Kard. Koch honorując koptyjskich męczenników: "Chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej prześladowaną religią"

Prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch, poprowadził ekumeniczną modlitwę w Bazylice św. Piotra z okazji liturgicznego wspomnienia 21 koptyjskich męczenników z Libii. „Uhonorował ich jako wybitnych świadków wiary”, poinformowało Radio Watykańskie. "Jedyną zemstą, jaką zna Jezus, jest krzyż, czyli kategoryczne odrzucenie przemocy i miłość do końca" - przypomniał kardynał i zaznaczył: „W tej postawie męczennicy naśladowali Jezusa”. 11 maja ub. r. papież Franciszek ogłosił włączenie koptyjskich męczenników z Libii, do Martyrologium Rzymskiego.
kard. Kurt Koch Kard. Koch honorując koptyjskich męczenników:
kard. Kurt Koch / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Andreas Faessler - Own work

Męczeństwo w chrześcijaństwie

„Męczeństwo jest centralnym aspektem chrześcijaństwa, co jest widoczne również dzisiaj. 80 proc. wszystkich prześladowanych dzisiaj z powodu swojej wiary to chrześcijanie. Wiara chrześcijańska jest obecnie najbardziej prześladowaną religią. Chrześcijaństwo po raz kolejny stało się Kościołem męczenników w nieporównywalnym stopniu" - powiedział kard. Koch.

Co więcej, podkreślił kard. Koch, męka Jezusa jest "pierwszym męczeństwem", a jednocześnie jest "wzorcowym modelem męczeństwa chrześcijan, którzy żyją Jego naśladowaniem i oddają swoje życie z miłości do Niego". Tak jak Chrystus "całkowicie podporządkował się woli Ojca niebieskiego wobec nas ludzi i oddał swoje życie na krzyżu z nieskończonej miłości do nas, tak też chrześcijański męczennik nie szuka męczeństwa, ale jeśli męczeństwo przychodzi nieuchronnie, przyjmuje je na siebie jako konsekwencję wierności swojej wierze".

W rzeczywistości, zauważył kardynał prefekt, to nie sama śmierć "czyni chrześcijanina męczennikiem, ale raczej jego intencja, a tym samym jego wewnętrzne usposobienie". Jeśli "weźmiemy za przykład Jezusa Chrystusa, to jego znakiem rozpoznawczym będzie miłość": męczennik wciela w życie "zwycięstwo miłości nad nienawiścią i śmiercią". A jego ofiara "objawia się jako najwyższy akt miłości wobec Boga i braci w wierze".

Ekumenizm męczenników

Przed relikwiami dwudziestu jeden męczenników - sprowadzonymi na tę okazję do Bazyliki Watykańskiej i ofiarowanymi papieżowi przez patriarchę Tawadrosa II, zwierzchnika Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego - kardynał przypomniał, że już Jan Paweł II podkreślał "ekumenizm męczenników", gdy podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 zorganizował w Koloseum pamiętną uroczystość w obecności przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich i wspólnot kościelnych. Poprzez tę inicjatywę wyraźnie pokazał, że "świadectwo dawane Chrystusowi aż do przelania krwi stało się wspólnym dziedzictwem katolików, prawosławnych, anglikanów i protestantów", jak czytamy w liście apostolskim "Tertio millennio adveniente".

Dzisiejsi chrześcijanie, zauważył kard. Koch, "nie są prześladowani dlatego, że należą do określonej wspólnoty wyznaniowej, ale dlatego, że są chrześcijanami". A w "ekumenizmie męczenników", jak zauważył, papież Wojtyła widział już "fundamentalną jedność między nami chrześcijanami i miał nadzieję, że męczennicy pomogą chrześcijaństwu odzyskać pełną komunię". 

W tym sensie papież Franciszek "zawsze uważał świadectwo prawosławnych męczenników koptyjskich za bardzo ważne". A włączając ich do Martyrologium Rzymskiego jako "znak duchowej komunii, która łączy nasze dwa Kościoły", kardynał podsumował, chciał pokazać, że "są oni również świadkami wiary w Kościele katolickim, a zatem są również naszymi męczennikami".

Podczas modlitwy ekumenicznej wznoszono intencje, aby za wstawiennictwem dwudziestu jeden męczenników Pan dał siłę swojego Ducha do głoszenia Jego imienia, za prześladowanych z powodu wiary, aby znaleźli siłę do przebaczenia, za Kościół katolicki i Koptyjski Kościół Prawosławny na drodze do jedności oraz aby Pan podtrzymywał wszystkich na drodze do Wielkanocy.

Modlitwę uświetnił koptyjski chór prawosławny z kościoła św. Jerzego w Rzymie. 

Męczennicy koptyjscy

Porwani w Syrcie przez grupę bojówkarzy z Państwa Islamskiego (IS), zginęli ścięci na plaży w zachodniej części miasta 15 lutego 2015 roku. Byli to pracownicy migrujący do tego północnoafrykańskiego kraju: dwudziestu narodowości egipskiej, których łączyła przynależność do Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, i jeden Ghańczyk. Ten ostatni nie był chrześcijaninem, ale zapytany o zaparcie się Chrystusa, odpowiedział: "Ich Bóg jest moim Bogiem".

11 maja ub. roku Ojciec Święty przyjmując w Watykanie patriarchę Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, Tawadrosa II - ogłosił, że 21 ściętych chrześcijan „zostanie włączonych do Martyrologium Rzymskiego jako znak duchowej komunii, która łączy nasze oba Kościoły”. Dzień ich pamięci obchodzony jest 15 lutego. Koptyjscy chrześcijanie prawosławni w Egipcie czczą ich jako świętych.

Włączenie niekatolickich świadków wiary do oficjalnej rzymskiej listy męczenników jest niezwykle rzadkie. Papież Jan Paweł II zadbał o to, by niektórzy prawosławni i wschodni męczennicy zostali włączeni do tej listy w 2001 roku.

tom


 

POLECANE
Ekspert: Zaangażowanie Polski w sprawie zablokowania umowy z Mercosur wynosi 0,00% z ostatniej chwili
Ekspert: Zaangażowanie Polski w sprawie zablokowania umowy z Mercosur wynosi 0,00%

Porozumienie Unii Europejskiej z krajami Mercosur wciąż nie zostało zatwierdzone – i wciąż można je zablokować. Zdaniem byłego europosła Jacka Saryusza-Wolskiego, Polska ma tu do odegrania kluczową rolę, ale... nie robi nic.

Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej pilne
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna publikuje raporty dotyczące wydarzeń na polskiej granicy, która znajduje się pod naciskiem ataku hybrydowego zarówno ze strony Białorusi, jak i Niemiec

Pogłębia się kryzys Polski 2050. Ważna postać w partii rezygnuje z ostatniej chwili
Pogłębia się kryzys Polski 2050. Ważna postać w partii rezygnuje

Pogłębia się kryzys ugrupowania Polska 2050 Szymona Hołowni. Po głośnym odejściu poseł Izabeli Bodnar, dziś poinformowano, że z pełnionej funkcji zrezygnowała sekretarz generalna partii Agnieszka Baranowska.

Nie podjęła opieki. Komunikat warszawskiego zoo gorące
"Nie podjęła opieki". Komunikat warszawskiego zoo

Warszawskie zoo chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych, licząc, że zainteresuje ich losem jak największą rzeszę ludzi, którym na sercu leży ich dobro.

Rekordowy atak Rosji tuż przy polskiej granicy. Ponad 700 dronów nad Ukrainą z ostatniej chwili
Rekordowy atak Rosji tuż przy polskiej granicy. Ponad 700 dronów nad Ukrainą

W nocy z wtorku na środę rosyjska armia przeprowadziła największy jak dotąd zmasowany atak na Ukrainę, wystrzeliwując aż 728 dronów i 13 rakiet. Głównym celem był Łuck w obwodzie wołyńskim, położony zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Polską.

Pilny komunikat IMGW. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
Pilny komunikat IMGW. Oto co nas czeka

Nad Polskę będzie napływała bardzo wilgotna masa powietrza polarnego morskiego. Na przeważającym obszarze kraju środowisko atmosferyczne zmieni się na chłodniejsze. Intensywne deszcze w centrum i na południu kraju stwarzają ryzyko powodzi, na niektórych obszarach obowiązuje III stopień zagrożenia.

Intensywne opady w Polsce. W ministerstwie sztab kryzysowy z udziałem premiera z ostatniej chwili
Intensywne opady w Polsce. W ministerstwie sztab kryzysowy z udziałem premiera

Na środę rano w siedzibie MSWiA zwołano sztab kryzysowy w związku z zapowiadaną kumulacją opadów deszczu. W posiedzeniu sztabu wziął udział premier Donald Tusk, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MSWiA Tomasz Siemoniak, minister infrastruktury Dariusz Klimczak i minister Marcin Kierwiński.

Deklaracja Hołowni. Wymowny wpis Tuska z ostatniej chwili
"Deklaracja Hołowni". Wymowny wpis Tuska

We wtorek po godz. 21 premier Donald Tusk opublikował wpis, w którym odniósł się do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Pisze o "wyjaśnieniach i deklaracji".

Trump: Putin opowiada nam bzdury, nie jestem z niego zadowolony z ostatniej chwili
Trump: Putin opowiada nam bzdury, nie jestem z niego zadowolony

Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że Władimir Putin opowiada bzdury i nie szanuje ludzkiego życia. Powtórzył też, że nie jest z niego zadowolony, i potwierdził, że wyśle broń defensywną Ukrainie.

Seryjny samobójca grasuje w Rosji tylko u nas
Seryjny samobójca grasuje w Rosji

W każdy kraju – znamy to choćby z Polski – zdarzają się zagadkowe samobójstwa. Czy też tragiczne zgony w niewyjaśnionych okolicznościach. Dotyka to nieszczęście urzędników, oficerów, polityków, menedżerów. Ale w Rosji po wybuchu pełnoskalowej wojny z Ukrainą seryjny samobójca zbiera żniwo bogate jak nigdy.

REKLAMA

Kard. Koch honorując koptyjskich męczenników: "Chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej prześladowaną religią"

Prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch, poprowadził ekumeniczną modlitwę w Bazylice św. Piotra z okazji liturgicznego wspomnienia 21 koptyjskich męczenników z Libii. „Uhonorował ich jako wybitnych świadków wiary”, poinformowało Radio Watykańskie. "Jedyną zemstą, jaką zna Jezus, jest krzyż, czyli kategoryczne odrzucenie przemocy i miłość do końca" - przypomniał kardynał i zaznaczył: „W tej postawie męczennicy naśladowali Jezusa”. 11 maja ub. r. papież Franciszek ogłosił włączenie koptyjskich męczenników z Libii, do Martyrologium Rzymskiego.
kard. Kurt Koch Kard. Koch honorując koptyjskich męczenników:
kard. Kurt Koch / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Andreas Faessler - Own work

Męczeństwo w chrześcijaństwie

„Męczeństwo jest centralnym aspektem chrześcijaństwa, co jest widoczne również dzisiaj. 80 proc. wszystkich prześladowanych dzisiaj z powodu swojej wiary to chrześcijanie. Wiara chrześcijańska jest obecnie najbardziej prześladowaną religią. Chrześcijaństwo po raz kolejny stało się Kościołem męczenników w nieporównywalnym stopniu" - powiedział kard. Koch.

Co więcej, podkreślił kard. Koch, męka Jezusa jest "pierwszym męczeństwem", a jednocześnie jest "wzorcowym modelem męczeństwa chrześcijan, którzy żyją Jego naśladowaniem i oddają swoje życie z miłości do Niego". Tak jak Chrystus "całkowicie podporządkował się woli Ojca niebieskiego wobec nas ludzi i oddał swoje życie na krzyżu z nieskończonej miłości do nas, tak też chrześcijański męczennik nie szuka męczeństwa, ale jeśli męczeństwo przychodzi nieuchronnie, przyjmuje je na siebie jako konsekwencję wierności swojej wierze".

W rzeczywistości, zauważył kardynał prefekt, to nie sama śmierć "czyni chrześcijanina męczennikiem, ale raczej jego intencja, a tym samym jego wewnętrzne usposobienie". Jeśli "weźmiemy za przykład Jezusa Chrystusa, to jego znakiem rozpoznawczym będzie miłość": męczennik wciela w życie "zwycięstwo miłości nad nienawiścią i śmiercią". A jego ofiara "objawia się jako najwyższy akt miłości wobec Boga i braci w wierze".

Ekumenizm męczenników

Przed relikwiami dwudziestu jeden męczenników - sprowadzonymi na tę okazję do Bazyliki Watykańskiej i ofiarowanymi papieżowi przez patriarchę Tawadrosa II, zwierzchnika Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego - kardynał przypomniał, że już Jan Paweł II podkreślał "ekumenizm męczenników", gdy podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 zorganizował w Koloseum pamiętną uroczystość w obecności przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich i wspólnot kościelnych. Poprzez tę inicjatywę wyraźnie pokazał, że "świadectwo dawane Chrystusowi aż do przelania krwi stało się wspólnym dziedzictwem katolików, prawosławnych, anglikanów i protestantów", jak czytamy w liście apostolskim "Tertio millennio adveniente".

Dzisiejsi chrześcijanie, zauważył kard. Koch, "nie są prześladowani dlatego, że należą do określonej wspólnoty wyznaniowej, ale dlatego, że są chrześcijanami". A w "ekumenizmie męczenników", jak zauważył, papież Wojtyła widział już "fundamentalną jedność między nami chrześcijanami i miał nadzieję, że męczennicy pomogą chrześcijaństwu odzyskać pełną komunię". 

W tym sensie papież Franciszek "zawsze uważał świadectwo prawosławnych męczenników koptyjskich za bardzo ważne". A włączając ich do Martyrologium Rzymskiego jako "znak duchowej komunii, która łączy nasze dwa Kościoły", kardynał podsumował, chciał pokazać, że "są oni również świadkami wiary w Kościele katolickim, a zatem są również naszymi męczennikami".

Podczas modlitwy ekumenicznej wznoszono intencje, aby za wstawiennictwem dwudziestu jeden męczenników Pan dał siłę swojego Ducha do głoszenia Jego imienia, za prześladowanych z powodu wiary, aby znaleźli siłę do przebaczenia, za Kościół katolicki i Koptyjski Kościół Prawosławny na drodze do jedności oraz aby Pan podtrzymywał wszystkich na drodze do Wielkanocy.

Modlitwę uświetnił koptyjski chór prawosławny z kościoła św. Jerzego w Rzymie. 

Męczennicy koptyjscy

Porwani w Syrcie przez grupę bojówkarzy z Państwa Islamskiego (IS), zginęli ścięci na plaży w zachodniej części miasta 15 lutego 2015 roku. Byli to pracownicy migrujący do tego północnoafrykańskiego kraju: dwudziestu narodowości egipskiej, których łączyła przynależność do Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, i jeden Ghańczyk. Ten ostatni nie był chrześcijaninem, ale zapytany o zaparcie się Chrystusa, odpowiedział: "Ich Bóg jest moim Bogiem".

11 maja ub. roku Ojciec Święty przyjmując w Watykanie patriarchę Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, Tawadrosa II - ogłosił, że 21 ściętych chrześcijan „zostanie włączonych do Martyrologium Rzymskiego jako znak duchowej komunii, która łączy nasze oba Kościoły”. Dzień ich pamięci obchodzony jest 15 lutego. Koptyjscy chrześcijanie prawosławni w Egipcie czczą ich jako świętych.

Włączenie niekatolickich świadków wiary do oficjalnej rzymskiej listy męczenników jest niezwykle rzadkie. Papież Jan Paweł II zadbał o to, by niektórzy prawosławni i wschodni męczennicy zostali włączeni do tej listy w 2001 roku.

tom



 

Polecane
Emerytury
Stażowe