Ekogroszek – jakie ma zalety? Czy jest wydajny?

W ostatnim czasie ekologiczne metody ogrzewania stają się coraz bardziej popularne. Do tradycyjnych źródeł opału zalicza się drewno czy węgiel. Rozsądną alternatywę stanowi ekogroszek, który bazuje na węglu kamiennym. Charakteryzuje go mniej negatywny wpływ na środowisko naturalne. Ekogroszek cechuje też wyższy komfort obsługi kotła oraz wygoda użytkownika. Czytaj dalej!
 Ekogroszek – jakie ma zalety? Czy jest wydajny?
  1. Ekogroszek – czym jest? Jakie ma zalety?
  2. Węgiel kamienny i tani ekogroszek workowany – porównanie
  3. Zalety przemawiające za zakupem ekogroszku

Ekogroszek staje się coraz bardziej popularnym źródłem ogrzewania w domach jednorodzinnych, m.in. za swoją wartość opałową.

Ekogroszek – czym jest? Jakie ma zalety?

Czym jest ekogroszek? Jest to opał, który uważa się za ekologiczny. Palenie ekogroszkiem to jeden z najpopularniejszych sposobów ogrzewania domów. Piec na ekogroszek możemy nabyć niemal w każdym, większym markecie. Jego wartość opałowa to duża zaleta. Dobry ekogroszek jest stosunkowo kalorycznym materiałem opałowym. Szacuje się, że wartość opałowa średniokalorycznego ekogroszku wynosi 24–26 MJ/kg, a w przypadku ekogroszku należącego do klasy premium kaloryczność może sięgać nawet 29 MJ/kg.

Popularność ekogroszku wynika z licznych zalet, które są doceniane przez inwestorów wykorzystujących go w systemach C.O., szczególnie w połączeniu z wydajnym i nowoczesnym kotłem. Ogrzewanie domu ekogroszkiem to szereg plusów, do których zaliczamy:

  • Niską spiekalność. Brak spieków oraz koksów albo przynajmniej znacząco mniejsze żużlowanie, szlakowanie i koksowanie w porównaniu z tradycyjnym węglem.
  • Świetną wydajność (odpowiednia temperatura przy minimalnym zużyciu paliwa).
  • Oszczędność czasu, szczególnie w przypadku kotłów z systemem podającym i sterownikiem.
  • Komfort. Nie musimy często czyścić kotła. Do tego dochodzi wygodne składowanie paliwa i komfort w obszarze użytkowania pieca.
  • Ograniczony negatywny wpływ na środowisko.
  • Dłuższa żywotność kotła oraz przewodów kominowych, zwłaszcza przy ogrzewaniu budynku ekogroszkiem premium.

A jaka jest zawartość popiołu? Dla ekogroszku najczęściej mieści się zakresie 4-8%, a dla węgla typu orzech wynosi zwykle 7-12%. Za dobry wynik można uznać nie więcej niż 6% w pierwszym oraz 8% i mniej w drugim przypadku.
Niska zawartość popiołu to zdecydowany plus. Im mniej popiołu, tym rzadziej musimy czyścić piec i kotłownię! Jaka jest cena ekogroszku? Ceny ekogroszku w różnych sklepach w 2024 roku kształtują się na poziomie od 1300 do 2850 zł za tonę. Pamiętaj też, aby sprawdzić, czy niska cena za tonę ekogroszku nie jest spowodowana niższą jakością.

Węgiel kamienny i tani ekogroszek workowany – porównanie

Czy ogrzewanie ekogroszkiem jest znacznie droższe od ogrzewania węglem? Ekogroszek przeważnie stosuje się w miejsce ogrzewania budynków tradycyjnym kamiennym węglem. Z tego powodu warto porównać te dwa najpopularniejsze rodzaje paliw stałych.

  • Wydajność. Węgiel jest paliwem mniej efektywnym, ekogroszek ma bardziej jednorodny skład i wyższą kaloryczność.
  • Emisja zanieczyszczeń. W porównaniu z tradycyjnym węglem podczas spalania ekogroszku do atmosfery przedostaje się mniej dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz szkodliwych pyłów
  • Pochodzenie. Węgiel kamienny wydobywa się z naturalnych złóż, dlatego to paliwo bogate w popiół i siarkę. Ekogroszek jest produkowany z węgla, natomiast w sposób selektywny oraz przy obróbce, która sprzyja zmniejszaniu zawartości popiołu oraz siarki.
  • Komfort. Na korzyść ekogroszku przemawia mniejsza ilość popiołu, co oznacza rzadsze czyszczenie pieca. Dodatkowo jego spalanie jest możliwe w kotłach klasy 5 z podajnikiem do zasypania zasobnika. Tradycyjny węgiel ma ziarna różnej wielkości, a większe grudy mogłyby uszkodzić podajnik.
  • Cena. To obszar z przewagą tradycyjnego węgla kamiennego. Opał w formie ekogroszku jest droższy. Wynika to z wyższej jakości paliwa oraz bardziej zaawansowanego procesu obróbki.

W porównaniu z tradycyjnym węglem kamiennym ekogroszek jest paliwem, które charakteryzuje wysoka wartość opałowa dająca możliwość komfortowego spalania w nowoczesnych kotłach. Ekogroszek docenia się za wysoką kaloryczność paliwa w stosunku do atrakcyjnej ceny, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w trakcie spalania ekogroszku do atmosfery wydzielają się mniejsze ilości szkodliwych substancji.

Zalety przemawiające za zakupem ekogroszku

Węgiel to popularny opał od lat. Obecnie modne stało się palenie ekogroszkiem. Piec na węgiel to popularna koza albo kuchenka, do której nakłada się węgiel od góry, na dole natomiast znajduje się pojemnik na popiół. Do palenia ekogroszku niezbędny jest piec. Piec na ekogroszek powinien być dostosowany do indywidualnych wymagań klientów. Dlaczego palenie ekogroszkiem jest dobrym rozwiązaniem?

  • Jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego. Palenie ekogroszkiem emituje o 25 procent mniej szkodliwych substancji do środowiska niż węgiel. Zmniejsza się także ilość pyłów w atmosferze.
  • Niewiele pracy. Nowoczesne piece posiadają podajniki, a także sterowniki, które działają za pomocą czujników. Proces palenia przebiega automatycznie.
  • Nowoczesne piece na ekogroszek nie generują tak dużej ilości sadzy, jak stare kozy.

Duża wartość opałowa sprawia, że ekogroszek jest wydajny, a niska spiekalność i mała zawartość popiołu gwarantuje powstawanie niedużej ilości żużlu w procesie spalania, dzięki czemu nie jest konieczne częste czyszczenie popielnika. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się na zakup ekogroszku. Ekogroszek sprzedawany jest zarówno luzem, jak i w wygodnych workach. Kupując groszek nie należy kierować się tylko najniższą ceną.  Przy zakupie ekogroszku należy zwrócić uwagę na spiekalność oraz ilość powstającego w wyniku spalania popiołu i zawartość siarki.


 

POLECANE
Odrażający, antychrześcijański skandal na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu [VIDEO, FOTO] z ostatniej chwili
Odrażający, antychrześcijański skandal na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu [VIDEO, FOTO]

Dziś ma miejsc otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Nie obyło się bez skandalu.

Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej z ostatniej chwili
Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach, która wprowadza tzw. "rentę wdowią". Nowe przepisy przewidują dodatkowe świadczenie dla owdowiałych od 1 stycznia 2027 roku.

Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby podały dane z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby podały dane

Niemieckie służby opublikowały raport dotyczący sytuacji na polsko-niemieckiej granicy. Podano dane.

Skandal w Niemczech. W Berlinie miały powstać mieszkania socjalne, powstało co innego tylko u nas
Skandal w Niemczech. W Berlinie miały powstać mieszkania socjalne, powstało co innego

Przy ulicy Lisa-Fittko-Straße w Berlinie miało powstać 215 mieszkań socjalnych. Koszty wynajmu mieszkań to jeden z najważniejszych tematów i bolączką niemieckiej stolicy.

Burza wokół pogrzebu Jacka Jaworka. Mieszkańcy mówią wprost z ostatniej chwili
Burza wokół pogrzebu Jacka Jaworka. Mieszkańcy mówią wprost

Nikt do tej pory nie zgłosił się po odebranie ciała Jacka Jaworka. Prokuratura czeka na decyzję rodziny, ale wszystko wskazuje na to, że potrójnego zabójcę z Borowców będzie musiała pochować opieka społeczna.

Pilna ewakuacja w Paryżu. Policja odnalazła podejrzaną paczkę z ostatniej chwili
Pilna ewakuacja w Paryżu. Policja odnalazła podejrzaną paczkę

Tuż przed startem ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu policja zdecydowała o pilnej ewakuacji placu nieopodal trasy pochodu sportowców.

Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Minister Finansów podał datę z ostatniej chwili
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Minister Finansów podał datę

Minister Finansów Andrzej Domański zapowiedział w Sejmie, że od 1 stycznia 2025 roku zlikwidowana zostanie składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży środków trwałych.

Znany program znika z TVP2 po 33 latach z ostatniej chwili
Znany program znika z TVP2 po 33 latach

Po ponad 30 latach z anteny TVP2 znika "Panorama". Nowa "Panorama" ma mieć teraz nową formułę i będzie emitowana w TVP Info.

Nergal nie odpowie za znieważenie godła. Jest decyzja prokuratury z ostatniej chwili
Nergal nie odpowie za znieważenie godła. Jest decyzja prokuratury

Prokuratura Regionalna w Gdańsku poinformowała o wycofaniu zarzutów wobec Adama "Nergala" Darskiego i jego współpracowników dotyczących znieważenia polskiego godła.

Przełomowe odkrycie na Marsie. Naukowcy są zdumieni z ostatniej chwili
Przełomowe odkrycie na Marsie. Naukowcy są zdumieni

Łazik Perseverance dokonał na Marsie niezwykłego odkrycia. Chodzi o skałę o nazwie "Cheyava Falls", która może zawierać ślady dawnego życia na Czerwonej Planecie.

REKLAMA

Ekogroszek – jakie ma zalety? Czy jest wydajny?

W ostatnim czasie ekologiczne metody ogrzewania stają się coraz bardziej popularne. Do tradycyjnych źródeł opału zalicza się drewno czy węgiel. Rozsądną alternatywę stanowi ekogroszek, który bazuje na węglu kamiennym. Charakteryzuje go mniej negatywny wpływ na środowisko naturalne. Ekogroszek cechuje też wyższy komfort obsługi kotła oraz wygoda użytkownika. Czytaj dalej!
 Ekogroszek – jakie ma zalety? Czy jest wydajny?
  1. Ekogroszek – czym jest? Jakie ma zalety?
  2. Węgiel kamienny i tani ekogroszek workowany – porównanie
  3. Zalety przemawiające za zakupem ekogroszku

Ekogroszek staje się coraz bardziej popularnym źródłem ogrzewania w domach jednorodzinnych, m.in. za swoją wartość opałową.

Ekogroszek – czym jest? Jakie ma zalety?

Czym jest ekogroszek? Jest to opał, który uważa się za ekologiczny. Palenie ekogroszkiem to jeden z najpopularniejszych sposobów ogrzewania domów. Piec na ekogroszek możemy nabyć niemal w każdym, większym markecie. Jego wartość opałowa to duża zaleta. Dobry ekogroszek jest stosunkowo kalorycznym materiałem opałowym. Szacuje się, że wartość opałowa średniokalorycznego ekogroszku wynosi 24–26 MJ/kg, a w przypadku ekogroszku należącego do klasy premium kaloryczność może sięgać nawet 29 MJ/kg.

Popularność ekogroszku wynika z licznych zalet, które są doceniane przez inwestorów wykorzystujących go w systemach C.O., szczególnie w połączeniu z wydajnym i nowoczesnym kotłem. Ogrzewanie domu ekogroszkiem to szereg plusów, do których zaliczamy:

  • Niską spiekalność. Brak spieków oraz koksów albo przynajmniej znacząco mniejsze żużlowanie, szlakowanie i koksowanie w porównaniu z tradycyjnym węglem.
  • Świetną wydajność (odpowiednia temperatura przy minimalnym zużyciu paliwa).
  • Oszczędność czasu, szczególnie w przypadku kotłów z systemem podającym i sterownikiem.
  • Komfort. Nie musimy często czyścić kotła. Do tego dochodzi wygodne składowanie paliwa i komfort w obszarze użytkowania pieca.
  • Ograniczony negatywny wpływ na środowisko.
  • Dłuższa żywotność kotła oraz przewodów kominowych, zwłaszcza przy ogrzewaniu budynku ekogroszkiem premium.

A jaka jest zawartość popiołu? Dla ekogroszku najczęściej mieści się zakresie 4-8%, a dla węgla typu orzech wynosi zwykle 7-12%. Za dobry wynik można uznać nie więcej niż 6% w pierwszym oraz 8% i mniej w drugim przypadku.
Niska zawartość popiołu to zdecydowany plus. Im mniej popiołu, tym rzadziej musimy czyścić piec i kotłownię! Jaka jest cena ekogroszku? Ceny ekogroszku w różnych sklepach w 2024 roku kształtują się na poziomie od 1300 do 2850 zł za tonę. Pamiętaj też, aby sprawdzić, czy niska cena za tonę ekogroszku nie jest spowodowana niższą jakością.

Węgiel kamienny i tani ekogroszek workowany – porównanie

Czy ogrzewanie ekogroszkiem jest znacznie droższe od ogrzewania węglem? Ekogroszek przeważnie stosuje się w miejsce ogrzewania budynków tradycyjnym kamiennym węglem. Z tego powodu warto porównać te dwa najpopularniejsze rodzaje paliw stałych.

  • Wydajność. Węgiel jest paliwem mniej efektywnym, ekogroszek ma bardziej jednorodny skład i wyższą kaloryczność.
  • Emisja zanieczyszczeń. W porównaniu z tradycyjnym węglem podczas spalania ekogroszku do atmosfery przedostaje się mniej dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz szkodliwych pyłów
  • Pochodzenie. Węgiel kamienny wydobywa się z naturalnych złóż, dlatego to paliwo bogate w popiół i siarkę. Ekogroszek jest produkowany z węgla, natomiast w sposób selektywny oraz przy obróbce, która sprzyja zmniejszaniu zawartości popiołu oraz siarki.
  • Komfort. Na korzyść ekogroszku przemawia mniejsza ilość popiołu, co oznacza rzadsze czyszczenie pieca. Dodatkowo jego spalanie jest możliwe w kotłach klasy 5 z podajnikiem do zasypania zasobnika. Tradycyjny węgiel ma ziarna różnej wielkości, a większe grudy mogłyby uszkodzić podajnik.
  • Cena. To obszar z przewagą tradycyjnego węgla kamiennego. Opał w formie ekogroszku jest droższy. Wynika to z wyższej jakości paliwa oraz bardziej zaawansowanego procesu obróbki.

W porównaniu z tradycyjnym węglem kamiennym ekogroszek jest paliwem, które charakteryzuje wysoka wartość opałowa dająca możliwość komfortowego spalania w nowoczesnych kotłach. Ekogroszek docenia się za wysoką kaloryczność paliwa w stosunku do atrakcyjnej ceny, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w trakcie spalania ekogroszku do atmosfery wydzielają się mniejsze ilości szkodliwych substancji.

Zalety przemawiające za zakupem ekogroszku

Węgiel to popularny opał od lat. Obecnie modne stało się palenie ekogroszkiem. Piec na węgiel to popularna koza albo kuchenka, do której nakłada się węgiel od góry, na dole natomiast znajduje się pojemnik na popiół. Do palenia ekogroszku niezbędny jest piec. Piec na ekogroszek powinien być dostosowany do indywidualnych wymagań klientów. Dlaczego palenie ekogroszkiem jest dobrym rozwiązaniem?

  • Jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego. Palenie ekogroszkiem emituje o 25 procent mniej szkodliwych substancji do środowiska niż węgiel. Zmniejsza się także ilość pyłów w atmosferze.
  • Niewiele pracy. Nowoczesne piece posiadają podajniki, a także sterowniki, które działają za pomocą czujników. Proces palenia przebiega automatycznie.
  • Nowoczesne piece na ekogroszek nie generują tak dużej ilości sadzy, jak stare kozy.

Duża wartość opałowa sprawia, że ekogroszek jest wydajny, a niska spiekalność i mała zawartość popiołu gwarantuje powstawanie niedużej ilości żużlu w procesie spalania, dzięki czemu nie jest konieczne częste czyszczenie popielnika. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się na zakup ekogroszku. Ekogroszek sprzedawany jest zarówno luzem, jak i w wygodnych workach. Kupując groszek nie należy kierować się tylko najniższą ceną.  Przy zakupie ekogroszku należy zwrócić uwagę na spiekalność oraz ilość powstającego w wyniku spalania popiołu i zawartość siarki.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe