Globalne ocieplenie? Na Antarktydzie w latach 2021–2023 przybyło 110 mld ton lodu

Co musisz wiedzieć?
- Na Antarktydzie w latach 2021–2023 przybyło 110 mld ton lodu rocznie.
- Ta zmiana miała zmniejszyć o 15 proc. wzrost poziomu mórz.
- W zmianach pomogło nagromadzenie świeżego lodu.
Jak podaje "Daily Mail", naukowcy z Uniwersytetu Tongji w Szanghaju odkryli, że zamarznięty kontynent odwrócił trwający od dziesięcioleci trend topnienia i zyskał rekordowe ilości lodu w ostatnich latach.
Badanie wykazało, że w latach 2021–2023 niezwykle "intensywne opady śniegu" na Antarktydzie pomogły w nagromadzeniu warstw świeżego lodu. Naukowcy odkryli, że ta trzyletnia zmiana miała zmniejszyć roczny wzrost tzw. globalnego poziomu morza o prawie 15 procent, co stanowi znaczącą różnicę.
Wcześniej pokrywa lodowa miała tracić około 120 mld ton lodu rocznie. Jednakże w latach 2021–2023 na Antarktydzie miało przybywać około 110 mld ton lodu rocznie.
- Były minister sprawiedliwości z PO skazany. Sąd ogłosił wyrok
- Niemcy nawet nie pytają Polaków. Jest odpowiedź Bundeswehry ws. samochodów niemieckiej armii w Polsce
- Nowy sondaż prezydencki. Tak chcą głosować Polacy
- Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa
- Dr Rafał Brzeski: Niemcom zależy na przejęciu polskich ziem leżących na wschód od linii Odra-Nysa Łużycka
- „Rz”: Potężne kłopoty Mariana Banasia
- Wyłączenia prądu w Krakowie. Jest komunikat
- Tłum Wojowników Maryi wypełnił archikatedrę w Szczecinie
- Brytyjski Daily Mail zdecydował. Polskie miasto pierwsze w rankingu
Anomalie pogodowe na Antarktydzie?
Naukowcy, którzy dokonali odkrycia, odkryli, że w latach 2021–2023 anomalie pogodowe przyniosły więcej wilgoci na kontynent, zwłaszcza do wschodniej połowy Antarktydy. Zmiany te prawdopodobnie były spowodowane zmianami kierunku wiatrów lub burz.
Z kolei, jak podaje "Daily Mail", w ciągu dwóch ostatnich dekad Antarktyda miała stracić 1,848 biliona ton lodu.
W kwestii zmian klimatu wypowiedział się prof. Mike Hulme z Uniwersytetu Cambridge.
Zmiany klimatyczne są podawane jako jedyne wytłumaczenie wszystkiego, co dzieje się źle na świecie. Susza, głód, powodzie, wojny, rasizm – co tylko chcesz. A jeśli jest źle, to z powodu globalnego ocieplenia spowodowanego przez ludzi
– powiedział prof. Mike Hulme.
Nie zgadzam się z tymi, którzy przepowiadają katastrofę. Zmiany klimatyczne nie są jak kometa zbliżająca się do Ziemi. Nie ma dobrych dowodów naukowych ani historycznych, że doprowadzą do wyginięcia ludzkości lub upadku ludzkiej cywilizacji
– dodał.
Komentarz Bartłomieja Graczaka
Do tych doniesień odniósł się na platformie X dziennikarz Bartłomiej Graczak.
No szok. Na Antarktydzie w latach 2021–2023 przybyło 110 mld ton lodu rocznie dzięki intensywnych opadom śniegu, co spowolniło wzrost poziomu mórz o 15%
– napisał Bartłomiej Graczak.
Czym jest Antarktyda?
Antarktyda to kontynent położony najdalej na południe Ziemi, na którym znajduje się geograficzny biegun południowy. Jest położony w rejonie Antarktyki na półkuli południowej, niemal w całości na południe od koła podbiegunowego i otoczony przez Ocean Południowy. Ma powierzchnię 14,2 mln km kwadratowych, jest piątym co do wielkości kontynentem po Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej, prawie dwa razy większym od Australii. Około 98% Antarktydy pokrywa polarna czapa lodowa o średniej grubości 1,9 km, która rozciąga się do wszystkich, prócz wysuniętych najbardziej na północ krańców Półwyspu Antarktycznego.
Pod względem średnich warunków Antarktyda to najzimniejszy, najsuchszy i najbardziej wietrzny kontynent, ma także najwyższą średnią wysokość ze wszystkich kontynentów. Antarktyda jest uznawana za kontynent pustynny, z roczną sumą opadów równą 200 mm wzdłuż wybrzeża i znacznie mniej w głębi lądu. Temperatura na Antarktydzie spada poniżej −90 stopni C.
No szok. Na Antarktydzie w latach 2021-2023 przybyło 110 mld ton lodu rocznie dzięki intensywnych opadom śniegu, co spowolniło wzrost poziomu mórz o 15%.https://t.co/IYfekEnqGB
— Bartłomiej Graczak (@bgraczak) May 12, 2025