Tusk w Paryżu. „Jak najszybsza rewitalizacja wzajemnych stosunków”

– Moją intencją jest jak najszybsza rewitalizacja wzajemnych stosunków – zadeklarował premier Donald Tusk w poniedziałek po spotkaniu z prezydentem Francji w Paryżu. Emmanuel Macron poinformował, że trwają prace nad nowym traktatem o wzajemnej współpracy, m.in. w obszarze obronności i energetyki.
Donald Tusk i Emmanuel Macron Tusk w Paryżu. „Jak najszybsza rewitalizacja wzajemnych stosunków”
Donald Tusk i Emmanuel Macron / PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL

Podczas krótkiej wizyty w stolicy Francji premier Tusk spotkał się w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Macronem. W oświadczeniach dla mediów obaj przywódcy podkreślili znaczenie wzajemnych relacji na forum Unii Europejskiej i NATO, a także współpracy dwustronnej, m.in. w obszarach bezpieczeństwa, obronności i energetyki, w tym jądrowej.

Czytaj również: Niespokojnie na granicy z Białorusią. Jest komunikat Straży Granicznej

"Najważniejsi partnerzy europejscy"

Tusk zaznaczył, że jego intencją było, aby sprawowanie przez niego urzędu premiera rozpocząć od "jak najszybszej rewitalizacji relacji Polski z najważniejszymi partnerami europejskimi". Dodał, że to nie przypadek, że jego pierwsze wizyty w roli premiera to Bruksela, Kijów i Paryż. Przypomniał maksymę z dzieła Alexandre'a Dumasa: "Jeden za wszystkim, wszyscy za jednego".

"To są słowa i to jest idea, to jest filozofia, która legła u podstaw Unii Europejskiej i NATO. To są słowa, które dobrze ilustrują ideę solidarności, która stała się fundamentem nowoczesnej Europy i najważniejszą wartością współczesnej Polski, moich rodaków" - podkreślił polski premier.

"A to oznacza potrzebę bardzo praktycznych i zdeterminowanych działań na rzecz wspólnoty europejskiej, na rzecz Polski, Francji, szczególnie w kontekście zagrożeń" – zaznaczył Tusk.

Szef polskiego rządu zauważył też, że ma poczucie, iż w trudnych i wymagających czasach "stanowisko Francji, stanowisko Polski są bardzo do siebie zbliżone". "I to we wszystkich istotnych kwestiach, zarówno bilateralnych, wewnątrzeuropejskich jak i dotyczących bezpieczeństwa i geopolitycznej pozycji Europy, szczególnie w kontekście agresji Rosji na Ukrainę" - powiedział Tusk.

"Chcę tutaj w Paryżu bardzo wyraźnie jeszcze raz podkreślić, że nie ma alternatywy dla UE, nie ma alternatywy dla współpracy transatlantyckiej, nie ma alternatywy dla NATO. Europa musi stać się kontynentem bezpiecznym, a to oznacza, że UE, Francja, Polska muszą się stać państwami silnymi i gotowymi do obrony własnych granic, własnego terytorium i do obrony i wsparcia naszych sojuszników i przyjaciół spoza UE" - oświadczył.

Jako trzy filary współpracy polsko-francuskiej i wspólnego bezpieczeństwa premier Tusk wskazał energetykę, żywność i obronność. Jak zauważył, słowo "bezpieczeństwo" jest dziś słowem-kluczem.

"Będę szukał wspólnych rozwiązań z francuskimi przyjaciółmi, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe” – zapowiedział.

Podkreślił, że będzie chciał rozmawiać z Macronem o bezpieczeństwie polskich i francuskich rolników, które bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo obu krajów. Dodał, że jednym z tematów ma być też energetyka i "wielka szansa na wspólne projekty".

Premier oznajmił, że oba kraje muszą "wziąć na siebie naprawdę dużą odpowiedzialność i bardzo poważnie podjeść do kwestii odpowiedzialności za bezpieczeństwo i przyszłość Europy". "Wspólnie z Francją jesteśmy na to gotowi" - zaznaczył.

Czytaj także: Wypadek Mateusza Morawieckiego

Macron: "Francja i Polska przygotowują się do otwarcia nowego rozdziału"

Macron ze swej strony oświadczył natomiast, że Francja i Polska przygotowują się do otwarcia nowego rozdziału w ich relacjach i przygotowania nowego traktatu dwustronnego, który zastąpi ten z 1991 roku.

"Ten traktat określi nowe ramy naszej współpracy we wszystkich dziedzinach: obronności, energii jądrowej, współpracy naukowej i kulturalnej. Te różne tematy znajdują się w sercu relacji francusko-polskich i w sektorach strategicznych dla przyszłości Europy" - odnotował prezydent. Dlatego też, zaznaczył, to otwarcie we współpracy przyczyni się do zwiększenia suwerenności Europy.

Macron podkreślił, że "współpraca między Polską i Francją jest również siłą napędową w dziedzinie energii jądrowej". "Nasze dwa kraje, są krajami, które w największym stopniu rozwijają programy budowy elektrowni jądrowych w Europie. Powinniśmy działać na rzecz wzmocnienia naszego bezpieczeństwa energetycznego i w celu osiągnięcia zerowego śladu węglowego w 2050 roku" - powiedział prezydent Francji.

Dodał, że z Tuskiem będzie także rozmawiał na temat kierunków strategicznych, jakie chcieliby nadać UE. "Mamy bardzo wiele tematów, które znajdują się w sercu naszych relacji dwustronnych. Polska będzie pracowała nad tymi wszystkimi tematami, przygotowując polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku i Polska może liczyć na nasze wsparcie w tym zakresie" – zadeklarował francuski prezydent.

Macron powiedział też, że podczas rozmów z Tuskiem poruszą m.in. temat wsparcia dla Ukrainy. Przypomniał, że zbliża się druga rocznica rozpoczęcia rosyjskiej agresji na ten kraj.

"Chciałbym tutaj przypomnieć o naszym niesłabnącym wsparciu dla Kijowa i narodu ukraińskiego oraz podkreślić zaangażowanie Polski. Od samego początku konfliktu, podczas prezydencji francuskiej i ostatnio na Radzie UE mówiliśmy o otwarciu negocjacji w sprawie przyjęcia i umocnienia przyszłości Europy w Ukrainie" - powiedział Macron. "Powinniśmy kontynuować ten wysiłek, szczególnie w sferze obronności" - zaznaczył.

Jak dodał, kwestia bezpieczeństwa i obronności w Europie jest związana z Ukrainą. Ocenił, że Polska i Francja "mają tu dużą rolę do odegrania". "Chciałbym tutaj podkreślić przede wszystkim współpracę operacyjną między naszymi armiami w ramach NATO, jak również UE i podkreślić wszystko, co robi Europa w celu dostarczenia sprzętu strategicznego dla Ukrainy. Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa (Josep Borrell) przygotowuje propozycje w tym kierunku" - dodał. Macron wskazał, że to pozwoli na zwiększenie produkcji uzbrojenia w Europie.

"Europa powinna być potęgą w zakresie bezpieczeństwa i obronności, komplementarną dla NATO i głównym filarem Sojuszu Północnoatlantyckiego" - oznajmił prezydent Francji.

Czytaj również: Zbigniew Kuźmiuk: Tego oczekują Niemcy, więc Tusk zajął się wypychaniem USA z Europy 

Następny przystanek: Berlin

Po wizycie w Paryżu premier Tusk tego samego dnia uda się do Berlina, gdzie po południu spotka się z kanclerzem Olafem Scholzem.

Również w poniedziałek z wizytą do Paryża przybędzie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, który spotka się z ministrami spraw zagranicznych Francji i Niemiec, Stephanem Sejourne i Annaleną Baerbock. Te trzy kraje tworzą Trójkąt Weimarski. Spotkanie ma służyć zapowiedzianemu w styczniu przez Sikorskiego odnowieniu formuły tej struktury.

Utworzony w 1991 roku Trójkąt Weimarski służy jako platforma współpracy i dialogu między Polską, Niemcami i Francją. Początkowo skupiał się na wspieraniu transformacji ustrojowej Polski i jej integracji z UE. Obecnie znaczenie Trójkąta ewoluuje w kierunku odpowiedzi na bieżące realia polityczne.

Z Paryża Mikołaj Małecki (PAP)


 

POLECANE
Po bezśnieżnej zimie kleszcze są groźniejsze Wiadomości
Po bezśnieżnej zimie kleszcze są groźniejsze

Wiosna to czas wzmożonej aktywności kleszczy. Spacerując po lesie czy parku, trzeba uważać. Kleszcze przenoszą choroby, które mogą skutkować groźnymi powikłaniami. Przypadków zachorowań jest coraz więcej.

Alert! Nadchodzi załamanie pogody: zobacz, gdzie będą silne burze i grad z ostatniej chwili
Alert! Nadchodzi załamanie pogody: zobacz, gdzie będą silne burze i grad

Po słonecznym czwartku w piątek nastąpi załamanie pogody. IMGW przestrzega przed "niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi, mogącymi powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". 

J.D. Vance o Rosji i Ukrainie: Zadaniem dyplomacji jest próba zbliżenia obu stron Wiadomości
J.D. Vance o Rosji i Ukrainie: Zadaniem dyplomacji jest próba zbliżenia obu stron

- Zadaniem dyplomacji jest próba zbliżenia obu stron - powiedział wiceprezydent USA J.D. Vance w wywiadzie dla Fox News Digital. Amerykański urzędnik podkreślił, że pierwszym krokiem do zakończenia wojny na Ukrainie jest otrzymanie propozycji pokojowych od Rosji i Ukrainy.

Groźne bakterie z wodociągów. Kilka miejscowości bez wody pilne
Groźne bakterie z wodociągów. Kilka miejscowości bez wody

Mieszkańcy trzech podkarpackich miejscowości: Brzozowa, Humnisk i Starej Wsi nie mogą pić wody z sieci wodociągowej. Nawet po przegotowaniu. Nie nadaje się do przygotowywania posiłków ani higieny. W przebadanych próbkach sanepid stwierdził obecność bakterii kałowej.

Prokuratura Bodnara ściga kibiców Legii za transparenty Wiadomości
Prokuratura Bodnara ściga kibiców Legii za transparenty

W trakcie meczu Legii Warszawa z Lechią Gdańsk 21 kwietnia na trybunach zawisły transparenty, dotyczące Rafała Trzaskowskiego i Gizeli Jagielskiej. Prokuratura poinformowała, że wszczęła dochodzenia w sprawie pomówień.

Ten sondaż nie spodoba się Rafałowi Trzaskowskiemu Wiadomości
Ten sondaż nie spodoba się Rafałowi Trzaskowskiemu

Po debacie prezydenckiej, zorganizowanej w ostatni poniedziałek przez "Super Express", pracownia SW Research przeprowadziła dla Onetu sondaż. Respondenci mieli odpowiedzieć na pytanie, który z kandydatów najbardziej zawiódł podczas swojego wystąpienia. Zdecydowanym "zwycięzcą" tego badania został Rafał Trzaskowski.

Dantejskie sceny w szpitalu. Pacjent pobił pielęgniarkę pilne
Dantejskie sceny w szpitalu. Pacjent pobił pielęgniarkę

Jak poinformował Polsat, w czwartek ok. godz. 6 rano na oddziale neurologii w pruszkowskim szpitalu pacjent dotkliwie pobił pielęgniarkę.

Rozpędzone auto wjechało celowo w grupę uczniów. Jest wielu rannych z ostatniej chwili
Rozpędzone auto wjechało celowo w grupę uczniów. Jest wielu rannych

W japońskim mieście Osaka doszło dziś do dramatycznych scen. Jak donoszą lokalne media, rozpędzony samochód wjechał w grupę uczniów szkoły podstawowej.

Wyborcza broni wytycznych rządu Tuska, dzięki którym można zabijać dzieci w 9 miesiącu ciąży gorące
Wyborcza broni wytycznych rządu Tuska, dzięki którym można zabijać dzieci w 9 miesiącu ciąży

Artykuł „Ordo Iuris chce, by Trybunał Konstytucyjny skasował przesłankę o zagrożeniu zdrowia kobiety. Prof. Zoll: To nie jest sprawa dla TK” opublikowany 23 kwietnia w „Gazecie Wyborczej” dotyczy wytycznych dla szpitali wydanych w ubiegłym roku przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę. Autorzy publikacji (Paulina Wodzyńska, Łukasz Woźnicki) twierdzą, powołując się na prof. Andrzeja Zolla, że Trybunał Konstytucyjny nie może orzekać w sprawie konstytucyjności „interpretacji prawa”.

Dopiero co Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła satelitę, a już musi go częściowo wyłączyć Wiadomości
Dopiero co Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła satelitę, a już musi go częściowo wyłączyć

Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła misję Biomass, której celem jest monitorowanie stanu lasów. Satelita został wyniesiony na orbitę okołoziemską przy pomocy rakiety Vega C we wtorek, 29 kwietnia 2025 r. z Europejskiego Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej.

REKLAMA

Tusk w Paryżu. „Jak najszybsza rewitalizacja wzajemnych stosunków”

– Moją intencją jest jak najszybsza rewitalizacja wzajemnych stosunków – zadeklarował premier Donald Tusk w poniedziałek po spotkaniu z prezydentem Francji w Paryżu. Emmanuel Macron poinformował, że trwają prace nad nowym traktatem o wzajemnej współpracy, m.in. w obszarze obronności i energetyki.
Donald Tusk i Emmanuel Macron Tusk w Paryżu. „Jak najszybsza rewitalizacja wzajemnych stosunków”
Donald Tusk i Emmanuel Macron / PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL

Podczas krótkiej wizyty w stolicy Francji premier Tusk spotkał się w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Macronem. W oświadczeniach dla mediów obaj przywódcy podkreślili znaczenie wzajemnych relacji na forum Unii Europejskiej i NATO, a także współpracy dwustronnej, m.in. w obszarach bezpieczeństwa, obronności i energetyki, w tym jądrowej.

Czytaj również: Niespokojnie na granicy z Białorusią. Jest komunikat Straży Granicznej

"Najważniejsi partnerzy europejscy"

Tusk zaznaczył, że jego intencją było, aby sprawowanie przez niego urzędu premiera rozpocząć od "jak najszybszej rewitalizacji relacji Polski z najważniejszymi partnerami europejskimi". Dodał, że to nie przypadek, że jego pierwsze wizyty w roli premiera to Bruksela, Kijów i Paryż. Przypomniał maksymę z dzieła Alexandre'a Dumasa: "Jeden za wszystkim, wszyscy za jednego".

"To są słowa i to jest idea, to jest filozofia, która legła u podstaw Unii Europejskiej i NATO. To są słowa, które dobrze ilustrują ideę solidarności, która stała się fundamentem nowoczesnej Europy i najważniejszą wartością współczesnej Polski, moich rodaków" - podkreślił polski premier.

"A to oznacza potrzebę bardzo praktycznych i zdeterminowanych działań na rzecz wspólnoty europejskiej, na rzecz Polski, Francji, szczególnie w kontekście zagrożeń" – zaznaczył Tusk.

Szef polskiego rządu zauważył też, że ma poczucie, iż w trudnych i wymagających czasach "stanowisko Francji, stanowisko Polski są bardzo do siebie zbliżone". "I to we wszystkich istotnych kwestiach, zarówno bilateralnych, wewnątrzeuropejskich jak i dotyczących bezpieczeństwa i geopolitycznej pozycji Europy, szczególnie w kontekście agresji Rosji na Ukrainę" - powiedział Tusk.

"Chcę tutaj w Paryżu bardzo wyraźnie jeszcze raz podkreślić, że nie ma alternatywy dla UE, nie ma alternatywy dla współpracy transatlantyckiej, nie ma alternatywy dla NATO. Europa musi stać się kontynentem bezpiecznym, a to oznacza, że UE, Francja, Polska muszą się stać państwami silnymi i gotowymi do obrony własnych granic, własnego terytorium i do obrony i wsparcia naszych sojuszników i przyjaciół spoza UE" - oświadczył.

Jako trzy filary współpracy polsko-francuskiej i wspólnego bezpieczeństwa premier Tusk wskazał energetykę, żywność i obronność. Jak zauważył, słowo "bezpieczeństwo" jest dziś słowem-kluczem.

"Będę szukał wspólnych rozwiązań z francuskimi przyjaciółmi, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe” – zapowiedział.

Podkreślił, że będzie chciał rozmawiać z Macronem o bezpieczeństwie polskich i francuskich rolników, które bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo obu krajów. Dodał, że jednym z tematów ma być też energetyka i "wielka szansa na wspólne projekty".

Premier oznajmił, że oba kraje muszą "wziąć na siebie naprawdę dużą odpowiedzialność i bardzo poważnie podjeść do kwestii odpowiedzialności za bezpieczeństwo i przyszłość Europy". "Wspólnie z Francją jesteśmy na to gotowi" - zaznaczył.

Czytaj także: Wypadek Mateusza Morawieckiego

Macron: "Francja i Polska przygotowują się do otwarcia nowego rozdziału"

Macron ze swej strony oświadczył natomiast, że Francja i Polska przygotowują się do otwarcia nowego rozdziału w ich relacjach i przygotowania nowego traktatu dwustronnego, który zastąpi ten z 1991 roku.

"Ten traktat określi nowe ramy naszej współpracy we wszystkich dziedzinach: obronności, energii jądrowej, współpracy naukowej i kulturalnej. Te różne tematy znajdują się w sercu relacji francusko-polskich i w sektorach strategicznych dla przyszłości Europy" - odnotował prezydent. Dlatego też, zaznaczył, to otwarcie we współpracy przyczyni się do zwiększenia suwerenności Europy.

Macron podkreślił, że "współpraca między Polską i Francją jest również siłą napędową w dziedzinie energii jądrowej". "Nasze dwa kraje, są krajami, które w największym stopniu rozwijają programy budowy elektrowni jądrowych w Europie. Powinniśmy działać na rzecz wzmocnienia naszego bezpieczeństwa energetycznego i w celu osiągnięcia zerowego śladu węglowego w 2050 roku" - powiedział prezydent Francji.

Dodał, że z Tuskiem będzie także rozmawiał na temat kierunków strategicznych, jakie chcieliby nadać UE. "Mamy bardzo wiele tematów, które znajdują się w sercu naszych relacji dwustronnych. Polska będzie pracowała nad tymi wszystkimi tematami, przygotowując polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku i Polska może liczyć na nasze wsparcie w tym zakresie" – zadeklarował francuski prezydent.

Macron powiedział też, że podczas rozmów z Tuskiem poruszą m.in. temat wsparcia dla Ukrainy. Przypomniał, że zbliża się druga rocznica rozpoczęcia rosyjskiej agresji na ten kraj.

"Chciałbym tutaj przypomnieć o naszym niesłabnącym wsparciu dla Kijowa i narodu ukraińskiego oraz podkreślić zaangażowanie Polski. Od samego początku konfliktu, podczas prezydencji francuskiej i ostatnio na Radzie UE mówiliśmy o otwarciu negocjacji w sprawie przyjęcia i umocnienia przyszłości Europy w Ukrainie" - powiedział Macron. "Powinniśmy kontynuować ten wysiłek, szczególnie w sferze obronności" - zaznaczył.

Jak dodał, kwestia bezpieczeństwa i obronności w Europie jest związana z Ukrainą. Ocenił, że Polska i Francja "mają tu dużą rolę do odegrania". "Chciałbym tutaj podkreślić przede wszystkim współpracę operacyjną między naszymi armiami w ramach NATO, jak również UE i podkreślić wszystko, co robi Europa w celu dostarczenia sprzętu strategicznego dla Ukrainy. Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa (Josep Borrell) przygotowuje propozycje w tym kierunku" - dodał. Macron wskazał, że to pozwoli na zwiększenie produkcji uzbrojenia w Europie.

"Europa powinna być potęgą w zakresie bezpieczeństwa i obronności, komplementarną dla NATO i głównym filarem Sojuszu Północnoatlantyckiego" - oznajmił prezydent Francji.

Czytaj również: Zbigniew Kuźmiuk: Tego oczekują Niemcy, więc Tusk zajął się wypychaniem USA z Europy 

Następny przystanek: Berlin

Po wizycie w Paryżu premier Tusk tego samego dnia uda się do Berlina, gdzie po południu spotka się z kanclerzem Olafem Scholzem.

Również w poniedziałek z wizytą do Paryża przybędzie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, który spotka się z ministrami spraw zagranicznych Francji i Niemiec, Stephanem Sejourne i Annaleną Baerbock. Te trzy kraje tworzą Trójkąt Weimarski. Spotkanie ma służyć zapowiedzianemu w styczniu przez Sikorskiego odnowieniu formuły tej struktury.

Utworzony w 1991 roku Trójkąt Weimarski służy jako platforma współpracy i dialogu między Polską, Niemcami i Francją. Początkowo skupiał się na wspieraniu transformacji ustrojowej Polski i jej integracji z UE. Obecnie znaczenie Trójkąta ewoluuje w kierunku odpowiedzi na bieżące realia polityczne.

Z Paryża Mikołaj Małecki (PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe