Nowy numer „Tygodnika Solidarność” – Prezes IPN: Potrzebujemy Solidarności

Edukacja – to temat przewodni najnowszego wydania Tygodnika Solidarność. Jednym z najważniejszych jej elementów jest historia, a więc pamięć o wydarzeniach minionych, które mogą stanowić dla nas naukę i źródło inspiracji. Tymczasem zmiany, jakie od 1 września przyszykowało Ministerstwo Edukacji budzą poważne wątpliwości i kontrowersje. Jaki jest ich cel? Zapraszamy do lektury.
Karol Nawrocki, prezes IPN Nowy numer „Tygodnika Solidarność” – Prezes IPN: Potrzebujemy Solidarności
Karol Nawrocki, prezes IPN / Okładka Tygodnika Solidarność nr 36/2024

–  W najnowszym numerze piszemy o tym, jak ważna jest edukacja. Dobra edukacja, która opiera się na solidnych fundamentach i pozwala młodym ludziom wejść w dorosłe życie z odpowiednim przygotowaniem. Edukacja, która pozwala poznać nasze korzenie. Piszemy także o edukacji, która powinna przygotowywać młodych do bycia liderami – w swoich lokalnych społecznościach, w samorządach, w przedsiębiorstwach – pisze we wstępniaku redaktor naczelny Michał Ossowski. 

Nowe model Polaka?  

– Przeszłość jest jedyną pewną rzeczą w naszym życiu. Bez historii nie wiemy kim jesteśmy, nie znamy naszej tożsamości, nie możemy być wspólnotą, narodem – mówi nam dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.  

– Celem obecnego kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej jest stworzenie nowego modelu Polaka, a właściwie Europejczyka z polskimi korzeniami. Nie w pełni świadomego wartości, z którymi od tysiąca lat jest związana jego narodowa wspólnota. Nieświadomego zagrożeń płynących z przeszłości, a gotowego przyjąć światopogląd obecnych włodarzy resortu. Człowiek bez historii jest po prostu bardziej plastyczny, można bez większych konsekwencji zaburzyć jego system wartości – podkreśla szef IPN w okładkowym wywiadzie TS. 

“Edukacja – Konfrontacja”  

Pod takim tytułem przeczytają państwo tekst Krzysztofa Karnkowskiego. Autor opisuje na czym polega toczący się proces odchudzania podstawy programowej, zmiany w programie nauczania języka polskiego i gdzie ukryte są “elementy ofensywy ideologicznej”. 

Z kolei o tym jak nowy rok szkolny widzą związkowcy z Solidarności mówi dr Waldemar Jakubowski, przewodniczy Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Jakubem Pacanem   

– W nowy rok szkolny nauczyciele wejdą ze starymi problemami i kilkoma nowymi. Jako oświatowa Solidarność stanowczo sprzeciwiamy się zapowiedzi powstania „komponentu” ukraińskiego dla dzieci uczących się w polskich szkołach sfinansowanego z pieniędzy podatników oraz próbie uczenia historii Polski z punktu widzenia niemieckiej racji stanu – twierdzi związkowiec. 

Od września do polskich szkół trafi kilkadziesiąt tysięcy ukraińskich dzieci. Czy polska szkoła podoła obowiązkom, które jedną nowelizacją nałożyła na nią rządząca koalicja? – zastanawia się w swoim tekście Paweł Pietkun. 

Demokratyczne ożywienie 

W numerze przeczytają państwo również najnowszy tekst zastępcy redaktora naczelnego. Rafał Woś przekonuje w nim, że żyjemy w czasach “demokratycznego ożywienia”, kiedy spora część ludzi zaczęła domagać się równego traktowania i należytego udziału w życiu publicznym oraz politycznym. To “ożywienie” zaczęło się w czasach rządów PiSu, ale teraz napotkało poważną tamę. 

– Demokratyczne ożywienie natrafia na kontrrewolucję „uśmiechniętej Polski”. Ona przyszła do władzy pod hasłem „naprawy demokracji”, „oczyszczenia mediów” i „przywrócenia praworządności”. Ale w praktyce idzie im o wymiecenie tych wszystkich, którzy się w ostatnich latach pojawili na miejscach, które były dotąd zarezerwowane dla ludzi o „odpowiednich poglądach” – twierdzi Woś. 

Gorące protesty 

– Końcówka lata mija pod znakiem protestów związkowych niemal w całym zachodnim świecie. Protestów, co trzeba zauważyć, udanych. Największy z nich, prowadzony przez związek zawodowy kanadyjskich kolejarzy Teamsters, zatrzymał tamtejsze koleje jedynie na dobę. To wystarczyło, żeby pracownicy największych na świecie kolei doczekali się powrotu zarządu przedsiębiorstwa do stołu negocjacyjnego i rezygnacji z występowania wobec pracowników z pozycji siły – zwraca uwagę w swoim artykule Wojciech Kulecki. 

Z kolei Marcin Krzeszowiec pisze o programie dobrowolnych odejść z Poczty Polskiej, który został skierowany do 9300 pracowników spółki. Związkowcy przygotowują się do przeprowadzenia referendum strajkowego. 

Marcin Darmas relacjonuje natomiast obecną sytuacje polityczną w kraju nad Sekwaną, gdzie od dwóch miesięcy nie powstał nowy rząd. 

Tusk ma nowego wroga: Kościół – to z kolei tytuł najnowszego tekstu Mariusza Staniszewskiego. 

Wywiad z raperem ZEUSem 

– W czasach, w których się wychowałem, chłopaki miały w sobie dużo napinki i sztywniactwa. W wielu przypadkach było to na wyrost. Na mnie jako wrażliwym gościu taka postawa odcisnęła piętno. Przez to mam w sobie dawkę agresji i złości, która pewnie już mnie nie opuści pomimo mojej wrażliwości – mówi Zeus, raper, autor tekstów, producent muzyczny, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem. 

W numerze znajdą państwo ponadto felietony: 

Magdalena Okraska – przy okienku 

Jan Wróbel – Historyczny przytyk o Realpolitik 

Karol Gac – Campus hejtu 

Marek Jan Chodakiewicz – Studia w Kalifornii: Lekcja islamu (cz. 2) 

Monika Małkowska – Wypikana mowa 

Tadeusz Płużański – WiN: odpowiedź na czerwony terror  

 


 

POLECANE
Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z ważnymi politykami Wiadomości
Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z ważnymi politykami

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Modlitwy w Białym Domu spotkał się m.in. z sekretarzem stanu USA Marco Rubio.

Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ Wiadomości
Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w czwartek, że Mike Waltz, dotychczas pełniący rolę doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, zostanie ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy ONZ. Jego rolę tymczasowo obejmie sekretarz stanu Marco Rubio.

Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne

- Co najmniej 24 osoby zginęły w czwartek i poprzedzającą go noc w izraelskich atakach na Strefę Gazy - poinformowała obrona cywilna, cytowana przez AFP. Izrael od dwóch miesięcy blokuje pomoc humanitarną. Szerzy się głód, zdesperowani ludzie kradną żywność i leki - alarmują organizacje pozarządowe.

USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego polityka
USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego

Prezydent Wołodymyr Zełenski w czwartek określił umowę z USA w sprawie minerałów jako prawdziwie równe i sprawiedliwe porozumienie oraz pierwszy wynik jego spotkania w Watykanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem przed pogrzebem papieża Franciszka.

Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań Wiadomości
Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań

Jak informuje stacja Telewizja Republika obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Wziął udział w Narodowym Dniu Modlitwy w ogrodzie różanym w Białym Domu. Spotkanie poprowadził prezydent USA Donald Trump.

Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie polityka
Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie

W czwartek podczas tradycyjnego wiecu Zjednoczenia Narodowego na Narbonie Marine Le Pen zapewniła, że będzie walczyć o to, by móc kandydować w wyborach prezydenckich w 2027 roku.

Komunikat dla mieszkańców Gdyni Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Gdyni

W czasie długiego weekendu majowego komunikacja miejska w Gdyni, Gdańsku i pociągi PKP SKM będą kursowały według zmienionych rozkładów jazdy. Zmiany dotyczą zarówno linii autobusowych i trolejbusowych organizowanych przez ZKM w Gdyni, jak i pociągów PKP SKM na trasie Gdańsk–Wejherowo.

Tragiczny koniec poszukiwań 16-latki. Wyszła do kolegi, ulicę dalej z ostatniej chwili
Tragiczny koniec poszukiwań 16-latki. Wyszła do kolegi, ulicę dalej

16-latka z Mławy (Mazowieckie) wyszła z domu wczesnym wieczorem w środę 23 kwietnia. Poinformowała rodzinę, że idzie do kolegi, który mieszka ulicę dalej. Od tej pory ślad po niej zaginął. Policja poinformowała o tragicznym końcu poszukiwań dziewczyny.

Krajowe Biuro Wyborcze ujawnia, ile będzie kosztować organizacja wyborów prezydenckich polityka
Krajowe Biuro Wyborcze ujawnia, ile będzie kosztować organizacja wyborów prezydenckich

Krajowe Biuro Wyborcze szacuje, że koszt tegorocznych wyborów prezydenckich ma wynieść około 550 mln złotych. To blisko o połowę więcej niż przy organizacji wyborów w 2020 r.

Na prośbę Trumpa Białoruś uwolniła obywatela USA. Oskarżony o zamiar fizycznej eliminacji Łukaszenki z ostatniej chwili
Na prośbę Trumpa Białoruś uwolniła obywatela USA. Oskarżony o zamiar "fizycznej eliminacji" Łukaszenki

Władze w Mińsku potwierdziły, że przetrzymywany w więzieniu od 2021 r. Juraś Ziankowicz, mający podwójne, białoruskie i amerykańskie obywatelstwo, został zwolniony na prośbę Waszyngtonu - poinformowała agencja AFP, cytując wypowiedź rzeczniczki Alaksandra Łukaszenki.

REKLAMA

Nowy numer „Tygodnika Solidarność” – Prezes IPN: Potrzebujemy Solidarności

Edukacja – to temat przewodni najnowszego wydania Tygodnika Solidarność. Jednym z najważniejszych jej elementów jest historia, a więc pamięć o wydarzeniach minionych, które mogą stanowić dla nas naukę i źródło inspiracji. Tymczasem zmiany, jakie od 1 września przyszykowało Ministerstwo Edukacji budzą poważne wątpliwości i kontrowersje. Jaki jest ich cel? Zapraszamy do lektury.
Karol Nawrocki, prezes IPN Nowy numer „Tygodnika Solidarność” – Prezes IPN: Potrzebujemy Solidarności
Karol Nawrocki, prezes IPN / Okładka Tygodnika Solidarność nr 36/2024

–  W najnowszym numerze piszemy o tym, jak ważna jest edukacja. Dobra edukacja, która opiera się na solidnych fundamentach i pozwala młodym ludziom wejść w dorosłe życie z odpowiednim przygotowaniem. Edukacja, która pozwala poznać nasze korzenie. Piszemy także o edukacji, która powinna przygotowywać młodych do bycia liderami – w swoich lokalnych społecznościach, w samorządach, w przedsiębiorstwach – pisze we wstępniaku redaktor naczelny Michał Ossowski. 

Nowe model Polaka?  

– Przeszłość jest jedyną pewną rzeczą w naszym życiu. Bez historii nie wiemy kim jesteśmy, nie znamy naszej tożsamości, nie możemy być wspólnotą, narodem – mówi nam dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.  

– Celem obecnego kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej jest stworzenie nowego modelu Polaka, a właściwie Europejczyka z polskimi korzeniami. Nie w pełni świadomego wartości, z którymi od tysiąca lat jest związana jego narodowa wspólnota. Nieświadomego zagrożeń płynących z przeszłości, a gotowego przyjąć światopogląd obecnych włodarzy resortu. Człowiek bez historii jest po prostu bardziej plastyczny, można bez większych konsekwencji zaburzyć jego system wartości – podkreśla szef IPN w okładkowym wywiadzie TS. 

“Edukacja – Konfrontacja”  

Pod takim tytułem przeczytają państwo tekst Krzysztofa Karnkowskiego. Autor opisuje na czym polega toczący się proces odchudzania podstawy programowej, zmiany w programie nauczania języka polskiego i gdzie ukryte są “elementy ofensywy ideologicznej”. 

Z kolei o tym jak nowy rok szkolny widzą związkowcy z Solidarności mówi dr Waldemar Jakubowski, przewodniczy Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Jakubem Pacanem   

– W nowy rok szkolny nauczyciele wejdą ze starymi problemami i kilkoma nowymi. Jako oświatowa Solidarność stanowczo sprzeciwiamy się zapowiedzi powstania „komponentu” ukraińskiego dla dzieci uczących się w polskich szkołach sfinansowanego z pieniędzy podatników oraz próbie uczenia historii Polski z punktu widzenia niemieckiej racji stanu – twierdzi związkowiec. 

Od września do polskich szkół trafi kilkadziesiąt tysięcy ukraińskich dzieci. Czy polska szkoła podoła obowiązkom, które jedną nowelizacją nałożyła na nią rządząca koalicja? – zastanawia się w swoim tekście Paweł Pietkun. 

Demokratyczne ożywienie 

W numerze przeczytają państwo również najnowszy tekst zastępcy redaktora naczelnego. Rafał Woś przekonuje w nim, że żyjemy w czasach “demokratycznego ożywienia”, kiedy spora część ludzi zaczęła domagać się równego traktowania i należytego udziału w życiu publicznym oraz politycznym. To “ożywienie” zaczęło się w czasach rządów PiSu, ale teraz napotkało poważną tamę. 

– Demokratyczne ożywienie natrafia na kontrrewolucję „uśmiechniętej Polski”. Ona przyszła do władzy pod hasłem „naprawy demokracji”, „oczyszczenia mediów” i „przywrócenia praworządności”. Ale w praktyce idzie im o wymiecenie tych wszystkich, którzy się w ostatnich latach pojawili na miejscach, które były dotąd zarezerwowane dla ludzi o „odpowiednich poglądach” – twierdzi Woś. 

Gorące protesty 

– Końcówka lata mija pod znakiem protestów związkowych niemal w całym zachodnim świecie. Protestów, co trzeba zauważyć, udanych. Największy z nich, prowadzony przez związek zawodowy kanadyjskich kolejarzy Teamsters, zatrzymał tamtejsze koleje jedynie na dobę. To wystarczyło, żeby pracownicy największych na świecie kolei doczekali się powrotu zarządu przedsiębiorstwa do stołu negocjacyjnego i rezygnacji z występowania wobec pracowników z pozycji siły – zwraca uwagę w swoim artykule Wojciech Kulecki. 

Z kolei Marcin Krzeszowiec pisze o programie dobrowolnych odejść z Poczty Polskiej, który został skierowany do 9300 pracowników spółki. Związkowcy przygotowują się do przeprowadzenia referendum strajkowego. 

Marcin Darmas relacjonuje natomiast obecną sytuacje polityczną w kraju nad Sekwaną, gdzie od dwóch miesięcy nie powstał nowy rząd. 

Tusk ma nowego wroga: Kościół – to z kolei tytuł najnowszego tekstu Mariusza Staniszewskiego. 

Wywiad z raperem ZEUSem 

– W czasach, w których się wychowałem, chłopaki miały w sobie dużo napinki i sztywniactwa. W wielu przypadkach było to na wyrost. Na mnie jako wrażliwym gościu taka postawa odcisnęła piętno. Przez to mam w sobie dawkę agresji i złości, która pewnie już mnie nie opuści pomimo mojej wrażliwości – mówi Zeus, raper, autor tekstów, producent muzyczny, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem. 

W numerze znajdą państwo ponadto felietony: 

Magdalena Okraska – przy okienku 

Jan Wróbel – Historyczny przytyk o Realpolitik 

Karol Gac – Campus hejtu 

Marek Jan Chodakiewicz – Studia w Kalifornii: Lekcja islamu (cz. 2) 

Monika Małkowska – Wypikana mowa 

Tadeusz Płużański – WiN: odpowiedź na czerwony terror  

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe