Straż miała pełne ręce roboty. "Dwa razy więcej niż rok temu"

Państwowa Straż Pożarna podsumowała sylwestrową noc. Okazało się, że w tym roku musiała interweniować dwa razy więcej razy niż w roku ubiegłym. Strażacy wyjechali do blisko 1200 pożarów, ale na szczęście nie stwierdzono wśród ofiar przypadków śmiertelnych.
zdjęcie ilustracyjne Straż miała pełne ręce roboty.
zdjęcie ilustracyjne / Pixabay

Jak wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej za ubiegłą noc, tylko pomiędzy północą a 6.30 strażacy w całej Polsce wyjechali do blisko 1200 pożarów. To prawie dwa razy więcej niż rok temu. Powodami większej liczby pożarów są fajerwerki i być może... ładniejsza pogoda.

Straż miała pełne ręce roboty. "Dwa razy więcej niż rok temu"

Jak poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego PSP st. bryg. Karol Kierzkowski,  minionej nocy strażacy interweniowali ponad 2,6 tys. razy, z czego 1424 zgłoszenia otrzymali 1 stycznia pomiędzy północą a 6.30. Większość dotyczyła pożarów, których było 1200.

Rzecznik podkreślił, że liczba interwencji strażaków była znacząco wyższa w porównaniu z trzema ostatnimi latami. W ubiegłym roku, w sylwestrową noc od północy do godziny 6.30, strażacy odnotowali bowiem 777 zdarzeń, w tym 560 pożarów – czyli o połowę mniej niż w tym roku.

Coraz bardziej powszechne są głosy, że nie warto strzelać w noc sylwestrową, mimo to sporo meldunków, które do nas spływały, dotyczyło podpaleń trawy, płotów, ogrodzeń czy elewacji budynków wywołanych właśnie fajerwerkami

– powiedział Kierzkowski.

Za wzrost liczby pożarów odpowiada m.in. pogoda

Jego zdaniem jednym z powodów wzrostu liczby pożarów może być pogoda.

Brak śniegu powoduje, że wszystkie tereny zielone, wysuszone, są nieosłonięte, a przez to łatwiej o zapłon spowodowany wybuchającą petardą

– powiedział i dodał, że ponieważ jest "dość ciepłe, to zachęca do przebywania na zewnątrz".

Z relacji strażaków, z którymi rozmawiali dziennikarze PAP wynika, że bardzo często wyjeżdżali do pożarów śmieci, gdzie trafiały jeszcze gorące fajerwerki.

Wśród zgłoszeń było kilka poważnych pożarów. Najgroźniejszy wybuchł na poddaszu kamienicy w Radomiu.  Jednak, jak poinformował rano Kierzkowski, "pożar został opanowany, obyło się bez rannych, a cztery osoby zostały ewakuowane, na miejscu pracowało 60 strażaków i zadysponowano 17 samochodów".

W nocy wybuchł też pożar w Kluczborku. Tam zapłonął dach nieukończonego budynku. "Nie było konieczności ewakuacji ani osób poszkodowanych" – powiedział PAP dyżurny KW PSP w Opolu.

Większa akcja miała miejsce przy ul. Ceglanej w Katowicach, gdzie pożar objął elewację i dach budowanego bloku. Według służb kryzysowych wojewody śląskiego, powierzchnia pożaru wyniosła 600 mkw., przyczyna nie jest na razie znana, działania zakończyły się po drugiej w nocy. Z kolei w Tarnowskich Górach przy ul. Niedbały doszło nocą do pożaru poddasza budynku jednorodzinnego i dwóch samochodów. Jeszcze przed przyjazdem strażaków budynek opuściło pięć osób, nikomu nic się nie stało. Ta akcja zakończyła się przed czwartą nad ranem.

Z kolei po północy doszło do pożaru choinki bożonarodzeniowej stojącej na Rynku w Raciborzu – prawdopodobnie w wyniku podpalenia. Zareagowali świadkowie, którzy użyli gaśnic. Na miejsce przyjechał zastęp strażaków, którzy dogasili pożar.

Strażacy informują, że we wszystkich wymienionych pożarach nie było ofiar śmiertelnych. 

Bilans sylwestrowej nocy

Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku kpt. Jakub Friedenberger poinformował PAP, że od godz. 20 wieczorem do rana w Nowy Rok strażacy odnotowali 134 interwencje związane z pożarami śmietników i pozostałościami po fajerwerkach.

W Toruniu według służb płonące śmieci stanowiły 99 proc. pożarów, jakie wybuchły tej nocy.

Do drobnych pożarów krzewów, tui, śmietników – również spowodowanych przede wszystkim nieostrożnym używaniem fajerwerków – wyjeżdżali minionej nocy strażacy na Lubelszczyźnie. Wszystkich interwencji było od północy ponad 50 – pożary to większość.

W województwie opolskim strażacy odnotowali 24 zdarzenia, z czego część była efektem niewłaściwego użycia fajerwerków.

Również dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach przekazał PAP, że po północy strażacy mieli sporo wyjazdów, głównie do niegroźnych pożarów m.in. śmietników, traw, krzewów czy drzew.

Do 24 sytuacji związanych z petardami wyjeżdżała w sylwestrową noc straż pożarna w Podlaskiem. Jak poinformował dyżurny w wojewódzkim stanowisku koordynacji ratownictwa PSP w Białymstoku, także tutaj były to przede wszystkim wyjazdy do gaszenia płonących od petard śmietników lub koszy na śmieci. Strażacy byli też wzywani do zadymionych od petard klatek schodowych.

W województwie warmińsko-mazurskim strażacy mieli od północy około 40 interwencji przy gaszeniu pożarów śmietników spowodowanych fajerwerkami.

Oficer dyżurny wielkopolskiej PSP przekazał PAP, że w ciągu minionej doby, do środy do godz. 7, strażacy w całym regionie otrzymali 243 zgłoszenia, z czego 159 dotyczyło pożarów, 57 tzw. miejscowych zagrożeń, a 27 okazało się fałszywymi alarmami. Najwięcej powiadomień dotyczyło obszaru Poznania i powiatu poznańskiego – 82, Konina i powiatu konińskiego – 12 oraz 11 w powiecie szamotulskim. Oficer dyżurny wyjaśnił, że większość zgłoszeń dotyczyła m.in. płonących śmietników czy kartonów po odpalonych fajerwerkach.

Również świętokrzyscy strażacy ocenili, że noc sylwestrowa, poza drobnymi incydentami, przebiegła spokojnie. Odnotowano 43 interwencji, w tym kilka niegroźnych pożarów.

 


 

POLECANE
Jak grom z jasnego nieba. Żałoba w świecie filmu Wiadomości
"Jak grom z jasnego nieba". Żałoba w świecie filmu

Nie żyje Jan Hernik, ceniony scenograf i rekwizytor. Miał zaledwie 43 lata. Przez dłuższy czas zmagał się z glejakiem, jednym z najbardziej agresywnych nowotworów mózgu. Informację o jego śmierci przekazała żona, Anna Hernik, na swoim profilu na Instagramie, pisząc: „Odleciał dziś o 5.40, na swoich warunkach. Tak, jak sobie zaplanował, otulony miłością."

Przedstawiciele firmy objętej sankcjami szkolili polskich strażaków z ostatniej chwili
Przedstawiciele firmy objętej sankcjami szkolili polskich strażaków

Jak donosi dziennikarz "Wirtualnej Polski" Patryk Słowik, w kwietniu 2024 r. w Łobzie w woj. zachodniopomorskim polscy strażacy byli szkoleni z właściwości fizyko-chemicznych LNG przez przedstawicieli Cryogasu – firmy wpisanej na listę sankcyjną, którego właścicielami byli Rosjanie wspierający Władimira Putina.

Elon Musk do uczestników zjazdu AfD: Walczcie o lepszą przyszłość dla Niemiec! tylko u nas
Elon Musk do uczestników zjazdu AfD: Walczcie o lepszą przyszłość dla Niemiec!

Elon Musk po raz kolejny wsparł AfD, tym razem jednak już nie w wywiadzie na X, ale z wysokości ogromnego telebimu przemówił po prostu do wyborców AfD na zjeździe w Halle. Miliarder poparł Alice Weidel twierdząc, że „byłaby najlepszym kanclerzem dla Niemiec”, przykazał Niemcom by „bronili swojej kultury i nie rozpuścili jej w wielokulturowości” i skrytykował brukselską biurokrację.

Największy cyklon od pokoleń dotarł do Europy Wiadomości
"Największy cyklon od pokoleń" dotarł do Europy

Eowyn to orkan o bardzo dużej sile - ocenił prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ekspert zaznaczył, że zjawisko prawdopodobnie ominie Europę Środkową, a największe zniszczenia mogą dotknąć Irlandię i Wielką Brytanię.

Senior padł ofiarą oszustwa. Policja apeluje o czujność Wiadomości
Senior padł ofiarą oszustwa. Policja apeluje o czujność

61-letni mieszkaniec Bydgoszczy padł ofiarą internetowych oszustów i stracił ponad 300 tys. zł, wierząc w obietnice wysokich zysków z inwestycji w kryptowaluty. Policja apeluje o ostrożność i zachowanie czujności wobec nieznanych osób oferujących inwestycje.

W jakich krajach UE Trump może zmniejszyć obecność wojskową USA? Ekspert odpowiada z ostatniej chwili
W jakich krajach UE Trump może zmniejszyć obecność wojskową USA? Ekspert odpowiada

Prezydent USA Donald Trump może grozić zmniejszeniem obecności wojskowej w takich krajach, jak Hiszpania, które nie wypełniają swoich zobowiązań w ramach NATO – ocenił w rozmowie z PAP Artur Kacprzyk, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

Niepokojące doniesienia ws. serialu Ranczo. Znana aktorka nie ma złudzeń Wiadomości
Niepokojące doniesienia ws. serialu "Ranczo". Znana aktorka nie ma złudzeń

„Ranczo” to jeden z najbardziej uwielbianych polskich seriali, który na stałe zapisał się w historii rodzimej telewizji. Produkcja, emitowana w latach 2006–2016, zdobyła ogromne grono wiernych fanów, nazywających siebie „ranczersami”. Mimo upływu lat serial nadal wywołuje nostalgię, a każda wzmianka o nim budzi w widzach emocje i nadzieje na powrót.

Totalni pariasi. Burza w Pałacu Buckingham Wiadomości
"Totalni pariasi". Burza w Pałacu Buckingham

Piers Morgan, znany brytyjski dziennikarz, ponownie ostro wypowiedział się na temat Meghan Markle i księcia Harry'ego. W rozmowie z Megyn Kelly na YouTube nazwał parę "totalnymi pariasami" i stwierdził, że obecnie nikt się nimi już nie interesuje.

Zbigniew Kuźmiuk: Kolejny „fikołek” Tuska. Teraz jest przeciwny systemowi ETS, który sam współtworzył polityka
Zbigniew Kuźmiuk: Kolejny „fikołek” Tuska. Teraz jest przeciwny systemowi ETS, który sam współtworzył

W poprzednim tygodniu w związku z rozpoczęciem polskiej prezydencji w Radzie Europejskiej, odbyła się w Parlamencie Europejskim w Strasburgu debata na temat jej priorytetów. W swoim wystąpieniu premier Tusk zauważył, że ceny energii elektrycznej w UE, są przeciętnie 3-krotnie wyższe niż w Stanach Zjednoczonych i w związku z tym europejska gospodarka trwale traci konkurencyjność.

Zabójstwo ratownika w Siedlcach. Nowe informacje nt. sprawcy z ostatniej chwili
Zabójstwo ratownika w Siedlcach. Nowe informacje nt. sprawcy

W niedzielę policja poinformowała, że mężczyzna, który śmiertelnie ranił nożem ratownika medycznego w Siedlcach miał ponad 2 promile alkoholu we krwi. 

REKLAMA

Straż miała pełne ręce roboty. "Dwa razy więcej niż rok temu"

Państwowa Straż Pożarna podsumowała sylwestrową noc. Okazało się, że w tym roku musiała interweniować dwa razy więcej razy niż w roku ubiegłym. Strażacy wyjechali do blisko 1200 pożarów, ale na szczęście nie stwierdzono wśród ofiar przypadków śmiertelnych.
zdjęcie ilustracyjne Straż miała pełne ręce roboty.
zdjęcie ilustracyjne / Pixabay

Jak wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej za ubiegłą noc, tylko pomiędzy północą a 6.30 strażacy w całej Polsce wyjechali do blisko 1200 pożarów. To prawie dwa razy więcej niż rok temu. Powodami większej liczby pożarów są fajerwerki i być może... ładniejsza pogoda.

Straż miała pełne ręce roboty. "Dwa razy więcej niż rok temu"

Jak poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego PSP st. bryg. Karol Kierzkowski,  minionej nocy strażacy interweniowali ponad 2,6 tys. razy, z czego 1424 zgłoszenia otrzymali 1 stycznia pomiędzy północą a 6.30. Większość dotyczyła pożarów, których było 1200.

Rzecznik podkreślił, że liczba interwencji strażaków była znacząco wyższa w porównaniu z trzema ostatnimi latami. W ubiegłym roku, w sylwestrową noc od północy do godziny 6.30, strażacy odnotowali bowiem 777 zdarzeń, w tym 560 pożarów – czyli o połowę mniej niż w tym roku.

Coraz bardziej powszechne są głosy, że nie warto strzelać w noc sylwestrową, mimo to sporo meldunków, które do nas spływały, dotyczyło podpaleń trawy, płotów, ogrodzeń czy elewacji budynków wywołanych właśnie fajerwerkami

– powiedział Kierzkowski.

Za wzrost liczby pożarów odpowiada m.in. pogoda

Jego zdaniem jednym z powodów wzrostu liczby pożarów może być pogoda.

Brak śniegu powoduje, że wszystkie tereny zielone, wysuszone, są nieosłonięte, a przez to łatwiej o zapłon spowodowany wybuchającą petardą

– powiedział i dodał, że ponieważ jest "dość ciepłe, to zachęca do przebywania na zewnątrz".

Z relacji strażaków, z którymi rozmawiali dziennikarze PAP wynika, że bardzo często wyjeżdżali do pożarów śmieci, gdzie trafiały jeszcze gorące fajerwerki.

Wśród zgłoszeń było kilka poważnych pożarów. Najgroźniejszy wybuchł na poddaszu kamienicy w Radomiu.  Jednak, jak poinformował rano Kierzkowski, "pożar został opanowany, obyło się bez rannych, a cztery osoby zostały ewakuowane, na miejscu pracowało 60 strażaków i zadysponowano 17 samochodów".

W nocy wybuchł też pożar w Kluczborku. Tam zapłonął dach nieukończonego budynku. "Nie było konieczności ewakuacji ani osób poszkodowanych" – powiedział PAP dyżurny KW PSP w Opolu.

Większa akcja miała miejsce przy ul. Ceglanej w Katowicach, gdzie pożar objął elewację i dach budowanego bloku. Według służb kryzysowych wojewody śląskiego, powierzchnia pożaru wyniosła 600 mkw., przyczyna nie jest na razie znana, działania zakończyły się po drugiej w nocy. Z kolei w Tarnowskich Górach przy ul. Niedbały doszło nocą do pożaru poddasza budynku jednorodzinnego i dwóch samochodów. Jeszcze przed przyjazdem strażaków budynek opuściło pięć osób, nikomu nic się nie stało. Ta akcja zakończyła się przed czwartą nad ranem.

Z kolei po północy doszło do pożaru choinki bożonarodzeniowej stojącej na Rynku w Raciborzu – prawdopodobnie w wyniku podpalenia. Zareagowali świadkowie, którzy użyli gaśnic. Na miejsce przyjechał zastęp strażaków, którzy dogasili pożar.

Strażacy informują, że we wszystkich wymienionych pożarach nie było ofiar śmiertelnych. 

Bilans sylwestrowej nocy

Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku kpt. Jakub Friedenberger poinformował PAP, że od godz. 20 wieczorem do rana w Nowy Rok strażacy odnotowali 134 interwencje związane z pożarami śmietników i pozostałościami po fajerwerkach.

W Toruniu według służb płonące śmieci stanowiły 99 proc. pożarów, jakie wybuchły tej nocy.

Do drobnych pożarów krzewów, tui, śmietników – również spowodowanych przede wszystkim nieostrożnym używaniem fajerwerków – wyjeżdżali minionej nocy strażacy na Lubelszczyźnie. Wszystkich interwencji było od północy ponad 50 – pożary to większość.

W województwie opolskim strażacy odnotowali 24 zdarzenia, z czego część była efektem niewłaściwego użycia fajerwerków.

Również dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach przekazał PAP, że po północy strażacy mieli sporo wyjazdów, głównie do niegroźnych pożarów m.in. śmietników, traw, krzewów czy drzew.

Do 24 sytuacji związanych z petardami wyjeżdżała w sylwestrową noc straż pożarna w Podlaskiem. Jak poinformował dyżurny w wojewódzkim stanowisku koordynacji ratownictwa PSP w Białymstoku, także tutaj były to przede wszystkim wyjazdy do gaszenia płonących od petard śmietników lub koszy na śmieci. Strażacy byli też wzywani do zadymionych od petard klatek schodowych.

W województwie warmińsko-mazurskim strażacy mieli od północy około 40 interwencji przy gaszeniu pożarów śmietników spowodowanych fajerwerkami.

Oficer dyżurny wielkopolskiej PSP przekazał PAP, że w ciągu minionej doby, do środy do godz. 7, strażacy w całym regionie otrzymali 243 zgłoszenia, z czego 159 dotyczyło pożarów, 57 tzw. miejscowych zagrożeń, a 27 okazało się fałszywymi alarmami. Najwięcej powiadomień dotyczyło obszaru Poznania i powiatu poznańskiego – 82, Konina i powiatu konińskiego – 12 oraz 11 w powiecie szamotulskim. Oficer dyżurny wyjaśnił, że większość zgłoszeń dotyczyła m.in. płonących śmietników czy kartonów po odpalonych fajerwerkach.

Również świętokrzyscy strażacy ocenili, że noc sylwestrowa, poza drobnymi incydentami, przebiegła spokojnie. Odnotowano 43 interwencji, w tym kilka niegroźnych pożarów.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe