziców dotkniętych wypaleniem rodzicielskim. I choć o tym problemie mało się mówi to osoby nim dotknięte są antyreklamą prokreacji. Dzisiejsze dzieci i nastolatkowie wychowywani są przez rodziców zmęczonych, przytłoczonych, a czasem nawet wprost żałujących, że zdecydowali się na potomstwo. Nie jest to prawidłowe i budujące środowisko wzrostu. Być może jest to jedna z przyczyn wzrostu ilości depresji i samobójstw wśród nastolatków. Z pewnością jest to jednak realny problem wielu polskich rodzin. Należy zacząć o tym mówić i pokazywać, że można odnaleźć utraconą radość z rodzicielstwa.  
Macierzyństwo i tacierzyństwo może być cudowną przygodą. Chcemy kreować przestrzeń w której pozytywna zmiana postrzegania rodziny stanie się możliwa. Chcemy również realnie wpłynąć na poziom zadowolenia rodziców ze swojej roli. 

Organizatorzy są przekonani, że rodzicielstwo może być piękne, satysfakcjonujące i rozwijające. Znamy rodziców, którzy są tego pięknym świadectwem. Chcemy by było ich więcej. Dołącz do nas na żywo lub online jeśli chcesz być częścią tej zmiany. 

 

Fragmenty publikacji

Bardzo istotna jest kwestia zapobiegania sytuacji, w której pojawia się brak radości i satysfakcji z posiadania rodziny. Rodzice w procesie wychowania dziecka oraz opieki nad nim przechodzą różne kryzysy. Często borykają się ze zmęczeniem, a niektórzy także z wypaleniem rodzicielskim. To się naprawdę dzieje. Jak wynika z badań: “Około 8 proc. rodziców w Polsce doświadcza wypalenia rodzicielskiego, a 11-14 proc. żałuje decyzji o rodzicielstwie – wynika z badań. Polska znajduje się na liście krajów o podwyższonym ryzyku, jeśli chodzi o syndrom wypalenia rodzicielskiego – zaznacza dr Konrad Piotrowski”. Polska jest jednym z krajów, w których to zjawisko występuje bardzo często.

Maria Preficz, „wprowadzenie”

Brak radości w rodzinie może być wynikiem różnych czynników, a identyfikacja tych przyczyn stanowi pierwszy krok w kierunku tworzenia harmonii. Pozytywna Dyscyplina opracowana przez Jane Nelsen oferuje konkretne narzędzia, które pomagają zrozumieć, jakie czynniki wpływają na atmosferę w domu i jak można skutecznie przeciwdziałać temu brakowi satysfakcji.

Magdalena Mazurek, „Jak przeciwdziałać poczuciu braku radości i satysfakcji z posiadania rodziny?”

(…) odnoszę wrażenie, że prawdziwa “jazda” w dziedzinie work-life balance ma miejsce w sytuacjach absolutnie nieregularnych, w których godziny pracy są nienormowane, a odbijaną na zakładzie kartę zastępuje zadaniowy system pracy. Czy jeżeli work-life balance – w pewnym uproszczeniu – ma oznaczać harmonię między życiem zawodowym i prywatnym, oznacza to, że należy wyjść z prostego założenia: 8 godzin snu, 8 godzin pracy i 8 godzin na resztę? Nie, bo bardziej niż ilość czasu, liczy się jego jakość. Przyjrzyjmy się zatem podstawowym i często wymienianym przez ekspertów poradom, dzięki którym ma nam być łatwiej osiągnąć harmonię pod tytułem work-life balance i spróbujmy zmierzyć się z każdą z nich.

Jarosław Kumor, „Work-life balance to przygoda, której możesz doświadczyć tylko po swojemu”

Należy pamiętać, że czym innym jest nasza wartość, a czym innym nasze poczucie wartości. Brak świadomego patrzenia na siebie i doceniania siebie nie sprawia, że nasza wartość nie istnieje. Oznacza to, że mamy wartość cały czas, pomimo, że nie dostrzegamy jej w sobie, że źle o sobie myślimy lub inni źle o nas mówią.

Katarzyna Piotrowska, „Obdarowani: W poszukiwaniu talentów własnych i w rodzinie.” 

Obecne czasy są trudne dla rodziny. Nie myślę o kłopotach materialnych – te zawsze były i będą aktualne. Mam na myśli dwie kwestie, które współcześnie nabrały tak dużego znaczenia, że już same w sobie sprawiają, iż słusznie mogą mówić o „kryzysie rodziny” także ci, którzy skądinąd w niej samej upatrują źródła najważniejszych wartości. Pierwsza z nich to trudności w wychowaniu wynikające z zerwania międzypokoleniowych więzi. Młodzi ludzie zdają się żyć w zupełnie innym świecie niż dorośli, tak, że nawet rodzicom niełatwo przychodzi się z nimi porozumiewać. Rolę „wychowawców” przejął „cyberświat” i sprzężony z nim świat mediów. Dzieciom i młodym ludziom trudno jest pod takimi naciskami (np. youtuberów i innych osób działających na portalach społecznościowych) utrzymać się w świecie wartości, które nazywa się „tradycyjnymi” i które już ze względu na nazwę stają się czymś mało atrakcyjnym. 

prof. ucz. dr hab. Witold Starnawski, „Po co człowiekowi rodzina”
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe