Dekada zapomnianej wojny. Caritas Polska i PAH razem dla Jemenu

Aisha ma 10 lat, czyli tyle, ile trwa wojna w Jemenie. Tak jak wiele jemeńskich dzieci, nie zna innej rzeczywistości. Mieszkańców Jemenu od 2019 roku wspierają Caritas Polska i Polska Akcja Humanitarna, niosąc pomoc żywnościową i medyczną. Dziś po raz kolejny jednoczą się, aby zwrócić uwagę na najbardziej zapomniany konflikt na świecie.
Jemen Dekada zapomnianej wojny. Caritas Polska i PAH razem dla Jemenu
Jemen / EPA/YAHYA ARHAB Dostawca: PAP/EPA

Pamiętamy i pomagamy: wspólne działania Caritas Polska i PAH 

Oczy świata zwrócone są tam, gdzie wybuchają nowe konflikty, a wojna w Jemenie trwa od dekady, co skazuje kraj na zapomnienie. Oznacza to mniejsze wsparcie z zewnątrz, choć prawie 50% mieszkańców Jemenu potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej.  Na razie nie ma nadziei na rozwiązanie konfliktu. Brak bezpieczeństwa w rejonie przekłada się na brak bezpieczeństwa żywnościowego.  — W związku z toczącą się wojną w Ukrainie ceny żywności wzrosły o 40 proc.— mówi Radosław Sterna, kierownik ds. pomocy humanitarnej w rejonie Bliskiego Wschodu Caritas Polska.

— W Jemenie piętrzą się różne kryzysy: od epidemii cholery, przez katastrofalne powodzie i wichury, aż do załamania się systemów ochrony zdrowia i edukacji. To wszystko, przy toczącej się od dekady wojnie, doprowadziło kraj do upadku — dodaje Helena Krajewska, rzeczniczka prasowa Polskiej Akcji Humanitarnej.  

Masowe, wymuszone przemieszczenia dodatkowo pogłębiają kryzys, powodując cierpienie milionów ludzi. Mieszkanie bądź osiedlenie się w pobliżu jednego z niewielu działających w Jemenie ośrodków zdrowia jest luksusem.

— Przeżyliśmy już 10 lat nieszczęścia, trudnego życia i biedy. Brak mi słów, to jest nie do opisania — mówi Wafaa, pacjentka ośrodka Al Qalowah wspieranego przez Caritas Polska. — Chciałabym żyć normalnie i mieć lepszą przyszłość dla siebie i naszych synów. Potrzebujemy interwencji organizacji humanitarnych i wsparcia — dodaje.  Z powodu wojny i tragicznych warunków życiowych do ucieczki został zmuszony także Ali, który wraz z całą rodziną schronił się w obozie dla uchodźców.  — Dzieci chorują z powodu upałów, ale też dotkliwego zimna — mówi. Nie mieli nawet wystarczającej liczby koców, którymi dzieci mogłyby się otulić w nocy. Rodzina Alego i inne osoby w podobnej sytuacji otrzymały namioty, materace, koce oraz przybory kuchenne od Polskiej Akcji Humanitarnej. W obozie w regionie Ma’rib został te zapewniony dostęp do czystej wody.  

Aby zwrócić uwagę Polaków na dramatyczną sytuację w Jemenie, Caritas Polska i Polska Akcja Humanitarna jednoczą siły i ruszają ze wspólną kampanią.  

Caritas Polska i PAH to jedyne polskie organizacje, które działają w Jemenie bezpośrednio na miejscu. Współpracują ze sobą w Jemenie już od 2020 roku. PAH otworzyła swoje biuro w Adenie w 2019 roku, a 3 lata później stałe działania rozpoczęło biuro Caritas Polska. W ramach wspólnych działań organizacje realizowały m.in. projekty finansowane przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Polegały one na wsparciu szpitala w Rasad w zakresie świadczeń dla personelu, zakupu leków i wyposażenia (PAH) oraz zakupu mobilnych klinik wraz z wyposażeniem, lekami i świadczeniami dla ich załóg (CP). Przez lata współpracy udało się wesprzeć działanie wielu kolejnych ośrodków zdrowia na południu Jemenu oraz pomóc setkom tysięcy Jemenek i Jemeńczyków. 

Czytaj także: Franciszek w Indonezji. Papieska pielgrzymka zanurzeniem w Kościołach „poza centrum”

Kto ma szczęście, ten przeżyje 

Wsparcie organizacji humanitarnych dla szpitali w Jemenie jest niezbędne. Z perspektywy krajów funkcjonujących w pokoju i stabilności – problemy Jemenu są trudne do wyobrażenia: połowa placówek służby zdrowia nie funkcjonuje tam z powodu zniszczeń lub braku finansowania. Tymczasem chroniczne niedożywienie i trudne warunki życia prowadzą do chorób i wysokiej śmiertelności, szczególnie wśród kobiet i dzieci.   

Polska Akcja Humanitarna, objęła wsparciem m.in. klinikę Al Saqet - placówka znów funkcjonuj dzięki dostarczeniu sprzętu medycznego oraz leków. PAH częściowo pokrywa również wynagrodzenia personelu, który od dawna nie otrzymywał wypłaty za swoją pracę. Obecnie to jedyna placówka medyczna działająca na potrzeby okolicznych obozów, w których mieszkają tysiące osób wewnętrznie przesiedlonych. - Połączenie działań na rzecz kliniki i mieszkańców obozów w regionie Ma’rib pozwala nam kompleksowo wspierać osoby dotknięte skutkami tej okrutnej wojny – mówi Małgorzata Pietrzak, koordynatorka działań PAH w Jemenie. - Tylko w ubiegłym roku udało się dotrzeć z pomocą do ponad 22 tys. poszkodowanych i zapewnić im godne warunki życia.  

Z kolei Caritas Polska otworzyła biuro w Adenie, co znacznie ułatwiło prowadzenie działań pomocowych w tak trudnym miejscu. Obecnie organizacja wspiera 5 ośrodków zdrowia na terenie prowincji Aden. - Pomoc obejmuje zakup lekarstw i sprzętu medycznego, wypłaty świadczeń dla lekarzy i personelu, wsparcie bieżących wydatków np. zakup paliwa do generatora: w całym kraju są przerwy w dostawie prądu, a jeśli placówka go nie ma, to nie jest w stanie świadczyć usług medycznych — mówi Jakub Kharabshah, szef misji w Jemenie. — Ośrodki wspieramy również poprzez budowę paneli fotowoltaicznych na dachach budynków. Prowadzimy także profesjonalnie szkolenia dla pracowników — dodaje.  

Kobiety i noworodki nie muszą umierać  

W obecnej sytuacji to kobiety i dzieci wymagają szczególnej pomocy. Usługi położnicze, prowadzenie ciąży i opieka nad noworodkami mają kluczowe znaczenie, ponieważ, według danych UNICEF, każdego dnia 12 mieszkanek Jemenu umiera podczas porodu. — Kiedy trwa wojna, to często kobiety i dzieci doświadczane są najbardziej. Cierpią z powodu niedożywienia, chorób i ograniczonego dostępu do usług medycznych — mówi Aleksandra Leończyk-Gonera, koordynatorka ds. kampanii zagranicznych Caritas Polska. —  W Jemenie co 2 godziny umiera kobieta w ciąży lub rodząca z przyczyn, którym można było całkowicie zapobiec Mniej niż 50% porodów odbywa się pod opieką wykwalifikowanego personelu i w rezultacie 5,5 mln kobiet potrzebuje ratującej życie opieki okołoporodowej — dodaje koordynatorka.   

Wojna trwa - życie toczy się dalej  

Przedłużająca się wojna i napięcia w rejonie sprawiają, że Jemen wciąż jest miejscem, gdzie rozgrywa się jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie. Bez pomocy z zewnątrz głód, choroby i brak opieki medycznej będą nadal zbierać śmiertelne żniwo. W Jemenie Polska oznacza wsparcie i solidarność. To właśnie dzięki Polkom i Polakom wielu mieszkańców tego kraju ma szansę na godne życie i właściwą opiekę medyczną.  

Czytaj także: „Był do głębi poruszony”. W samolocie Franciszek otrzymał zdjęcie zbombardowanej Warszawy

Jak pomóc Jemenkom i Jemeńczykom?    

Pomóc Jemeńczykom można poprzez wsparcie Caritas Polska, dokonując wpłaty jednorazowej lub decydując się na comiesięczne wsparcie poprzez stronę caritas.pl/jemen   
wysyłając wpłatę tradycyjnym przelewem na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN   
wysyłając przelew BLIK na telefon o treści JEMEN przesłany pod numer +48 668 070 000  
wysyłając SMS o treści JEMEN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł) 

Można też wesprzeć inicjatywę pomocową Polskiej Akcji Humanitarnej, wpłacając datki poprzez stronę PAH: https://www.pah.org.pl/wplac/   
zasilając zbiórkę na SiePomaga: https://www.siepomaga.pl/pomoc-humanitarna     
wysyłając przelew BLIK na telefon z dopiskiem “Wpłacam na PAH” pod numer: +48 453 021 973 
zlecając przelew na konto nr: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „Jemen”  

Caritas Polska


 

POLECANE
Wypadek autokaru w Ustrzykach Górnych. Wielu poszkodowanych z ostatniej chwili
Wypadek autokaru w Ustrzykach Górnych. Wielu poszkodowanych

18 osób trafiło do szpitala po wypadku autokaru turystycznego w Ustrzykach Górnych, do którego doszło w niedzielę rano. Droga wojewódzka nr 897 w miejscu wypadku jest zablokowana, na miejscu wciąż pracują służby.

15 mln dolarów za zniesławienie Trumpa. Telewizja ABC zapłaci za kłamstwa polityka
15 mln dolarów za zniesławienie Trumpa. Telewizja ABC zapłaci za kłamstwa

W marcowym programie „This Week” prezenter tej stacji George Stephanopoulos podał nieprawdziwie, że Donalda Trumpa uznano za winnego gwałtu na pisarce E. Jean Carroll. Teraz telewizja zapłaci wielomilionowe odszkodowanie.

Sprawa adwokata od „trumny na kółkach”. Zadziwiająca decyzja sądu pilne
Sprawa adwokata od „trumny na kółkach”. Zadziwiająca decyzja sądu

Do znanego wypadku doszło 26 września 2021 r. na trasie Barczewo-Jeziorany pod Olsztynem. Z przeciwnych kierunków nadjeżdżały audi i mercedes. Audi jechały dwie kobiety, mercedesem zaś kierował łódzki adwokat, podróżowała z nim żona i syn. Wskutek zderzenia zginęły dwie kobiety z audi, ranny został kilkuletni syn adwokata.

Gruzja w chaosie. Opozycja: To zorganizowany terror pilne
Gruzja w chaosie. Opozycja: "To zorganizowany terror"

Jak donoszą liderzy czterech gruzińskich partii opozycyjnych w liście do szefowej unijnej dyplomacji Kai Kallas i szefów MSZ państw UE - Gruzja stoi w obliczu bezprecedensowego kryzysu politycznego.

Dramat we Francji. Pięć osób nie żyje gorące
Dramat we Francji. Pięć osób nie żyje

Pięć osób zginęło od strzałów z broni palnej na północy Francji. Do zabójstw doszło w dwóch gminach w okolicach Dunkierki, Wormhout i Loon-Plage.

Tusk uderza w Andrzeja Dudę w sprawie MKOl. Burza w sieci: To kłamstwo pilne
Tusk uderza w Andrzeja Dudę w sprawie MKOl. Burza w sieci: "To kłamstwo"

Zarząd PKOI przyjął w czwartek uchwałę rekomendującą zgłoszenie prezydenta Andrzeja Dudy na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Za podjęciem uchwały głosowało 29 członków zarządu, czterech było przeciw, a sześć osób się wstrzymało.

Nie żyje znany biznesmen, miliarder, założyciel odzieżowego giganta z ostatniej chwili
Nie żyje znany biznesmen, miliarder, założyciel odzieżowego giganta

Hiszpański przedsiębiorca Isak Andic, założyciel i właściciel sieci sklepów odzieżowych Mango, zginął w sobotę w wypadku górskim w Katalonii – poinformowała firma w komunikacie.

Zaginęła moja córeczka. Matka błaga o pomoc z ostatniej chwili
"Zaginęła moja córeczka". Matka błaga o pomoc

Policjanci Wydziału Kryminalnego w Otwocku poszukują 16-letniej Weroniki Nerlo. Dziewczyna ostatnio była widziana w dniu 12.12.2024 r., kiedy to wyszła ze szkoły w Mińsku Mazowieckim i udała się w n/n kierunku. 

Piekło zamarzło. Rafałowi Trzaskowskiemu przeszły przez gardło słowa Boże Narodzenie gorące
Piekło zamarzło. Rafałowi Trzaskowskiemu przeszły przez gardło słowa "Boże Narodzenie"

Rafał Trzaskowski jest znany jako polityk patronujący od lat najbardziej skrajnym progresywnym ruchom. Najwyraźniej jednak prekampania wyborcza czyni cuda. To ten sam Rafał Trzaskowski, którego żona, Małgorzata Trzaskowska chwaliła się w mediach, że nie posłała dzieci do komunii.

PSL i Polska 2050 są za słabe, żeby rywalizować samodzielnie z ostatniej chwili
"PSL i Polska 2050 są za słabe, żeby rywalizować samodzielnie"

Poparcie przez PSL kandydatury Szymona Hołowni, jako kandydata w nadchodzących wyborach prezydenckich, to znak, że Hołownia i Kosiniak-Kamysz stawiają na kontynuację projektu "Trzecia droga" i już myślą o wyborach parlamentarnych - powiedział w rozmowie z PAP politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, dr Maciej Onasz.

REKLAMA

Dekada zapomnianej wojny. Caritas Polska i PAH razem dla Jemenu

Aisha ma 10 lat, czyli tyle, ile trwa wojna w Jemenie. Tak jak wiele jemeńskich dzieci, nie zna innej rzeczywistości. Mieszkańców Jemenu od 2019 roku wspierają Caritas Polska i Polska Akcja Humanitarna, niosąc pomoc żywnościową i medyczną. Dziś po raz kolejny jednoczą się, aby zwrócić uwagę na najbardziej zapomniany konflikt na świecie.
Jemen Dekada zapomnianej wojny. Caritas Polska i PAH razem dla Jemenu
Jemen / EPA/YAHYA ARHAB Dostawca: PAP/EPA

Pamiętamy i pomagamy: wspólne działania Caritas Polska i PAH 

Oczy świata zwrócone są tam, gdzie wybuchają nowe konflikty, a wojna w Jemenie trwa od dekady, co skazuje kraj na zapomnienie. Oznacza to mniejsze wsparcie z zewnątrz, choć prawie 50% mieszkańców Jemenu potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej.  Na razie nie ma nadziei na rozwiązanie konfliktu. Brak bezpieczeństwa w rejonie przekłada się na brak bezpieczeństwa żywnościowego.  — W związku z toczącą się wojną w Ukrainie ceny żywności wzrosły o 40 proc.— mówi Radosław Sterna, kierownik ds. pomocy humanitarnej w rejonie Bliskiego Wschodu Caritas Polska.

— W Jemenie piętrzą się różne kryzysy: od epidemii cholery, przez katastrofalne powodzie i wichury, aż do załamania się systemów ochrony zdrowia i edukacji. To wszystko, przy toczącej się od dekady wojnie, doprowadziło kraj do upadku — dodaje Helena Krajewska, rzeczniczka prasowa Polskiej Akcji Humanitarnej.  

Masowe, wymuszone przemieszczenia dodatkowo pogłębiają kryzys, powodując cierpienie milionów ludzi. Mieszkanie bądź osiedlenie się w pobliżu jednego z niewielu działających w Jemenie ośrodków zdrowia jest luksusem.

— Przeżyliśmy już 10 lat nieszczęścia, trudnego życia i biedy. Brak mi słów, to jest nie do opisania — mówi Wafaa, pacjentka ośrodka Al Qalowah wspieranego przez Caritas Polska. — Chciałabym żyć normalnie i mieć lepszą przyszłość dla siebie i naszych synów. Potrzebujemy interwencji organizacji humanitarnych i wsparcia — dodaje.  Z powodu wojny i tragicznych warunków życiowych do ucieczki został zmuszony także Ali, który wraz z całą rodziną schronił się w obozie dla uchodźców.  — Dzieci chorują z powodu upałów, ale też dotkliwego zimna — mówi. Nie mieli nawet wystarczającej liczby koców, którymi dzieci mogłyby się otulić w nocy. Rodzina Alego i inne osoby w podobnej sytuacji otrzymały namioty, materace, koce oraz przybory kuchenne od Polskiej Akcji Humanitarnej. W obozie w regionie Ma’rib został te zapewniony dostęp do czystej wody.  

Aby zwrócić uwagę Polaków na dramatyczną sytuację w Jemenie, Caritas Polska i Polska Akcja Humanitarna jednoczą siły i ruszają ze wspólną kampanią.  

Caritas Polska i PAH to jedyne polskie organizacje, które działają w Jemenie bezpośrednio na miejscu. Współpracują ze sobą w Jemenie już od 2020 roku. PAH otworzyła swoje biuro w Adenie w 2019 roku, a 3 lata później stałe działania rozpoczęło biuro Caritas Polska. W ramach wspólnych działań organizacje realizowały m.in. projekty finansowane przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Polegały one na wsparciu szpitala w Rasad w zakresie świadczeń dla personelu, zakupu leków i wyposażenia (PAH) oraz zakupu mobilnych klinik wraz z wyposażeniem, lekami i świadczeniami dla ich załóg (CP). Przez lata współpracy udało się wesprzeć działanie wielu kolejnych ośrodków zdrowia na południu Jemenu oraz pomóc setkom tysięcy Jemenek i Jemeńczyków. 

Czytaj także: Franciszek w Indonezji. Papieska pielgrzymka zanurzeniem w Kościołach „poza centrum”

Kto ma szczęście, ten przeżyje 

Wsparcie organizacji humanitarnych dla szpitali w Jemenie jest niezbędne. Z perspektywy krajów funkcjonujących w pokoju i stabilności – problemy Jemenu są trudne do wyobrażenia: połowa placówek służby zdrowia nie funkcjonuje tam z powodu zniszczeń lub braku finansowania. Tymczasem chroniczne niedożywienie i trudne warunki życia prowadzą do chorób i wysokiej śmiertelności, szczególnie wśród kobiet i dzieci.   

Polska Akcja Humanitarna, objęła wsparciem m.in. klinikę Al Saqet - placówka znów funkcjonuj dzięki dostarczeniu sprzętu medycznego oraz leków. PAH częściowo pokrywa również wynagrodzenia personelu, który od dawna nie otrzymywał wypłaty za swoją pracę. Obecnie to jedyna placówka medyczna działająca na potrzeby okolicznych obozów, w których mieszkają tysiące osób wewnętrznie przesiedlonych. - Połączenie działań na rzecz kliniki i mieszkańców obozów w regionie Ma’rib pozwala nam kompleksowo wspierać osoby dotknięte skutkami tej okrutnej wojny – mówi Małgorzata Pietrzak, koordynatorka działań PAH w Jemenie. - Tylko w ubiegłym roku udało się dotrzeć z pomocą do ponad 22 tys. poszkodowanych i zapewnić im godne warunki życia.  

Z kolei Caritas Polska otworzyła biuro w Adenie, co znacznie ułatwiło prowadzenie działań pomocowych w tak trudnym miejscu. Obecnie organizacja wspiera 5 ośrodków zdrowia na terenie prowincji Aden. - Pomoc obejmuje zakup lekarstw i sprzętu medycznego, wypłaty świadczeń dla lekarzy i personelu, wsparcie bieżących wydatków np. zakup paliwa do generatora: w całym kraju są przerwy w dostawie prądu, a jeśli placówka go nie ma, to nie jest w stanie świadczyć usług medycznych — mówi Jakub Kharabshah, szef misji w Jemenie. — Ośrodki wspieramy również poprzez budowę paneli fotowoltaicznych na dachach budynków. Prowadzimy także profesjonalnie szkolenia dla pracowników — dodaje.  

Kobiety i noworodki nie muszą umierać  

W obecnej sytuacji to kobiety i dzieci wymagają szczególnej pomocy. Usługi położnicze, prowadzenie ciąży i opieka nad noworodkami mają kluczowe znaczenie, ponieważ, według danych UNICEF, każdego dnia 12 mieszkanek Jemenu umiera podczas porodu. — Kiedy trwa wojna, to często kobiety i dzieci doświadczane są najbardziej. Cierpią z powodu niedożywienia, chorób i ograniczonego dostępu do usług medycznych — mówi Aleksandra Leończyk-Gonera, koordynatorka ds. kampanii zagranicznych Caritas Polska. —  W Jemenie co 2 godziny umiera kobieta w ciąży lub rodząca z przyczyn, którym można było całkowicie zapobiec Mniej niż 50% porodów odbywa się pod opieką wykwalifikowanego personelu i w rezultacie 5,5 mln kobiet potrzebuje ratującej życie opieki okołoporodowej — dodaje koordynatorka.   

Wojna trwa - życie toczy się dalej  

Przedłużająca się wojna i napięcia w rejonie sprawiają, że Jemen wciąż jest miejscem, gdzie rozgrywa się jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie. Bez pomocy z zewnątrz głód, choroby i brak opieki medycznej będą nadal zbierać śmiertelne żniwo. W Jemenie Polska oznacza wsparcie i solidarność. To właśnie dzięki Polkom i Polakom wielu mieszkańców tego kraju ma szansę na godne życie i właściwą opiekę medyczną.  

Czytaj także: „Był do głębi poruszony”. W samolocie Franciszek otrzymał zdjęcie zbombardowanej Warszawy

Jak pomóc Jemenkom i Jemeńczykom?    

Pomóc Jemeńczykom można poprzez wsparcie Caritas Polska, dokonując wpłaty jednorazowej lub decydując się na comiesięczne wsparcie poprzez stronę caritas.pl/jemen   
wysyłając wpłatę tradycyjnym przelewem na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN   
wysyłając przelew BLIK na telefon o treści JEMEN przesłany pod numer +48 668 070 000  
wysyłając SMS o treści JEMEN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł) 

Można też wesprzeć inicjatywę pomocową Polskiej Akcji Humanitarnej, wpłacając datki poprzez stronę PAH: https://www.pah.org.pl/wplac/   
zasilając zbiórkę na SiePomaga: https://www.siepomaga.pl/pomoc-humanitarna     
wysyłając przelew BLIK na telefon z dopiskiem “Wpłacam na PAH” pod numer: +48 453 021 973 
zlecając przelew na konto nr: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „Jemen”  

Caritas Polska



 

Polecane
Emerytury
Stażowe