Rating Warner Bros. Discovery obniżony do poziomu śmieciowego. Co z TVN?

Co musisz wiedzieć?
- W kwietniu amerykański koncern Warner Bros. Discovery ogłosił, że nie sprzedaje TVN.
- Ucichły spekulacje medialne na temat losu stacji.
- Agencja ratingowa S&P obniżyła rating Warner Bros. Discovery do poziomu śmieciowego.
- Co to oznacza dla TVN?
Analitycy Standard & Poor’s tłumaczą obniżenie ratingu Standard & Poor’s dalszym spadkiem przychodów i przepływu gotówki w tradycyjnym biznesie telewizyjnym Warner Bros. Discovery. Agencja ostrzega również przed dalszym obniżaniem ratingu amerykańskiego giganta.
Obniżka ratingu do poziomu „śmieciowego” mogłaby oznaczać duży wzrost kosztów pożyczania pieniędzy przez Warner Bros. Discovery Inc. Bloomberg przypomina jednak, że Moody’s i Fitch nadal utrzymują rating spółki na ostatnim poziomie inwestycyjnym. Dopóki te dwie agencje mają taką ocenę, wielu inwestorów będzie postrzegać Warner Bros. Discovery Inc. jako spółkę o ratingu inwestycyjnym
– pisze ''Puls Biznesu'' w artykule "Właściciel TVN ze śmieciowym ratingiem".
W zakresie tradycyjnego biznesu telewizyjnego WBD znajduje się również stacja TVN. Długo trwały spekulacje na temat sprzedaży stacji, ostatecznie spekulację ucięto decyzją o pozostawieniu TVN w portfelu Warner Bros. Discovery. Czy jednak decyzja nie ulegnie zmianie w wyniku presji agencji ratingowych i wzrostu kosztów kredytów?
Oświadczenie
Strona TVN24 opublikowała pod koniec kwietnia komunikat od president & managing director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN Kasi Kieli i president Warner Bros. Discovery ds. międzynarodowych Gerharda Zeilera.
Przez ostatnie kilka miesięcy prowadziliśmy przegląd opcji strategicznych dla TVN. Jedną z możliwości branych pod uwagę była sprzedaż spółki. Taki proces nie jest niczym wyjątkowym w przypadku spółek giełdowych, takich jak Warner Bros. Discovery.
Dzisiaj chcielibyśmy poinformować, że zakończyliśmy ten etap. Podjęliśmy decyzję, że optymalną opcją jest pozostanie TVN w strukturach WBD i rozwijanie naszego biznesu w ramach jednej grupy.
TVN odgrywa kluczową rolę w międzynarodowych strukturach WBD. Jest liderem rynku mediowego w Polsce, a także jednym z najważniejszych i największych rynków lokalnych w portfolio WBD.
Wiemy, że okres niepewności był trudny dla Was wszystkich. Chcemy, abyście wiedzieli, że bardzo doceniamy Wasz profesjonalizm i wkład przez ostatnie miesiące. Mimo wielu pytań i wątpliwości dokonaliśmy bardzo dużo. Jesteśmy przekonani, że razem – w ramach jednej grupy WBD, osiągniemy wiele sukcesów
– czytamy w komunikacie.
W TVN nerwowo
Jakiś czas temu prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji. Odniosła się w nim do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.
WBD rozważa różne opcje i jedną z nich jest potencjalna sprzedaż różnych aktywów. Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Co wiadomo, to że do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu
– napisała w liście Katarzyna Kieli.
Zwróciła również uwagę na to, że w przeszłości TVN kilka razy zmieniał swojego właściciela.
Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi. Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie czy nie, chciałabym żebyście mieli wszyscy pewność, że zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami. I tym razem przejdziemy przez to jeszcze mocniejsi
– stwierdziła prezes TVN Warner Bros. Discovery.
W liście Katarzyna Kieli przekonuje pracowników, że niezależność dziennikarska jest dla nadawcy kluczowa.
Oprócz tego, że jest to fantastyczna firma, z fantastycznymi pracownikami, to wartości którym wszyscy hołdujemy, na czele z niezależnością dziennikarską, są naszym trwałym fundamentem. I to się nigdy nie zmieni
– zapewniła Kieli.
Sprzedaż TVN
Jak podawała Agencja Reutera, cztery osoby zaznajomione ze sprawą sprzedaży Grupy TVN miały potwierdzić rozpoczęcie całego procesu zmiany właściciela. Akcjonariusz Warner Bros. Discovery podjął współpracę z doradcami z JP Morgan, której celem na być sprzedaż TVN.
Bank miał też kontaktować się z potencjalnymi nabywcami aktywów w ostatnich tygodniach, a materiały sprzedażowe mają zostać rozesłane na początku przyszłego roku.
Trwają spekulacje nt. przejęcia TVN przez nowego właściciela, który mógłby wpłynąć na linię redakcyjną stacji.
Mówiło się również o zakupie całego Warner Bros. Discovery przez koncern FOX, do którego należy konserwatywna telewizja informacyjna FOX News. A także o ewentualnym zakupie TVN przez imperium medialne rodziny Berlusconich.
Ostatecznie, według doniesień "Rzeczpospolitej", wpłynęły trzy oferty – funduszu należącego do miliardera Michała Sołowowa, konsorcjum z Wirtualną Polską oraz Media For Europe – grupy należącej do spadkobierców Silvio Berlusconiego, która jednak, według doniesień medialnych, miała się wycofać.
Ostatecznie ze sprzedaży zrezygnowano.