Odbyło się centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

W katedrze Kościoła polskokatolickiego pw. Świętego Ducha w Warszawie w niedzielę wieczorem odprawiono centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Kazanie wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Adam Bab, który zachęcał chrześcijan do czynienia dzieł miłosierdzia wszystkim bliźnim, którzy w dzisiejszym świecie są doświadczani różnorakim cierpieniem. Nabożeństwu z udziałem przedstawicieli chrześcijan różnych wyznań przewodniczył zwierzchnik Kościoła polskokatolickiego bp Andrzej Gontarek.
Bp Andrzej Gontarek Odbyło się centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
Bp Andrzej Gontarek / PAP/Radek Pietruszka

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przebiega pod hasłem „Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego" (Łk 10, 27). Wydarzenie potrwa do 25 stycznia.

Witając zgromadzonych bp Henryk Dąbrowski, proboszcz parafii katedralnej Kościoła polskokatolickiego wspomniał osoby szczególnie zasłużone dla ekumenii w Polsce, które z powodów zdrowotnych nie mogły przybyć na dzisiejsze spotkanie. Przywołał postaci abp Alfonsa Nossola, arcybiskupa seniora diecezji opolskiej, siostry Marii Krystyny Rottenberg FSK z Lasek, biskupa Zdzisława Trandę z Kościoła ewangelicko-reformowanego oraz Danutę i Zbigniewa Baszkowskich z Kościoła rzymskokatolickiego. "To świadkowie Pana na drodze do jedności" - podkreślił bp Dąbrowski.

Nabożeństwu przewodniczył bp Andrzej Gontarek, zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego. Kazanie wygłosił bp Adam Bab, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej. Przypomniał, że w przyszłym roku minie 60 lat od odwołania ekskomunik dzielących chrześcijan Wschodu i Zachodu przez całe drugie tysiąclecie.

Homilia

- Jeśli będziemy promieniować radykalną miłością do Boga, to Pan będzie nas prowadził do jedności, której nam jeszcze brakuje - powiedział bp Bab. - Miłość nie zastąpi rzetelnego dialogu ekumenicznego, ale też nie powinna być ona skazana na jakąś 'ekumeniczną poczekalnię' - dodał.

Nawiązując do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie bp Bab wskazał, iż niedobrze byłoby, gdyby dziś, po 20 wiekach, chrześcijanie pytali: kto jest naszym bliźnim. Kaznodzieja zachęcał chrześcijan do czynienia dzieł miłosierdzia wszystkim bliźnim, którzy w dzisiejszym świecie są doświadczani różnorakim cierpieniem.

Modlitwa o jedność

We wspólnej modlitwie o jedność uczestniczyli duchowni i wierni różnych Kościołów chrześcijańskich działających w naszym kraju. Obecny był m.in. bp Andrzej Malicki - prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik  Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Kościół rzymskokatolicki reprezentował m.in. Michał Janocha - biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Zgodnie z ustaleniami podjętymi przez Polską Radę Ekumeniczną (PRE) i Kościół rzymskokatolicki, na nabożeństwa należy zapraszać nie tylko duchownych i wiernych bratnich Kościołów, lecz również zachęcać wiernych własnego Kościoła do udziału w nabożeństwach w świątyniach i kaplicach Kościołów innej tradycji.

Miłosierny Samarytanin

Podczas tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan rozważany jest biblijny tekst zaczerpnięty z Ewangelii św. Łukasza 10,25-37 „Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego" o Miłosiernym Samarytaninie.

- Z przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie płynie wezwanie, abyśmy i my czynili podobnie: nie tyle się pytali, kto jest moim bliźnim, ale sami stawali się bliźnimi dla innych - wskazuje ks. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu. - Tym Samarytaninem dla ludzkości jest przede wszystkim sam Chrystus, który tego poranionego człowieka uzdrawia, zalewa jego rany oliwą Ducha Świętego i swojej miłości, i który zostawił go pod pieczą Kościoła. Ale z tej przypowieści wynika wezwanie, abyśmy i my czynili podobnie. I nie tyle się pytali, kto jest moim bliźnim, ale sami stawali się bliźnimi dla innych - wskazuje ks. Pawłowski.

Ofiary zbierane w trakcie nabożeństw zostaną przekazane na projekt "Pojednanie w Europie – zadanie Kościołów w Ukrainie, Białorusi, Polsce i Niemczech", w którym od ponad 25 lat biorą udział oficjalni przedstawiciele Kościołów ewangelickich, prawosławnych i rzymskokatolickiego z państw projektu.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Co roku na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane są materiały z tekstami biblijnymi, rozważaniami, modlitwami, propozycjami liturgii nabożeństw itp. Od 1966 r. materiały te razem przygotowują Komisja „Wiara i Ustrój” Światowej Rady Kościołów oraz Papieska Rada (wcześniej Sekretariat) ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Polską wersję broszury z materiałami od 1998 r. wspólnie opracowują Polska Rada Ekumeniczna oraz Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego. Od 1975 r. co roku materiały przygotowywane są przez grupy chrześcijan z poszczególnych krajów.

Materiały do ekumenicznych modlitw zostały przygotowane przez zespół ekumeniczny z Burkina Faso, wspierany przez lokalną Wspólnotę Chemin Neuf (CCN).

Burkina Faso znajdujące się w Afryce Zachodniej ma 21 mln mieszkańców należących do ok. 60 grup etnicznych. Pod względem religijnym 64% populacji to muzułmanie, 9% wyznaje tradycyjne religie afrykańskie, a 26% to chrześcijanie (20% katolicy, 6% protestanci). Afrykański kraj przeżywa obecnie poważny kryzys bezpieczeństwa związany z konsekwencjami ataków dżihadystów z 2016 r. Także Kościoły padły ofiarą uzbrojonych band terrorystycznych. Duchowni i katecheci byli zabijani podczas nabożeństw, a los wielu porwanych pozostaje nieznany. Z powodu terroryzmu zamknięto większość kościołów chrześcijańskich na północy, wschodzie i północnym zachodzie kraju. W tych rejonach chrześcijanie nie mogą otwarcie praktykować swojej wiary.

 

tk, lk


 

POLECANE
Odrażający, antychrześcijański skandal na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu [VIDEO, FOTO] z ostatniej chwili
Odrażający, antychrześcijański skandal na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu [VIDEO, FOTO]

Dziś ma miejsc otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Nie obyło się bez skandalu.

Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej z ostatniej chwili
Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach, która wprowadza tzw. "rentę wdowią". Nowe przepisy przewidują dodatkowe świadczenie dla owdowiałych od 1 stycznia 2027 roku.

Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby podały dane z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby podały dane

Niemieckie służby opublikowały raport dotyczący sytuacji na polsko-niemieckiej granicy. Podano dane.

Skandal w Niemczech. W Berlinie miały powstać mieszkania socjalne, powstało co innego tylko u nas
Skandal w Niemczech. W Berlinie miały powstać mieszkania socjalne, powstało co innego

Przy ulicy Lisa-Fittko-Straße w Berlinie miało powstać 215 mieszkań socjalnych. Koszty wynajmu mieszkań to jeden z najważniejszych tematów i bolączką niemieckiej stolicy.

Burza wokół pogrzebu Jacka Jaworka. Mieszkańcy mówią wprost z ostatniej chwili
Burza wokół pogrzebu Jacka Jaworka. Mieszkańcy mówią wprost

Nikt do tej pory nie zgłosił się po odebranie ciała Jacka Jaworka. Prokuratura czeka na decyzję rodziny, ale wszystko wskazuje na to, że potrójnego zabójcę z Borowców będzie musiała pochować opieka społeczna.

Pilna ewakuacja w Paryżu. Policja odnalazła podejrzaną paczkę z ostatniej chwili
Pilna ewakuacja w Paryżu. Policja odnalazła podejrzaną paczkę

Tuż przed startem ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu policja zdecydowała o pilnej ewakuacji placu nieopodal trasy pochodu sportowców.

Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Minister Finansów podał datę z ostatniej chwili
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Minister Finansów podał datę

Minister Finansów Andrzej Domański zapowiedział w Sejmie, że od 1 stycznia 2025 roku zlikwidowana zostanie składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży środków trwałych.

Znany program znika z TVP2 po 33 latach z ostatniej chwili
Znany program znika z TVP2 po 33 latach

Po ponad 30 latach z anteny TVP2 znika "Panorama". Nowa "Panorama" ma mieć teraz nową formułę i będzie emitowana w TVP Info.

Nergal nie odpowie za znieważenie godła. Jest decyzja prokuratury z ostatniej chwili
Nergal nie odpowie za znieważenie godła. Jest decyzja prokuratury

Prokuratura Regionalna w Gdańsku poinformowała o wycofaniu zarzutów wobec Adama "Nergala" Darskiego i jego współpracowników dotyczących znieważenia polskiego godła.

Przełomowe odkrycie na Marsie. Naukowcy są zdumieni z ostatniej chwili
Przełomowe odkrycie na Marsie. Naukowcy są zdumieni

Łazik Perseverance dokonał na Marsie niezwykłego odkrycia. Chodzi o skałę o nazwie "Cheyava Falls", która może zawierać ślady dawnego życia na Czerwonej Planecie.

REKLAMA

Odbyło się centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

W katedrze Kościoła polskokatolickiego pw. Świętego Ducha w Warszawie w niedzielę wieczorem odprawiono centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Kazanie wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Adam Bab, który zachęcał chrześcijan do czynienia dzieł miłosierdzia wszystkim bliźnim, którzy w dzisiejszym świecie są doświadczani różnorakim cierpieniem. Nabożeństwu z udziałem przedstawicieli chrześcijan różnych wyznań przewodniczył zwierzchnik Kościoła polskokatolickiego bp Andrzej Gontarek.
Bp Andrzej Gontarek Odbyło się centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
Bp Andrzej Gontarek / PAP/Radek Pietruszka

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przebiega pod hasłem „Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego" (Łk 10, 27). Wydarzenie potrwa do 25 stycznia.

Witając zgromadzonych bp Henryk Dąbrowski, proboszcz parafii katedralnej Kościoła polskokatolickiego wspomniał osoby szczególnie zasłużone dla ekumenii w Polsce, które z powodów zdrowotnych nie mogły przybyć na dzisiejsze spotkanie. Przywołał postaci abp Alfonsa Nossola, arcybiskupa seniora diecezji opolskiej, siostry Marii Krystyny Rottenberg FSK z Lasek, biskupa Zdzisława Trandę z Kościoła ewangelicko-reformowanego oraz Danutę i Zbigniewa Baszkowskich z Kościoła rzymskokatolickiego. "To świadkowie Pana na drodze do jedności" - podkreślił bp Dąbrowski.

Nabożeństwu przewodniczył bp Andrzej Gontarek, zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego. Kazanie wygłosił bp Adam Bab, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej. Przypomniał, że w przyszłym roku minie 60 lat od odwołania ekskomunik dzielących chrześcijan Wschodu i Zachodu przez całe drugie tysiąclecie.

Homilia

- Jeśli będziemy promieniować radykalną miłością do Boga, to Pan będzie nas prowadził do jedności, której nam jeszcze brakuje - powiedział bp Bab. - Miłość nie zastąpi rzetelnego dialogu ekumenicznego, ale też nie powinna być ona skazana na jakąś 'ekumeniczną poczekalnię' - dodał.

Nawiązując do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie bp Bab wskazał, iż niedobrze byłoby, gdyby dziś, po 20 wiekach, chrześcijanie pytali: kto jest naszym bliźnim. Kaznodzieja zachęcał chrześcijan do czynienia dzieł miłosierdzia wszystkim bliźnim, którzy w dzisiejszym świecie są doświadczani różnorakim cierpieniem.

Modlitwa o jedność

We wspólnej modlitwie o jedność uczestniczyli duchowni i wierni różnych Kościołów chrześcijańskich działających w naszym kraju. Obecny był m.in. bp Andrzej Malicki - prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik  Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Kościół rzymskokatolicki reprezentował m.in. Michał Janocha - biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Zgodnie z ustaleniami podjętymi przez Polską Radę Ekumeniczną (PRE) i Kościół rzymskokatolicki, na nabożeństwa należy zapraszać nie tylko duchownych i wiernych bratnich Kościołów, lecz również zachęcać wiernych własnego Kościoła do udziału w nabożeństwach w świątyniach i kaplicach Kościołów innej tradycji.

Miłosierny Samarytanin

Podczas tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan rozważany jest biblijny tekst zaczerpnięty z Ewangelii św. Łukasza 10,25-37 „Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego" o Miłosiernym Samarytaninie.

- Z przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie płynie wezwanie, abyśmy i my czynili podobnie: nie tyle się pytali, kto jest moim bliźnim, ale sami stawali się bliźnimi dla innych - wskazuje ks. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu. - Tym Samarytaninem dla ludzkości jest przede wszystkim sam Chrystus, który tego poranionego człowieka uzdrawia, zalewa jego rany oliwą Ducha Świętego i swojej miłości, i który zostawił go pod pieczą Kościoła. Ale z tej przypowieści wynika wezwanie, abyśmy i my czynili podobnie. I nie tyle się pytali, kto jest moim bliźnim, ale sami stawali się bliźnimi dla innych - wskazuje ks. Pawłowski.

Ofiary zbierane w trakcie nabożeństw zostaną przekazane na projekt "Pojednanie w Europie – zadanie Kościołów w Ukrainie, Białorusi, Polsce i Niemczech", w którym od ponad 25 lat biorą udział oficjalni przedstawiciele Kościołów ewangelickich, prawosławnych i rzymskokatolickiego z państw projektu.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Co roku na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane są materiały z tekstami biblijnymi, rozważaniami, modlitwami, propozycjami liturgii nabożeństw itp. Od 1966 r. materiały te razem przygotowują Komisja „Wiara i Ustrój” Światowej Rady Kościołów oraz Papieska Rada (wcześniej Sekretariat) ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Polską wersję broszury z materiałami od 1998 r. wspólnie opracowują Polska Rada Ekumeniczna oraz Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego. Od 1975 r. co roku materiały przygotowywane są przez grupy chrześcijan z poszczególnych krajów.

Materiały do ekumenicznych modlitw zostały przygotowane przez zespół ekumeniczny z Burkina Faso, wspierany przez lokalną Wspólnotę Chemin Neuf (CCN).

Burkina Faso znajdujące się w Afryce Zachodniej ma 21 mln mieszkańców należących do ok. 60 grup etnicznych. Pod względem religijnym 64% populacji to muzułmanie, 9% wyznaje tradycyjne religie afrykańskie, a 26% to chrześcijanie (20% katolicy, 6% protestanci). Afrykański kraj przeżywa obecnie poważny kryzys bezpieczeństwa związany z konsekwencjami ataków dżihadystów z 2016 r. Także Kościoły padły ofiarą uzbrojonych band terrorystycznych. Duchowni i katecheci byli zabijani podczas nabożeństw, a los wielu porwanych pozostaje nieznany. Z powodu terroryzmu zamknięto większość kościołów chrześcijańskich na północy, wschodzie i północnym zachodzie kraju. W tych rejonach chrześcijanie nie mogą otwarcie praktykować swojej wiary.

 

tk, lk



 

Polecane
Emerytury
Stażowe