Biskupi: Unia Europejska wykorzystuje Afrykę jako „śmietnik” dla własnych celów ekologicznych

Zaniepokojenie działaniami UE
Autorami oświadczenia krytykującego działania Unii Europejskiej są Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) i jej afrykański odpowiednik SECAM (Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru). Powodem wydania wspólnego oświadczenia jest spotkanie ministrów spraw zagranicznych Unii Afrykańskiej i UE, które odbędzie się 21 maja.
W swoim oświadczeniu biskupi COMECE i SECAM wyrazili niezadowolenie i zaniepokojenie: zauważyli "głęboką zmianę priorytetów europejskich", w której centralne miejsce zajęły interesy geopolityczne i gospodarcze. Mimo szczytnych intencji stojących za niektórymi projektami rozwojowymi, Europa zbyt często powraca do starych schematów: interesy europejskich przedsiębiorstw i własne cele strategiczne mają większe znaczenie niż potrzeby ludności Afryki, stwierdza oświadczenie.
- Przedsiębiorczy senior zbiegł z zakładu ambulansem, by dostać się na obchody w Fatimie
- Wspomnienie św. Zofii, wdowy i męczennicy
- Niedługo startuje oficjalny sklep internetowy Watykanu
- Zmiany pokoleniowe w wierze Polaków
- Jak przebiegnie niedzielna inauguracja pontyfikatu Leona XIV?
- Jak dzisiejsza uroczystość św. Andrzeja Boboli przebiegnie w jego sanktuariach?
- Leon XIV nominował pierwszego biskupa swojego pontyfikatu
Dobra natury traktowane jak towary
"Ziemia, woda, nasiona i minerały - podstawy życia - po raz kolejny wydają się być traktowane jako towary, z których można czerpać zagraniczne zyski, a nie jako dobra wspólne", krytykują biskupi. Afryka jest zmuszona poświęcić swoje ekosystemy i społeczności, aby pomóc Europie osiągnąć cele klimatyczne. Przykładami są "ogromne transakcje gruntowe", które rzekomo służyły projektom zielonej energii. W tym samym czasie toksyczne odpady z rolnictwa przemysłowego trafiają na kontynent afrykański, co powoduje wzrost głodu.
Tak nie wygląda partnerstwo
"To nie jest partnerstwo. To nie jest sprawiedliwość", stwierdzili biskupi COMECE i SECAM w oświadczeniu i podkreślili, że aby osiągnąć prawdziwe partnerstwo na równych warunkach, UE musi wysłuchać głosu społeczeństwa afrykańskiego.
ts
Pięć propozycji prezydenta na reformę polityki klimatycznej Unii Europejskiej

Cena bezpieczeństwa. Co naprawdę kryje się za programem SAFE

Czarnek odpowiedział Tuskowi. Nie przebierał w słowach
Niebezpieczny SAFE

Migranci z UE rozczarowani Niemcami? Wyniki nowego badania

