Rozdano statuetki „Solidarni w Sporcie”

19 marca odbyło się uroczyste wręczenie statuetek w ramach XXIX edycji konkursu organizowanego przez Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” – „Solidarni w Sporcie”.
Rozdanie statuetek
Rozdanie statuetek "Solidarni w sporcie" / fot. A. Zyzman

Jak co roku wyróżniono sportowców i trenerów wyróżniających się swą postawą i osiągnięciami w sporcie, w tym uczestników zawodów specjalnych dla osób z niepełnosprawnościami. Nagrodzeni zostali też animatorzy życia sportowego i ludzie organizujący w różnych środowiskach wydarzenia sportowe sprzyjające integracji społecznej i upowszechnianiu postaw wzajemnej i szlachetnej rywalizacji bez względu na wiek i możliwości fizyczne.

Laureaci

W tym roku wyróżnieni zostali:

1. Ks. ŁUKASZ NIZIO
Z woli ks. abp. Marka Jędraszewskiego duszpasterz środowisk sportowych w archidiecezji krakowskiej, który – jak sam mówi – pragnie otoczyć modlitwą całe środowisko sportowe: zawodników, trenerów, działaczy, kluby i związki sportowe, „aby działo się tam dobro”. Wykonując swoją misję, stara się być tam, gdzie jest potrzebny, służy swoją osobą zarówno w dobrych, jak i trudnych chwilach ludzi sportu. Na co dzień pracuje jako wikariusz w parafii św. Judy Tadeusza.

2. KRZYSZTOF WOJDAN
Krzysztof to wieloletni judoka krakowskiej Wisły, olimpijczyk z Atlanty (1996), startujący w kategorii 71 kg. Był zawodnikiem Pałacu Młodzieży Tarnów (1978–1987) i TS Wisła Kraków (od 1987), gdzie trenowali go Czesław Łaksa i Marek Tabaszewski. Zdobył dziesięć medali indywidualnych mistrzostw Polski seniorów, w tym trzy złote (1993, 1994, 1999), dwa srebrne (1992, 1996) i pięć brązowych (1989, 1995, 1998 – w kat. 71 kg, i 1998, 1999 – w kategorii open). Jego największymi sukcesami międzynarodowymi były brązowy medal w turnieju drużynowym Uniwersjady w Fukuoce (1995), brązowy medal w drużynowym turnieju mistrzostw Europy (1994). W 1994 zdobył również brązowy medal akademickich mistrzostw świata w turnieju indywidualnym. Uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie (1996). Posiada stopień 6 dan. Po ukończeniu kariery zawodniczej oddał się całkowicie pracy z młodzieżą, zakładając i prowadząc sekcję UKS Grot Judo Kraków. W swoim życiu był również antyterrorystą i pirotechnikiem, w latach 1987–2009 pracował w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Do szeroko rozumianej tężyzny fizycznej przywiązuje dużą wagę, mówiąc w jednym z wywiadów tak: – Trzeba być w ruchu, bo w domu ludzie umierają. Gdy się jest aktywnym, człowiek wolniej się starzeje. Każdy potrzebuje ruchu. To nie musi być wyczyn, ale jakikolwiek ruch. Po zmianach ustrojowych nasze społeczeństwo się obudziło, wielu robiło biznesy, ale zapomniało o ruchu. Wady postawy dzieci i młodzieży są ogromne. Dlatego podoba mi się moda na bieganie i jazdę na rowerze.

3. Trener TOMASZ TUŁACZ
Skromy, lecz wielki duchem człowiek, pasjonat i najdłużej pracujący w jednym klubie trener wśród wszystkich trenerów w Ekstraklasie. Przekonuje, że mimo upływu ośmiu lat w jednym miejscu i trwającego przez ten czas statusu jednego z wielu klubów I-ligowych nigdy nie czuł się znużony. W jednym z wywiadów powiedział: – Jak mi się może znudzić pobyt tutaj przy takiej dynamice pracy? Cały czas coś się dzieje dobrego. Cały czas czuję się bodźcowany przede wszystkim faktem, że wyraźnie idziemy w dobrym kierunku. Widzę to po wszystkich – ze sztabem i drużyną włącznie. Trudno odczuwać znużenie, a po awansie to już w ogóle nie ma takiego tematu. Zawsze wierzy w sens wykonywanej pracy. Tak jak w Niepołomicach widzi możliwość rozwoju i robienia czegoś, co daje mu satysfakcję. Ma różne zadania do wykonania i osiąganie celów sprawia mu radość.

4. SŁAWOMIR KONOPKA
Organizator we współpracy z Gminą Krynica-Zdrój oraz wsparciu Województwa Małopolskiego Europejskiego Festiwalu Biegowego. To wyjątkowe wydarzenie sportowo-kulturalne, które na swoją stolicę wybrało Krynicę-Zdrój w sercu Beskidu Sądeckiego, gdzie rozgrywa się impreza, na którą wszyscy czekają cały rok. Oprócz pięciu widokowych i zróżnicowanych pod kątem trudności tras, poprowadzonych przez Beskid Sądecki i Beskid Niski, organizatorzy przygotowują wyjątkowe nagrody, o które warto będzie powalczyć. Do tego atrakcyjne pakiety startowe, limitowane pamiątki, smaczne i obfite punkty żywieniowe, a także obszerna relacja fotoreporterska to od dziś znaki szczególne Europejskiego Festiwalu Biegowego! Biegi górskie organizuje od 9 lat, ale wie, że EFB to wydarzenie bez precedensu. Zapewnia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, a organizatorzy dołożą wszelkich starań, by Krynica zagościła na biegowej mapie na długo. Wielki pasjonat biegów, który w krótkim czasie potrafił zachęcić do udziału w EFB tysiące osób, i który nie wyobraża sobie życia bez biegów.

5. ALEX BORUCKI
Młody kajakarz Kolejowego Klubu Wodnego 1929 Kraków i jeden z najzdolniejszych polskich kajakarzy. Siedemnastolatek przygodę z kajakarstwem rozpoczął w UKS Olimp Kraków, jego pierwszym trenerem był Marek Paliś. W drugim roku młodzika przeniósł się do Kolejowego Klubu Wodnego 1929, gdzie opiekuje się nim trener Bogusław Biros. Ten sam wybitny szkoleniowiec poprowadził Adriannę Kąkol do tytułów mistrzyni świata i Europy w czwórce seniorek. Trener tak mówi o swoim podopiecznym: – Sukces młodego kajakarza to wynik nie tylko talentu, ale również ciężkiej pracy, oddania i poświęcenia. Alex od samego początku wiedział, że kajakarstwo to jego powołanie. Jego marzeniem było zdobywanie mistrzostw i reprezentowanie swojego kraju na międzynarodowych zawodach. Triumf naszego zawodnika to efekt wielu lat pracy, poświęcenia i oddania, ale także pasji do tego, co robi. Osiągnięcie przez niego najwyższego poziomu sportowego wymagało dyscypliny oraz gotowości do stawienia czoła wielu trudnościom. Wśród osiągnięć warto wymienić m.in. te w zakończonych młodzieżowych mistrzostw Europy, gdzie zdobył brązowy medal w rywalizacji jedynek na 1000 metrów, złoto w finale K1 500 metrów oraz trzecie miejsce w finale K1 200 metrów. Z mistrzostw świata juniorów Alex Borucki przywiózł złoty medal K-1 na dystansie 500 m, srebrny medal K-2 na dystansie 500, oraz brązowy medal K-4 na dystansie 500 m.

6. WITOLD SKUPIEŃ
Paraolimpijczyk, reprezentuje klub ZOMA Team Obidowiec Obidowa. W 2023 roku zdobył mistrzostwo i wicemistrzostwo świata w biegach narciarskich: złoto za bieg na 18 km techniką klasyczną oraz srebro na 10 km techniką dowolną. Jest też podwójnym mistrzem Polski. Poprzez swoją postawę i doświadczenie życiowe, gdy w wieku 11 lat został porażony prądem i stracił prawą rękę poniżej łokcia oraz część lewej dłoni, nie załamał się. Postawił na sport. Trzykrotnie wziął udział w igrzyskach paraolimpijskich. Swoje początki ze sportem tak wspomina: – To był jeden wielki zbieg okoliczności… Byłem już dorosłym człowiekiem, po liceum, pracowałem w firmie ubezpieczeniowej i biurze podróży. Wiedziałem, że osoby z niepełnosprawnościami prowadzą samochody, a ponieważ auto było mi potrzebne do pracy, zdecydowałem się zrobić prawo jazdy. Jestem z okolic Nowego Targu, w naszym mieście nie było żadnej szkoły nauki jazdy dla osób z niepełnosprawnościami, była natomiast w Nowym Sączu. To tylko 80 km. Pojechałem tam i okazało się, że właścicielem tej jedynej odpowiedniej dla mnie szkoły nauki jazdy jest były paraolimpijczyk, medalista z Albertville z 1992 roku pan Damian Marian, który nie miał dłoni i biegał z jednym kijem. Dzięki niemu zobaczył mnie śp. pan Staszek Ślęzak, który powiedział: – Jesteś wysoki, szczupły, będziesz biegał na nartach. No i się zaczęło. 17 lat po Katarzynie Rogowiec odebrał analogiczne wyróżnienie, tytuł Sportowca Bez Barier w 89. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat. To jest takie spełnienie marzeń i nagroda będąca zachętą do dalszej pracy.

7. ANDRZEJ GĘBARA
Członek NSZZ „Solidarność” z ArcelorMittal Kraków, przewodniczący Regionalnego Sekretariatu Metalowców. Oprócz codziennej działalności związkowej na szczeblu regionalnym i krajowym jest animatorem sportu wśród członków i sympatyków Związku. Pięknym tego efektem jest m.in. wspieranie tradycyjnego Turnieju Piłki Siatkowej między reprezentacjami wydziałów krakowskiej huty ArcelorMittal oraz innych imprez sportowych organizowanych przez Związek. W swojej codziennej pracy i działalności docenia rolę sportu jako jednego z elementów budowy zdrowego społeczeństwa opartego na wartościach i wzajemnej współpracy.

8. KAROL WÓJCIK
Jest działaczem na rzecz sportu dla osób z niepełnosprawnościami, pełni funkcję prezesa oraz trenera w Stowarzyszeniu Dragon Kraków Paraboxing. Jest wiceprezesem Polskiego Związku Paraboksu. Celem stowarzyszenia, a także pasją Karola jest aktywizacja osób z niepełnosprawnościami. Obszar działań to m.in. sport, turystyka, integracja społeczna i wyrównywanie szans w dostępie dla tych osób. Osobiście prowadzi i nadzoruje inicjatywy wyznaczone przez Stowarzyszenie, celem spełnienia założonych pomysłów. A jest ich bardzo wiele i znajdują one swój piękny wyraz w wielu organizowanych zawodach, spotkaniach i inicjatywach. Pięknie te działania oddają słowa: „Dzięki naszym działaniom promujemy miasto Kraków i województwo małopolskie, jako przyjazne osobom z niepełnosprawnościami w Polsce i na arenie międzynarodowej”.

Wyróżnione osoby otrzymały okolicznościowe „statuetki” oraz „adresy Przewodniczącego ZR”.

Z racji, że nie wszyscy wyróżnieni mogli uczestniczyć w uroczystości, za osoby, które tego dnia uczestniczyli w zawodach nieraz poza granicami naszego kraju, statuetki i dyplomy odebrali ich dumni rodzice lub odbiorą je w innym terminie.

CZYTAJ TAKŻE: Arcybiskup Tadeusz Wojda przewodniczącym KEP. Piotr Duda składa gratulacje


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Rzecznik dyscyplinarny zajmuje się Romanem Giertychem. Poszło o aborcję z ostatniej chwili
Rzecznik dyscyplinarny zajmuje się Romanem Giertychem. Poszło o aborcję

– Sprawdzamy, czy ten "ważny powód" był rzeczywiście tak ważny, że Roman Giertych może zostać usprawiedliwiony – mówi o nieobecności Romana Giertycha podczas piątkowego głosowania ws. aborcji rzecznik dyscyplinarny KO Izabela Mrzygłocka.

Nowe informacje ws. śmierci Polaka w Szwecji z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. śmierci Polaka w Szwecji

Wiele osób, także znanych, organizuje w Szwecji zbiórki dla rodziny zamordowanego w Sztokholmie mężczyzny polskiego pochodzenia. Celem jest przede wszystkim zabezpieczenie finansowe przyszłości 12-letniego chłopca, który stracił ojca.

Bosak wyprzedza Trzaskowskiego. Zaskakujący sondaż z ostatniej chwili
Bosak wyprzedza Trzaskowskiego. Zaskakujący sondaż

"Którego z wymienionych polityków darzy Pan/Pani największym zaufaniem?" – brzmiało pytanie pracowni United Surveys, które zadano respondentom na zlecenie serwisu Wirtualna Polska.

Niebezpieczny incydent pod Pałacem Prezydenckim: Zatrzymał się, położył plecak i... z ostatniej chwili
Niebezpieczny incydent pod Pałacem Prezydenckim: "Zatrzymał się, położył plecak i..."

Rzecznik prasowy Służby Ochrony Państwa płk. SOP Bogusław Piórkowski przekazał PAP, że przed Pałacem Prezydenckim został podpalony plecak. Wcześniej służby informowały, że ze wstępnych ustaleń wynika, że była to opona.

Nie żyje znany polski reżyser teatralny z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski reżyser teatralny

Sławomir Krawczyński, reżyser teatralny, dramaturg, scenarzysta i autor filmów krótkometrażowych, współzałożyciel Stowarzyszenia Scena 96 i jego wieloletni prezes zmarł 12 kwietnia w wieku 59 lat – poinformował w poniedziałek PAP prezes Stowarzyszenia Scena 96 Dariusz Jarosiński.

Rośnie polska kolonia w Barcelonie. Rekordowy transfer z ostatniej chwili
Rośnie polska kolonia w Barcelonie. Rekordowy transfer

Zdaniem "AZ/WAZ" Sport największa gwiazda kobiecej reprezentacji Polski Ewa Pajor już wkrótce ma zasilić szeregi FC Barcelona Femeni. Według ich informacji Polka podpisała juz 3-letnią umowę z katalońskim klubem, który miał wpłacić klauzulę w wysokości 500 tysięcy euro.

Przepraszam wszystkich. Protasiewicz tłumaczy się z szokującego zachowania z ostatniej chwili
"Przepraszam wszystkich". Protasiewicz tłumaczy się z szokującego zachowania

"Każdy ma swoje problemy, także zdrowotne. Ja też. Moja aktywność w ostatnich dniach w internecie była tego przejawem" – tłumaczy się w mediach społecznościowych Jacek Protasiewicz.

Aktywistka zażyła na wizji pigułkę aborcyjną: Ja promuję naukę z ostatniej chwili
Aktywistka zażyła na wizji pigułkę aborcyjną: "Ja promuję naukę"

Natalia Broniarzyk z organizacji "Aborcyjny Dream Team" zażyła na wizji tabletkę aborcyjną. – Ja promuję naukę, powołując się na WHO. Nie da się zawstydzić kogoś, kto się nie wstydzi – tłumaczy.

Rada UE zatwierdziła dyrektywę budynkową zwaną również wywłaszczeniową z ostatniej chwili
Rada UE zatwierdziła dyrektywę budynkową zwaną również wywłaszczeniową

- „Dyrektywa budynkowa” stała się unijnym prawem, a teraz Bruksela zacznie wymuszać na państwach członkowskich realizację planu, którego wykonanie to gigantyczne wydatki dla każdego posiadacza domu (oraz innych nieruchomości, bo wprowadzane zasady obejmują praktycznie każdy typ budynków) - przekazała Beata Szydło w mediach społecznościowych.

KE: Polska otrzymała 6,3 mld euro w ramach KPO z ostatniej chwili
KE: Polska otrzymała 6,3 mld euro w ramach KPO

Polska otrzymuje w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) 6,3 mld euro (27 mld zł) z Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF) i to dopiero początek - poinformowała w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. ekonomicznych Veerle Nuyts.

REKLAMA

Rozdano statuetki „Solidarni w Sporcie”

19 marca odbyło się uroczyste wręczenie statuetek w ramach XXIX edycji konkursu organizowanego przez Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” – „Solidarni w Sporcie”.
Rozdanie statuetek
Rozdanie statuetek "Solidarni w sporcie" / fot. A. Zyzman

Jak co roku wyróżniono sportowców i trenerów wyróżniających się swą postawą i osiągnięciami w sporcie, w tym uczestników zawodów specjalnych dla osób z niepełnosprawnościami. Nagrodzeni zostali też animatorzy życia sportowego i ludzie organizujący w różnych środowiskach wydarzenia sportowe sprzyjające integracji społecznej i upowszechnianiu postaw wzajemnej i szlachetnej rywalizacji bez względu na wiek i możliwości fizyczne.

Laureaci

W tym roku wyróżnieni zostali:

1. Ks. ŁUKASZ NIZIO
Z woli ks. abp. Marka Jędraszewskiego duszpasterz środowisk sportowych w archidiecezji krakowskiej, który – jak sam mówi – pragnie otoczyć modlitwą całe środowisko sportowe: zawodników, trenerów, działaczy, kluby i związki sportowe, „aby działo się tam dobro”. Wykonując swoją misję, stara się być tam, gdzie jest potrzebny, służy swoją osobą zarówno w dobrych, jak i trudnych chwilach ludzi sportu. Na co dzień pracuje jako wikariusz w parafii św. Judy Tadeusza.

2. KRZYSZTOF WOJDAN
Krzysztof to wieloletni judoka krakowskiej Wisły, olimpijczyk z Atlanty (1996), startujący w kategorii 71 kg. Był zawodnikiem Pałacu Młodzieży Tarnów (1978–1987) i TS Wisła Kraków (od 1987), gdzie trenowali go Czesław Łaksa i Marek Tabaszewski. Zdobył dziesięć medali indywidualnych mistrzostw Polski seniorów, w tym trzy złote (1993, 1994, 1999), dwa srebrne (1992, 1996) i pięć brązowych (1989, 1995, 1998 – w kat. 71 kg, i 1998, 1999 – w kategorii open). Jego największymi sukcesami międzynarodowymi były brązowy medal w turnieju drużynowym Uniwersjady w Fukuoce (1995), brązowy medal w drużynowym turnieju mistrzostw Europy (1994). W 1994 zdobył również brązowy medal akademickich mistrzostw świata w turnieju indywidualnym. Uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie (1996). Posiada stopień 6 dan. Po ukończeniu kariery zawodniczej oddał się całkowicie pracy z młodzieżą, zakładając i prowadząc sekcję UKS Grot Judo Kraków. W swoim życiu był również antyterrorystą i pirotechnikiem, w latach 1987–2009 pracował w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Do szeroko rozumianej tężyzny fizycznej przywiązuje dużą wagę, mówiąc w jednym z wywiadów tak: – Trzeba być w ruchu, bo w domu ludzie umierają. Gdy się jest aktywnym, człowiek wolniej się starzeje. Każdy potrzebuje ruchu. To nie musi być wyczyn, ale jakikolwiek ruch. Po zmianach ustrojowych nasze społeczeństwo się obudziło, wielu robiło biznesy, ale zapomniało o ruchu. Wady postawy dzieci i młodzieży są ogromne. Dlatego podoba mi się moda na bieganie i jazdę na rowerze.

3. Trener TOMASZ TUŁACZ
Skromy, lecz wielki duchem człowiek, pasjonat i najdłużej pracujący w jednym klubie trener wśród wszystkich trenerów w Ekstraklasie. Przekonuje, że mimo upływu ośmiu lat w jednym miejscu i trwającego przez ten czas statusu jednego z wielu klubów I-ligowych nigdy nie czuł się znużony. W jednym z wywiadów powiedział: – Jak mi się może znudzić pobyt tutaj przy takiej dynamice pracy? Cały czas coś się dzieje dobrego. Cały czas czuję się bodźcowany przede wszystkim faktem, że wyraźnie idziemy w dobrym kierunku. Widzę to po wszystkich – ze sztabem i drużyną włącznie. Trudno odczuwać znużenie, a po awansie to już w ogóle nie ma takiego tematu. Zawsze wierzy w sens wykonywanej pracy. Tak jak w Niepołomicach widzi możliwość rozwoju i robienia czegoś, co daje mu satysfakcję. Ma różne zadania do wykonania i osiąganie celów sprawia mu radość.

4. SŁAWOMIR KONOPKA
Organizator we współpracy z Gminą Krynica-Zdrój oraz wsparciu Województwa Małopolskiego Europejskiego Festiwalu Biegowego. To wyjątkowe wydarzenie sportowo-kulturalne, które na swoją stolicę wybrało Krynicę-Zdrój w sercu Beskidu Sądeckiego, gdzie rozgrywa się impreza, na którą wszyscy czekają cały rok. Oprócz pięciu widokowych i zróżnicowanych pod kątem trudności tras, poprowadzonych przez Beskid Sądecki i Beskid Niski, organizatorzy przygotowują wyjątkowe nagrody, o które warto będzie powalczyć. Do tego atrakcyjne pakiety startowe, limitowane pamiątki, smaczne i obfite punkty żywieniowe, a także obszerna relacja fotoreporterska to od dziś znaki szczególne Europejskiego Festiwalu Biegowego! Biegi górskie organizuje od 9 lat, ale wie, że EFB to wydarzenie bez precedensu. Zapewnia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, a organizatorzy dołożą wszelkich starań, by Krynica zagościła na biegowej mapie na długo. Wielki pasjonat biegów, który w krótkim czasie potrafił zachęcić do udziału w EFB tysiące osób, i który nie wyobraża sobie życia bez biegów.

5. ALEX BORUCKI
Młody kajakarz Kolejowego Klubu Wodnego 1929 Kraków i jeden z najzdolniejszych polskich kajakarzy. Siedemnastolatek przygodę z kajakarstwem rozpoczął w UKS Olimp Kraków, jego pierwszym trenerem był Marek Paliś. W drugim roku młodzika przeniósł się do Kolejowego Klubu Wodnego 1929, gdzie opiekuje się nim trener Bogusław Biros. Ten sam wybitny szkoleniowiec poprowadził Adriannę Kąkol do tytułów mistrzyni świata i Europy w czwórce seniorek. Trener tak mówi o swoim podopiecznym: – Sukces młodego kajakarza to wynik nie tylko talentu, ale również ciężkiej pracy, oddania i poświęcenia. Alex od samego początku wiedział, że kajakarstwo to jego powołanie. Jego marzeniem było zdobywanie mistrzostw i reprezentowanie swojego kraju na międzynarodowych zawodach. Triumf naszego zawodnika to efekt wielu lat pracy, poświęcenia i oddania, ale także pasji do tego, co robi. Osiągnięcie przez niego najwyższego poziomu sportowego wymagało dyscypliny oraz gotowości do stawienia czoła wielu trudnościom. Wśród osiągnięć warto wymienić m.in. te w zakończonych młodzieżowych mistrzostw Europy, gdzie zdobył brązowy medal w rywalizacji jedynek na 1000 metrów, złoto w finale K1 500 metrów oraz trzecie miejsce w finale K1 200 metrów. Z mistrzostw świata juniorów Alex Borucki przywiózł złoty medal K-1 na dystansie 500 m, srebrny medal K-2 na dystansie 500, oraz brązowy medal K-4 na dystansie 500 m.

6. WITOLD SKUPIEŃ
Paraolimpijczyk, reprezentuje klub ZOMA Team Obidowiec Obidowa. W 2023 roku zdobył mistrzostwo i wicemistrzostwo świata w biegach narciarskich: złoto za bieg na 18 km techniką klasyczną oraz srebro na 10 km techniką dowolną. Jest też podwójnym mistrzem Polski. Poprzez swoją postawę i doświadczenie życiowe, gdy w wieku 11 lat został porażony prądem i stracił prawą rękę poniżej łokcia oraz część lewej dłoni, nie załamał się. Postawił na sport. Trzykrotnie wziął udział w igrzyskach paraolimpijskich. Swoje początki ze sportem tak wspomina: – To był jeden wielki zbieg okoliczności… Byłem już dorosłym człowiekiem, po liceum, pracowałem w firmie ubezpieczeniowej i biurze podróży. Wiedziałem, że osoby z niepełnosprawnościami prowadzą samochody, a ponieważ auto było mi potrzebne do pracy, zdecydowałem się zrobić prawo jazdy. Jestem z okolic Nowego Targu, w naszym mieście nie było żadnej szkoły nauki jazdy dla osób z niepełnosprawnościami, była natomiast w Nowym Sączu. To tylko 80 km. Pojechałem tam i okazało się, że właścicielem tej jedynej odpowiedniej dla mnie szkoły nauki jazdy jest były paraolimpijczyk, medalista z Albertville z 1992 roku pan Damian Marian, który nie miał dłoni i biegał z jednym kijem. Dzięki niemu zobaczył mnie śp. pan Staszek Ślęzak, który powiedział: – Jesteś wysoki, szczupły, będziesz biegał na nartach. No i się zaczęło. 17 lat po Katarzynie Rogowiec odebrał analogiczne wyróżnienie, tytuł Sportowca Bez Barier w 89. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat. To jest takie spełnienie marzeń i nagroda będąca zachętą do dalszej pracy.

7. ANDRZEJ GĘBARA
Członek NSZZ „Solidarność” z ArcelorMittal Kraków, przewodniczący Regionalnego Sekretariatu Metalowców. Oprócz codziennej działalności związkowej na szczeblu regionalnym i krajowym jest animatorem sportu wśród członków i sympatyków Związku. Pięknym tego efektem jest m.in. wspieranie tradycyjnego Turnieju Piłki Siatkowej między reprezentacjami wydziałów krakowskiej huty ArcelorMittal oraz innych imprez sportowych organizowanych przez Związek. W swojej codziennej pracy i działalności docenia rolę sportu jako jednego z elementów budowy zdrowego społeczeństwa opartego na wartościach i wzajemnej współpracy.

8. KAROL WÓJCIK
Jest działaczem na rzecz sportu dla osób z niepełnosprawnościami, pełni funkcję prezesa oraz trenera w Stowarzyszeniu Dragon Kraków Paraboxing. Jest wiceprezesem Polskiego Związku Paraboksu. Celem stowarzyszenia, a także pasją Karola jest aktywizacja osób z niepełnosprawnościami. Obszar działań to m.in. sport, turystyka, integracja społeczna i wyrównywanie szans w dostępie dla tych osób. Osobiście prowadzi i nadzoruje inicjatywy wyznaczone przez Stowarzyszenie, celem spełnienia założonych pomysłów. A jest ich bardzo wiele i znajdują one swój piękny wyraz w wielu organizowanych zawodach, spotkaniach i inicjatywach. Pięknie te działania oddają słowa: „Dzięki naszym działaniom promujemy miasto Kraków i województwo małopolskie, jako przyjazne osobom z niepełnosprawnościami w Polsce i na arenie międzynarodowej”.

Wyróżnione osoby otrzymały okolicznościowe „statuetki” oraz „adresy Przewodniczącego ZR”.

Z racji, że nie wszyscy wyróżnieni mogli uczestniczyć w uroczystości, za osoby, które tego dnia uczestniczyli w zawodach nieraz poza granicami naszego kraju, statuetki i dyplomy odebrali ich dumni rodzice lub odbiorą je w innym terminie.

CZYTAJ TAKŻE: Arcybiskup Tadeusz Wojda przewodniczącym KEP. Piotr Duda składa gratulacjeOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe