Francja namawia Warszawę. Chodzi o ograniczenie dzieciom dostępu do mediów społecznościowych
Rząd francuski wezwał Polskę, która w styczniu obejmie rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE, do podjęcia działań w tej sprawie.
Apel francuskiej minister
W rozmowie z Politico francuska minister edukacji Anne Genetet stwierdziła, że UE powinna wziąć przykład z Australii w kwestii ograniczenia dzieciom dostępu do mediów społecznościowych.
UE powinna pójść za przykładem Australii, która zaproponowała zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla osób poniżej 16. roku życia
– powiedziała Anne Genetet.
Natomiast serwis Politico stwierdził, że europejscy politycy mają coraz bardziej obawiać się platform społecznościowych oraz ich uzależniającego wpływu na zdrowie psychiczne nastolatków.
Jej apel pojawia się w momencie, gdy europejscy politycy coraz bardziej obawiają się platform mediów społecznościowych, ich uzależniających cech i roli w kryzysach zdrowia psychicznego nastolatków
– zauważyło Politico.
Francuska minister chciałaby, aby podobne regulacje zostały wprowadzone w Europie.
Chcielibyśmy, aby coś bardzo podobnego zostało wprowadzone i wyegzekwowane w Europie. Absolutnie pilnie tego potrzebujemy
– podkreśliła francuska minister edukacji.
Jak zauważył portal Business Insider, Francja już wcześniej próbowała wprowadzić regulacje w swoim kraju, jednak spotkała się z odmową komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry’ego Bretona, który argumentował swoją decyzję tym, że francuskie przepisy są sprzeczne z unijnymi zasadami moderowania treści, ustawą o usługach cyfrowych i rynkiem wewnętrznym.
-
Kobieta wygrała sprawę z farmaceutycznym gigantem. To pierwszy taki wyrok w Polsce
-
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę Harry znów to zrobił
-
"Ile osób skrzywdzili, obrzydliwi są". Burza po wystąpieniu gwiazd Polsatu
Paryż wzoruje się na Australii
Na początku listopada rząd w Australii poinformował, że chce wprowadzić nowe przepisy regulujące dostęp do mediów społecznościowych. Nowe prawo wprowadziłoby zakaz korzystania z takich mediów przez dzieci poniżej 16. roku życia. Jednakże zakaz ten nie dotyczyłby osób, które obecnie już korzystają z różnych platform społecznościowych.
W myśl nowych przepisów to na platformach spoczywałby obowiązek wykazania, że podejmują odpowiednie kroki, by uniemożliwić dostęp do nich nieletnim. Niestety ze względu na łatwość omijania weryfikacji wieku nie wiadomo, jak w praktyce będzie wyglądało obowiązywanie nowego prawa.
Platformy społecznościowe będą miały rok od czasu uchwalenia przepisów na wprowadzenie odpowiednich narzędzi.