Samuel Pereira: Było igranie z ogniem, jest dolewanie benzyny

Pierwszy żołnierz trwającej od blisko trzech lat hybrydowej wojny odszedł na wieczną wartę. Śmierć Mateusza Sitka była pierwszą śmiercią polskiego żołnierza na służbie w obronie Rzeczypospolitej, wykonywaniu zadań tego typu dla Rzeczypospolitej, związanych z bezpieczeństwem od 2014 roku, odkąd zginął nasz żołnierz w Afganistanie, pełniąc służbę w ramach naszego kontyngentu. Wyjątkowa o tyle, że na terenie naszego kraju i w obronie naszych granic.
Donald Tusk Samuel Pereira: Było igranie z ogniem, jest dolewanie benzyny
Donald Tusk / fot. PAP/Paweł Supernak

O znaczeniu tej ofiary najlepiej świadczą poruszające słowa matki sierżanta Sitka pod koniec uroczystości pogrzebowej. „Mateusz pozostawił testament każdemu Polakowi: dbałość o niepodległą i bezpieczną ojczyznę”. Nie bójmy się tego powiedzieć: ta niepodległość i bezpieczeństwo kraju jest dziś zagrożona. To stan, od którego mieliśmy się prawo odzwyczaić, w końcu od 35 lat cieszymy się wolnością, z którą zdążyliśmy się w pełni oswoić. Czy jako państwo wyciągnęliśmy z tego wnioski? Można było odnieść takie wrażenie jeszcze kilka dni temu, gdy wystraszeni zbliżającymi się wyborami rządzący rzucali bardzo mocne, stanowcze słowa o wyciągnięciu wniosków. Szybko się skończyło, bo wystarczyły dwa dni po wyborach i premier Donald Tusk już usprawiedliwiał zatrzymanie żołnierzy, którzy oddali strzały w kierunku atakujących ich nielegalnych imigrantów. Dlaczego? Bo PiS. „W czasie rządów PiS Żandarmeria nakładała zatrzymanym żołnierzom kajdanki ponad PIĘĆSET razy. Nikt się nie oburzał, nie było sensacyjnych artykułów, nie żądano dymisji ministra obrony, prezydent nie zwoływał Rady Bezpieczeństwa. Intrygujące”. Nie wiadomo, czy te słowa są bardziej głupie, czy niebezpieczne. Nie wierzę w naiwność Tuska czy w to, że nie rozumie różnicy, szczególnie że minęło kilka miesięcy od momentu, w którym się dowiedział, więc chyba zdążył zrozumieć. Obawiam się, że to zwyczajnie zła wola, próba odwrócenia uwagi i ochrona odpowiedzialnych, a więc ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza i ministra Adama Bodnara, bo to właśnie ta para odpowiada za szykany wobec mundurowych.

Złe znaki

To, co mówi Donald Tusk, jest jednak niesamowicie niebezpieczne, bo wysyła trzy sygnały: do polskich żołnierzy, zagranicznych wrogów naszego kraju i nielegalnych migrantów, którzy chcą przekroczyć naszą granicę. Ci pierwsi kolejny raz dostają od koalicji 13 grudnia przekaz: „to, co się stało, nie było niczym wyjątkowym, będziemy robić tak dalej”. Wrogowie Polski mają jasno na talerzu wyłożone, że premier RP nie staje po stronie obrońców naszych granic, można kontynuować wojnę hybrydową przeciwko naszemu krajowi. Ten sam sygnał płynie do nielegalnych imigrantów, którzy korzystają z internetu i wpis polskiego premiera do nich dotrze odpowiednio wyjaśniony. Znowu będą spokojni, że atakując polskich żołnierzy, robią to wobec osamotnionych przez ich władze ludzi.

Jest to zatem sytuacja, która wymaga nie tylko refleksji, ale przede wszystkim zdecydowanego działania. Władze muszą zdać sobie sprawę, że każdy ich ruch jest bacznie obserwowany, zarówno przez obywateli, jak i przez wrogów Polski. Premier musi natychmiast przestać bagatelizować sytuację na granicy i zacząć wspierać tych, którzy każdego dnia ryzykują życie, by chronić nasz kraj. Zamiast tego widzimy rozdźwięk między deklaracjami a działaniami. Jak możemy oczekiwać lojalności i poświęcenia od naszych żołnierzy, jeśli ich starania są deprecjonowane przez najwyższe władze państwowe? To już nie igranie z ogniem jak w ciągu ostatnich miesięcy, ale dolewanie benzyny do tego ognia, który może wybuchnąć w każdej chwili, a skutki mogą być tragiczne nie tylko dla pojedynczych jednostek, ale dla całego narodu.

Stabilność i bezpieczeństwo nie są nam dane raz na zawsze

Są to wartości, które trzeba nieustannie pielęgnować i chronić. Każdy dzień zwłoki i każde lekkomyślne działanie w tej kwestii jest śmiertelnym niebezpieczeństwem. Jeśli chcemy naprawdę dbać o niepodległą i bezpieczną ojczyznę, musimy zacząć nie tylko od szacunku i wsparcia dla tych, którzy stoją na straży naszych granic, ale od pełnej ich ochrony. Musimy pokazać, że jesteśmy z nimi, a nie przeciwko nim. Musimy działać wspólnie i konsekwentnie, niezależnie od politycznych sympatii i antypatii.

Żeby tak się stało, rządzący muszą zrezygnować z partykularnych interesów na rzecz dobra wspólnego. Skończyły się wybory samorządowe i europejskie, czas przestać używać bezpieczeństwa narodowego jako narzędzia politycznej gry, a żołnierzy jako tło do wyborczych plakatów Donalda Tuska. Polacy pokazali, że potrafią być zjednoczeni w obliczu zagrożeń, ale czy pokazała to nowa władza?

Dzisiejsza sytuacja na granicy to nie tylko problem graniczny, ale także test naszego patriotyzmu i odpowiedzialności za kraj. W tym trudnym czasie powinniśmy kierować się słowami matki sierżanta Sitka: „dbałość o niepodległą i bezpieczną ojczyznę”. To nasz obowiązek wobec przeszłych, obecnych i przyszłych pokoleń.

CZYTAJ TAKŻE:


 

POLECANE
Atak wiodących mediów na Karola Nawrockiego. Ujawniono testament Pana Jerzego z ostatniej chwili
Atak "wiodących mediów" na Karola Nawrockiego. Ujawniono testament Pana Jerzego

– Opiekowałem się starym, schorowanym człowiekiem, który przez lata był moim sąsiadem. Jest na to masa dowodów, do których państwo nie sięgacie (...) nie miałem wówczas ani stabilnej pracy ani możliwości finansowych – mówił w poniedziałek obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, komentując publikację Onetu ws. mieszkania po panu Jerzym. Teraz ujawniono testament Pana Jerzego.

Odkryto szczątki 42 ofiar we wsi Puźniki na Ukrainie z ostatniej chwili
Odkryto szczątki 42 ofiar we wsi Puźniki na Ukrainie

Zakończono podejmowanie szczątków pomordowanych osób w dawnej wsi Puźniki w obwodzie tarnopolskim, na Ukrainie. Znaleziono tam fragmenty szkieletów co najmniej 42 osób - kobiet, mężczyzn i dzieci. Po przeprowadzeniu analiz laboratoryjnych zostanie podana ostateczna liczba ofiar, ich płeć i wiek - czytamy w komunikacie ministerstwa kultury.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Słynny już tramwaj na Wilanów znów da się warszawiakom we znaki. W związku z kolejnym etapem inwestycji służby miejskie wprowadziły zmianę organizacji ruchu na jednej z kluczowych arterii miasta

Legendarne więzienie wróci do dawnych funkcji? Trump zdecydował ws. Alcatraz Wiadomości
Legendarne więzienie wróci do dawnych funkcji? Trump zdecydował ws. Alcatraz

Słynne więzienie zbudowane na wyspie w Zatoce San Francisco zostało zamknięte w 1963 roku ze względu m.in. na wysokie koszty utrzymania. Dziś jest atrakcją turystyczną i muzeum. Donald Trump ogłosił w niedzielę plany dotyczące ponownego otwarcia Alcatraz.

Hanna Dobrowolska: Kiedy nauczyciele powiedzą  „nie” rewolucji w oświacie? tylko u nas
Hanna Dobrowolska: Kiedy nauczyciele powiedzą  „nie” rewolucji w oświacie?

Destrukcja, jaka rozpoczęła się na wiosnę 2024 r. w MEN, nabiera na sile i grozi całkowitym załamaniem się procesu dydaktycznego w szkołach i systemu polskiej oświaty. Alarmuje o tym m.in. oświatowa "Solidarność".

Niemcy w potężnym kryzysie. Nie wybrano nowego kanclerza z ostatniej chwili
Niemcy w potężnym kryzysie. Nie wybrano nowego kanclerza

Kandydat na kanclerza Niemiec Friedrich Merz nie uzyskał wymaganej większości w głosowaniu w Bundestagu.

Ucierpiał funkcjonariusz. Straż Graniczna wydała komunikat pilne
"Ucierpiał funkcjonariusz". Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Jak podaje, doszło do ataku na polskich funkcjonariuszy.

Węgrzy zatrzymali Izraelczyka ściganego przez Polskę. Ukrywał się w Budapeszcie z ostatniej chwili
Węgrzy zatrzymali Izraelczyka ściganego przez Polskę. Ukrywał się w Budapeszcie

45-letni Izraelczyk ścigany przez Polskę europejskim listem gończym w związku z przestępstwami gospodarczymi został zatrzymany w Budapeszcie – poinformowała we wtorek na swojej stronie węgierska policja.

Karol Nawrocki opublikował swoje oświadczenie majątkowe z ostatniej chwili
Karol Nawrocki opublikował swoje oświadczenie majątkowe

Dzisiaj Karol Nawrocki otrzymał zgodę na opublikowanie swojego oświadczenia majątkowego. "Kserokopie oświadczenia majątkowego zostały udostępnione prezesowi IPN Karolowi Nawrockiemu w odpowiedzi na jego poniedziałkowy wniosek. Zgodę na udostępnienie oświadczenia majątkowego wydała I prezes SN Małgorzata Manowska" – poinformował dzisiaj Maciej Brzózka z biura prasowego SN.

Wstrząs polityczny w Rumunii. Powołano nowego premiera gorące
Wstrząs polityczny w Rumunii. Powołano nowego premiera

Pełniącym obowiązki premierem Rumunii został we wtorek Catalin Predoiu, tymczasowy lider koalicyjnej Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) i minister spraw wewnętrznych. Dzień wcześniej, po porażce kandydata koalicji w I turze wyborów prezydenckich, do dymisji podał się premier Marcel Ciolacu.

REKLAMA

Samuel Pereira: Było igranie z ogniem, jest dolewanie benzyny

Pierwszy żołnierz trwającej od blisko trzech lat hybrydowej wojny odszedł na wieczną wartę. Śmierć Mateusza Sitka była pierwszą śmiercią polskiego żołnierza na służbie w obronie Rzeczypospolitej, wykonywaniu zadań tego typu dla Rzeczypospolitej, związanych z bezpieczeństwem od 2014 roku, odkąd zginął nasz żołnierz w Afganistanie, pełniąc służbę w ramach naszego kontyngentu. Wyjątkowa o tyle, że na terenie naszego kraju i w obronie naszych granic.
Donald Tusk Samuel Pereira: Było igranie z ogniem, jest dolewanie benzyny
Donald Tusk / fot. PAP/Paweł Supernak

O znaczeniu tej ofiary najlepiej świadczą poruszające słowa matki sierżanta Sitka pod koniec uroczystości pogrzebowej. „Mateusz pozostawił testament każdemu Polakowi: dbałość o niepodległą i bezpieczną ojczyznę”. Nie bójmy się tego powiedzieć: ta niepodległość i bezpieczeństwo kraju jest dziś zagrożona. To stan, od którego mieliśmy się prawo odzwyczaić, w końcu od 35 lat cieszymy się wolnością, z którą zdążyliśmy się w pełni oswoić. Czy jako państwo wyciągnęliśmy z tego wnioski? Można było odnieść takie wrażenie jeszcze kilka dni temu, gdy wystraszeni zbliżającymi się wyborami rządzący rzucali bardzo mocne, stanowcze słowa o wyciągnięciu wniosków. Szybko się skończyło, bo wystarczyły dwa dni po wyborach i premier Donald Tusk już usprawiedliwiał zatrzymanie żołnierzy, którzy oddali strzały w kierunku atakujących ich nielegalnych imigrantów. Dlaczego? Bo PiS. „W czasie rządów PiS Żandarmeria nakładała zatrzymanym żołnierzom kajdanki ponad PIĘĆSET razy. Nikt się nie oburzał, nie było sensacyjnych artykułów, nie żądano dymisji ministra obrony, prezydent nie zwoływał Rady Bezpieczeństwa. Intrygujące”. Nie wiadomo, czy te słowa są bardziej głupie, czy niebezpieczne. Nie wierzę w naiwność Tuska czy w to, że nie rozumie różnicy, szczególnie że minęło kilka miesięcy od momentu, w którym się dowiedział, więc chyba zdążył zrozumieć. Obawiam się, że to zwyczajnie zła wola, próba odwrócenia uwagi i ochrona odpowiedzialnych, a więc ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza i ministra Adama Bodnara, bo to właśnie ta para odpowiada za szykany wobec mundurowych.

Złe znaki

To, co mówi Donald Tusk, jest jednak niesamowicie niebezpieczne, bo wysyła trzy sygnały: do polskich żołnierzy, zagranicznych wrogów naszego kraju i nielegalnych migrantów, którzy chcą przekroczyć naszą granicę. Ci pierwsi kolejny raz dostają od koalicji 13 grudnia przekaz: „to, co się stało, nie było niczym wyjątkowym, będziemy robić tak dalej”. Wrogowie Polski mają jasno na talerzu wyłożone, że premier RP nie staje po stronie obrońców naszych granic, można kontynuować wojnę hybrydową przeciwko naszemu krajowi. Ten sam sygnał płynie do nielegalnych imigrantów, którzy korzystają z internetu i wpis polskiego premiera do nich dotrze odpowiednio wyjaśniony. Znowu będą spokojni, że atakując polskich żołnierzy, robią to wobec osamotnionych przez ich władze ludzi.

Jest to zatem sytuacja, która wymaga nie tylko refleksji, ale przede wszystkim zdecydowanego działania. Władze muszą zdać sobie sprawę, że każdy ich ruch jest bacznie obserwowany, zarówno przez obywateli, jak i przez wrogów Polski. Premier musi natychmiast przestać bagatelizować sytuację na granicy i zacząć wspierać tych, którzy każdego dnia ryzykują życie, by chronić nasz kraj. Zamiast tego widzimy rozdźwięk między deklaracjami a działaniami. Jak możemy oczekiwać lojalności i poświęcenia od naszych żołnierzy, jeśli ich starania są deprecjonowane przez najwyższe władze państwowe? To już nie igranie z ogniem jak w ciągu ostatnich miesięcy, ale dolewanie benzyny do tego ognia, który może wybuchnąć w każdej chwili, a skutki mogą być tragiczne nie tylko dla pojedynczych jednostek, ale dla całego narodu.

Stabilność i bezpieczeństwo nie są nam dane raz na zawsze

Są to wartości, które trzeba nieustannie pielęgnować i chronić. Każdy dzień zwłoki i każde lekkomyślne działanie w tej kwestii jest śmiertelnym niebezpieczeństwem. Jeśli chcemy naprawdę dbać o niepodległą i bezpieczną ojczyznę, musimy zacząć nie tylko od szacunku i wsparcia dla tych, którzy stoją na straży naszych granic, ale od pełnej ich ochrony. Musimy pokazać, że jesteśmy z nimi, a nie przeciwko nim. Musimy działać wspólnie i konsekwentnie, niezależnie od politycznych sympatii i antypatii.

Żeby tak się stało, rządzący muszą zrezygnować z partykularnych interesów na rzecz dobra wspólnego. Skończyły się wybory samorządowe i europejskie, czas przestać używać bezpieczeństwa narodowego jako narzędzia politycznej gry, a żołnierzy jako tło do wyborczych plakatów Donalda Tuska. Polacy pokazali, że potrafią być zjednoczeni w obliczu zagrożeń, ale czy pokazała to nowa władza?

Dzisiejsza sytuacja na granicy to nie tylko problem graniczny, ale także test naszego patriotyzmu i odpowiedzialności za kraj. W tym trudnym czasie powinniśmy kierować się słowami matki sierżanta Sitka: „dbałość o niepodległą i bezpieczną ojczyznę”. To nasz obowiązek wobec przeszłych, obecnych i przyszłych pokoleń.

CZYTAJ TAKŻE:



 

Polecane
Emerytury
Stażowe