Czarne chmury wokół von der Leyen ws. Pfizergate. Tymczasem Polska... wycofuje skargę

Jak donosi "Politico", Prokuratura Europejska przejmuje belgijskie śledztwo ws. tzw. afery Pfizergate. Sprawa bezpośrednio obciąża obecną przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, a śledczy mają badać jej korespondencję. Tymczasem Polska, która obok Węgier w 2023 roku złożyła w tej sprawie skargę, pracuje nad wycofaniem się z tego postępowania.
Ursula von der Leyen Czarne chmury wokół von der Leyen ws. Pfizergate. Tymczasem Polska... wycofuje skargę
Ursula von der Leyen / Wikipedia - CC BY-SA 2.0 / European People's Party

Czołowi europejscy prokuratorzy badają zarzuty popełnienia przestępstwa w związku z negocjacjami w sprawie szczepionek między przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen a dyrektorem generalnym firmy Pfizer

– informuje "Politico". 

Czytaj również: Ważna rozmowa Xi Jinping - Joe Biden. Biały Dom wydał komunikat

Czarne chmury nad von der Leyen

Jak czytamy w publikacji, śledczy z Prokuratury Europejskiej w ostatnich miesiącach przejęli od belgijskich prokuratorów śledztwo przeciwko von der Leyen w sprawie "ingerencji w funkcje publiczne, niszczenia SMS-ów, korupcji i konfliktu interesów". W sprawie nikt nie usłyszał jeszcze zarzutów, ale Prokuratura bada domniemane przestępstwa.

Śledztwo zostało pierwotnie wszczęte przez belgijskie organy sądowe w mieście Liège na początku 2023 r. po złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez lokalnego lobbystę Frédérica Baldana. Później dołączyły do niego rządy Węgier i Polski – choć ten ostatni jest w trakcie wycofywania skargi po wygranych wyborach przez prounijny rząd Donalda Tuska (...) Skarga Baldana koncentrowała się na rzekomej wymianie wiadomości tekstowych między von der Leyen a szefem Pfizera Albertem Bourlą w okresie poprzedzającym zawarcie największej umowy dotyczącej szczepionek w UE w szczytowym okresie pandemii Covid-19 (...) New York Times, który jako pierwszy ujawnił, że wymiana miała miejsce, gdy dwaj przywódcy ustalali warunki umowy, wszczął równoległy pozew przeciwko Komisji po tym, jak odmówiła ona ujawnienia treści wiadomości po złożeniu wniosku o dostęp do dokumentów

– czytamy. "Politico" przypomina, że transakcja dot. szczepionek była warta około 20 miliardów euro, a zmarnowano dawki szczepionek o wartości co najmniej 4 miliardów euro. Tymczasem moment, w którym afera nabiera tempa jest szczególnie "delikatny" dla von der Leyen – zbliżają się wybory do Europarlamentu, a von der Leyen na ten moment jest główną kandydatką do tego, aby objąć ponownie fotel szefowej KE. 

Jak dotąd Komisja odmówiła ujawnienia treści wiadomości tekstowych, a nawet potwierdzenia ich istnienia (...) Działacze na rzecz przejrzystości i niektórzy przeciwnicy polityczni starali się wywrzeć presję na Komisję, aby omówiła tę sprawę, ale von der Leyen jak dotąd unikała zajmowania się nią. W odpowiedzi na bezpośrednie pytanie zadane jej przez POLITICO o brakujące wiadomości tekstowe, von der Leyen powiedziała: "Wszystko, co niezbędne na ten temat zostało powiedziane i wymienione. I będziemy czekać na wyniki"

– podaje serwis. 

Czytaj także: Będzie strajk okupacyjny w Ministerstwie Rolnictwa. Jest decyzja Solidarności Rolników Indywidualnych

Polska wycofuje skargę

W ubiegłym roku Baldan, 36-letni belgijski lobbysta (...) złożył w Belgii skargę karną w związku z rolą von der Leyen w negocjacjach szczepionkowych z Pfizerem w związku z tym, co jego zdaniem było aktami "ingerencji w funkcje publiczne, niszczenia SMS-ów, korupcji i konfliktu interesów" 

– czytamy w publikacji. "Politico" przypomina, że Węgry, rządzone przez zaciekłego przeciwnika von der Leyen Wiktora Orbana, również złożyły skargę. Uczyniła to również Polska.

Polska złożyła własną skargę w listopadzie ubiegłego roku. Jednak po nominacji Donalda Tuska na premiera w grudniu nowy rząd pracuje nad wycofaniem Polski z tego postępowania

– informuje "Politico", powołując się na informacje od rzecznika polskiego rządu. 

Szczegóły sprawy nie są jawne, ale osoby wtajemniczone powiedziały, że chociaż skarga wniesiona przez Węgry różni się od skargi Baldana, koncentruje się na tej samej wymianie wiadomości tekstowych. Polska skarga jest podobna do tej złożonej przez Baldana, powiedziały dwie osoby zaznajomione ze szczegółami sprawy. Zarówno Węgry, jak i Polska zostały również pozwane przez Pfizer w związku z brakiem płatności za dawki szczepionek po wstrzymaniu dostaw, powołując się na nadpodaż i obciążenie finansowe związane z wojną na Ukrainie

– podsumowuje "Politico".


 

POLECANE
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: Halt Polen! gorące
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: "Halt Polen!"

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski.

Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

REKLAMA

Czarne chmury wokół von der Leyen ws. Pfizergate. Tymczasem Polska... wycofuje skargę

Jak donosi "Politico", Prokuratura Europejska przejmuje belgijskie śledztwo ws. tzw. afery Pfizergate. Sprawa bezpośrednio obciąża obecną przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, a śledczy mają badać jej korespondencję. Tymczasem Polska, która obok Węgier w 2023 roku złożyła w tej sprawie skargę, pracuje nad wycofaniem się z tego postępowania.
Ursula von der Leyen Czarne chmury wokół von der Leyen ws. Pfizergate. Tymczasem Polska... wycofuje skargę
Ursula von der Leyen / Wikipedia - CC BY-SA 2.0 / European People's Party

Czołowi europejscy prokuratorzy badają zarzuty popełnienia przestępstwa w związku z negocjacjami w sprawie szczepionek między przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen a dyrektorem generalnym firmy Pfizer

– informuje "Politico". 

Czytaj również: Ważna rozmowa Xi Jinping - Joe Biden. Biały Dom wydał komunikat

Czarne chmury nad von der Leyen

Jak czytamy w publikacji, śledczy z Prokuratury Europejskiej w ostatnich miesiącach przejęli od belgijskich prokuratorów śledztwo przeciwko von der Leyen w sprawie "ingerencji w funkcje publiczne, niszczenia SMS-ów, korupcji i konfliktu interesów". W sprawie nikt nie usłyszał jeszcze zarzutów, ale Prokuratura bada domniemane przestępstwa.

Śledztwo zostało pierwotnie wszczęte przez belgijskie organy sądowe w mieście Liège na początku 2023 r. po złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez lokalnego lobbystę Frédérica Baldana. Później dołączyły do niego rządy Węgier i Polski – choć ten ostatni jest w trakcie wycofywania skargi po wygranych wyborach przez prounijny rząd Donalda Tuska (...) Skarga Baldana koncentrowała się na rzekomej wymianie wiadomości tekstowych między von der Leyen a szefem Pfizera Albertem Bourlą w okresie poprzedzającym zawarcie największej umowy dotyczącej szczepionek w UE w szczytowym okresie pandemii Covid-19 (...) New York Times, który jako pierwszy ujawnił, że wymiana miała miejsce, gdy dwaj przywódcy ustalali warunki umowy, wszczął równoległy pozew przeciwko Komisji po tym, jak odmówiła ona ujawnienia treści wiadomości po złożeniu wniosku o dostęp do dokumentów

– czytamy. "Politico" przypomina, że transakcja dot. szczepionek była warta około 20 miliardów euro, a zmarnowano dawki szczepionek o wartości co najmniej 4 miliardów euro. Tymczasem moment, w którym afera nabiera tempa jest szczególnie "delikatny" dla von der Leyen – zbliżają się wybory do Europarlamentu, a von der Leyen na ten moment jest główną kandydatką do tego, aby objąć ponownie fotel szefowej KE. 

Jak dotąd Komisja odmówiła ujawnienia treści wiadomości tekstowych, a nawet potwierdzenia ich istnienia (...) Działacze na rzecz przejrzystości i niektórzy przeciwnicy polityczni starali się wywrzeć presję na Komisję, aby omówiła tę sprawę, ale von der Leyen jak dotąd unikała zajmowania się nią. W odpowiedzi na bezpośrednie pytanie zadane jej przez POLITICO o brakujące wiadomości tekstowe, von der Leyen powiedziała: "Wszystko, co niezbędne na ten temat zostało powiedziane i wymienione. I będziemy czekać na wyniki"

– podaje serwis. 

Czytaj także: Będzie strajk okupacyjny w Ministerstwie Rolnictwa. Jest decyzja Solidarności Rolników Indywidualnych

Polska wycofuje skargę

W ubiegłym roku Baldan, 36-letni belgijski lobbysta (...) złożył w Belgii skargę karną w związku z rolą von der Leyen w negocjacjach szczepionkowych z Pfizerem w związku z tym, co jego zdaniem było aktami "ingerencji w funkcje publiczne, niszczenia SMS-ów, korupcji i konfliktu interesów" 

– czytamy w publikacji. "Politico" przypomina, że Węgry, rządzone przez zaciekłego przeciwnika von der Leyen Wiktora Orbana, również złożyły skargę. Uczyniła to również Polska.

Polska złożyła własną skargę w listopadzie ubiegłego roku. Jednak po nominacji Donalda Tuska na premiera w grudniu nowy rząd pracuje nad wycofaniem Polski z tego postępowania

– informuje "Politico", powołując się na informacje od rzecznika polskiego rządu. 

Szczegóły sprawy nie są jawne, ale osoby wtajemniczone powiedziały, że chociaż skarga wniesiona przez Węgry różni się od skargi Baldana, koncentruje się na tej samej wymianie wiadomości tekstowych. Polska skarga jest podobna do tej złożonej przez Baldana, powiedziały dwie osoby zaznajomione ze szczegółami sprawy. Zarówno Węgry, jak i Polska zostały również pozwane przez Pfizer w związku z brakiem płatności za dawki szczepionek po wstrzymaniu dostaw, powołując się na nadpodaż i obciążenie finansowe związane z wojną na Ukrainie

– podsumowuje "Politico".



 

Polecane
Emerytury
Stażowe