Regały magazynowe a przepisy BHP. Najczęstsze błędy i jak ich unikać

Regały magazynowe spełniające wymogi przepisów BHP, a więc odpowiednio zaprojektowane i solidnie zamontowane, to klucz do bezpieczeństwa pracy w firmach składujących towary. Niestety do rzadkości nie należą sytuacje, gdy z winy zaniedbań pracowników lub kadry zarządzającej przedsiębiorstwem dochodzi do groźnych wypadków. Zdarzają się one zarówno w magazynach, sklepach, jak i profesjonalnych warsztatach rzemieślniczych, na przykład stolarskich czy serwisach samochodowych.
Regały magazynowe Regały magazynowe a przepisy BHP. Najczęstsze błędy i jak ich unikać
Regały magazynowe / Źródło: pixabay.com

Podstawowe wymagania BHP dotyczące regałów magazynowych

Inwestując w regały magazynowe, koniecznie zadbaj, aby ich projekt i montaż został wykonany w zgodzie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Regulują je normy EN 15512 oraz EN 15635. Pierwsza ustala zasady projektowania konstrukcji służących składowaniu towarów, w szczególności metody obliczania ich wytrzymałości. Z kolei druga z norm określa wymagania dotyczące konserwacji regałów oraz ich systematycznych przeglądów pod kątem bezpieczeństwa. Specjalistyczny nadzór nad systemem regałów to wymóg niezbędny dla stabilności ich konstrukcji oraz komfortu i bezpieczeństwa pracowników magazynu. 

Ponadto każdy regał magazynowy należy odpowiednio oznakować. Obligatoryjnie musi zostać na nim umieszczona czytelna informacja o dopuszczalnym obciążeniu konstrukcji. Wyraźne oznaczenie nośności regału powinno się znajdować na trwałej etykiecie samoprzylepnej lub przykręconej tabliczce.

Najczęstsze błędy przy użytkowaniu regałów magazynowych

Użytkując regały w magazynie, możesz popełnić szereg błędów obarczonych poważnymi skutkami. Najczęstszy z nich to składowanie materiałów, których waga przekracza maksymalną nośność konstrukcji

W halach magazynowych często można także zaobserwować niezgodne z przepisami rozmieszczenie regałów, a w szczególności zbyt małe odstępy pomiędzy nimi. Błąd ten wynika z konieczności takiego zagospodarowania pomieszczenia magazynowego, aby na niewielkiej przestrzeni pomieścić jak największą ilość składowanych towarów. Postępując w ten sposób, musisz mieć świadomość, że niewielkie odległości pomiędzy regałami ograniczają dostęp do asortymentu magazynu i stanowią utrudnienie dla operatorów wózków widłowych. 

Wśród powszechnych błędów znajdują się też zaniedbania w zakresie okresowych przeglądów regałów. Ich zaniechanie może skutkować stopniowym pogarszaniem się technicznego stanu konstrukcji.

Wpływ nieprawidłowego składowania na bezpieczeństwo pracowników

Nieprawidłowe składowanie materiałów stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników. Jeśli regał magazynowy zostanie ustawiony niestabilnie lub będzie nadmiernie obciążony, może dojść do zawalenia się konstrukcji, często tragicznego w skutkach. Taki wypadek przy pracy wiąże się z ryzykiem poważnych obrażeń osób zatrudnionych w hali magazynowej, a niekiedy stanowi także zagrożenie dla ich życia. 

Szczególnego znaczenia nabiera niewłaściwe magazynowanie towarów w kontekście bezpieczeństwa przeciwpożarowego – dotyczy to zarówno nieprawidłowego przechowywania materiałów łatwopalnych, jak i przebiegu oraz szerokości przejść awaryjnych. W przypadku wybuchu pożaru i szybkiego rozprzestrzeniania się ognia utrudniony dostęp do dróg ewakuacji może uniemożliwić osobom zatrudnionym w magazynie sprawne opuszczenie budynku.

Regularne przeglądy i konserwacja regałów – klucz do zapobiegania wypadkom

Aby zapobiec wypadkom w miejscu pracy i nie dopuścić do uszczerbku na zdrowiu osób zatrudnionych, staraj się nie lekceważyć przepisów BHP. Klucz do zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa w magazynie stanowią regularne przeglądy i konserwacja regałów. Zadbaj, aby starannie zaplanować harmonogram okresowych kontroli wyposażenia magazynu. Systematyczny nadzór nad systemem składowania towarów to gwarancja, że regały magazynowe będą w należytym stanie technicznym, ich konstrukcja nie utraci stabilności, a ciężar i sposób przechowywania materiałów nie będą stwarzały ryzyka wypadku. 

Pamiętaj, że systematyczne przeglądy techniczne to narzędzie, dzięki któremu w porę dostrzeżesz, że regały są uszkodzone i zapobiegniesz potencjalnym zagrożeniom.

Wybierz profesjonalne regały i zadbaj o bezpieczne składowanie towarów

Wybierając regały do magazynu, postaw na wyroby najwyższej jakości, oferowane przez sprawdzonych producentów mebli magazynowych i warsztatowych. Musisz mieć świadomość, że staranny wybór wyposażenia hali magazynowej to kwestia nie tylko wygody jego użytkowania i estetycznego wyglądu wnętrza, ale przede wszystkim bezpieczeństwa składowania towarów, a takie są w stanie zagwarantować jedynie profesjonalnie zaprojektowane i wykonane regały. 

Co istotne, solidne meble o dużej nośności przydadzą się nie tylko w pomieszczeniu magazynowym. To doskonały wybór również do piwnicy bądź przydomowego warsztatu. W tego typu pomieszczeniach regały magazynowe zapewnią odpowiednie miejsce do przechowywania elektronarzędzi czy skrzynek warsztatowych. Stabilny mebel przystosowany do składowania przedmiotów o dużej wadze znakomicie sprawdzi się też m.in. jako regał garażowy.


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

Regały magazynowe a przepisy BHP. Najczęstsze błędy i jak ich unikać

Regały magazynowe spełniające wymogi przepisów BHP, a więc odpowiednio zaprojektowane i solidnie zamontowane, to klucz do bezpieczeństwa pracy w firmach składujących towary. Niestety do rzadkości nie należą sytuacje, gdy z winy zaniedbań pracowników lub kadry zarządzającej przedsiębiorstwem dochodzi do groźnych wypadków. Zdarzają się one zarówno w magazynach, sklepach, jak i profesjonalnych warsztatach rzemieślniczych, na przykład stolarskich czy serwisach samochodowych.
Regały magazynowe Regały magazynowe a przepisy BHP. Najczęstsze błędy i jak ich unikać
Regały magazynowe / Źródło: pixabay.com

Podstawowe wymagania BHP dotyczące regałów magazynowych

Inwestując w regały magazynowe, koniecznie zadbaj, aby ich projekt i montaż został wykonany w zgodzie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Regulują je normy EN 15512 oraz EN 15635. Pierwsza ustala zasady projektowania konstrukcji służących składowaniu towarów, w szczególności metody obliczania ich wytrzymałości. Z kolei druga z norm określa wymagania dotyczące konserwacji regałów oraz ich systematycznych przeglądów pod kątem bezpieczeństwa. Specjalistyczny nadzór nad systemem regałów to wymóg niezbędny dla stabilności ich konstrukcji oraz komfortu i bezpieczeństwa pracowników magazynu. 

Ponadto każdy regał magazynowy należy odpowiednio oznakować. Obligatoryjnie musi zostać na nim umieszczona czytelna informacja o dopuszczalnym obciążeniu konstrukcji. Wyraźne oznaczenie nośności regału powinno się znajdować na trwałej etykiecie samoprzylepnej lub przykręconej tabliczce.

Najczęstsze błędy przy użytkowaniu regałów magazynowych

Użytkując regały w magazynie, możesz popełnić szereg błędów obarczonych poważnymi skutkami. Najczęstszy z nich to składowanie materiałów, których waga przekracza maksymalną nośność konstrukcji

W halach magazynowych często można także zaobserwować niezgodne z przepisami rozmieszczenie regałów, a w szczególności zbyt małe odstępy pomiędzy nimi. Błąd ten wynika z konieczności takiego zagospodarowania pomieszczenia magazynowego, aby na niewielkiej przestrzeni pomieścić jak największą ilość składowanych towarów. Postępując w ten sposób, musisz mieć świadomość, że niewielkie odległości pomiędzy regałami ograniczają dostęp do asortymentu magazynu i stanowią utrudnienie dla operatorów wózków widłowych. 

Wśród powszechnych błędów znajdują się też zaniedbania w zakresie okresowych przeglądów regałów. Ich zaniechanie może skutkować stopniowym pogarszaniem się technicznego stanu konstrukcji.

Wpływ nieprawidłowego składowania na bezpieczeństwo pracowników

Nieprawidłowe składowanie materiałów stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników. Jeśli regał magazynowy zostanie ustawiony niestabilnie lub będzie nadmiernie obciążony, może dojść do zawalenia się konstrukcji, często tragicznego w skutkach. Taki wypadek przy pracy wiąże się z ryzykiem poważnych obrażeń osób zatrudnionych w hali magazynowej, a niekiedy stanowi także zagrożenie dla ich życia. 

Szczególnego znaczenia nabiera niewłaściwe magazynowanie towarów w kontekście bezpieczeństwa przeciwpożarowego – dotyczy to zarówno nieprawidłowego przechowywania materiałów łatwopalnych, jak i przebiegu oraz szerokości przejść awaryjnych. W przypadku wybuchu pożaru i szybkiego rozprzestrzeniania się ognia utrudniony dostęp do dróg ewakuacji może uniemożliwić osobom zatrudnionym w magazynie sprawne opuszczenie budynku.

Regularne przeglądy i konserwacja regałów – klucz do zapobiegania wypadkom

Aby zapobiec wypadkom w miejscu pracy i nie dopuścić do uszczerbku na zdrowiu osób zatrudnionych, staraj się nie lekceważyć przepisów BHP. Klucz do zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa w magazynie stanowią regularne przeglądy i konserwacja regałów. Zadbaj, aby starannie zaplanować harmonogram okresowych kontroli wyposażenia magazynu. Systematyczny nadzór nad systemem składowania towarów to gwarancja, że regały magazynowe będą w należytym stanie technicznym, ich konstrukcja nie utraci stabilności, a ciężar i sposób przechowywania materiałów nie będą stwarzały ryzyka wypadku. 

Pamiętaj, że systematyczne przeglądy techniczne to narzędzie, dzięki któremu w porę dostrzeżesz, że regały są uszkodzone i zapobiegniesz potencjalnym zagrożeniom.

Wybierz profesjonalne regały i zadbaj o bezpieczne składowanie towarów

Wybierając regały do magazynu, postaw na wyroby najwyższej jakości, oferowane przez sprawdzonych producentów mebli magazynowych i warsztatowych. Musisz mieć świadomość, że staranny wybór wyposażenia hali magazynowej to kwestia nie tylko wygody jego użytkowania i estetycznego wyglądu wnętrza, ale przede wszystkim bezpieczeństwa składowania towarów, a takie są w stanie zagwarantować jedynie profesjonalnie zaprojektowane i wykonane regały. 

Co istotne, solidne meble o dużej nośności przydadzą się nie tylko w pomieszczeniu magazynowym. To doskonały wybór również do piwnicy bądź przydomowego warsztatu. W tego typu pomieszczeniach regały magazynowe zapewnią odpowiednie miejsce do przechowywania elektronarzędzi czy skrzynek warsztatowych. Stabilny mebel przystosowany do składowania przedmiotów o dużej wadze znakomicie sprawdzi się też m.in. jako regał garażowy.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe