Piotr Duda: Dziś w sposób szczególny wspominamy naukę Jana Pawła II

Sprawozdanie z działalności regionalnych struktur związku z ostatnich dwóch lat oraz omówienie sytuacji społeczno-gospodarczej ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji Zielonego Ładu - to były najważniejsze tematy sesji sprawozdawczej XVI Walnego Zebrania Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, która odbyła się 2 kwietnia w Katowicach. Jednym z gości WZD był przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
Piotr Duda Piotr Duda: Dziś w sposób szczególny wspominamy naukę Jana Pawła II
Piotr Duda / fot. NSZZ "S" Region Śląsko-Dąbrowski

Przewodniczący Piotr Duda podczas swojego wystąpienia odniósł się do dzisiejszej 20. rocznicy śmierci Świętego Jana Pawła II. Przypomniał, jak ogromną rolę papież odegrał w powstaniu Związku, a także w drodze do zmian demokratycznych w naszym kraju. Jak powiedział Piotr Duda, Święty Jan Paweł II to Przywódca Duchowy Solidarności, a Związek jest strażnikiem pamięci o Ojcu Świętym.

Potrzebna szeroka debata nad skutkami Zielonego Ładu

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" mówił do zebranych także o Zielonym Ładzie. Podkreślił, że unijna polityka klimatyczna to ogromny problem nie tylko dla pracowników przemysłu i energetyki. 

– Zielony Ład dotknie wszystkie branże, również pracowników budżetówki. W każdym zakładzie pracy Solidarność stara się załatwiać podwyżki, ale co z tego, skoro one zostaną zjedzone przez ETS2. Już nie mówiąc o kolejnym elemencie Zielonego Ładu, dyrektywie budynkowej, która zabije gospodarstwa domowe

 – powiedział.

Piotr Duda przypomniał zbiórkę podpisów pod referendum w sprawie wieku emerytalnego z 2011 roku. Wówczas, choć ówczesna koalicja odrzuciła wniosek o referendum, ostatecznie Solidarności udało się doprowadzić do obniżenia wieku emerytalnego.

– Dlatego tak bardzo ważne jest to, abyśmy po raz drugi spróbowali podjąć to wyzwanie, zebrać podpisy i przeprowadzić debatę w Sejmie, która by się odbiła szerokim echem nie tylko w Polsce, ale w całej UE 

– wskazał szef Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

"Polityka klimatyczna dotyka każdego"

Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" w swoim sprawozdaniu przypomniał najważniejsze wydarzenia organizowane lub wspierane przez śląsko-dąbrowską „Solidarność”. Wskazał tu m.in. protesty w obronie pracowników PKP Cargo i Cargotabor, czy Poczty Polskiej. Przypomniał też, że śląsko-dąbrowska „S” jako pierwsza struktura związku wsparła rolnicze demonstracje przeciwko Zielonemu Ładowi organizowane na początku 2024 roku. W kolejnych miesiącach „Solidarność” wraz z rolnikami przeprowadziła dwie wielkie manifestacje w Warszawie przeciw unijnej polityce klimatycznej.

Dużo miejsca w swoim wystąpieniu Dominik Kolorz poświęcił akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie Zielonego Ładu. 

– Tłumaczenia niektórych, że to jest polityczna akcja, to kompletne bzdury. Polityka klimatyczna już dotyka każdego z nas bezpośrednio, a za chwile dotknie w sposób spotęgowany 

– powiedział Dominik Kolorz. Wskazał, że koszty systemu opłat za emisję ETS2, który ma wejść w życie już od stycznia 2027 roku, dla przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego wyniosą nawet kilkanaście tys. zł rocznie. Opłaty za emisję mają zostać nałożone m.in. na ogrzewanie domów oraz paliwa samochodowe. ETS2 to tylko jeden z elementów Zielonego Ładu.

Szef śląsko-dąbrowskiej „S” wskazał też, że dzień organizacji Walnego Zebrania Delegatów zbiegł się z datą 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Dominik Kolorz przypomniał słowa skierowane do członków „Solidarności”, które Ojciec Święty wygłosił podczas spotkania z przedstawicielami związku w 2003 roku w Watykanie.

– Ojciec Święty powiedział nam wtedy bardzo istotne zdanie. Wróćcie do korzeni. Władza się zmienia, a Solidarność zawsze będzie potrzebna ludziom pracy. Wróćmy do korzeni

– podkreślił przewodniczący.

Uchwała i stanowiska

WZD Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” podjęło uchwałę o ogłoszeniu pogotowia protestacyjnego w obronie pracowników Poczty Polskiej, upoważniając Zarząd Regionu do koordynacji akcji protestacyjnych, mających na celu powstrzymanie masowych zwolnień w Poczcie Polskiej.

Delegaci podjęli też szereg stanowisk dotyczących problemów gospodarczych i społecznych w naszym regionie i w kraju. W przyjętym jednogłośnie stanowisku domagają się odrzucenia ETS2, czyli nowego unijnego systemu opłat za emisję CO2 powstającą przy ogrzewaniu budynków i w transporcie. W stanowisku delegaci podkreślili, że doprowadzenie do odrzucenia systemu ETS2 powinno być absolutnym priorytetem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Ponadto WZD przyjęło też stanowiska dotyczące sytuacji w górnictwie. Domaga się w nich od rządzących m. in. skutecznych działań na rzecz notyfikacji umowy społecznej i wycofania się Ministerstwa Klimatu i Środowiska ze stojących w sprzeczności z tą umową zapisów „Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu”, a także wsparcie dla znajdującej w kryzysowej sytuacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W stanowisku dotyczącym polskiej energetyki delegaci wyrazili przekonanie, że do czasu wybudowania w Polsce elektrowni jądrowych podstawowym źródłem taniej energii powinny być elektrownie zasilane węglem kamiennym i brunatnym.

Delegaci jednogłośnie przyjęli też stanowisko wskazujące na potrzebę wykorzystania potencjału przemysłowego, kadrowego i naukowego regionu w produkcji zbrojeniowej. Pozostałe stanowiska WZD były związane z problemami w służbie zdrowia i w oświacie, trudnej sytuacji zwalnianych pracowników PKP Cargo i przyszłości tej spółki. Podczas WZD dyskutowano też o zmianach w statucie związku, które będą tematem obrad Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w Kołobrzegu w dniach 24-25 kwietnia.

CZYTAJ TAKŻE: "Dla Polski i Polaków!". Piotr Duda wspiera Karola Nawrockiego w Jaworznie

CZYTAJ TAKŻE: Mija dwudziesta rocznica protestu głodowego w TP SA


 

POLECANE
MSWiA nie ma danych nt. wyższej efektywności patroli polsko-niemieckich nad polskimi. Więc po co to jest? Wiadomości
MSWiA nie ma danych nt. wyższej efektywności patroli polsko-niemieckich nad polskimi. "Więc po co to jest?"

Red. naczelna Radia Debata Aleksandra Fedorska opublikowała nową odpowiedź polskiego MSWiA ws. patroli niemieckiej policji na terenie Polski.

Niemcy: koniec ze specjalnym traktowaniem Ukraińców Wiadomości
Niemcy: koniec ze specjalnym traktowaniem Ukraińców

Nowo przybyli uchodźcy z Ukrainy będą w przyszłości otrzymywać świadczenia na podstawie ustawy o azylantach. Rząd federalny zamierza pokryć dodatkowe koszty, a Związek Miast i Gmin domaga się natychmiastowego zwrotu środków.  Tym sam kończy się specjalne traktowanie Ukraińców w Niemczech.

Na granicy polsko-białoruskiej staną specjalne wieże. SG zapowiada inwestycję pilne
Na granicy polsko-białoruskiej staną specjalne wieże. SG zapowiada inwestycję

Jak poinformował ppłk Andrzej Juźwiak ze Straży Granicznej, do grudnia ma potrwać montaż pięciu wież obserwacyjnych przy polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem. 70-metrowe wieże mają być wyposażone w kamery i staną na odcinkach granicznych rzek w regionie.

Wiadomości
iPad mini jako narzędzie edukacyjne dla dzieci – jak tablet może wspierać naukę w domu i szkole?

Nowoczesne technologie odgrywają ogromną rolę w codziennym życiu, a ich zalety są nie do przecenienia. Smartfony, komputery czy tablety są w prawie każdym domu, a ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Co ciekawe, tego typu urządzenia mogą być świetnym wsparciem dla dzieci – nie tylko jako narzędzie do przeglądania Internetu, grania w gry czy oglądania filmów, ale i jako pomoc w nauce. Zarówno w domu, jak i w szkole, nowoczesny sprzęt, taki jak np. iPad mini od Apple, może skutecznie wspierać edukację. Warto przyjrzeć się bliżej, jakie korzyści niesie za sobą wykorzystanie technologii w nauce.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Rozpoczęły się konsultacje ws. pomnika Wiedźmy w Poznaniu. Za jego postawieniem byli radni Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz Polski 2050. Radni PiS zagłosowali przeciw.

Wiadomości
Dofinansowanie do pieca i inne formy wsparcia – jak obniżyć koszty przy wymianie źródła ciepła?

Wymiana przestarzałego pieca na nowoczesne źródło ciepła nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami. W Polsce sukcesywnie od kilku lat działa wiele atrakcyjnych programów wsparcia finansowego dla osób, które decydują się zrobić krok w stronę czystszego powietrza w swoim domu i otoczeniu. Jakie to programy i ile można na nich zyskać? Oto praktyczny przewodnik po dofinansowaniach i pozostałych formach wsparcia!

Wielki Piątek w Stuttgarcie to Cichy Piątek. Iga Świątek dziś nie zagra z ostatniej chwili
Wielki Piątek w Stuttgarcie to Cichy Piątek. Iga Świątek dziś nie zagra

Wielki Piątek jest w Niemczech obchodzony jako dzień refleksji i wyciszenia przed Wielkanocną Niedzielą. W całym kraju jest dniem wolnym od pracy, stąd w niektórych landach nazywany jest też Cichym Piątkiem. Tego dnia w regionie Badenii-Wirtembergii, gdzie położony jest Stuttgart, nie można organizować żadnych wydarzeń sportowych.

Czterodniowy tydzień pracy? Ministerstwo pracy zakończyło analizy pilne
Czterodniowy tydzień pracy? Ministerstwo pracy zakończyło analizy

Jak wynika z badań, akceptacja społeczna dla pomysłu 4-dniowego dnia pracy, analizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jest duża. Założeniem ma być zachowanie dotychczasowych wynagrodzeń — krótszy czas pracy nie może oznaczać mniejszych pensji.

Drastyczne treści na Instagramie aborterki ze szpitala w Oleśnicy gorące
Drastyczne treści na Instagramie aborterki ze szpitala w Oleśnicy

Fundacja Pro – Prawo do Życia poinformowała na początku kwietnia, że w szpitalu w Oleśnicy dokonano zabójstwa 9-miesięcznego Felka, wykonując mu zastrzyk w serce z chlorku potasu. Aborcji miała dokonać ginekolog, z-ca dyrektora ds. lecznictwa Gizela Jagielska.

Niemcy kłócą się o loty z Afgańczykami. Nie przyjmować nowych, odesłać przestępców Wiadomości
Niemcy kłócą się o loty z Afgańczykami. "Nie przyjmować nowych, odesłać przestępców"

W Niemczech trwa żywiołowa dyskusja na temat przylotu kolejnych grup Afgańczyków, którym w kraju grożą represje. Dalszym samolotom z przybyszami sprzeciwiają się politycy z CDU/CSU. Zieloni nazywają ich stanowisko "podłym". Tymczasem niemieckie media donoszą, że tamtejsza federalna policja już prowadzi śledztwo w sprawie kilku Afgańczyków, którzy w środę przybyli do kraju.

REKLAMA

Piotr Duda: Dziś w sposób szczególny wspominamy naukę Jana Pawła II

Sprawozdanie z działalności regionalnych struktur związku z ostatnich dwóch lat oraz omówienie sytuacji społeczno-gospodarczej ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji Zielonego Ładu - to były najważniejsze tematy sesji sprawozdawczej XVI Walnego Zebrania Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, która odbyła się 2 kwietnia w Katowicach. Jednym z gości WZD był przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
Piotr Duda Piotr Duda: Dziś w sposób szczególny wspominamy naukę Jana Pawła II
Piotr Duda / fot. NSZZ "S" Region Śląsko-Dąbrowski

Przewodniczący Piotr Duda podczas swojego wystąpienia odniósł się do dzisiejszej 20. rocznicy śmierci Świętego Jana Pawła II. Przypomniał, jak ogromną rolę papież odegrał w powstaniu Związku, a także w drodze do zmian demokratycznych w naszym kraju. Jak powiedział Piotr Duda, Święty Jan Paweł II to Przywódca Duchowy Solidarności, a Związek jest strażnikiem pamięci o Ojcu Świętym.

Potrzebna szeroka debata nad skutkami Zielonego Ładu

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" mówił do zebranych także o Zielonym Ładzie. Podkreślił, że unijna polityka klimatyczna to ogromny problem nie tylko dla pracowników przemysłu i energetyki. 

– Zielony Ład dotknie wszystkie branże, również pracowników budżetówki. W każdym zakładzie pracy Solidarność stara się załatwiać podwyżki, ale co z tego, skoro one zostaną zjedzone przez ETS2. Już nie mówiąc o kolejnym elemencie Zielonego Ładu, dyrektywie budynkowej, która zabije gospodarstwa domowe

 – powiedział.

Piotr Duda przypomniał zbiórkę podpisów pod referendum w sprawie wieku emerytalnego z 2011 roku. Wówczas, choć ówczesna koalicja odrzuciła wniosek o referendum, ostatecznie Solidarności udało się doprowadzić do obniżenia wieku emerytalnego.

– Dlatego tak bardzo ważne jest to, abyśmy po raz drugi spróbowali podjąć to wyzwanie, zebrać podpisy i przeprowadzić debatę w Sejmie, która by się odbiła szerokim echem nie tylko w Polsce, ale w całej UE 

– wskazał szef Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

"Polityka klimatyczna dotyka każdego"

Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" w swoim sprawozdaniu przypomniał najważniejsze wydarzenia organizowane lub wspierane przez śląsko-dąbrowską „Solidarność”. Wskazał tu m.in. protesty w obronie pracowników PKP Cargo i Cargotabor, czy Poczty Polskiej. Przypomniał też, że śląsko-dąbrowska „S” jako pierwsza struktura związku wsparła rolnicze demonstracje przeciwko Zielonemu Ładowi organizowane na początku 2024 roku. W kolejnych miesiącach „Solidarność” wraz z rolnikami przeprowadziła dwie wielkie manifestacje w Warszawie przeciw unijnej polityce klimatycznej.

Dużo miejsca w swoim wystąpieniu Dominik Kolorz poświęcił akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie Zielonego Ładu. 

– Tłumaczenia niektórych, że to jest polityczna akcja, to kompletne bzdury. Polityka klimatyczna już dotyka każdego z nas bezpośrednio, a za chwile dotknie w sposób spotęgowany 

– powiedział Dominik Kolorz. Wskazał, że koszty systemu opłat za emisję ETS2, który ma wejść w życie już od stycznia 2027 roku, dla przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego wyniosą nawet kilkanaście tys. zł rocznie. Opłaty za emisję mają zostać nałożone m.in. na ogrzewanie domów oraz paliwa samochodowe. ETS2 to tylko jeden z elementów Zielonego Ładu.

Szef śląsko-dąbrowskiej „S” wskazał też, że dzień organizacji Walnego Zebrania Delegatów zbiegł się z datą 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Dominik Kolorz przypomniał słowa skierowane do członków „Solidarności”, które Ojciec Święty wygłosił podczas spotkania z przedstawicielami związku w 2003 roku w Watykanie.

– Ojciec Święty powiedział nam wtedy bardzo istotne zdanie. Wróćcie do korzeni. Władza się zmienia, a Solidarność zawsze będzie potrzebna ludziom pracy. Wróćmy do korzeni

– podkreślił przewodniczący.

Uchwała i stanowiska

WZD Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” podjęło uchwałę o ogłoszeniu pogotowia protestacyjnego w obronie pracowników Poczty Polskiej, upoważniając Zarząd Regionu do koordynacji akcji protestacyjnych, mających na celu powstrzymanie masowych zwolnień w Poczcie Polskiej.

Delegaci podjęli też szereg stanowisk dotyczących problemów gospodarczych i społecznych w naszym regionie i w kraju. W przyjętym jednogłośnie stanowisku domagają się odrzucenia ETS2, czyli nowego unijnego systemu opłat za emisję CO2 powstającą przy ogrzewaniu budynków i w transporcie. W stanowisku delegaci podkreślili, że doprowadzenie do odrzucenia systemu ETS2 powinno być absolutnym priorytetem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Ponadto WZD przyjęło też stanowiska dotyczące sytuacji w górnictwie. Domaga się w nich od rządzących m. in. skutecznych działań na rzecz notyfikacji umowy społecznej i wycofania się Ministerstwa Klimatu i Środowiska ze stojących w sprzeczności z tą umową zapisów „Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu”, a także wsparcie dla znajdującej w kryzysowej sytuacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W stanowisku dotyczącym polskiej energetyki delegaci wyrazili przekonanie, że do czasu wybudowania w Polsce elektrowni jądrowych podstawowym źródłem taniej energii powinny być elektrownie zasilane węglem kamiennym i brunatnym.

Delegaci jednogłośnie przyjęli też stanowisko wskazujące na potrzebę wykorzystania potencjału przemysłowego, kadrowego i naukowego regionu w produkcji zbrojeniowej. Pozostałe stanowiska WZD były związane z problemami w służbie zdrowia i w oświacie, trudnej sytuacji zwalnianych pracowników PKP Cargo i przyszłości tej spółki. Podczas WZD dyskutowano też o zmianach w statucie związku, które będą tematem obrad Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w Kołobrzegu w dniach 24-25 kwietnia.

CZYTAJ TAKŻE: "Dla Polski i Polaków!". Piotr Duda wspiera Karola Nawrockiego w Jaworznie

CZYTAJ TAKŻE: Mija dwudziesta rocznica protestu głodowego w TP SA



 

Polecane
Emerytury
Stażowe