Ostatni wysłannik dynastii Ming

„Ostatni wysłannik dynastii Ming” to fabularyzowana opowieść o autentycznej postaci Michała Boyma, siedemnastowiecznego polskiego jezuity i misjonarza w Chinach, który jako oficjalny wysłannik ostatniego cesarza dynastii Ming, Yongliego, udał się do Europy, by tam reprezentować ten jedyny katolicki dwór w historii Chin.
Fragment okładki książki
Fragment okładki książki "Ostatni wysłannik dynastii Ming" / materiały prasowe

Ojciec Michał Boym SJ zaliczany jest do prekursorów zachodniej wiedzy o Państwie Środka. Jednym z jego wielu dzieł jest pierwszy opublikowany w Europie traktat o chińskiej tradycyjnej medycynie, której korzenie sięgają trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Zalicza się także do europejskich prekursorów współczesnej geografii ekonomicznej.

 

Michał Boym

Kiedy Michał Boym, młody, obiecujący i pełen ideałów jezuita, przybywa do portugalskiego Makau pod koniec A.D. 1644, nie spodziewa się, że zaledwie pięć lat później spotka miłość (platoniczną) swojego życia i zostanie rzucony w wir epokowych zmian i politycznych intryg rozgrywających się zarówno na kontynencie azjatyckim, jak i europejskim. Podczas gdy władza dynastii Ming chwieje się pod naporem pogańskich Mandżurów, ojciec Boym podejmuje niebezpieczną podróż przez lądy i oceany, by bronić jej racji przed obliczami najpotężniejszych katolickich władców i samego papieża. W tej dyplomatycznej roli narusza reguły swojego zakonu, Towarzystwa Jezusowego, wkraczając w grę o władzę między głównymi graczami kolonialnymi na Dalekim Wschodzie, Portugalczykami, Holendrami i Brytyjczykami.

Narratorem powieści jest "autor", stary przyjaciel głównego bohatera i współbrat jezuita, a sceny z obecności Michała Boyma na dworze cesarza Ming, a następnie podczas jego poselstwa w Europie, przeplatają się z wydarzeniami rozgrywającymi się w tym samym czasie w Chinach w ostatniej fazie przemian między panowaniem dynastii Ming a Qing. Większość opisanych w książce okoliczności jest zgodna z faktami. Czytelnicy poznają zatem panoramę geopolityczną Europy i Azji XVII wieku oraz historię stosunków między tymi dwoma częściami świata. 

 

Agnieszka Couderq

Autorka książki, Agnieszka Couderq jest Polką i Amerykanką mieszkającą obecnie na zmianę w Warszawie i Los Angeles. Dorastając początkowo w komunistycznej Polsce, przybyła do Stanów Zjednoczonych w 1980 roku jako nastolatka i ukończyła studia geofizyczne w Colorado School of Mines w Kolorado. Wkrótce po uzyskaniu dyplomu zachorowała na raka, mając minimalną szansę przeżycia. To doświadczenie bezpośredniej śmierci w młodym wieku wywarło na nią ogromny wpływ. Zdefiniowało całe jej życie, kreując soczewkę, przez którą patrzy na wszystkie jego zwroty, zakręty, wzloty i upadki i przyciągnęło ją bardzo wcześnie do kwestii wiary i cierpienia. Jako zapalona czytelniczka, która ma za sobą lekturę różnorodnych książek pisanych przez autorów żyjących na wielu kontynentach, przez lata rozwijała swoje umiejętności pisarskie, tworząc opowiadania dla dzieci i poezję, jednak dopiero po zetknięciu się z historią Michała Boyma podczas studiów sinologicznych poczuła w sobie siłę do napisania powieści z myślą o jej publikacji. 

Mieszkając w wielu krajach i kulturach, nauczyła się je doceniać. Stara się poznawać je dogłębnie i robi to przede wszystkim poprzez naukę ich języków. Z tego względu posługuje się biegle językiem polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i chińskim oraz dobrze rozumie rosyjski. 

Napisana przeze nią książka stanowi esencję jej życiowych doświadczeń i przemyśleń.


Streszczenie książki

Jesienią roku Pańskiego 1649, ojciec Michał Boym, młody polski misjonarz jezuicki, przybywa na dwór pogrążonego w kryzysie chińskiego cesarza Yongliego, ostatniego władcy dynastii Ming. Ma pomagać austriackiemu współbratu, Andreasowi Kofflerowi, w prowadzeniu ścieżką Jezusa Chrystusa tego jedynego w historii Państwa Środka katolickiego dworu cesarskiego.

Misyjny zapał Boyma nie pozbawiony jest ceny. Musi on porzucić swe życie w zamożnej polskiej rodzinie i złamać obietnicę daną bratu. Przymus wyboru pomiędzy dotrzymaniem obietnic złożonych najbliższym a wezwaniem Pana będzie prześladował Polaka do końca.

Na dworze poznaje miłość swojego życia, cesarzową wdowę Helenę. Starsza od niego, jest piękną, błyskotliwą i potężną kobietą i podobnie jak on, głęboko religijną. Asystuje również przy chrzcie następcy tronu. To wydarzenie stanowi moment wieńczący ponad sto lat jezuickich wysiłków misyjnych w Azji. Tworzy ono niezrównaną okazję dla Watykanu i katolickich mocarstw europejskich do zdobycia przewagi w zaciętej rywalizacji przeciwko interesom brytyjskim i holenderskim. Perspektywa katolickich Chin, jego wielka wiara oraz intensywne, acz platoniczne, uczucie do cesarzowej stanowią siłę napędową, która każe mu pokonywać niezliczone niebezpieczeństwa i przeszkody wystawiające na próbę jego przekonania oraz oddanie Kościołowi i jego sprawie.

W obliczu nieustannych ataków dynastii mandżurskiej Qing, kontrolującej północną część Chin, obaj jezuici przekonują cesarza, by wysłał Boyma do Europy w celu uzyskania wsparcia dla dynastii Ming. Od tej pory jego los będzie nierozerwalnie związany z jego legacją. Oprócz oficjalnych listów wiezie ze sobą owoce swych studiów nad kulturą chińską - pierwszy europejski atlas Chin i pierwszy traktat o medycynie chińskiej autorstwa Europejczyka.

Jego misja od początku pada ofiarą wielkiej europejskiej polityki i rywalizacji gospodarczej pomiędzy głównymi graczami tej epoki schyłku Habsburgów i rozkwitu Francji Ludwika XIV oraz ich gry o wpływy w Watykanie. Z drugiej strony Portugalczycy w Makau coraz częściej są zmuszeni wybierać pomiędzy walczącymi dynastiami. Ten sam dylemat dzieli Misję Jezuicką na dwie konkurujące ze sobą frakcje: Qing i Ming. Ten polityczny podział w świeckich i religijnych sferach portugalskiego Estado da India działa na niekorzyść misji Boyma.

I tak, gdy udaje się on do Europy, inny wysłannik wyrusza do Watykanu w imieniu "północnych" jezuitów. Ma przekonać Watykan i europejskie dwory, że sprawa dynastii Ming jest bezpowrotnie stracona, a jedyną siłą w Chinach, z którą należy się liczyć, jest mandżurski cesarz Qing Shunzhi. Ojciec Martino Martini SJ również podróżuje ze swoim najcenniejszym opusem – własnym atlasem Chin. I tak między dwoma współbraćmi rozpoczyna się wyścig, który zadecyduje o przyszłości Cesarstwa Chińskiego i religii katolickiej na Dalekim Wschodzie, a jednego z nich uczyni sławnym. 

Książka dostępna jest w księgarniach internetowych, m.in. na stronie wydawnictwa pod linkiem: https://www.rytm-wydawnictwo.pl/nowosci/ostatni-wyslannik-dynastii-ming-slonce-ksiezyc-i-krzyz_p_2048.html


Więcej o Michale Boymie pod linkiem www.michalboym.pl
Strona Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61551817235274


 

POLECANE
Odrażający, antychrześcijański skandal na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu [VIDEO, FOTO] z ostatniej chwili
Odrażający, antychrześcijański skandal na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu [VIDEO, FOTO]

Dziś ma miejsc otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Nie obyło się bez skandalu.

Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej z ostatniej chwili
Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach, która wprowadza tzw. "rentę wdowią". Nowe przepisy przewidują dodatkowe świadczenie dla owdowiałych od 1 stycznia 2027 roku.

Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby podały dane z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby podały dane

Niemieckie służby opublikowały raport dotyczący sytuacji na polsko-niemieckiej granicy. Podano dane.

Skandal w Niemczech. W Berlinie miały powstać mieszkania socjalne, powstało co innego tylko u nas
Skandal w Niemczech. W Berlinie miały powstać mieszkania socjalne, powstało co innego

Przy ulicy Lisa-Fittko-Straße w Berlinie miało powstać 215 mieszkań socjalnych. Koszty wynajmu mieszkań to jeden z najważniejszych tematów i bolączką niemieckiej stolicy.

Burza wokół pogrzebu Jacka Jaworka. Mieszkańcy mówią wprost z ostatniej chwili
Burza wokół pogrzebu Jacka Jaworka. Mieszkańcy mówią wprost

Nikt do tej pory nie zgłosił się po odebranie ciała Jacka Jaworka. Prokuratura czeka na decyzję rodziny, ale wszystko wskazuje na to, że potrójnego zabójcę z Borowców będzie musiała pochować opieka społeczna.

Pilna ewakuacja w Paryżu. Policja odnalazła podejrzaną paczkę z ostatniej chwili
Pilna ewakuacja w Paryżu. Policja odnalazła podejrzaną paczkę

Tuż przed startem ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu policja zdecydowała o pilnej ewakuacji placu nieopodal trasy pochodu sportowców.

Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Minister Finansów podał datę z ostatniej chwili
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Minister Finansów podał datę

Minister Finansów Andrzej Domański zapowiedział w Sejmie, że od 1 stycznia 2025 roku zlikwidowana zostanie składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży środków trwałych.

Znany program znika z TVP2 po 33 latach z ostatniej chwili
Znany program znika z TVP2 po 33 latach

Po ponad 30 latach z anteny TVP2 znika "Panorama". Nowa "Panorama" ma mieć teraz nową formułę i będzie emitowana w TVP Info.

Nergal nie odpowie za znieważenie godła. Jest decyzja prokuratury z ostatniej chwili
Nergal nie odpowie za znieważenie godła. Jest decyzja prokuratury

Prokuratura Regionalna w Gdańsku poinformowała o wycofaniu zarzutów wobec Adama "Nergala" Darskiego i jego współpracowników dotyczących znieważenia polskiego godła.

Przełomowe odkrycie na Marsie. Naukowcy są zdumieni z ostatniej chwili
Przełomowe odkrycie na Marsie. Naukowcy są zdumieni

Łazik Perseverance dokonał na Marsie niezwykłego odkrycia. Chodzi o skałę o nazwie "Cheyava Falls", która może zawierać ślady dawnego życia na Czerwonej Planecie.

REKLAMA

Ostatni wysłannik dynastii Ming

„Ostatni wysłannik dynastii Ming” to fabularyzowana opowieść o autentycznej postaci Michała Boyma, siedemnastowiecznego polskiego jezuity i misjonarza w Chinach, który jako oficjalny wysłannik ostatniego cesarza dynastii Ming, Yongliego, udał się do Europy, by tam reprezentować ten jedyny katolicki dwór w historii Chin.
Fragment okładki książki
Fragment okładki książki "Ostatni wysłannik dynastii Ming" / materiały prasowe

Ojciec Michał Boym SJ zaliczany jest do prekursorów zachodniej wiedzy o Państwie Środka. Jednym z jego wielu dzieł jest pierwszy opublikowany w Europie traktat o chińskiej tradycyjnej medycynie, której korzenie sięgają trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Zalicza się także do europejskich prekursorów współczesnej geografii ekonomicznej.

 

Michał Boym

Kiedy Michał Boym, młody, obiecujący i pełen ideałów jezuita, przybywa do portugalskiego Makau pod koniec A.D. 1644, nie spodziewa się, że zaledwie pięć lat później spotka miłość (platoniczną) swojego życia i zostanie rzucony w wir epokowych zmian i politycznych intryg rozgrywających się zarówno na kontynencie azjatyckim, jak i europejskim. Podczas gdy władza dynastii Ming chwieje się pod naporem pogańskich Mandżurów, ojciec Boym podejmuje niebezpieczną podróż przez lądy i oceany, by bronić jej racji przed obliczami najpotężniejszych katolickich władców i samego papieża. W tej dyplomatycznej roli narusza reguły swojego zakonu, Towarzystwa Jezusowego, wkraczając w grę o władzę między głównymi graczami kolonialnymi na Dalekim Wschodzie, Portugalczykami, Holendrami i Brytyjczykami.

Narratorem powieści jest "autor", stary przyjaciel głównego bohatera i współbrat jezuita, a sceny z obecności Michała Boyma na dworze cesarza Ming, a następnie podczas jego poselstwa w Europie, przeplatają się z wydarzeniami rozgrywającymi się w tym samym czasie w Chinach w ostatniej fazie przemian między panowaniem dynastii Ming a Qing. Większość opisanych w książce okoliczności jest zgodna z faktami. Czytelnicy poznają zatem panoramę geopolityczną Europy i Azji XVII wieku oraz historię stosunków między tymi dwoma częściami świata. 

 

Agnieszka Couderq

Autorka książki, Agnieszka Couderq jest Polką i Amerykanką mieszkającą obecnie na zmianę w Warszawie i Los Angeles. Dorastając początkowo w komunistycznej Polsce, przybyła do Stanów Zjednoczonych w 1980 roku jako nastolatka i ukończyła studia geofizyczne w Colorado School of Mines w Kolorado. Wkrótce po uzyskaniu dyplomu zachorowała na raka, mając minimalną szansę przeżycia. To doświadczenie bezpośredniej śmierci w młodym wieku wywarło na nią ogromny wpływ. Zdefiniowało całe jej życie, kreując soczewkę, przez którą patrzy na wszystkie jego zwroty, zakręty, wzloty i upadki i przyciągnęło ją bardzo wcześnie do kwestii wiary i cierpienia. Jako zapalona czytelniczka, która ma za sobą lekturę różnorodnych książek pisanych przez autorów żyjących na wielu kontynentach, przez lata rozwijała swoje umiejętności pisarskie, tworząc opowiadania dla dzieci i poezję, jednak dopiero po zetknięciu się z historią Michała Boyma podczas studiów sinologicznych poczuła w sobie siłę do napisania powieści z myślą o jej publikacji. 

Mieszkając w wielu krajach i kulturach, nauczyła się je doceniać. Stara się poznawać je dogłębnie i robi to przede wszystkim poprzez naukę ich języków. Z tego względu posługuje się biegle językiem polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i chińskim oraz dobrze rozumie rosyjski. 

Napisana przeze nią książka stanowi esencję jej życiowych doświadczeń i przemyśleń.


Streszczenie książki

Jesienią roku Pańskiego 1649, ojciec Michał Boym, młody polski misjonarz jezuicki, przybywa na dwór pogrążonego w kryzysie chińskiego cesarza Yongliego, ostatniego władcy dynastii Ming. Ma pomagać austriackiemu współbratu, Andreasowi Kofflerowi, w prowadzeniu ścieżką Jezusa Chrystusa tego jedynego w historii Państwa Środka katolickiego dworu cesarskiego.

Misyjny zapał Boyma nie pozbawiony jest ceny. Musi on porzucić swe życie w zamożnej polskiej rodzinie i złamać obietnicę daną bratu. Przymus wyboru pomiędzy dotrzymaniem obietnic złożonych najbliższym a wezwaniem Pana będzie prześladował Polaka do końca.

Na dworze poznaje miłość swojego życia, cesarzową wdowę Helenę. Starsza od niego, jest piękną, błyskotliwą i potężną kobietą i podobnie jak on, głęboko religijną. Asystuje również przy chrzcie następcy tronu. To wydarzenie stanowi moment wieńczący ponad sto lat jezuickich wysiłków misyjnych w Azji. Tworzy ono niezrównaną okazję dla Watykanu i katolickich mocarstw europejskich do zdobycia przewagi w zaciętej rywalizacji przeciwko interesom brytyjskim i holenderskim. Perspektywa katolickich Chin, jego wielka wiara oraz intensywne, acz platoniczne, uczucie do cesarzowej stanowią siłę napędową, która każe mu pokonywać niezliczone niebezpieczeństwa i przeszkody wystawiające na próbę jego przekonania oraz oddanie Kościołowi i jego sprawie.

W obliczu nieustannych ataków dynastii mandżurskiej Qing, kontrolującej północną część Chin, obaj jezuici przekonują cesarza, by wysłał Boyma do Europy w celu uzyskania wsparcia dla dynastii Ming. Od tej pory jego los będzie nierozerwalnie związany z jego legacją. Oprócz oficjalnych listów wiezie ze sobą owoce swych studiów nad kulturą chińską - pierwszy europejski atlas Chin i pierwszy traktat o medycynie chińskiej autorstwa Europejczyka.

Jego misja od początku pada ofiarą wielkiej europejskiej polityki i rywalizacji gospodarczej pomiędzy głównymi graczami tej epoki schyłku Habsburgów i rozkwitu Francji Ludwika XIV oraz ich gry o wpływy w Watykanie. Z drugiej strony Portugalczycy w Makau coraz częściej są zmuszeni wybierać pomiędzy walczącymi dynastiami. Ten sam dylemat dzieli Misję Jezuicką na dwie konkurujące ze sobą frakcje: Qing i Ming. Ten polityczny podział w świeckich i religijnych sferach portugalskiego Estado da India działa na niekorzyść misji Boyma.

I tak, gdy udaje się on do Europy, inny wysłannik wyrusza do Watykanu w imieniu "północnych" jezuitów. Ma przekonać Watykan i europejskie dwory, że sprawa dynastii Ming jest bezpowrotnie stracona, a jedyną siłą w Chinach, z którą należy się liczyć, jest mandżurski cesarz Qing Shunzhi. Ojciec Martino Martini SJ również podróżuje ze swoim najcenniejszym opusem – własnym atlasem Chin. I tak między dwoma współbraćmi rozpoczyna się wyścig, który zadecyduje o przyszłości Cesarstwa Chińskiego i religii katolickiej na Dalekim Wschodzie, a jednego z nich uczyni sławnym. 

Książka dostępna jest w księgarniach internetowych, m.in. na stronie wydawnictwa pod linkiem: https://www.rytm-wydawnictwo.pl/nowosci/ostatni-wyslannik-dynastii-ming-slonce-ksiezyc-i-krzyz_p_2048.html


Więcej o Michale Boymie pod linkiem www.michalboym.pl
Strona Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61551817235274



 

Polecane
Emerytury
Stażowe