Prezydent Duda: potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy

Potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy – mówił w środę w Poznaniu prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że koleje szybkich prędkości, wielki transport lotniczy, potężna, rozwijająca się polska gospodarka to nasze wyzwanie na kolejne 20 lat w UE.
prezydent Andrzej Duda Prezydent Duda: potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy
prezydent Andrzej Duda / PAP/Jakub Kaczmarczyk

Andrzej Duda odwiedził w Poznaniu świątynie stojące na Ostrowie Tumskim. Przypomniał, że jest to kolebka polskiej państwowości; miejsce, gdzie stanął pałac pierwszego władcy Polski i gdzie mogło dojść do chrztu Polski. Zauważył, że Polska jest częścią Europy właśnie od czasu chrztu Polski, a nie od 20 lat.

Suwerenność, niepodległość, bezpieczeństwo

„Nie ma dzisiaj ważniejszych zadań dla polskich władz: suwerenność, niepodległość i bezpieczeństwo. To są trzy najważniejsze elementy, do których jeżeli dodamy rozwój, a dzieje się on rzeczywiście na przestrzeni ostatnich 20 lat w sposób spektakularny, to będziemy nie tylko nadal, mając własną państwowość, częścią wielkiej europejskiej rodziny, ale będziemy także dobrze prosperującym, zamożnym państwem i narodem. I to jest wielkie dążenie pokoleń”

– powiedział prezydent. 

Prezydent podziękował wszystkim tym, którzy przyczyniają się do rozwoju Polski - zwłaszcza przez ostatnich 20 lat. Zaznaczył, że był to czas spektakularnego rozwoju za sprawą unijnych środków, ale też dzięki temu, że Polacy umieli je dobrze wykorzystać.

„Potrzebujemy więcej spektakularnych inwestycji. Potrzebujemy więcej odwagi, więcej możliwości rozwoju. Każdy widzi, że im więcej mamy infrastruktury, im więcej mamy możliwości komunikacji, im więcej mamy możliwości wyjścia na świat, tym dynamiczniej się rozwijamy”

- powiedział.

„Potrzebujemy umacniania także naszej suwerenności energetycznej w różnych obszarach energetyki. Suwerenność gazową praktycznie już mamy, ale potrzebujemy mieć zagwarantowaną także i tę w zakresie energii elektrycznej. Czekają nas wielkie inwestycje. Trzeba je zrealizować także prowadząc mądrą politykę w Unii Europejskiej - myślę tutaj o budowie elektrowni atomowych, które zapewnią nam dostęp do bezpiecznej, gwarantowanej, sprzyjającej zarazem ochronie klimatu energii”.

Szczególne znaczenie, w opinii prezydenta Andrzeja Dudy, ma rozwój polskich portów i budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.

"Wielkie lotnisko w sercu Europy"

„Wielkie lotnisko w sercu Europy jest nam potrzebne. Wielkie lotnisko, z którego będzie można polecieć do każdego zakątka świata, gdzie będą przylatywali ludzie po to, by przesiąść się z samolotu do samolotu i polecieć w inne miejsca. Lotnisko z którego później będzie można się połączeniami wewnątrzkrajowymi przemieścić na inne, mniejsze lotniska krajowe, czy po prostu (pojechać) do innych miejscowości i miast za pomocą szybkiej kolei, za pomocą sieci dróg. To są dla nas wyzwania na przyszłość” - podkreślił.

Andrzej Duda zaznaczył, że realizacja CPK to zadanie fundamentalnie ważne dla całej Polski i dla naszego przyszłego rozwoju.

„Co dzisiaj absolutnie najważniejsze, jest to niezbędne dla zapewnienia Polsce strategicznego bezpieczeństwa. Będzie to jedyne w Polsce lotnisko, które będzie w stanie przyjąć w tak szybkim tempie tak istotne siły sojusznicze, które w razie czego będą służyły wsparciu naszej armii w obronie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej”

– powiedział.

Prezydent stwierdził, że CPK to „absolutnie fundamentalny element rozwojowy jeżeli chodzi o także o naszą przyszłość w Unii Europejskiej”. Powiedział, że jeśli zrealizujemy tę inwestycję, będziemy wschodnim centrum Unii Europejskiej, sercem tej części Europy.

„Będziemy wkrótce brali udział w europejskich wyborach. Miejmy to na względzie, że Unia Europejska dla nas ma przede wszystkim jedno ogromne znaczenie: poza byciem częścią politycznej wspólnoty Zachodu, jest ogromnym impulsem rozwojowym. Ale jeżeli czerpiemy dzisiaj fundusze europejskie po to by rozwijać Polskę, to pamiętajmy o tym że zbudowanie tutaj Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie także w jakimś sensie wyrównaniem tego, co otrzymaliśmy, bo będzie dawało także i Europie możliwości rozwojowe w tej jej części”

- ocenił.

Zaznaczył, że Polska dostaje fundusze z UE także po to, by wyrównać dysproporcje rozwojowe w ramach wspólnoty.

Prezydent: Polska potrzebuje rozwoju

„Popatrzmy na to w ten sposób w tę 20. rocznicę naszej obecności w Unii Europejskiej. Polska potrzebuje rozwoju, jesteśmy na jego kolejnym etapie. To nie tylko drogi, to nie tylko koleje, to także koleje szybkich prędkości, to także wielki transport lotniczy, to także potężna, rozwijająca się dynamicznie gospodarka” - powiedział.

„To jest dzisiaj wyzwanie na nasze następne 20 lat w UE: żeby Polska rosła w siłę i żebyśmy my w tej części Unii Europejskiej rzeczywiście w pełnym tego słowa znaczeniu stanowili jej serce”

– dodał Andrzej Duda.

Prezydent przyjechał do stolicy Wielkopolski, by odebrać statuetkę Lecha Kaczyńskiego przyznaną mu przez Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szef hiszpańskiego związku zawodowego "Solidaridad": Zielony Ład? No, gracias!

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Neo-TVP i Polskie Radio otrzymały 600 mln zł z rezerwy budżetowej


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
[WIDEO] Nagrano kompromitującą rozmowę radnych PO. Niech on teraz spier***a polityka
[WIDEO] Nagrano kompromitującą rozmowę radnych PO. "Niech on teraz spier***a"

Poseł Suwerennej Polski Sebastian Łukaszewicz opublikował nagranie wideo, na którym słychać rozmowę dwóch radnych PO z sejmiku podlaskiego – Jarosława Dworzańskiego i Karola Pileckiego. 

Rosja sprawdza Zachód. O co chodzi z granicznymi prowokacjami Wiadomości
Rosja sprawdza Zachód. O co chodzi z granicznymi prowokacjami

Głośne i ostre reakcje wywołała w Europie rosyjska sugestia korekty granic morskich na Bałtyku. Chwilę potem rosyjscy pogranicznicy ostentacyjnie usunęli boje sygnalizacyjne rozmieszczone wcześniej na granicznej rzece Narwa przez Estończyków. Do tego ćwiczenia z taktyczną bronią jądrową. Moskwa prowokuje Zachód, bada jego reakcje, no i odwraca uwagę od najważniejszego obecnie frontu walki wolnego świata z reżimem putinowskim: wojny na Ukrainie.

Warszawa: Samolot z Turcji awaryjnie lądował na Okęciu z ostatniej chwili
Warszawa: Samolot z Turcji awaryjnie lądował na Okęciu

Jak donosi RMF FM, na warszawskim Okęciu we wtorek wieczorem awaryjnie lądował samolot z Turcji. Był to Boeing 737 lecący z tureckiego Izmiru. Na pokładzie było 117 osób. 

Nalot izraelskiego lotnictwa na obóz dla przesiedleńców w Rafah. Departament Stanu USA zabiera głos Wiadomości
Nalot izraelskiego lotnictwa na obóz dla przesiedleńców w Rafah. Departament Stanu USA zabiera głos

USA wezwały Izrael do przeprowadzenia pełnego śledztwa w sprawie ataku na Rafah na południu Strefy Gazy, gdzie w nalocie zginęło 21 osób. Waszyngton będzie uważnie śledził wyniki tego dochodzenia - poinformował we wtorek rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Matthew Miller.

Trzaskowski po zdjęciu krzyży w Warszawie drastycznie spadł w rankingu zaufania [SONDAŻ] polityka
Trzaskowski po "zdjęciu" krzyży w Warszawie drastycznie spadł w rankingu zaufania [SONDAŻ]

Z najnowszego sondażu IBRIS dla Onetu wynika, że decyzja prezydenta Rafała Trzaskowskiego ws. zakazu eksponowania symboli religijnych w stołecznym urzędzie przyniosła mu poważne straty wizerunkowe.

Rząd podał kwotę 14. emerytury. Dużo niższa niż w ubiegłym roku Wiadomości
Rząd podał kwotę 14. emerytury. Dużo niższa niż w ubiegłym roku

Rada Ministrów przyjęła we wtorek rozporządzenie określające, że wypłata 14. emerytury nastąpi we wrześniu 2024 r. Świadczenie wyniesie 1780,96 zł, czyli tyle, ile wynosi najniższa emerytura.

Szczyt amunicyjny ws. Ukrainy w Czechach. Odpowiedzialność leży po stronie państw Zachodu Wiadomości
Szczyt amunicyjny ws. Ukrainy w Czechach. "Odpowiedzialność leży po stronie państw Zachodu"

Prezydent Andrzej Duda przybył po południu do czeskiej Pragi, gdzie bierze udział w nadzwyczajnym szczycie amunicyjnym zwołanym przez Premiera Czech Petra Fialę. Spotkanie w Pradze to pokłosie czeskiej inicjatywy amunicyjnej, będącej elementem szerszych zabiegów międzynarodowych o odpowiednie zaopatrzenie walczącej Ukrainy w broń i amunicję.

Andrzej Duda: Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią Wiadomości
Andrzej Duda: Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią

Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi się liczyć z tym, że żołnierze twardo na ten atak odpowiedzą - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda, nawiązując do wtorkowego ataku migranta na polskiego żołnierza na granicy polsko-białoruskiej.

Nowe, potężne uderzenie Zielonego Ładu w przemysł krajów Europy Wiadomości
Nowe, potężne uderzenie Zielonego Ładu w przemysł krajów Europy

W poniedziałek UE ostatecznie zatwierdziła rozporządzenie ustanawiające ramy środków mających na celu wzmocnienie europejskiego ekosystemu produkcyjnego opartego na technologii zerowej netto, znane jako „ustawa o przemyśle o zerowej emisji netto”. Problem stanowi fakt, że cały dokument opiera się na błędnych założeniach, iż sztucznie narzucona na przemysł transformacja energetyczna wzmocni gospodarkę, i zupełnie nie uwzględnia rzeczywistych potrzeb i kosztów przedsiębiorstw. Oznacza to, że nie zahamuje on ich odpływu z Europy. Doprowadzi za to do bankructw i bezprecedensowego kryzysu.

Zbigniew Ziobro ostro odpowiada Tuskowi ws. Michała Wosia polityka
Zbigniew Ziobro ostro odpowiada Tuskowi ws. Michała Wosia

"Sam boss doczeka się zarzutów kryminalnego przejęcia prokuratury i mediów publicznych" – pisze w mediach społecznościowych były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odpowiadając na wpis premiera Donalda Tuska.

REKLAMA

Prezydent Duda: potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy

Potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy – mówił w środę w Poznaniu prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że koleje szybkich prędkości, wielki transport lotniczy, potężna, rozwijająca się polska gospodarka to nasze wyzwanie na kolejne 20 lat w UE.
prezydent Andrzej Duda Prezydent Duda: potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy
prezydent Andrzej Duda / PAP/Jakub Kaczmarczyk

Andrzej Duda odwiedził w Poznaniu świątynie stojące na Ostrowie Tumskim. Przypomniał, że jest to kolebka polskiej państwowości; miejsce, gdzie stanął pałac pierwszego władcy Polski i gdzie mogło dojść do chrztu Polski. Zauważył, że Polska jest częścią Europy właśnie od czasu chrztu Polski, a nie od 20 lat.

Suwerenność, niepodległość, bezpieczeństwo

„Nie ma dzisiaj ważniejszych zadań dla polskich władz: suwerenność, niepodległość i bezpieczeństwo. To są trzy najważniejsze elementy, do których jeżeli dodamy rozwój, a dzieje się on rzeczywiście na przestrzeni ostatnich 20 lat w sposób spektakularny, to będziemy nie tylko nadal, mając własną państwowość, częścią wielkiej europejskiej rodziny, ale będziemy także dobrze prosperującym, zamożnym państwem i narodem. I to jest wielkie dążenie pokoleń”

– powiedział prezydent. 

Prezydent podziękował wszystkim tym, którzy przyczyniają się do rozwoju Polski - zwłaszcza przez ostatnich 20 lat. Zaznaczył, że był to czas spektakularnego rozwoju za sprawą unijnych środków, ale też dzięki temu, że Polacy umieli je dobrze wykorzystać.

„Potrzebujemy więcej spektakularnych inwestycji. Potrzebujemy więcej odwagi, więcej możliwości rozwoju. Każdy widzi, że im więcej mamy infrastruktury, im więcej mamy możliwości komunikacji, im więcej mamy możliwości wyjścia na świat, tym dynamiczniej się rozwijamy”

- powiedział.

„Potrzebujemy umacniania także naszej suwerenności energetycznej w różnych obszarach energetyki. Suwerenność gazową praktycznie już mamy, ale potrzebujemy mieć zagwarantowaną także i tę w zakresie energii elektrycznej. Czekają nas wielkie inwestycje. Trzeba je zrealizować także prowadząc mądrą politykę w Unii Europejskiej - myślę tutaj o budowie elektrowni atomowych, które zapewnią nam dostęp do bezpiecznej, gwarantowanej, sprzyjającej zarazem ochronie klimatu energii”.

Szczególne znaczenie, w opinii prezydenta Andrzeja Dudy, ma rozwój polskich portów i budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.

"Wielkie lotnisko w sercu Europy"

„Wielkie lotnisko w sercu Europy jest nam potrzebne. Wielkie lotnisko, z którego będzie można polecieć do każdego zakątka świata, gdzie będą przylatywali ludzie po to, by przesiąść się z samolotu do samolotu i polecieć w inne miejsca. Lotnisko z którego później będzie można się połączeniami wewnątrzkrajowymi przemieścić na inne, mniejsze lotniska krajowe, czy po prostu (pojechać) do innych miejscowości i miast za pomocą szybkiej kolei, za pomocą sieci dróg. To są dla nas wyzwania na przyszłość” - podkreślił.

Andrzej Duda zaznaczył, że realizacja CPK to zadanie fundamentalnie ważne dla całej Polski i dla naszego przyszłego rozwoju.

„Co dzisiaj absolutnie najważniejsze, jest to niezbędne dla zapewnienia Polsce strategicznego bezpieczeństwa. Będzie to jedyne w Polsce lotnisko, które będzie w stanie przyjąć w tak szybkim tempie tak istotne siły sojusznicze, które w razie czego będą służyły wsparciu naszej armii w obronie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej”

– powiedział.

Prezydent stwierdził, że CPK to „absolutnie fundamentalny element rozwojowy jeżeli chodzi o także o naszą przyszłość w Unii Europejskiej”. Powiedział, że jeśli zrealizujemy tę inwestycję, będziemy wschodnim centrum Unii Europejskiej, sercem tej części Europy.

„Będziemy wkrótce brali udział w europejskich wyborach. Miejmy to na względzie, że Unia Europejska dla nas ma przede wszystkim jedno ogromne znaczenie: poza byciem częścią politycznej wspólnoty Zachodu, jest ogromnym impulsem rozwojowym. Ale jeżeli czerpiemy dzisiaj fundusze europejskie po to by rozwijać Polskę, to pamiętajmy o tym że zbudowanie tutaj Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie także w jakimś sensie wyrównaniem tego, co otrzymaliśmy, bo będzie dawało także i Europie możliwości rozwojowe w tej jej części”

- ocenił.

Zaznaczył, że Polska dostaje fundusze z UE także po to, by wyrównać dysproporcje rozwojowe w ramach wspólnoty.

Prezydent: Polska potrzebuje rozwoju

„Popatrzmy na to w ten sposób w tę 20. rocznicę naszej obecności w Unii Europejskiej. Polska potrzebuje rozwoju, jesteśmy na jego kolejnym etapie. To nie tylko drogi, to nie tylko koleje, to także koleje szybkich prędkości, to także wielki transport lotniczy, to także potężna, rozwijająca się dynamicznie gospodarka” - powiedział.

„To jest dzisiaj wyzwanie na nasze następne 20 lat w UE: żeby Polska rosła w siłę i żebyśmy my w tej części Unii Europejskiej rzeczywiście w pełnym tego słowa znaczeniu stanowili jej serce”

– dodał Andrzej Duda.

Prezydent przyjechał do stolicy Wielkopolski, by odebrać statuetkę Lecha Kaczyńskiego przyznaną mu przez Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szef hiszpańskiego związku zawodowego "Solidaridad": Zielony Ład? No, gracias!

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Neo-TVP i Polskie Radio otrzymały 600 mln zł z rezerwy budżetowejOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe