Media: W Holandii dojdzie do drastycznej zmiany kierunku politycznego wobec UE

Nowy rząd Holandii prawdopodobnie znacznie zmieni swoją politykę wobec UE. W efekcie może już wkrótce znaleźć się na kursie kolizyjnym z Brukselą w takich kwestiach jak rozszerzenie Unii, polityka klimatyczna, rolnictwo czy unijne finanse – przewidują portal Politico oraz holenderskie media.
Geert Wilders Media: W Holandii dojdzie do drastycznej zmiany kierunku politycznego wobec UE
Geert Wilders / fot. PAP/EPA/KOEN VAN WEEL

Choć dotychczasowy rząd Holandii był sceptyczny wobec rozszerzenia UE m.in. o kraje Bałkanów Zachodnich, nowy może być jeszcze bardziej. Z umowy koalicyjnej holenderskich partii wynika, że przyszły rząd w Hadze będzie patrzył na rozszerzenie "bardzo krytycznym okiem". To zła wiadomość dla Ukrainy i Mołdawii. Haga ma też zastrzec sobie prawo do "ograniczenia swobodnego przepływu osób w UE" w kontekście dyskusji o przyjęciu nowych państw członkowskich do Wspólnoty

– powiadomiło Politico.

Holandia, wraz z takimi krajami jak Austria i państwa skandynawskie, należy w UE do tzw. "skąpców", ponieważ od lat nieprzychylnie patrzy na plany zaciągania nowych zobowiązań finansowych przez UE, czy zwiększania unijnego budżetu. Było to widoczne w trakcie ostatnich negocjacji dotyczących funduszu odbudowy i unijnych ram finansowych.

CZYTAJ TAKŻE: Płonie park krajobrazowy. W akcji biorą udział samoloty gaśnicze

Nowy rząd Holandii zmieni swoją politykę wobec UE

Według brukselskich mediów rząd koalicji Geerta Wildersa może być jeszcze większym "skąpcem". Nowa ekipa będzie chciała zmniejszyć kwotę, jaką Haga płaci do budżetu UE. Politico zauważyło, że dzieje się to w czasie, gdy prezydent Francji Emmanuel Macron wzywa do zwiększenia budżetu UE i wspólnych wydatków na finansowanie obronności i technologii w obliczu agresji Rosji na Ukrainę.

Bruksela i holenderską koalicja będą różnić się też w kwestii klimatu i rolnictwa. Porozumienie koalicyjne zakłada, że choć Holandia "będzie trzymać się istniejących porozumie" w sprawie klimatu, to jednak zniesie środki mające pomóc krajowi w osiągnięciu celów w zakresie emisji. Chodzi m.in. o wycofanie się z planowanych podwyżek krajowego podatku od emisji CO2 i wymogu zastąpienia kotłów na gaz elektrycznymi pompami ciepła.

Jeśli chodzi o limity zanieczyszczenia azotem, nowy rząd będzie szukał kolejnego wyjątku od prawa UE – poinformowało Politico, wyjaśniając, że jest to gest w stronę holenderskich rolników.

CZYTAJ TAKŻE: Nie każdy wie, kim był ojciec Idy Nowakowskiej. Prezydent Andrzej Duda uczcił jego pamięć

Holendrzy na kursie kolizyjnym ws. migracji

Przyszły gabinet znajdzie się też na kursie kolizyjnym ws. migracji. Czteropartyjna koalicja twierdzi, że będzie dążyć do wprowadzenia "najsurowszego w historii systemu azylowego", obejmującego silniejsze kontrole graniczne i surowsze zasady dla osób ubiegających się o azyl.

"Klauzula opt-out, dotycząca europejskiej polityki azylowej i migracyjnej, zostanie jak najszybciej przedłożona Komisji Europejskiej" – zapowiedziała koalicja w swojej umowie.

Komisja Europejska jednak już w czwartek ogłosiła, że nie jest to możliwe. Jej rzeczniczka Anitta Hipper przypomniała na konferencji prasowej w Brukseli, że Holandia poparła wszystkie elementy paktu migracyjnego w Radzie UE. – Traktaty nie przewidują klauzuli opt-out dla Holandii w obszarze polityki wewnętrznej – stwierdziła.

Według mediów przyszły rząd będzie również prawdopodobnie bardziej krytyczny wobec umów o wolnym handlu, np. z południowoamerykańskim Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur). Stanie się tak dlatego, że w gabinecie znajdą się przedstawiciele partii rolniczej, a to rolnicy są tą grupą społeczną, która obawia się napływu tańszych produktów rolno-spożywczych z innych kontynentów na rynek Unii Europejskiej.

Nie należy jednak spodziewać się zmiany polityki w odniesieniu do wojny na Ukrainie, ponieważ koalicja opowiedziała się jasno po stronie Kijowa.

Holenderski "De Telegraaf" ocenił, że w Holandii dojdzie do "drastycznej zmiany kierunku politycznego". Gazeta "De Volkskrant" na swojej głównej stronie napisała wręcz, że spodziewa się "wojny" nowego gabinetu z UE.

W środę partia PVV Geerta Wildersa osiągnęła porozumienie w sprawie utworzenia koalicji z trzema prawicowymi partnerami. Stało się to prawie sześć miesięcy po zwycięstwie w wyborach.

CZYTAJ TAKŻE: Przetarg na terminal zbożowy w Gdańsku odwołany. Tymczasem w Niemczech... uroczyście otwierają nowy


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Putin czeka na Trumpa? Może się srogo rozczarować Wiadomości
Putin czeka na Trumpa? Może się srogo rozczarować

Izrael przeciąga wojnę w Strefie Gazy i zwodzi administrację Bidena, bo Netanjahu czeka na powrót Trumpa? To wiedzą wszyscy. Ale podobno nie tylko premier państwa żydowskiego odlicza dni do „wielkiego wtorku” w Ameryce. Mainstreamowe media i europejscy politycy jedynie słusznej opcji alarmują, że na wygraną Donalda Trumpa z utęsknieniem czeka Władimir Putin. Nic dwa razy się nie zdarza? A no zdarza! Kolejny raz robią z Trumpa ruskiego agenta. Choć już pierwszy raz pokazał, że to bujda na resorach.

Dantejskie sceny na Wawelu. Demonstranci próbowali rzucić się na samochód Jarosława Kaczyńskiego z ostatniej chwili
Dantejskie sceny na Wawelu. Demonstranci próbowali rzucić się na samochód Jarosława Kaczyńskiego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyjechał we wtorek do Krakowa, aby w katedrze wawelskiej wziąć udział w nabożeństwie z okazji swoich 75. urodzin oraz w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Jak donoszą media, wydarzenie było zakłócane przez grupkę demonstrantów; niektórzy z nich usiłowali rzucić się na samochód, którym jechał prezes PiS. Musiała interweniować policja.

Zbigniew Kuźmiuk: Katastrofa budżetowa zbliża się szybkimi krokami z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Katastrofa budżetowa zbliża się szybkimi krokami

Wczoraj późnym wieczorem, dwa dni po zwyczajowym terminie, ukazał się comiesięczny komunikat Ministerstwa Finansów dotyczący wykonania budżetu państwa w okresie styczeń-maj 2024 roku, z którego wynika, że zaledwie po 5 miesiącach tego roku deficyt budżetowy przekroczył 53 mld zł (dla porównania w tym samym okresie 2023 roku deficyt wynosił tylko 20,8 mld zł). 

„Gorący zwolennik Nord Stream sekretarzem generalnym NATO. To dla nas fatalna kandydatura” z ostatniej chwili
„Gorący zwolennik Nord Stream sekretarzem generalnym NATO. To dla nas fatalna kandydatura”

Wszystko wskazuje na to, że nowym sekretarzem generalnym NATO zostanie premier Holandii Mark Rutte. Przeciwko jego kandydaturze wystąpiła jedynie Rumunia, która wystawiła własnego kandydata. Były prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves wskazuje jednak, że kandydatura Rutte potwierdza lekceważenie Europy Wschodniej przez zachodnie kraje kontynentu.

Blinken: Wsparcie Chin dla machiny wojennej Rosji musi się skończyć Wiadomości
Blinken: Wsparcie Chin dla machiny wojennej Rosji musi się skończyć

Sekretarz stanu USA Antony Blinken, który wystąpił we wtorek w Waszyngtonie na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, oznajmił, że wsparcie Chin dla machiny wojennej Rosji, jej sektora wojskowo-przemysłowego "musi się skończyć".

„Tusk na chwilę zapomniał, że to Weber jest jego szefem, a nie odwrotnie” polityka
„Tusk na chwilę zapomniał, że to Weber jest jego szefem, a nie odwrotnie”

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfred Weber miał promować na wiceszefową EPL Ewę Kopacz, mimo że polska delegacja wskazała europosła Andrzeja Halickiego.

Znany aktor dołączy do serialu Na Wspólnej z ostatniej chwili
Znany aktor dołączy do serialu "Na Wspólnej"

Serial "Na Wspólnej" cieszy się dużą popularnością wśród telewidzów. Media obiegły nowe informacje związane z produkcją.

Czystka Bodnara w sądach. Odwołano kierownictwo sądów w Warszawie, Rzeszowie oraz Krośnie z ostatniej chwili
Czystka Bodnara w sądach. Odwołano kierownictwo sądów w Warszawie, Rzeszowie oraz Krośnie

Szef MS Adam Bodnar wszczął procedurę odwoławczą wobec prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie Rafała Puchalskiego - poinformowało MS. Puchalski jest wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa. MS poinformowało też o wszczęciu tych procedur wobec kierownictwa sądów okręgowych w Warszawie i w Krośnie.

Publikujemy nagranie rozmowy Aleksandry Fedorskiej z biurem prasowym niemieckiego rządu. Nie pozostawia wątpliwości Wiadomości
Publikujemy nagranie rozmowy Aleksandry Fedorskiej z biurem prasowym niemieckiego rządu. Nie pozostawia wątpliwości

Niemieckie Biuro Prasowe i Informacyjne Rządu Federalnego w rozmowie z Aleksandrą Fedorską ujawniło nam, że chociaż Donald Tusk zapowiedział rozmowę z Olafem Scholzem w sprawie incydentu z przewiezieniem migrantów do Polski, to nie doszło do niej, a ponadto nie jest ona nawet planowana. News wywołał wręcz histeryczną reakcję Donalda Tuska.

Farmaceutyczny gigant pozwany. Wiele wprowadzających w błąd oświadczeń z ostatniej chwili
Farmaceutyczny gigant pozwany. "Wiele wprowadzających w błąd oświadczeń"

Gigant farmaceutyczny Pfizer został pozwany przez stan Kansas w USA. Chodzi o wprowadzanie w błąd opinii publicznej w związku z działaniem szczepionki przeciwko koronawirusowi. Firma nie zgadza się z zarzutami i wydała oświadczenie.

REKLAMA

Media: W Holandii dojdzie do drastycznej zmiany kierunku politycznego wobec UE

Nowy rząd Holandii prawdopodobnie znacznie zmieni swoją politykę wobec UE. W efekcie może już wkrótce znaleźć się na kursie kolizyjnym z Brukselą w takich kwestiach jak rozszerzenie Unii, polityka klimatyczna, rolnictwo czy unijne finanse – przewidują portal Politico oraz holenderskie media.
Geert Wilders Media: W Holandii dojdzie do drastycznej zmiany kierunku politycznego wobec UE
Geert Wilders / fot. PAP/EPA/KOEN VAN WEEL

Choć dotychczasowy rząd Holandii był sceptyczny wobec rozszerzenia UE m.in. o kraje Bałkanów Zachodnich, nowy może być jeszcze bardziej. Z umowy koalicyjnej holenderskich partii wynika, że przyszły rząd w Hadze będzie patrzył na rozszerzenie "bardzo krytycznym okiem". To zła wiadomość dla Ukrainy i Mołdawii. Haga ma też zastrzec sobie prawo do "ograniczenia swobodnego przepływu osób w UE" w kontekście dyskusji o przyjęciu nowych państw członkowskich do Wspólnoty

– powiadomiło Politico.

Holandia, wraz z takimi krajami jak Austria i państwa skandynawskie, należy w UE do tzw. "skąpców", ponieważ od lat nieprzychylnie patrzy na plany zaciągania nowych zobowiązań finansowych przez UE, czy zwiększania unijnego budżetu. Było to widoczne w trakcie ostatnich negocjacji dotyczących funduszu odbudowy i unijnych ram finansowych.

CZYTAJ TAKŻE: Płonie park krajobrazowy. W akcji biorą udział samoloty gaśnicze

Nowy rząd Holandii zmieni swoją politykę wobec UE

Według brukselskich mediów rząd koalicji Geerta Wildersa może być jeszcze większym "skąpcem". Nowa ekipa będzie chciała zmniejszyć kwotę, jaką Haga płaci do budżetu UE. Politico zauważyło, że dzieje się to w czasie, gdy prezydent Francji Emmanuel Macron wzywa do zwiększenia budżetu UE i wspólnych wydatków na finansowanie obronności i technologii w obliczu agresji Rosji na Ukrainę.

Bruksela i holenderską koalicja będą różnić się też w kwestii klimatu i rolnictwa. Porozumienie koalicyjne zakłada, że choć Holandia "będzie trzymać się istniejących porozumie" w sprawie klimatu, to jednak zniesie środki mające pomóc krajowi w osiągnięciu celów w zakresie emisji. Chodzi m.in. o wycofanie się z planowanych podwyżek krajowego podatku od emisji CO2 i wymogu zastąpienia kotłów na gaz elektrycznymi pompami ciepła.

Jeśli chodzi o limity zanieczyszczenia azotem, nowy rząd będzie szukał kolejnego wyjątku od prawa UE – poinformowało Politico, wyjaśniając, że jest to gest w stronę holenderskich rolników.

CZYTAJ TAKŻE: Nie każdy wie, kim był ojciec Idy Nowakowskiej. Prezydent Andrzej Duda uczcił jego pamięć

Holendrzy na kursie kolizyjnym ws. migracji

Przyszły gabinet znajdzie się też na kursie kolizyjnym ws. migracji. Czteropartyjna koalicja twierdzi, że będzie dążyć do wprowadzenia "najsurowszego w historii systemu azylowego", obejmującego silniejsze kontrole graniczne i surowsze zasady dla osób ubiegających się o azyl.

"Klauzula opt-out, dotycząca europejskiej polityki azylowej i migracyjnej, zostanie jak najszybciej przedłożona Komisji Europejskiej" – zapowiedziała koalicja w swojej umowie.

Komisja Europejska jednak już w czwartek ogłosiła, że nie jest to możliwe. Jej rzeczniczka Anitta Hipper przypomniała na konferencji prasowej w Brukseli, że Holandia poparła wszystkie elementy paktu migracyjnego w Radzie UE. – Traktaty nie przewidują klauzuli opt-out dla Holandii w obszarze polityki wewnętrznej – stwierdziła.

Według mediów przyszły rząd będzie również prawdopodobnie bardziej krytyczny wobec umów o wolnym handlu, np. z południowoamerykańskim Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur). Stanie się tak dlatego, że w gabinecie znajdą się przedstawiciele partii rolniczej, a to rolnicy są tą grupą społeczną, która obawia się napływu tańszych produktów rolno-spożywczych z innych kontynentów na rynek Unii Europejskiej.

Nie należy jednak spodziewać się zmiany polityki w odniesieniu do wojny na Ukrainie, ponieważ koalicja opowiedziała się jasno po stronie Kijowa.

Holenderski "De Telegraaf" ocenił, że w Holandii dojdzie do "drastycznej zmiany kierunku politycznego". Gazeta "De Volkskrant" na swojej głównej stronie napisała wręcz, że spodziewa się "wojny" nowego gabinetu z UE.

W środę partia PVV Geerta Wildersa osiągnęła porozumienie w sprawie utworzenia koalicji z trzema prawicowymi partnerami. Stało się to prawie sześć miesięcy po zwycięstwie w wyborach.

CZYTAJ TAKŻE: Przetarg na terminal zbożowy w Gdańsku odwołany. Tymczasem w Niemczech... uroczyście otwierają nowyOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe