Tworzy nowe białka. Nieznane naturze
Podzieliliśmy pracę na fizykę, chemię i ekonomię. To będzie piękny czas. Usiądę przy stole z największymi umysłami na Ziemi, by zadawać im pytania o przyszłość. Jakie? To jedno z większych wyzwań jakie mnie dotknęło. Spośród sylwetek wszystkich tegorocznych Laureatów Nobla jeden zafascynował mnie szczególnie. Mocarz.
Prof. David Baker
Prof. David Baker to noblista z chemii. Przenosi świat technologii na poziom czegoś, co jeszcze 40 lat temu było traktowane jak magia. Osiągnął coś niemożliwego. Tworzy nowe białka. Nieznane naturze. Robi to, dzięki technologii. Stworzenie nowych białek to tak, jakby znaleźć punkt wspólny miliona zmiennych. Coś, co w zasadzie naprawdę jest niemożliwe. Wyobraźcie sobie milion ruchomych punktów, o innych cechach i położeniu. Wyobraźcie sobie, że musicie znaleźć to, co je łączy. Nie realne. A to się drodzy Państwo dzieje. Mało tego nagrodzony Noblem system AI AlphaFold zaprezentował trójwymiarową strukturę prawie wszystkich, znanych biologom, dwustu milionów białek. 200 milionów! To od tych cząsteczek, których strukturę kodują geny, zależy niemal wszystko, co dzieje się w komórkach.
Nagroda Nobla
Treści które stworzymy mają za zadanie pokazać, że Noble muszą iść z duchem czasu. Że Komitet Noblowski się zmienia. Parę dni temu wziąłem udział w Kongresie Zdrowie Polaków. To największe wydarzenie medyczne w kraju. Całość mojej rozmowy z laureatem Orderu Orła Białego prof. Henrykiem Skarżyńskim poświęcone zostało AI. Obejrzyjcie tę rozmowę pod linkiem w komentarzu.
Era czekania na Noble 40-50 lat od podjęcia odkrycia się kończy. To co w Sztokholmie w najbliższą sobotę usłyszmy, to najpiękniejsza strona technologii. Ludzkość nigdy w sposób bardziej wysublimowany nie potrafiła leczyć. To co usłyszeliśmy na Kongresie Zdrowia Polaków potwierdzało tę tezę. Człowiek osiąga poziom, który do tej pory zdawał się być iluzją. Czystą iluzją. tworzenie sztucznych białek zdaje się być szczytem. Wirtuozerią i geniuszem człowieka ubranym w ramy AI.