Trafił Kosa na dr hab. Rafała Chwedoruka: Jarosław Gowin jest zakładnikiem Prawa i Sprawiedliwości

Wyniki sondażowe dają Prawu i Sprawiedliwości gigantyczną przewagę nad opozycją. Czy to stała tendencja? O kondycji rządu i opozycji Mateusz Kosiński rozmawiał z dr hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego.
 Trafił Kosa na dr hab. Rafała Chwedoruka:  Jarosław Gowin jest zakładnikiem Prawa i Sprawiedliwości
/ screen YouTube
Mateusz Kosiński: Wczorajszy sondaż CBOS-u daje rekordowe 47 proc. poparcia dla obozu Prawa i Sprawiedliwości. Czy możemy już mówić o stałej, rosnącej tendencji, szczególnie, że „Dobra zmiana” od lipca zyskała 9 proc.? 

dr Rafał Chwedoruk: Nie powinno to stanowić zaskoczenia. Raczej zaskakujące, na tle wcześniejszych doświadczeń, było to, że Prawo i Sprawiedliwość przez wcześniejsze miesiące miało wyniki zbliżone do tych wyborczych, że nie odnotowało premii wynikającej ze sprawowania władzy. Część wyborców, która nie przynależy do któregoś z dwóch, głównych obozów politycznych, czekała na weryfikacje czasu zapowiedzi dokonywanych przez PiS, ale i przestróg wysuwanych przez opozycję. Wygląda na to, że latem tego roku nastąpiło wystawienie rachunków. 

Nastąpił przełom, wahający się wybrali diagnozę PiS-u, alarmistyczne tony opozycji okazały się być odległymi od nastrojów społecznych. Warto zauważyć, że to moment, w którym ujawniają się skutki reform. Nie pierwszy raz dzieje się tak po dłuższym czasie od przyjęcia stosownych ustaw. Mamy do czynienia z ujawnieniem się skutków programu „rodzina 500 +” wykraczających poza bezpośrednich beneficjentów tej reformy. Mamy do czynienia z ujawnieniem się skutków reform dotyczących płac minimalnych, zmiany pozycji pracownika na rynku pracy. Mamy do czynienia także z ujawnieniem się skutków trafnej diagnozy państw Grupy Wyszehradzkiej dotyczącej polityki migracyjnej Unii Europejskiej. Czas pokazał, że ostrożność była dużo bliższa oczekiwaniom wielu Europejczyków, a już na pewno mieszkańców naszych państw. To wreszcie nieco niedoceniona, marginalnie traktowana reforma edukacyjna, ona również weszła w życie i nie oznaczała chaosu. 

Czyli możemy pokusić się o stwierdzenie, że kluczowe są reformy, które każdy z nas może ocenić? Każdy, kto jest rodzicem może powiedzieć opozycji sprawdzam wasza prognozy, że w edukacji nastąpi chaos, a budżet przez program rodzina 500 + ulegnie załamaniu. To bardziej namacalne sprawy dla szarego obywatela, w porównaniu do abstrakcyjnej kwestii Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego. 

Zgadzam się, w tych kwestiach opozycja dokonała fatalnego wyboru tematów konfliktu z rządzącymi. Tak jak pan redaktor powiedział - wybrała obszary związane z tematyką abstrakcyjną, a jak już ktoś się w nie zagłębi to może wyciągnąć niejednoznaczne wnioski, choćby dotyczące tego kto rozpoczął spór o Trybunał Konstytucyjny. Podobnie w kwestii Sądu Najwyższego, można zauważyć, że są kraje w których sędziów wybierają bezpośrednio politycy, a są to wciąż demokratyczne państwa. 

Zwróciłbym uwagę, że staliśmy się, od czasu europejskiego i światowego kryzysu gospodarczego, dużo bardziej pragmatyczni w swoich wyborach. Kierujemy się swoim interesem materialnym, a nie tym, jak oceniłbym wybór 2007 r. - pewną estetyką obecną w przekazie partii liberalnych. 

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Czyli jak rozumiem argument, który był stosowany w latach 2005-07 – wstyd przed Europą, że Polską rządzą nieobyci na salonach prawicowcy przestał działać? 

Przede wszystkim Polacy zdążyli się przyjrzeć rodzimemu salonowi. To było gigantyczną lekcją anty-elitaryzmu w polskim społeczeństwie. Taktyka opozycji - frontalnego ataku, odbierania PiS-owi prawa do rządzenia uruchomiła dużą aktywność części elit społecznych. Sposób tego w jakim niektórzy celebryci wypowiadali się o swoich współobywatelach był dodatkowym paliwem sondażowym dla Prawa i Sprawiedliwości. Taka taktyka zmuszała opozycję do zachowań i działań nieadekwatnych do ich możliwości. Klasa średnia przez 25 lat przekonywana, że uliczne manifestacje są niebezpieczne dla demokracji nagle sama miała stanąć w szeregach demonstrujących. To wcześniej czy później musiało odstraszyć od opozycji. 

Ważne jest to, że Polacy zobaczyli, że państwo działa w wielu wymiarach. To jest coś, czego brakowało od początków transformacji. Państwo albo się wycofywało z życia społecznego, zwłaszcza, gdy władzę sprawowały  ugrupowania o bardziej liberalnej proweniencji, albo dochodziło do erozji kolejnych funkcji państwa. Obywatele docenili teraz politykę społeczną oraz  bezpieczeństwa, zwłaszcza w kwestii uchodźców. Nagle okazało się, że państwo działa. Nie jesteśmy zbyt zamożnym społeczeństwem i bez udziału instytucji publicznych część z nas będzie miała problem z normalną egzystencją. To jest najważniejszym czynnikiem, który doprowadził PiS do sytuacji jaką ma obecnie w sondażach. 

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

A jak wygląda kwestia wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy? Wydaje się, że dochodzi do pewnej atomizacji? Widzimy, że obóz związany z Solidarną Polską wybija się na pewną niezależność, idzie na silny konflikt z obozem prezydenckim, z drugiej strony pojawia się ruch po stronie wicepremiera Gowina, który tworzy własną partię. To granie na silniejszą pozycję wewnątrz obozu, a może to rozszerzenie frontu? Chociaż przypominają się również podziały na prawicy doby AWS-u… 

W kwestii relacji z pałacem prezydenckich paradoks polega na tym, że większość wyborców obozu rządzącego uznała, że to niewielkie nieporozumienie, które może zdarzyć się w każdej rodzinie, a wręcz jest to na pewien sposób zdrowe, gdyż skutkuje debatą. Jeśli na tym poziomie ten konflikt zostanie powstrzymany i zamknięty to okaże się, że nie przyniósł większych strat sondażowych. Kwestia partii Jarosława Gowina jest dużo bardziej skomplikowana. Relacja między PiS-em a Solidarną Polska są dosyć proste, to skutek dawnego konfliktu personalnego, a w kwestii programowych różnic między tymi partiami nie ma. Myślę, że Solidarna Polska, prędzej lub później, stanie się częścią Prawa i Sprawiedliwości. 

Związek Jarosława Gowina z PiS-em był jednak eksperymentem. Główna partia prawicy związała się z politykiem, którego z PiS-em wiąże tylko tradycjonalizm kulturowy, natomiast inne poglądy mocno dzielą partie Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina, a kwestie społeczno-gospodarcze to wręcz przepaść. Im wyższe są notowania PiS-u tym słabsza staje się pozycja Jarosława Gowina wewnątrz. On może mieć pewne znaczenie jako ktoś, kto w decydującym momencie daje  brakujący do zwycięstwa 1 czy 2 proc. Pamiętajmy, że jest to to polityk i formacja, która nie ma znaczenia ogólnokrajowego. Program, który godzi liberalizm ekonomiczny i konserwatyzm kulturowy w realiach państwa katolickiego, a już na pewno takiego jak Polska, znajduje się w społecznej próżni. Partie liberalno-konserwatywne próbowali tworzyć i Bronisław Komorowski, swego czasu Aleksander Hall, czy  Jan Rokita. W Polsce nie ma takich wyborców w skali masowej. Przeważają wyborcy, którzy są prospołeczni w duchu nauki społecznej kościoła katolickiego, niemal lewicowi, ale bliscy kościołowi w kwestiach kulturowych, na drugim biegunie funkcjonują liczni zwolennicy partii integralnie liberalnych - wolnorynkowi i antyklerykalni. Liberalno-konserwatywni są nieliczni, lokalni wyborcy, np. Kaszubi, czy część Ślązaków. Nie ma przestrzeni dla tego typu partii, wicepremier Gowin jest więc zakładnikiem Prawa i Sprawiedliwości. Jak sądzę próby odseparowania się od PiS-u poprzez gest związany z nieklaskaniem po głosowaniu nad ustawami sądowymi, czy sprzeczną w kluczowych punktach z programem Prawa i Sprawiedliwości z 2014 r. ustawą o szkolnictwie wyższym – uderzającą zresztą w interesy olbrzymiej części wyborców PiS-u, to dramatyczna próba pokazania różnicy, żeby zamanifestować swoje istnienie. Nie widziałbym w tym drogi do poszerzenia Zjednoczonej Prawicy. Jeśli słyszymy, że przemodelowana partia wicepremiera miałaby być bardziej umiarkowaną, to warto zadać pytanie – po co zapowiada się ściąganie osoby z kręgów Janusza Korwin-Mikke, który  z umiarkowaniem  absolutnie się nie kojarzy. Jeśli miałaby to być partia, która pokaże bardziej rynkową twarz dla młodszych, liberalnych wyborców, to pytanie – co tam mają robić radni, związani niegdyś z Platformą Obywatelską, która utraciła dużą część wyborców, uznających ją za mało liberalną, co pokazały przepływy elektoratu do Nowoczesnej. Jeśli to miałby to być projekt dla wyborców konserwatywnych – to co robi tam poseł z Nowoczesnej? Nie sprawia to wrażenia spójnego projektu, a raczej elementów utrzymywania swojej pozycji w obozie władzy w sytuacji, która okazała się, że droga daleko idących reform przynosi efekty. 

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kłopot w Pałacu Buckingham. Chodzi o księcia Harry'ego z ostatniej chwili
Kłopot w Pałacu Buckingham. Chodzi o księcia Harry'ego

Informacje o chorobie nowotworowej księżnej Kate i króla Karola III spędzają sen z powiek Brytyjczykom. W mediach nie brakuje nowych informacji związanych ze stanem zdrowia arystokratów. Pojawiły się również doniesienia dotyczące księcia Harry'ego, który już niedługo ma zjawić się w Wielkiej Brytanii.

Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz zabrał głos ws. króla Karola III z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz zabrał głos ws. króla Karola III

Temat choroby króla Karola III wciąż rozgrzewa media. O monarchę martwią się zarówno członkowie rodziny królewskiej, jak i poddani. W sprawie pojawiły się nowe informacje.

Katastrofa budowlana w Małopolsce. Jest ofiara śmiertelna i osoby ranne z ostatniej chwili
Katastrofa budowlana w Małopolsce. Jest ofiara śmiertelna i osoby ranne

Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w wyniku zawalenia się ściany budynku gospodarczego w miejscowości Dębno (Małopolskie).

Katastrofa amerykańskiego myśliwca F-16 z ostatniej chwili
Katastrofa amerykańskiego myśliwca F-16

W pobliżu bazy sił powietrznych Holloman w stanie Nowy Meksyk doszło do katastrofy. Chodzi o amerykański myśliwiec F-16.

Nie żyje znany pisarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany pisarz

Media obiegła informacja o śmierci znanego pisarza. Paul Auster miał 77 lat.

Za dostarczenie do Niemiec, migranci zapłacili przemytnikom potężne pieniądze. Są zatrzymania Wiadomości
Za dostarczenie do Niemiec, migranci zapłacili przemytnikom potężne pieniądze. Są zatrzymania

Setki tysięcy jak nie miliony ludzi na tej planecie chciałoby żyć w Europie. Dla wielu z nich spełnieniem marzeń i krajem docelowym są Niemcy. Dotarcie do tego kraju jest jednak trudne, niebezpieczne i w większości przypadków po prostu nierealne.

Ten moment... . Dramat gwiazdy M jak miłość z ostatniej chwili
"Ten moment... ". Dramat gwiazdy "M jak miłość"

Aktorka Anna Mucha podzieliła się z fanami informacją o przykrym incydencie, jaki miał miejsce w jej domu. Wszystko stało się po tym, jak gwiazda wyjechała na krótki urlop.

Ks. Janusz Chyła: Europy nie można zrozumieć i ocalić bez Chrystusa Wiadomości
Ks. Janusz Chyła: Europy nie można zrozumieć i ocalić bez Chrystusa

Kultura, w której zostaliśmy wychowani, uczy szacunku wobec starszych. Europa nazywana jest „starym kontynentem”, co budzi zrozumiały respekt. Przywilejem starszych jest prawo do zmęczenia. I chyba jesteśmy świadkami zadyszki, jakiej doznaje nasz kontynent zarówno w swoich instytucjach, jak i w świadomości wielu mieszkańców. Może to powodować zniechęcenie i prowadzić do odżywania starych lub tworzenia nowych ideologicznych uproszczeń. Postawa bardziej wyważona, wskazuje jednak na potrzebę wdzięczności za przekazane dziedzictwo i gotowości twórczego zaangażowania w jego pomnażanie.

Prezydent Duda: potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy z ostatniej chwili
Prezydent Duda: potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy

Potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy – mówił w środę w Poznaniu prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że koleje szybkich prędkości, wielki transport lotniczy, potężna, rozwijająca się polska gospodarka to nasze wyzwanie na kolejne 20 lat w UE.

To robi wrażenie. Von der Leyen o Polsce w UE z ostatniej chwili
"To robi wrażenie". Von der Leyen o Polsce w UE

- Powinniśmy byli bardziej słuchać tego, co mówią kraje Europy Środkowej w sprawie Rosji i wcześniej podjąć zdecydowane działania - powiedziała w środę na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przy okazji 20. rocznicy rozszerzenia UE m.in. o Polskę.

REKLAMA

Trafił Kosa na dr hab. Rafała Chwedoruka: Jarosław Gowin jest zakładnikiem Prawa i Sprawiedliwości

Wyniki sondażowe dają Prawu i Sprawiedliwości gigantyczną przewagę nad opozycją. Czy to stała tendencja? O kondycji rządu i opozycji Mateusz Kosiński rozmawiał z dr hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego.
 Trafił Kosa na dr hab. Rafała Chwedoruka:  Jarosław Gowin jest zakładnikiem Prawa i Sprawiedliwości
/ screen YouTube
Mateusz Kosiński: Wczorajszy sondaż CBOS-u daje rekordowe 47 proc. poparcia dla obozu Prawa i Sprawiedliwości. Czy możemy już mówić o stałej, rosnącej tendencji, szczególnie, że „Dobra zmiana” od lipca zyskała 9 proc.? 

dr Rafał Chwedoruk: Nie powinno to stanowić zaskoczenia. Raczej zaskakujące, na tle wcześniejszych doświadczeń, było to, że Prawo i Sprawiedliwość przez wcześniejsze miesiące miało wyniki zbliżone do tych wyborczych, że nie odnotowało premii wynikającej ze sprawowania władzy. Część wyborców, która nie przynależy do któregoś z dwóch, głównych obozów politycznych, czekała na weryfikacje czasu zapowiedzi dokonywanych przez PiS, ale i przestróg wysuwanych przez opozycję. Wygląda na to, że latem tego roku nastąpiło wystawienie rachunków. 

Nastąpił przełom, wahający się wybrali diagnozę PiS-u, alarmistyczne tony opozycji okazały się być odległymi od nastrojów społecznych. Warto zauważyć, że to moment, w którym ujawniają się skutki reform. Nie pierwszy raz dzieje się tak po dłuższym czasie od przyjęcia stosownych ustaw. Mamy do czynienia z ujawnieniem się skutków programu „rodzina 500 +” wykraczających poza bezpośrednich beneficjentów tej reformy. Mamy do czynienia z ujawnieniem się skutków reform dotyczących płac minimalnych, zmiany pozycji pracownika na rynku pracy. Mamy do czynienia także z ujawnieniem się skutków trafnej diagnozy państw Grupy Wyszehradzkiej dotyczącej polityki migracyjnej Unii Europejskiej. Czas pokazał, że ostrożność była dużo bliższa oczekiwaniom wielu Europejczyków, a już na pewno mieszkańców naszych państw. To wreszcie nieco niedoceniona, marginalnie traktowana reforma edukacyjna, ona również weszła w życie i nie oznaczała chaosu. 

Czyli możemy pokusić się o stwierdzenie, że kluczowe są reformy, które każdy z nas może ocenić? Każdy, kto jest rodzicem może powiedzieć opozycji sprawdzam wasza prognozy, że w edukacji nastąpi chaos, a budżet przez program rodzina 500 + ulegnie załamaniu. To bardziej namacalne sprawy dla szarego obywatela, w porównaniu do abstrakcyjnej kwestii Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego. 

Zgadzam się, w tych kwestiach opozycja dokonała fatalnego wyboru tematów konfliktu z rządzącymi. Tak jak pan redaktor powiedział - wybrała obszary związane z tematyką abstrakcyjną, a jak już ktoś się w nie zagłębi to może wyciągnąć niejednoznaczne wnioski, choćby dotyczące tego kto rozpoczął spór o Trybunał Konstytucyjny. Podobnie w kwestii Sądu Najwyższego, można zauważyć, że są kraje w których sędziów wybierają bezpośrednio politycy, a są to wciąż demokratyczne państwa. 

Zwróciłbym uwagę, że staliśmy się, od czasu europejskiego i światowego kryzysu gospodarczego, dużo bardziej pragmatyczni w swoich wyborach. Kierujemy się swoim interesem materialnym, a nie tym, jak oceniłbym wybór 2007 r. - pewną estetyką obecną w przekazie partii liberalnych. 

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Czyli jak rozumiem argument, który był stosowany w latach 2005-07 – wstyd przed Europą, że Polską rządzą nieobyci na salonach prawicowcy przestał działać? 

Przede wszystkim Polacy zdążyli się przyjrzeć rodzimemu salonowi. To było gigantyczną lekcją anty-elitaryzmu w polskim społeczeństwie. Taktyka opozycji - frontalnego ataku, odbierania PiS-owi prawa do rządzenia uruchomiła dużą aktywność części elit społecznych. Sposób tego w jakim niektórzy celebryci wypowiadali się o swoich współobywatelach był dodatkowym paliwem sondażowym dla Prawa i Sprawiedliwości. Taka taktyka zmuszała opozycję do zachowań i działań nieadekwatnych do ich możliwości. Klasa średnia przez 25 lat przekonywana, że uliczne manifestacje są niebezpieczne dla demokracji nagle sama miała stanąć w szeregach demonstrujących. To wcześniej czy później musiało odstraszyć od opozycji. 

Ważne jest to, że Polacy zobaczyli, że państwo działa w wielu wymiarach. To jest coś, czego brakowało od początków transformacji. Państwo albo się wycofywało z życia społecznego, zwłaszcza, gdy władzę sprawowały  ugrupowania o bardziej liberalnej proweniencji, albo dochodziło do erozji kolejnych funkcji państwa. Obywatele docenili teraz politykę społeczną oraz  bezpieczeństwa, zwłaszcza w kwestii uchodźców. Nagle okazało się, że państwo działa. Nie jesteśmy zbyt zamożnym społeczeństwem i bez udziału instytucji publicznych część z nas będzie miała problem z normalną egzystencją. To jest najważniejszym czynnikiem, który doprowadził PiS do sytuacji jaką ma obecnie w sondażach. 

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

A jak wygląda kwestia wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy? Wydaje się, że dochodzi do pewnej atomizacji? Widzimy, że obóz związany z Solidarną Polską wybija się na pewną niezależność, idzie na silny konflikt z obozem prezydenckim, z drugiej strony pojawia się ruch po stronie wicepremiera Gowina, który tworzy własną partię. To granie na silniejszą pozycję wewnątrz obozu, a może to rozszerzenie frontu? Chociaż przypominają się również podziały na prawicy doby AWS-u… 

W kwestii relacji z pałacem prezydenckich paradoks polega na tym, że większość wyborców obozu rządzącego uznała, że to niewielkie nieporozumienie, które może zdarzyć się w każdej rodzinie, a wręcz jest to na pewien sposób zdrowe, gdyż skutkuje debatą. Jeśli na tym poziomie ten konflikt zostanie powstrzymany i zamknięty to okaże się, że nie przyniósł większych strat sondażowych. Kwestia partii Jarosława Gowina jest dużo bardziej skomplikowana. Relacja między PiS-em a Solidarną Polska są dosyć proste, to skutek dawnego konfliktu personalnego, a w kwestii programowych różnic między tymi partiami nie ma. Myślę, że Solidarna Polska, prędzej lub później, stanie się częścią Prawa i Sprawiedliwości. 

Związek Jarosława Gowina z PiS-em był jednak eksperymentem. Główna partia prawicy związała się z politykiem, którego z PiS-em wiąże tylko tradycjonalizm kulturowy, natomiast inne poglądy mocno dzielą partie Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina, a kwestie społeczno-gospodarcze to wręcz przepaść. Im wyższe są notowania PiS-u tym słabsza staje się pozycja Jarosława Gowina wewnątrz. On może mieć pewne znaczenie jako ktoś, kto w decydującym momencie daje  brakujący do zwycięstwa 1 czy 2 proc. Pamiętajmy, że jest to to polityk i formacja, która nie ma znaczenia ogólnokrajowego. Program, który godzi liberalizm ekonomiczny i konserwatyzm kulturowy w realiach państwa katolickiego, a już na pewno takiego jak Polska, znajduje się w społecznej próżni. Partie liberalno-konserwatywne próbowali tworzyć i Bronisław Komorowski, swego czasu Aleksander Hall, czy  Jan Rokita. W Polsce nie ma takich wyborców w skali masowej. Przeważają wyborcy, którzy są prospołeczni w duchu nauki społecznej kościoła katolickiego, niemal lewicowi, ale bliscy kościołowi w kwestiach kulturowych, na drugim biegunie funkcjonują liczni zwolennicy partii integralnie liberalnych - wolnorynkowi i antyklerykalni. Liberalno-konserwatywni są nieliczni, lokalni wyborcy, np. Kaszubi, czy część Ślązaków. Nie ma przestrzeni dla tego typu partii, wicepremier Gowin jest więc zakładnikiem Prawa i Sprawiedliwości. Jak sądzę próby odseparowania się od PiS-u poprzez gest związany z nieklaskaniem po głosowaniu nad ustawami sądowymi, czy sprzeczną w kluczowych punktach z programem Prawa i Sprawiedliwości z 2014 r. ustawą o szkolnictwie wyższym – uderzającą zresztą w interesy olbrzymiej części wyborców PiS-u, to dramatyczna próba pokazania różnicy, żeby zamanifestować swoje istnienie. Nie widziałbym w tym drogi do poszerzenia Zjednoczonej Prawicy. Jeśli słyszymy, że przemodelowana partia wicepremiera miałaby być bardziej umiarkowaną, to warto zadać pytanie – po co zapowiada się ściąganie osoby z kręgów Janusza Korwin-Mikke, który  z umiarkowaniem  absolutnie się nie kojarzy. Jeśli miałaby to być partia, która pokaże bardziej rynkową twarz dla młodszych, liberalnych wyborców, to pytanie – co tam mają robić radni, związani niegdyś z Platformą Obywatelską, która utraciła dużą część wyborców, uznających ją za mało liberalną, co pokazały przepływy elektoratu do Nowoczesnej. Jeśli to miałby to być projekt dla wyborców konserwatywnych – to co robi tam poseł z Nowoczesnej? Nie sprawia to wrażenia spójnego projektu, a raczej elementów utrzymywania swojej pozycji w obozie władzy w sytuacji, która okazała się, że droga daleko idących reform przynosi efekty. 

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe