Prof. Joseph Weiler laureatem Nagrody Fides et Ratio

Joseph Halevi Horowitz Weiler, światowej klasy intelektualista, prawnik, myśliciel, badacz, wykładowca akademicki, autor książek tłumaczonych na wiele języków, jest tegorocznym laureatem Nagrody Mikołaja Kopernika Fides et Ratio, przyznawanego w tym roku po raz drugi prestiżowego wyróżnienia marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Uroczysta gala w Pałacu Dąmbskich, podczas której prof. Weiler odebrał nagrodę, otworzyła 3 czerwca wydarzenia Święta Województwa.
Joseph Weiler Prof. Joseph Weiler laureatem Nagrody Fides et Ratio
Joseph Weiler / wikimedia commons/CC BY-SA 2.0/Center for the Study of Europe Boston University from Boston, USA - The European Culture Wars and the Decay of European

- Poprzez tę nagrodę pragniemy podziękować profesorowi Weilerowi za to, że przez całe swoje życie podąża drogą prawdy, odwagi i pokory, a także za jego zaangażowanie na rzecz tolerancji i dialogu, za walkę o judeochrześcijańskie wartości Europy, za obronę jej tożsamości i symboli oraz za budowanie dialogu między ludźmi, narodami, państwami i kontynentami. Świat dziś, jak nigdy dotąd, potrzebuje prawdziwego proroctwa. Potrzebuje prawdziwych autorytetów, odważnych w poszukiwaniu prawdy i tego, co wzbogaca człowieka – mówił w swoim przemówieniu marszałek Piotr Całbecki. - Niech ta statuetka będzie wyrazem uznania dla pana zasług, wspomnieniem Polski - Ojczyzny św. Jana Pawła II oraz Mikołaja Kopernika – i naszego regionu, który pragnie podążać ich drogą w poszukiwaniu prawdy.

Nagroda Fides et Ratio

Nagroda Fides et Ratio została ustanowiona w ubiegłym roku. Marszałek województwa honoruje nią osoby odnoszące się w swoje działalności naukowej i twórczej do kluczowego dla naszej cywilizacji dialogu wiary i rozumu. Jej pierwszym laureatem był kard. Grzegorz Ryś, arcybiskup metropolita łódzki.

W wieczornej ceremonii wręczenia nagrody uczestniczyli prezydent Bronisław Komorowski, premier Hanna Suchocka, biskup toruński nominat ks. Arkadiusz Okroj, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, służb mundurowych, świata nauki, kultury i gospodarki oraz samorządów terytorialnych.

- To wyjątkowa nagroda i ważne zagadnienie dla nas wszystkich, którzy szukamy obecnie drogi między wiarą a rozumem, emocjami a potrzebą racjonalnego funkcjonowania, a także głęboko zakorzenioną tradycją a rozwojem cywilizacyjnym. Jestem przekonany, że to wyróżnienie ma przed sobą wspaniałą przyszłość - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

Laureat

- W całym dorobku profesora Weilera niezwykle ważne, jest to, że jego argumentacja pozwala na konstruowanie wartościowych standardów interpretacyjnych zarówno tekstów konstytucji europejskich jak i traktatów międzynarodowych - podkreśliła premier Hanna Suchocka. - Przyznam, że sposób myślenia i rozważania pana profesora są często przytaczanie podczas moich wykładów, zwłaszcza w sprawach zasadniczych, dotyczących tożsamości Europy, co było kluczowym wątkiem w wielu działaniach laureata dzisiejszej nagrody.

W południe prof. Joseph H.H. Weiler spotkał się także ze społecznością akademicką województwa w auli głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem wykładu, który wygłosił był Cain and Able: The First Murder and the Birth of Natural Law (Kain i Abel: pierwsze morderstwo i narodziny prawa naturalnego). Przed uroczystością marszałek Piotr Całbecki, kardynał Grzegorz Ryś, prof. Weiler i prof. Andrzej Jamiołkowski (rektor UMK w latach 1993-1999 i 2005-2008) złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą spotkanie św. Jana Pawła II z ludźmi nauki w Auli UMK 7 czerwca 1999 r.

- Gościmy dziś wyjątkowego człowieka. Naukowca i prawnika, którego dorobek naukowy i zaangażowanie we właściwą interpretację i stosowanie prawa, czyni go wiernym kopernikańskiemu zawołaniu ze słynnego listu do papieża Pawła III – że „dążeniem uczonego jest szukanie prawdy we wszystkim” – mówił podczas uroczystości w Auli marszałek Piotr Całbecki. – Mikołaj Kopernik był przekonany, że poznanie prawdy jest możliwe dzięki współpracy wiary i rozumu. Ta właśnie myśl wybrzmiała w sposób szczególny w tym miejscu 7 czerwca 1999 roku, podczas historycznego spotkania Jana Pawła II z ludźmi nauki. Dziękuję raz jeszcze ówczesnemu rektorowi UMK prof. Andrzejowi Jamiołkowskiemu za zorganizowanie tego wyjątkowego wydarzenia. A dziś ks. kardynałowi Grzegorzowi Rysiowi i wszystkim państwu, iż goszcząc profesora Weilera, możemy ponownie oddać się refleksji nad jakże pięknym sformułowaniem naszego Ojca Świętego: „wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”.

Kardynał Grzegorz Ryś przywołał w swoim przemówieniu przyjęty w 1965 roku podczas II soboru watykańskiego dokument Nostra aetate (oficjalny tytuł brzmi „Declaratio de Ecclesiae habitudine ad religiones non christianas” – „Deklaracja o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich” przyp. red.) – Dokument ten był wówczas absolutną rewolucją w relacjach chrześcijańsko-żydowskich.(…) Mamy dziś wśród nas osobę ze strony żydowskiej, która pokazuje jak piękny i sensowny jest dialog z chrześcijaństwem. Prof. Weiler jest pierwszym niechrześcijaninem, który otrzymał w Watykanie Nagrodę Ratzingera, prestiżowe wyróżnienie przyznawane osobom, których dokonania naukowe znajdują inspirację w chrześcijaństwie, w swoich refleksjach często nawiązuje do myśli papieża Benedykta XVI – podkreślił kardynał Ryś. - Pamiętajcie, że żadne napisane nawet w najlepszej intencji dokumenty nic nie znaczą jeśli nie ma ludzi, którzy za nimi stoją i się z nimi utożsamiają.

Działalność prof. Weilera

Ten wybitny amerykański prawnik, specjalizujący się m.in. w dziedzinie prawa międzynarodowego i europejskiego, urodził się w 1951 roku w Johannesburgu w RPA w rodzinie polskich żydów. Studiował prawo na uniwersytetach w Sussex, Cambridge i Hadze, doktorat obronił we Florencji, gdzie późnej objął stanowisko profesora i dziekana Wydziału Prawa i współtworzył Akademię Prawa Europejskiego. Wykłada praktycznie na całym świecie, w tym w najbardziej prestiżowych uczelniach, na stałe pracuje jako profesor prawa w New York University i na Harvardzie, zasiada w radach naukowych prestiżowych amerykańskich periodyków prawniczych.

Jego zainteresowania naukowe skupiają się obecnie wokół zagadnienia miejsca religii – chodzi o wszystkie religie, nie tylko o chrześcijaństwo czy judaizm! – w przestrzeni i debacie publicznej nowoczesnych państw prawa. Jego najważniejsze publikacje to „Chrześcijańska Europa” (tłumaczona na 9 języków), „From Regensburg to Berlin – Holiness and Reason” (Cambridge University Press, 2015) i „Shall the Justice of the Whole Earth Not Do Justice?” (2024).

Czuje się związany z Polską, z dumą wspomina swoich przodków, wśród których są rabini z Zamościa i Lublina, w tym postaci ważne dla historii judaizmu na naszych ziemiach. Sam jest praktykującym Żydem.

Beata Krzemińska


 

POLECANE
Punkt zwrotny wojny na Ukrainie? tylko u nas
Punkt zwrotny wojny na Ukrainie?

Joe Biden nazywał Putina - po ataku Rosji na Ukrainę - mordercą, werbalnie był ostry, ale jednocześnie przekazywał Ukrainie tylko tyle broni, żeby nie mogła przegrać, ale aby przypadkiem nie mogła zwyciężyć. Dozował uzbrojenie jak kroplówkę podtrzymującą życie, ale bez szans na wyleczenie.

Awionetka rozbiła się na polu. Na pokładzie były dwie osoby z ostatniej chwili
Awionetka rozbiła się na polu. Na pokładzie były dwie osoby

W poniedziałek po południu w miejscowości Strąkowa doszło do wypadku awionetki. Dwie osoby: kobieta i mężczyzna, które były na pokładzie zostały ranne. Poszkodowanych przetransportowano do szpitala śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Komunikat dla mieszkańców woj. śląskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. śląskiego

Od wtorku 22 lipca ruch na trasie S86 w Katowicach, gdzie trwa budowa nowych wiaduktów ul. Bohaterów Monte Cassino, zostanie w całości skierowany na jedną jezdnię - wynika z informacji GDDKiA. Ostatnio kierowcy jeździli tamtędy, przy zwężeniach, obiema jezdniami.

Kanclerz Friedrich Merz zdradził, dlaczego Tusk jechał do Kijowa w innym wagonie niż on, Macron i Starmer gorące
Kanclerz Friedrich Merz zdradził, dlaczego Tusk jechał do Kijowa w innym wagonie niż on, Macron i Starmer

W maju tego roku Donald Tusk wziął udział w spotkaniu przywódców „koalicji chętnych” z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie. Internauci zwrócili uwagę, że Tusk jechał innym pociągiem niż pozostali uczestnicy spotkania, czyli Emmanuel Macron, Friedrich Merz i Keir Starmer. Sprawa wywołała w Polsce prawdziwą burzę.

Znany dziennikarz TVN trafił do szpitala Wiadomości
Znany dziennikarz TVN trafił do szpitala

Marcin Wrona, znany korespondent TVN w Stanach Zjednoczonych, opublikował w poniedziałkowe popołudnie niepokojące zdjęcie ze szpitala. Dziennikarz, który od lat relacjonuje najważniejsze wydarzenia zza oceanu, zaskoczył fanów fotografią ze szpitalnego łóżka i skierował do internautów poruszający apel.

Karol Nawrocki ujawnił nazwisko szefa swojej kancelarii Wiadomości
Karol Nawrocki ujawnił nazwisko szefa swojej kancelarii

Prezydent elekt Karol Nawrocki poinformował w poniedziałek, że szefem Kancelarii Prezydenta RP będzie Zbigniew Bogucki, a jego zastępcą zostanie Adam Andruszkiewicz; obaj są posłami PiS i byli zaangażowani w kampanię prezydencką Nawrockiego.

Nie żyje gen. Waldemar Skrzypczak z ostatniej chwili
Nie żyje gen. Waldemar Skrzypczak

W wieku 69 lat zmarł generał Waldemar Skrzypczak. O jego śmierci poinformował w poniedziałek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. ''To ogromna strata dla bliskich i dla naszej rodziny wojskowej'' – podkreślił minister obrony.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Pasażerowie korzystający z Warszawy Gdańskiej będą musieli poczekać na nowe przejście podziemne dłużej, niż planowano. Zamiast końcówki 2025 roku, jak zakładano, przejście zostanie udostępnione w II kwartale 2026 r.

Co z rekonstrukcją rządu Tuska? Padła dokładna data z ostatniej chwili
Co z rekonstrukcją rządu Tuska? Padła dokładna data

Rzecznik rządu Adam Szłapka poinformował, że premier Donald Tusk ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10. O tym, że do rekonstrukcji dojdzie właśnie w środę, wcześniej nieoficjalnie informowały media.

Nie żyje wybitna polska poetka i pisarka Wiadomości
Nie żyje wybitna polska poetka i pisarka

W niedzielę 20 lipca w wieku 94 lat zmarła Urszula Kozioł – wybitna polska poetka, pisarka i Honorowa Obywatelka Wrocławia.

REKLAMA

Prof. Joseph Weiler laureatem Nagrody Fides et Ratio

Joseph Halevi Horowitz Weiler, światowej klasy intelektualista, prawnik, myśliciel, badacz, wykładowca akademicki, autor książek tłumaczonych na wiele języków, jest tegorocznym laureatem Nagrody Mikołaja Kopernika Fides et Ratio, przyznawanego w tym roku po raz drugi prestiżowego wyróżnienia marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Uroczysta gala w Pałacu Dąmbskich, podczas której prof. Weiler odebrał nagrodę, otworzyła 3 czerwca wydarzenia Święta Województwa.
Joseph Weiler Prof. Joseph Weiler laureatem Nagrody Fides et Ratio
Joseph Weiler / wikimedia commons/CC BY-SA 2.0/Center for the Study of Europe Boston University from Boston, USA - The European Culture Wars and the Decay of European

- Poprzez tę nagrodę pragniemy podziękować profesorowi Weilerowi za to, że przez całe swoje życie podąża drogą prawdy, odwagi i pokory, a także za jego zaangażowanie na rzecz tolerancji i dialogu, za walkę o judeochrześcijańskie wartości Europy, za obronę jej tożsamości i symboli oraz za budowanie dialogu między ludźmi, narodami, państwami i kontynentami. Świat dziś, jak nigdy dotąd, potrzebuje prawdziwego proroctwa. Potrzebuje prawdziwych autorytetów, odważnych w poszukiwaniu prawdy i tego, co wzbogaca człowieka – mówił w swoim przemówieniu marszałek Piotr Całbecki. - Niech ta statuetka będzie wyrazem uznania dla pana zasług, wspomnieniem Polski - Ojczyzny św. Jana Pawła II oraz Mikołaja Kopernika – i naszego regionu, który pragnie podążać ich drogą w poszukiwaniu prawdy.

Nagroda Fides et Ratio

Nagroda Fides et Ratio została ustanowiona w ubiegłym roku. Marszałek województwa honoruje nią osoby odnoszące się w swoje działalności naukowej i twórczej do kluczowego dla naszej cywilizacji dialogu wiary i rozumu. Jej pierwszym laureatem był kard. Grzegorz Ryś, arcybiskup metropolita łódzki.

W wieczornej ceremonii wręczenia nagrody uczestniczyli prezydent Bronisław Komorowski, premier Hanna Suchocka, biskup toruński nominat ks. Arkadiusz Okroj, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, służb mundurowych, świata nauki, kultury i gospodarki oraz samorządów terytorialnych.

- To wyjątkowa nagroda i ważne zagadnienie dla nas wszystkich, którzy szukamy obecnie drogi między wiarą a rozumem, emocjami a potrzebą racjonalnego funkcjonowania, a także głęboko zakorzenioną tradycją a rozwojem cywilizacyjnym. Jestem przekonany, że to wyróżnienie ma przed sobą wspaniałą przyszłość - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

Laureat

- W całym dorobku profesora Weilera niezwykle ważne, jest to, że jego argumentacja pozwala na konstruowanie wartościowych standardów interpretacyjnych zarówno tekstów konstytucji europejskich jak i traktatów międzynarodowych - podkreśliła premier Hanna Suchocka. - Przyznam, że sposób myślenia i rozważania pana profesora są często przytaczanie podczas moich wykładów, zwłaszcza w sprawach zasadniczych, dotyczących tożsamości Europy, co było kluczowym wątkiem w wielu działaniach laureata dzisiejszej nagrody.

W południe prof. Joseph H.H. Weiler spotkał się także ze społecznością akademicką województwa w auli głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem wykładu, który wygłosił był Cain and Able: The First Murder and the Birth of Natural Law (Kain i Abel: pierwsze morderstwo i narodziny prawa naturalnego). Przed uroczystością marszałek Piotr Całbecki, kardynał Grzegorz Ryś, prof. Weiler i prof. Andrzej Jamiołkowski (rektor UMK w latach 1993-1999 i 2005-2008) złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą spotkanie św. Jana Pawła II z ludźmi nauki w Auli UMK 7 czerwca 1999 r.

- Gościmy dziś wyjątkowego człowieka. Naukowca i prawnika, którego dorobek naukowy i zaangażowanie we właściwą interpretację i stosowanie prawa, czyni go wiernym kopernikańskiemu zawołaniu ze słynnego listu do papieża Pawła III – że „dążeniem uczonego jest szukanie prawdy we wszystkim” – mówił podczas uroczystości w Auli marszałek Piotr Całbecki. – Mikołaj Kopernik był przekonany, że poznanie prawdy jest możliwe dzięki współpracy wiary i rozumu. Ta właśnie myśl wybrzmiała w sposób szczególny w tym miejscu 7 czerwca 1999 roku, podczas historycznego spotkania Jana Pawła II z ludźmi nauki. Dziękuję raz jeszcze ówczesnemu rektorowi UMK prof. Andrzejowi Jamiołkowskiemu za zorganizowanie tego wyjątkowego wydarzenia. A dziś ks. kardynałowi Grzegorzowi Rysiowi i wszystkim państwu, iż goszcząc profesora Weilera, możemy ponownie oddać się refleksji nad jakże pięknym sformułowaniem naszego Ojca Świętego: „wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”.

Kardynał Grzegorz Ryś przywołał w swoim przemówieniu przyjęty w 1965 roku podczas II soboru watykańskiego dokument Nostra aetate (oficjalny tytuł brzmi „Declaratio de Ecclesiae habitudine ad religiones non christianas” – „Deklaracja o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich” przyp. red.) – Dokument ten był wówczas absolutną rewolucją w relacjach chrześcijańsko-żydowskich.(…) Mamy dziś wśród nas osobę ze strony żydowskiej, która pokazuje jak piękny i sensowny jest dialog z chrześcijaństwem. Prof. Weiler jest pierwszym niechrześcijaninem, który otrzymał w Watykanie Nagrodę Ratzingera, prestiżowe wyróżnienie przyznawane osobom, których dokonania naukowe znajdują inspirację w chrześcijaństwie, w swoich refleksjach często nawiązuje do myśli papieża Benedykta XVI – podkreślił kardynał Ryś. - Pamiętajcie, że żadne napisane nawet w najlepszej intencji dokumenty nic nie znaczą jeśli nie ma ludzi, którzy za nimi stoją i się z nimi utożsamiają.

Działalność prof. Weilera

Ten wybitny amerykański prawnik, specjalizujący się m.in. w dziedzinie prawa międzynarodowego i europejskiego, urodził się w 1951 roku w Johannesburgu w RPA w rodzinie polskich żydów. Studiował prawo na uniwersytetach w Sussex, Cambridge i Hadze, doktorat obronił we Florencji, gdzie późnej objął stanowisko profesora i dziekana Wydziału Prawa i współtworzył Akademię Prawa Europejskiego. Wykłada praktycznie na całym świecie, w tym w najbardziej prestiżowych uczelniach, na stałe pracuje jako profesor prawa w New York University i na Harvardzie, zasiada w radach naukowych prestiżowych amerykańskich periodyków prawniczych.

Jego zainteresowania naukowe skupiają się obecnie wokół zagadnienia miejsca religii – chodzi o wszystkie religie, nie tylko o chrześcijaństwo czy judaizm! – w przestrzeni i debacie publicznej nowoczesnych państw prawa. Jego najważniejsze publikacje to „Chrześcijańska Europa” (tłumaczona na 9 języków), „From Regensburg to Berlin – Holiness and Reason” (Cambridge University Press, 2015) i „Shall the Justice of the Whole Earth Not Do Justice?” (2024).

Czuje się związany z Polską, z dumą wspomina swoich przodków, wśród których są rabini z Zamościa i Lublina, w tym postaci ważne dla historii judaizmu na naszych ziemiach. Sam jest praktykującym Żydem.

Beata Krzemińska



 

Polecane
Emerytury
Stażowe