"Spójrzcie co pierwszy rząd PO-PSL planował zrobić z polską zbrojeniówką"

"Minister Siemoniak razem z ministrem Mroczkiem planowali dołączenie do projektu, którego konsekwencją mogła być rezygnacja z narodowego potencjału produkcyjnego" – pisze na platformie X były szef MON Mariusz Błaszczak. Do wpisu dołączył dokument.
AHS Krab
AHS Krab / Wikipedia - domena publiczna

"Gdyby dalej rządzili, Polska nie miałaby narodowego przemysłu zbrojeniowego"

Minister Siemoniak razem z ministrem Mroczkiem planowali dołączenie do projektu, którego konsekwencją mogła być rezygnacja z narodowego potencjału produkcyjnego. Gdyby dalej rządzili, Polska nie miałaby narodowego przemysłu zbrojeniowego, a o dostawy czy możliwości produkcji musielibyśmy prosić międzynarodowe konsorcja

– wskazuje Mariusz Błaszczak i przypomina, że "kilka dni temu ekipa Tuska poprzez prorządową telewizję zaatakowała Prawo i Sprawiedliwość za działania w obszarze przemysłu zbrojeniowego".

To my trzykrotnie zwiększyliśmy przychody i eksport Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz dokonaliśmy kluczowych zamówień z polskiego przemysłu, podczas gdy pierwszy rząd PO-PSL chciał pozbawić Polskę własnej zbrojeniówki ‼ Neogenerał Stróżyk i jego pseudokomisja powinny natychmiast zająć się tą sprawą‼️

– podsumowuje ostro Mariusz Błaszczak. 

Czytaj również: "Czy wasi ludzie znowu nie piją z FSB?" - Szydło odpowiada Siemoniakowi

"Konieczność rezygnacji z narodowego potencjału produkcyjnego"

W dokumencie udostępnionym przez Mariusza Błaszczaka, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej w latach 2011-2015 Czesław Mroczek zwraca się do ówczesnego szefa MON Tomasza Siemoniaka.

Mając na uwadze powyższe proszę Pana Ministra o zgodę na realizację uzgodnień międzyresortowych oraz uzgodnień z państwami Lol dotyczących przystąpienia Polski do Porozumienia Ramowego ws. środków wspierających restrukturyzację i funkcjonowanie europejskiego przemysłu obronnego 

– pisze Czesław Mroczek. Na dokumencie widnieje napis "akceptuję". 

W treści dokumentu czytamy, iż "Państwa członkowskie uznają, że konsekwencją restrukturyzacji przemysłu obronnego może być konieczność rezygnacji z narodowego potencjału produkcyjnego, lub jego części oraz tworzenie międzynarodowych konsorcjów i akceptują wzajemną zależność w tym zakresie przy czym: 

  • konsorcja będą decydować o rozmieszczeniu określonych zdolności produkcyjnych, kierując się rachunkiem ekonomicznym;
  • dopuszczalne jest zachowanie a także przywrócenie określonych, strategicznie ważnych dla danego kraju zdolności produkcyjnych co powinno być przedmiotem stosownego porozumienia;
  • w przypadku zagrożenia wojennego, kryzysu lub konfliktu zbrojnego kraje podejmą stosowne konsultacje celem określenia pierwszeństwa dostaw. Wynikającego z tego tytułu koszty będzie ponosił zainteresowany kraj".

Czytaj również: Nowy przywilej władzy: Ministrowie nie poniosą konsekwencji

Likwidacja potencjału obronnego Polski

Przypomnijmy, że za czasów rządów PO-PSL, zlikwidowano 629 jednostek organizacyjnych Sił Zbrojnych RP. Potencjał militarny państwa w latach 2008-2015 szczególnie osłabiany był na wschodzie Polski. Likwidowano również terenowe organy administracji wojskowej, jednostki administracyjne, zabezpieczenia oraz łączności i informatyki.

Potrzeby militarne obiektywnie opisane nie wskazują w żadnym wypadku na potrzeby budowy i użytkowania dużych jednostek

– mówił w lutym 2012 roku premier Donald Tusk

Odnośnie zamówień zbrojeniowych przez rząd Tuska i rezygnacji z narodowego potencjału produkcyjnego, warto przypomnieć temat Huty Stalowej Woli i braku zamówień na armatohaubice Krab

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny w ubiegłym roku dosadnie przypomniał w serii wpisów na Twitterze, że za czasów rządów PO, HSW nie dostawała żadnych zleceń na sprzęt wojskowy.

Rząd Tuska nie zamówił ani jednego Kraba w seryjnej produkcji z HSW. Za czasów PO pracownicy HSW pracowali na 4/5 etatu, bo nie było żadnych zamówień dla Wojska od rządu Tuska. Za PO w jednym czasie zwolniono w Stalowej Woli blisko 8 tys. ludzi. Nie było żadnej pomocy od rządu PO

– przekazał Nadbereżny. Dodał, że "HSW została uratowana od upadłości dzięki decyzji rządu PiS w 2016 roku, czyli pierwszemu zamówieniu na Raki za 1 miliard zł".

Kolejne to 4,5 mld zł na Kraby. Od 2016 rząd PiS dokonał zamówień na kwotę ponad 13 miliardów zł: Raki, Kraby, Wieże bezzałogowe itd. HSW na zlecenie rządu będzie realizować największy kontrakt od 50 lat dla polskiego przemysłu obronnego na dostawę Borsuków, dający kilkadziesiąt miliardów zł i pracę dla HSW na ponad dekadę. HSW przystępuje do prac nad projektem ciężkiego BWP, który trafi do WP

– podsumował w kwietniu 2023 roku wymienił prezydent Stalowej Woli.

Czytaj również: Nie żyje Elżbieta Zajacówna - prokuratura wszczyna śledztwo

 


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

"Spójrzcie co pierwszy rząd PO-PSL planował zrobić z polską zbrojeniówką"

"Minister Siemoniak razem z ministrem Mroczkiem planowali dołączenie do projektu, którego konsekwencją mogła być rezygnacja z narodowego potencjału produkcyjnego" – pisze na platformie X były szef MON Mariusz Błaszczak. Do wpisu dołączył dokument.
AHS Krab
AHS Krab / Wikipedia - domena publiczna

"Gdyby dalej rządzili, Polska nie miałaby narodowego przemysłu zbrojeniowego"

Minister Siemoniak razem z ministrem Mroczkiem planowali dołączenie do projektu, którego konsekwencją mogła być rezygnacja z narodowego potencjału produkcyjnego. Gdyby dalej rządzili, Polska nie miałaby narodowego przemysłu zbrojeniowego, a o dostawy czy możliwości produkcji musielibyśmy prosić międzynarodowe konsorcja

– wskazuje Mariusz Błaszczak i przypomina, że "kilka dni temu ekipa Tuska poprzez prorządową telewizję zaatakowała Prawo i Sprawiedliwość za działania w obszarze przemysłu zbrojeniowego".

To my trzykrotnie zwiększyliśmy przychody i eksport Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz dokonaliśmy kluczowych zamówień z polskiego przemysłu, podczas gdy pierwszy rząd PO-PSL chciał pozbawić Polskę własnej zbrojeniówki ‼ Neogenerał Stróżyk i jego pseudokomisja powinny natychmiast zająć się tą sprawą‼️

– podsumowuje ostro Mariusz Błaszczak. 

Czytaj również: "Czy wasi ludzie znowu nie piją z FSB?" - Szydło odpowiada Siemoniakowi

"Konieczność rezygnacji z narodowego potencjału produkcyjnego"

W dokumencie udostępnionym przez Mariusza Błaszczaka, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej w latach 2011-2015 Czesław Mroczek zwraca się do ówczesnego szefa MON Tomasza Siemoniaka.

Mając na uwadze powyższe proszę Pana Ministra o zgodę na realizację uzgodnień międzyresortowych oraz uzgodnień z państwami Lol dotyczących przystąpienia Polski do Porozumienia Ramowego ws. środków wspierających restrukturyzację i funkcjonowanie europejskiego przemysłu obronnego 

– pisze Czesław Mroczek. Na dokumencie widnieje napis "akceptuję". 

W treści dokumentu czytamy, iż "Państwa członkowskie uznają, że konsekwencją restrukturyzacji przemysłu obronnego może być konieczność rezygnacji z narodowego potencjału produkcyjnego, lub jego części oraz tworzenie międzynarodowych konsorcjów i akceptują wzajemną zależność w tym zakresie przy czym: 

  • konsorcja będą decydować o rozmieszczeniu określonych zdolności produkcyjnych, kierując się rachunkiem ekonomicznym;
  • dopuszczalne jest zachowanie a także przywrócenie określonych, strategicznie ważnych dla danego kraju zdolności produkcyjnych co powinno być przedmiotem stosownego porozumienia;
  • w przypadku zagrożenia wojennego, kryzysu lub konfliktu zbrojnego kraje podejmą stosowne konsultacje celem określenia pierwszeństwa dostaw. Wynikającego z tego tytułu koszty będzie ponosił zainteresowany kraj".

Czytaj również: Nowy przywilej władzy: Ministrowie nie poniosą konsekwencji

Likwidacja potencjału obronnego Polski

Przypomnijmy, że za czasów rządów PO-PSL, zlikwidowano 629 jednostek organizacyjnych Sił Zbrojnych RP. Potencjał militarny państwa w latach 2008-2015 szczególnie osłabiany był na wschodzie Polski. Likwidowano również terenowe organy administracji wojskowej, jednostki administracyjne, zabezpieczenia oraz łączności i informatyki.

Potrzeby militarne obiektywnie opisane nie wskazują w żadnym wypadku na potrzeby budowy i użytkowania dużych jednostek

– mówił w lutym 2012 roku premier Donald Tusk

Odnośnie zamówień zbrojeniowych przez rząd Tuska i rezygnacji z narodowego potencjału produkcyjnego, warto przypomnieć temat Huty Stalowej Woli i braku zamówień na armatohaubice Krab

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny w ubiegłym roku dosadnie przypomniał w serii wpisów na Twitterze, że za czasów rządów PO, HSW nie dostawała żadnych zleceń na sprzęt wojskowy.

Rząd Tuska nie zamówił ani jednego Kraba w seryjnej produkcji z HSW. Za czasów PO pracownicy HSW pracowali na 4/5 etatu, bo nie było żadnych zamówień dla Wojska od rządu Tuska. Za PO w jednym czasie zwolniono w Stalowej Woli blisko 8 tys. ludzi. Nie było żadnej pomocy od rządu PO

– przekazał Nadbereżny. Dodał, że "HSW została uratowana od upadłości dzięki decyzji rządu PiS w 2016 roku, czyli pierwszemu zamówieniu na Raki za 1 miliard zł".

Kolejne to 4,5 mld zł na Kraby. Od 2016 rząd PiS dokonał zamówień na kwotę ponad 13 miliardów zł: Raki, Kraby, Wieże bezzałogowe itd. HSW na zlecenie rządu będzie realizować największy kontrakt od 50 lat dla polskiego przemysłu obronnego na dostawę Borsuków, dający kilkadziesiąt miliardów zł i pracę dla HSW na ponad dekadę. HSW przystępuje do prac nad projektem ciężkiego BWP, który trafi do WP

– podsumował w kwietniu 2023 roku wymienił prezydent Stalowej Woli.

Czytaj również: Nie żyje Elżbieta Zajacówna - prokuratura wszczyna śledztwo

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe