Krajowa Rada Koordynatorów Ruchu Kontroli Wyborów podtrzymuje swoje stanowisko z Uchwały KRK RKW z dnia 12 listopada 2017 r. uznające Projekt Ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (druk sejmowy nr 2001 z dnia 10 listopada 2017 r.) za krok wnioskodawców idący w dobrym kierunku, tj. zwiększenia transparentności i lepszej kontroli procesu wyborczego, zawierający szereg słusznych rozwiązań (m.in. zniesienie głosowania korespondencyjnego i częściowe rozszerzenie zakresu uprawnień mężów zaufania), jednocześnie w załączeniu przedstawia swoje krytyczne uwagi do niektórych postanowień Projektu.
Największy nasz sprzeciw budzi pozostawienie niezmienionego składu Państwowej Komisji Wyborczej aż do wyborów w 2019 r., a co za tym idzie brak realnych zmian w strukturze kluczowego organu dla organizacji i przeprowadzenia wyborów, pozostawienie decyzyjnych stanowisk w strukturze wyborczej w rękach środowiska sędziowskiego, prawniczego
oraz urzędniczego.
Mamy nadzieję, że na etapie prac legislacyjnych Projekt Ustawy z druku sejmowego 2001 zostanie zmieniony tak, by jego treść w pełni oddawała to, co jest zapowiedziane w nazwie – tj. uspołecznienie i transparentność. Oczekujemy na dialog z Wnioskodawcami na temat szczegółowych zapisów w poprawionym Kodeksie Wyborczym dla wypracowania poprawionego kształtu Ustawy.
za Krajową Radę Koordynatorów Ruchu Kontroli Wyborów:
Paweł Zdun, przewodniczący
Poniżej zestawiliśmy zawarte w projekcie Ustawy propozycje zmian, które budzą naszą krytykę – wraz z uzasadnieniem i naszymi propozycjami rozwiązań alternatywnych.
Pozostałe zmiany proponowane w projekcie Ustawy uważamy za zasadniczo korzystne dla bezpieczeństwa i transparentności wyborów. Odnosimy się WYŁĄCZNIE do materii zawartej w Kodeksie Wyborczym.





