„Kompromitacja”. Specjaliści w szoku po zapowiedzi Tuska i szefa Google

W czwartek premier Donald Tusk wraz z dyrektorem Google Sundarem Pichai ogłosili porozumienie ws. inwestycji amerykańskiej firmy w rozwój sztucznej inteligencji w Polsce. Zdaniem amerykańskiego koncernu, sztuczna inteligencja mogłaby przyczynić się do wygenerowania dodatkowych 50 mld euro PKB w naszym kraju w ciągu 10 lat. W tej sprawie w mediach społecznościowych pojawiły się liczne komentarze, także ze strony specjalistów z branży technologicznej.
Dyrektor Google Sundar Pichai oraz premier Donald Tusk „Kompromitacja”. Specjaliści w szoku po zapowiedzi Tuska i szefa Google
Dyrektor Google Sundar Pichai oraz premier Donald Tusk / PAP/Paweł Supernak

W czwartek premier Donald Tusk wraz z dyrektorem Google Sundarem Pichai ogłosili porozumienie ws. inwestycji amerykańskiej firmy w rozwój sztucznej inteligencji w naszym kraju. 

Dzisiaj podpisujemy memorandum ws. wykorzystania sztucznej inteligencji w energetyce, cyberbezpieczeństwie i innych dziedzinach

- ogłosił na konferencji prasowej Sundar Pichai. Stronami porozumienia są Google oraz Polski Fundusz Rozwoju. Koncern twierdzi, że sztuczna inteligencja mogłaby przyczynić się do wygenerowania dodatkowych 50-55 mld euro PKB w Polsce albo 8 proc. PKB w ciągu 10 lat.

Dziękuję za podpisanie tego memorandum między Google a PFR. Tworzymy ramy, które umożliwią większe zaangażowanie inwestycyjne Google w Polsce. Z punktu widzenia państwa, ma to znaczenie dla naszego bezpieczeństwa

- powiedział z kolei Donald Tusk.

Szef polskiego rządu mówił również, że to jest szczególnie ważne, żeby "w tym wyścigu technologii Polska, także dzięki naszej współpracy, była jednym z liderów w Europie".

Bardzo doceniamy słowa, że Polska jest liderem z punktu widzenia Google 

- dodał premier.

Dzięki współpracy z Google, jesteśmy w stanie dostarczyć narzędzia, głównie w obszarze sztucznej inteligencji, które mogą bardzo efektywnie pomóc w deregulacji – odbudowie i modernizacji gospodarki oraz administracji. O tym będę jutro rozmawiał z młodymi polskimi uczonymi i przedsiębiorcami

- przekazał Donald Tusk.

Burza w sieci

W związku z zapowiedzią Donalda Tuska, w sieci pojawiły się liczne komentarze. Dziennikarz Wojciech Sumliński zauważył, że kwota zainwestowana przez Google w Polsce jest niewiele większa od zarobków Sundara Pichai'a.

Dyrektor Google musiał mieć niezły ubaw, ogłaszając w Polsce "wielką" inwestycję wynoszącą 5 milionów dolarów przez 5 lat - podczas gdy jego stała pensja (bez dodatków) w 2022 r. szacowana była na 2 miliony dolarów rocznie

- napisał Wojciech Sumliński.

Do tej sprawy odniosła się również dziennikarka TokFM Sylwia Czubkowska.

No więc wielka inwestycja Google w Polsce to "przeszkolenie 1 mln Polaków z AI za 5 mln dol." Czyli 5 dolarów na Polaka. I tak oto zostaniemy na bank wielka potęgą bo AI ma w ciągu 10 lat ma nam dać 8 proc. PKB czyli ok 55 -69 mld euro. Ciekawe jaki algorytm to wyliczył

- zauważyła Sylwia Czubkowska z TokFM.

Także Filip Lamański z Obserwatora Gospodarczego skomentował inwestycję Google.

5 mln USD? XDDD Premierze Tusk, mogliście mówić, to ogarnąłbym Wam na miejscu firmy, które mogą to wyłożyć i nie trzeba by było biednego Pana z Google fatygować

- napisał Filip Lamański z Obserwatora Gospodarczego.

Z kolei rzecznik Urzędu Marszłkowskiego Województwa Podkarpackiego Adrian Biernacki zauważył, że dziennikarze mediów publicznych musieli poprawić swoje doniesienia o kwocie inwestycji.

Solidaryzuję się z dziennikarzami PAP, którzy popełnili dzisiaj błąd w depeszy na temat inwestycji Google dot. AI. Też trudno byłoby mi uwierzyć, że konferencja najwyższych przedstawicieli władz państwowych może dotyczyć inwestycji o wartości 5 mln dolarów a nie 5 miliardów

- napisał Adrian Biernacki.

O tej kwestii wspomniał również znany użytkownik platformy X Max Hubner.

Korekta neoPAP swojego komunikatu po niezwykle kompromitującej konferencji Tuska z szefem Google'a. Byli tak pewni, że będzie coś wielkiego, że napisali 5 MLD, więc musieli skorygować do 5 MLN. Przeprasamy - napisali uroczo. Czekamy, aż przysłowiowe Jagodno też pseplosi

- podkreślił Max Hubner.

Ekspert od technologii i sztucznej inteligencji Jakub Kubajek także skomentował inwestycje ogłoszoną przez premiera Donalda Tuska.

Premier Tusk ogłosił dzisiaj, że Google zainwestuje 5 mln dolarów w szkolenia 1 mln Polaków z zakresu AI. I co łyso wam wieczni maruderzy?

- napisał Jakub Kubajek.

Także znany internauta Marcel Formela wskazał na kwotę inwestycji Google w Polsce.

"Wielka inwestycja Google". Szkolenia 1 mln Polaków z AI za 5 mln $

- napisał Marcel Formela.

Inwestycje Google w Polsce

W 2022 r. firma Google poinformowała o zainwestowaniu prawie 3 mld zł w Polsce. Jak podała wtedy amerykańska firma technologiczna, Google "zostanie właścicielem kompleksu biurowego The Warsaw HUB zlokalizowanego na warszawskiej Woli, w którym od zeszłego roku wynajmowała przestrzeń i ulokowała centrum rozwoju technologii chmurowych".

Wartość inwestycji w zakup budynków i dalszy rozwój centrum szacowana była na 2,7 mld zł.

 

 

 

 

 

 


 

POLECANE
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: Halt Polen! gorące
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: "Halt Polen!"

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski.

Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

REKLAMA

„Kompromitacja”. Specjaliści w szoku po zapowiedzi Tuska i szefa Google

W czwartek premier Donald Tusk wraz z dyrektorem Google Sundarem Pichai ogłosili porozumienie ws. inwestycji amerykańskiej firmy w rozwój sztucznej inteligencji w Polsce. Zdaniem amerykańskiego koncernu, sztuczna inteligencja mogłaby przyczynić się do wygenerowania dodatkowych 50 mld euro PKB w naszym kraju w ciągu 10 lat. W tej sprawie w mediach społecznościowych pojawiły się liczne komentarze, także ze strony specjalistów z branży technologicznej.
Dyrektor Google Sundar Pichai oraz premier Donald Tusk „Kompromitacja”. Specjaliści w szoku po zapowiedzi Tuska i szefa Google
Dyrektor Google Sundar Pichai oraz premier Donald Tusk / PAP/Paweł Supernak

W czwartek premier Donald Tusk wraz z dyrektorem Google Sundarem Pichai ogłosili porozumienie ws. inwestycji amerykańskiej firmy w rozwój sztucznej inteligencji w naszym kraju. 

Dzisiaj podpisujemy memorandum ws. wykorzystania sztucznej inteligencji w energetyce, cyberbezpieczeństwie i innych dziedzinach

- ogłosił na konferencji prasowej Sundar Pichai. Stronami porozumienia są Google oraz Polski Fundusz Rozwoju. Koncern twierdzi, że sztuczna inteligencja mogłaby przyczynić się do wygenerowania dodatkowych 50-55 mld euro PKB w Polsce albo 8 proc. PKB w ciągu 10 lat.

Dziękuję za podpisanie tego memorandum między Google a PFR. Tworzymy ramy, które umożliwią większe zaangażowanie inwestycyjne Google w Polsce. Z punktu widzenia państwa, ma to znaczenie dla naszego bezpieczeństwa

- powiedział z kolei Donald Tusk.

Szef polskiego rządu mówił również, że to jest szczególnie ważne, żeby "w tym wyścigu technologii Polska, także dzięki naszej współpracy, była jednym z liderów w Europie".

Bardzo doceniamy słowa, że Polska jest liderem z punktu widzenia Google 

- dodał premier.

Dzięki współpracy z Google, jesteśmy w stanie dostarczyć narzędzia, głównie w obszarze sztucznej inteligencji, które mogą bardzo efektywnie pomóc w deregulacji – odbudowie i modernizacji gospodarki oraz administracji. O tym będę jutro rozmawiał z młodymi polskimi uczonymi i przedsiębiorcami

- przekazał Donald Tusk.

Burza w sieci

W związku z zapowiedzią Donalda Tuska, w sieci pojawiły się liczne komentarze. Dziennikarz Wojciech Sumliński zauważył, że kwota zainwestowana przez Google w Polsce jest niewiele większa od zarobków Sundara Pichai'a.

Dyrektor Google musiał mieć niezły ubaw, ogłaszając w Polsce "wielką" inwestycję wynoszącą 5 milionów dolarów przez 5 lat - podczas gdy jego stała pensja (bez dodatków) w 2022 r. szacowana była na 2 miliony dolarów rocznie

- napisał Wojciech Sumliński.

Do tej sprawy odniosła się również dziennikarka TokFM Sylwia Czubkowska.

No więc wielka inwestycja Google w Polsce to "przeszkolenie 1 mln Polaków z AI za 5 mln dol." Czyli 5 dolarów na Polaka. I tak oto zostaniemy na bank wielka potęgą bo AI ma w ciągu 10 lat ma nam dać 8 proc. PKB czyli ok 55 -69 mld euro. Ciekawe jaki algorytm to wyliczył

- zauważyła Sylwia Czubkowska z TokFM.

Także Filip Lamański z Obserwatora Gospodarczego skomentował inwestycję Google.

5 mln USD? XDDD Premierze Tusk, mogliście mówić, to ogarnąłbym Wam na miejscu firmy, które mogą to wyłożyć i nie trzeba by było biednego Pana z Google fatygować

- napisał Filip Lamański z Obserwatora Gospodarczego.

Z kolei rzecznik Urzędu Marszłkowskiego Województwa Podkarpackiego Adrian Biernacki zauważył, że dziennikarze mediów publicznych musieli poprawić swoje doniesienia o kwocie inwestycji.

Solidaryzuję się z dziennikarzami PAP, którzy popełnili dzisiaj błąd w depeszy na temat inwestycji Google dot. AI. Też trudno byłoby mi uwierzyć, że konferencja najwyższych przedstawicieli władz państwowych może dotyczyć inwestycji o wartości 5 mln dolarów a nie 5 miliardów

- napisał Adrian Biernacki.

O tej kwestii wspomniał również znany użytkownik platformy X Max Hubner.

Korekta neoPAP swojego komunikatu po niezwykle kompromitującej konferencji Tuska z szefem Google'a. Byli tak pewni, że będzie coś wielkiego, że napisali 5 MLD, więc musieli skorygować do 5 MLN. Przeprasamy - napisali uroczo. Czekamy, aż przysłowiowe Jagodno też pseplosi

- podkreślił Max Hubner.

Ekspert od technologii i sztucznej inteligencji Jakub Kubajek także skomentował inwestycje ogłoszoną przez premiera Donalda Tuska.

Premier Tusk ogłosił dzisiaj, że Google zainwestuje 5 mln dolarów w szkolenia 1 mln Polaków z zakresu AI. I co łyso wam wieczni maruderzy?

- napisał Jakub Kubajek.

Także znany internauta Marcel Formela wskazał na kwotę inwestycji Google w Polsce.

"Wielka inwestycja Google". Szkolenia 1 mln Polaków z AI za 5 mln $

- napisał Marcel Formela.

Inwestycje Google w Polsce

W 2022 r. firma Google poinformowała o zainwestowaniu prawie 3 mld zł w Polsce. Jak podała wtedy amerykańska firma technologiczna, Google "zostanie właścicielem kompleksu biurowego The Warsaw HUB zlokalizowanego na warszawskiej Woli, w którym od zeszłego roku wynajmowała przestrzeń i ulokowała centrum rozwoju technologii chmurowych".

Wartość inwestycji w zakup budynków i dalszy rozwój centrum szacowana była na 2,7 mld zł.

 

 

 

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe