Granica polsko-niemiecka. Szokująca opinia rzecznika lokalnej SG nt. wydalania imigrantów z Niemiec do Polski
Jak donosi red. Aleksandra Fedorska w środę rano, według wiarygodnych informacji przekazanych przez mieszkankę Zgorzelca we wtorek 9 lipca o g. 21:35 na moście w Zgorzelcu niemiecka policja wydaliła człowieka o wyglądzie afrykańskim.
Są wiarygodne zeznania mieszkanki Zgorzelca: Wczoraj, 9 lipiec, godzina 21:35 most w Zgorzelcu. Niemiecka Bundespolizei wydalila człowieka o wyglądzie afrykańskim do Polski i to bez obecności fizycznej polskiej straży granicznej
– przekazała na platformie X red. Fedorska.
Zaskakująca odpowiedź rzecznika SG
Tymczasem, w środę po godz. 15, dziennikarka oświadczyła, że rozmawiała z Pawłem Biskupikiem, rzecznikiem Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Pytam Pawla Biskupika z NooSG o wczorajsze wydalenie na moscie w Zgorzelcu, ktore odbylo sie bez obecnosc polskiej Strazy Granicznej: Cytat z jego pierwszej odpowiedzi: - Funkcjonariusze niemieccy nie mają obowiązku informowania strony polskiej o osobach, które otrzymują odmowy wjazdu na terytorium Niemiec, podczas przeprowadzanej tam tymczasowej kontroli granicznej. Zadam drugiej odpowiedzi bo chyba albo zart albo pomylka!!!
– czytamy we wpisie Fedorskiej.
Burza po ujawnieniu informacji o podrzucaniu Polsce imigrantów przez niemiecką policję
Jeżeli powyższe doniesienia się potwierdzą, byłby to już kolejny przypadek sytuacji, w której niemiecka policja nielegalnie „podrzuca” Polsce imigrantów. W połowie czerwca media poinformowały, że radiowóz niemieckiej policji przekroczył przejście graniczne w Osinowie Dolnym i po polskiej stronie pozostawił… rodzinę migrantów z Bliskiego Wschodu – parę dorosłych i trójkę dzieci. Informacje te wywołały prawdziwą burzę, a sprawa dotarła do najwyższych władz obu krajów – premier Donald Tusk miał rozmawiać na ten temat z kanclerzem Olafem Scholzem.
Przyjęcie paktu migracyjnego
Przypomnijmy, że w maju w Radzie Unii Europejskiej został przegłosowany pakt migracyjny. Dokument zawiera łącznie 10 tekstów legislacyjnych i określa zasady postępowania z osobami, które próbują wjechać do UE bez odpowiedniego zezwolenia.
Jednym z rozwiązań przewidzianych w pakcie migracyjnym jest tzw. mechanizm obowiązkowej solidarności, czyli obowiązkowe udzielanie wsparcia krajom znajdującym się pod presją migracyjną przez pozostałe kraje członkowskie UE. Chodzi o takie rozwiązania, jak m.in. przyjęcie osób w liczbie ustalonej przez Komisję Europejską lub udzielenie pomocy finansowej w wysokości 20 tys. euro za osobę.