Zarzuty ws. nieprawidłowości w komisjach wyborczych. Sąd Najwyższy wydał komunikat

Po doniesieniach medialnych i politycznych komentarzach dotyczących rzekomych nieprawidłowości w komisjach wyborczych, Sąd Najwyższy wydał oficjalny komunikat.
Sąd Najwyższy w Warszawie Zarzuty ws. nieprawidłowości w komisjach wyborczych. Sąd Najwyższy wydał komunikat
Sąd Najwyższy w Warszawie / PAP/Albert Zawada

Co musisz wiedzieć:

  • Sąd Najwyższy przypomina zasady składania protestów wyborczych i podkreśla konieczność przedstawienia dowodów na nieprawidłowości.
  • Możliwe jest zlecenie ponownych oględzin kart wyborczych przez sądy rejonowe.
  • Prezydent Andrzej Duda ostrzega przed próbami podważania wyników i naciskami na instytucje.
  • Obywatelski kandydat popierany przez PiS i Solidarność Karol Nawrocki wygrał wybory prezydenckie.

 

Sąd Najwyższy reaguje na sygnały o nieprawidłowościach

SN wyjaśnia w komunikacie, na jakich zasadach możliwe jest wniesienie protestu wyborczego oraz jakie przesłanki muszą zostać spełnione, by sąd zajął się sprawą merytorycznie.

Złożenie w Sądzie Najwyższym protestu wolnego od braków formalnych, w którym zawarto prawidłowo sformułowane zarzuty dotyczące nieprawidłowości w Obwodowych Komisjach Wyborczych oraz przedstawiono lub wskazano dowody na tę okoliczność, otwiera drogę do ich merytorycznego badania 

– czytamy w komunikacie.

 

Możliwe ponowne oględziny kart wyborczych

W komunikacie przypomniano, że jednym z uprawnień Sądu Najwyższego jest zlecenie dowodu z oględzin kart wyborczych – co może prowadzić do efektu zbliżonego do ponownego przeliczenia głosów. Taki dowód przeprowadza jednak Sąd Rejonowy, a nie Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy zleca przeprowadzenie takiego dowodu właściwemu sądowi rejonowemu (...), o wyniku którego informuje Sąd Najwyższy

– zaznaczono.

W razie uznania protestu za zasadny, SN może ocenić, czy stwierdzone uchybienia miały wpływ na wynik wyborów. Przypomniano jednak, że w poprzednich przypadkach – mimo potwierdzonych nieprawidłowości – nie stwierdzano ich wpływu na wynik.

 

Konieczne dowody

Sąd Najwyższy podkreśla, że każda osoba lub podmiot zgłaszający protest musi przedstawić konkretne zarzuty i odpowiednie dowody – bez tego skarga nie będzie rozpatrzona.

Składający protest musi sformułować zarzuty odpowiadające dyspozycji art. 82 § 1 Kodeksu wyborczego, uzasadnić je, a także przedstawić lub wskazać dowody

– precyzuje SN.

 

Prezydent Duda ostrzega przed próbą odebrania demokracji

Do sytuacji odniósł się także prezydent Andrzej Duda, który we wpisie na platformie X ostrzegł przed próbami podważania wyników wyborów.

Uwaga! Jest wrażenie, że postkomuniści do spółki z liberalno-lewicowymi chcą przekręcić ostatnie, rozstrzygnięte już wybory prezydenckie w Polsce i odebrać nam wolność wyboru. (...) Nie dajmy sobie odebrać tych resztek demokracji i wolności!

– napisał prezydent. Skrytykował także wezwania do ponownego liczenia głosów ze strony polityków opozycji, w tym Romana Giertycha i Leszka Millera.

To ta sama opcja polityczna odpowiada obecnie za rząd, większość parlamentarną, służby. Można mieć obawy co do realizacji standardów demokratycznych

– ocenił Andrzej Duda.

 

Trolle Giertycha

Liczni przywódcy światowi pogratulowali już zwycięstwa Karolowi Nawrockiemu. Zrobili to również Ursula von der Leyen, Roberta Metsola, czy Emmanuel Macron. Jednak grupa trolli internetowych związanych z Romanem Giertychem, który przystąpił ostatnie do Platformy Obywatelskiej. sprawa wybuchła po umieszczeniu na wykopie obliczeń statystycznych nieznanego bliżej internauty, który ze wszystkiego się wycofał, usunął obliczenie jako niewiarygodne i obarczone błędem, oraz poprosił żeby się na niego  nie powoływać.

Trolli, na czele z Giertychem to jednak nie powstrzymało.

 

Wicenaczelna "GW" nie ma wątpliwości

Aleksandra Sobczak, wiceredaktor naczelna "Gazety Wyborczej", na antenie TVN24 stwierdziła, że "nie ma wątpliwości co do tego, że Karol Nawrocki wygrał wybory prezydenckie". Podkreśliła, iż uzyskał on o 369 591 głosów więcej niż Rafał Trzaskowski.

Nieprawidłowości? "To tylko setki głosów"

Według Sobczak skala uchybień jest marginalna: "dotyczy to najwyżej pojedynczych setek głosów". Jej zdaniem premier Donald Tusk słusznie chłodzi nastroje, by nie podsycać sporów.

 

Krytyka pod adresem Romana Giertycha

Sobczak w ostrych słowach oceniła działania mec. Romana Giertycha, nazywając go trollem internetowym. Słowa te wywołały hejt w mediach społecznościowych ze strony zwolenników Giertycha.

Karol Nawrocki wygrał i co do tego nie ma wątpliwości. Skala nieprawidłowości czy błędów zawinionych, to oczywiście trzeba rozliczyć, ona jest na tyle mała, że w żaden sposób nie może się przełożyć na zmianę wyniku wyborów, ale Donald Tusk słusznie tonuje te emocje, dlatego że ma w swoich szeregach trolli internetowych jak np. Roman Giertych, którzy zupełnie niepotrzebnie te emocje podsycają

– oświadczyła.

 

Druga tura wyborów prezydenckich

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się w sierpniu 2025 r. Wówczas władzę w Pałacu Prezydenckim przejmie prezydent elekt Karol Nawrocki.

W drugiej turze niedzielnych wyborów prezydenckich popierany przez PiS Karol Nawrocki uzyskał 50,89 proc. głosów. Kandydat KO Rafał Trzaskowski zdobył 49,11 proc. poparcia.


 

POLECANE
Chaos na lotniskach w Portugalii: polscy turyści wśród poszkodowanych Wiadomości
Chaos na lotniskach w Portugalii: polscy turyści wśród poszkodowanych

Silny wiatr na Maderze i strajk personelu naziemnego w Lizbonie sparaliżowały w sobotę ruch lotniczy w Portugalii, utrudniając powrót tysiącom turystów. Kłopotów doświadczyło też wielu Polaków.

Tragedia na S7. Osobowe auto z rodziną wjechało w parkującą ciężarówkę z ostatniej chwili
Tragedia na S7. Osobowe auto z rodziną wjechało w parkującą ciężarówkę

Trzy osoby zginęły w wypadku, jaki wydarzył się w niedzielę rano na drodze S7 koło Nidzicy, gdy samochód którym podróżowały najechał na stojącą na pasie awaryjnym naczepę ciężarówki. Droga jest zablokowana. Wyznaczono objazdy - przekazała nidzicka policja.

RCB wydało pilne komunikaty. Alert dla 12 województw z ostatniej chwili
RCB wydało pilne komunikaty. Alert dla 12 województw

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało alert dla 12 województw. Ostrzeżenie obowiązuje od 27 do 28 lipca 2025 r. i dotyczy silnych burz, intensywnych opadów deszczu oraz zagrożenia powodziowego. RCB apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności.

Niech spie.dala. Silni Razem wściekli na Donalda Tuska gorące
"Niech spie.dala". "Silni Razem" wściekli na Donalda Tuska

Hasztag #SilniRazem po wielokrotnej kompromitacji nie jest już tak popularny na "X". Jednak stał się symbolem najbardziej zajadłej postawy "antypis". I potocznie tak są dziś nazywani najbardziej zajadli zwolennicy Donalda Tuska, Platformy Obywatelskiej, czy Romana Giertycha. A dzisiaj nie są z Donalda Tuska, mówić bardzo oględnie, zadowoleni.

Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów Wiadomości
Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów

Polskie marki kamperów zdobywają coraz większe uznanie na niemieckim rynku. Affinity, Freedo, Masuria i Vannado nie tylko przekonują klientów wysoką jakością, ale także zyskują lojalność dealerów.

„Zaraz zemdleję”. Dramatyczne wyznanie Nataszy Urbańskiej Wiadomości
„Zaraz zemdleję”. Dramatyczne wyznanie Nataszy Urbańskiej

Podróż powrotna z Czarnogóry do Polski okazała się dla Nataszy Urbańskiej jednym z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu. Artystka opisała na Instagramie sytuację, do której doszło na pokładzie samolotu LOT lecącego z Podgoricy do Warszawy. Zemdlała, a - jak twierdzi - personel pokładowy zignorował nie tylko jej stan, ale i potrzeby pozostałych pasażerów.

Sukces tym razem nie dla Polek. Włoszki zbyt mocne w półfinale LN Wiadomości
Sukces tym razem nie dla Polek. Włoszki zbyt mocne w półfinale LN

Polskie siatkarki przegrały z Włoszkami 0:3 (18:25, 16:25, 14:25) w półfinale rozgrywanego w Łodzi turnieju finałowego Ligi Narodów. W niedzielę zagrają w meczu o trzecie miejsce z przegranym drugiego sobotniego półfinału, w którym Brazylia zmierzy się z Japonią.

Nowy model AI uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście gorące
Nowy model AI uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście

Nowy Claude Opus 4 firmy Anthropic często uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście. Model groził ujawnieniem prywatnych informacji o inżynierach, którzy mieli planować jego wyłączenie.

Awaryjne lądowanie samolotu LOT w Warszawie z ostatniej chwili
Awaryjne lądowanie samolotu LOT w Warszawie

Z powodu sygnału o możliwej usterce lecący z Warszawy do Sofii samolot linii LOT musiał awaryjnie lądować na Lotnisku Chopina. - Lądowanie odbyło się w asyście służb. Maszyna wylądowała bezpiecznie - poinformował rzecznik prasowy Polskich Linii Lotniczych LOT Krzysztof Moczulski.

Wielki słup dymu nad Katowicami. Trwa dogaszanie Wiadomości
Wielki słup dymu nad Katowicami. Trwa dogaszanie

W sobotnie popołudnie, 26 lipca, w Katowicach doszło do pożaru w rejonie ul. Sądowej i Raciborskiej. Paliły się podkłady kolejowe składowane w pobliżu torowiska, w bezpośrednim sąsiedztwie budowy przy dworcu głównym PKP.

REKLAMA

Zarzuty ws. nieprawidłowości w komisjach wyborczych. Sąd Najwyższy wydał komunikat

Po doniesieniach medialnych i politycznych komentarzach dotyczących rzekomych nieprawidłowości w komisjach wyborczych, Sąd Najwyższy wydał oficjalny komunikat.
Sąd Najwyższy w Warszawie Zarzuty ws. nieprawidłowości w komisjach wyborczych. Sąd Najwyższy wydał komunikat
Sąd Najwyższy w Warszawie / PAP/Albert Zawada

Co musisz wiedzieć:

  • Sąd Najwyższy przypomina zasady składania protestów wyborczych i podkreśla konieczność przedstawienia dowodów na nieprawidłowości.
  • Możliwe jest zlecenie ponownych oględzin kart wyborczych przez sądy rejonowe.
  • Prezydent Andrzej Duda ostrzega przed próbami podważania wyników i naciskami na instytucje.
  • Obywatelski kandydat popierany przez PiS i Solidarność Karol Nawrocki wygrał wybory prezydenckie.

 

Sąd Najwyższy reaguje na sygnały o nieprawidłowościach

SN wyjaśnia w komunikacie, na jakich zasadach możliwe jest wniesienie protestu wyborczego oraz jakie przesłanki muszą zostać spełnione, by sąd zajął się sprawą merytorycznie.

Złożenie w Sądzie Najwyższym protestu wolnego od braków formalnych, w którym zawarto prawidłowo sformułowane zarzuty dotyczące nieprawidłowości w Obwodowych Komisjach Wyborczych oraz przedstawiono lub wskazano dowody na tę okoliczność, otwiera drogę do ich merytorycznego badania 

– czytamy w komunikacie.

 

Możliwe ponowne oględziny kart wyborczych

W komunikacie przypomniano, że jednym z uprawnień Sądu Najwyższego jest zlecenie dowodu z oględzin kart wyborczych – co może prowadzić do efektu zbliżonego do ponownego przeliczenia głosów. Taki dowód przeprowadza jednak Sąd Rejonowy, a nie Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy zleca przeprowadzenie takiego dowodu właściwemu sądowi rejonowemu (...), o wyniku którego informuje Sąd Najwyższy

– zaznaczono.

W razie uznania protestu za zasadny, SN może ocenić, czy stwierdzone uchybienia miały wpływ na wynik wyborów. Przypomniano jednak, że w poprzednich przypadkach – mimo potwierdzonych nieprawidłowości – nie stwierdzano ich wpływu na wynik.

 

Konieczne dowody

Sąd Najwyższy podkreśla, że każda osoba lub podmiot zgłaszający protest musi przedstawić konkretne zarzuty i odpowiednie dowody – bez tego skarga nie będzie rozpatrzona.

Składający protest musi sformułować zarzuty odpowiadające dyspozycji art. 82 § 1 Kodeksu wyborczego, uzasadnić je, a także przedstawić lub wskazać dowody

– precyzuje SN.

 

Prezydent Duda ostrzega przed próbą odebrania demokracji

Do sytuacji odniósł się także prezydent Andrzej Duda, który we wpisie na platformie X ostrzegł przed próbami podważania wyników wyborów.

Uwaga! Jest wrażenie, że postkomuniści do spółki z liberalno-lewicowymi chcą przekręcić ostatnie, rozstrzygnięte już wybory prezydenckie w Polsce i odebrać nam wolność wyboru. (...) Nie dajmy sobie odebrać tych resztek demokracji i wolności!

– napisał prezydent. Skrytykował także wezwania do ponownego liczenia głosów ze strony polityków opozycji, w tym Romana Giertycha i Leszka Millera.

To ta sama opcja polityczna odpowiada obecnie za rząd, większość parlamentarną, służby. Można mieć obawy co do realizacji standardów demokratycznych

– ocenił Andrzej Duda.

 

Trolle Giertycha

Liczni przywódcy światowi pogratulowali już zwycięstwa Karolowi Nawrockiemu. Zrobili to również Ursula von der Leyen, Roberta Metsola, czy Emmanuel Macron. Jednak grupa trolli internetowych związanych z Romanem Giertychem, który przystąpił ostatnie do Platformy Obywatelskiej. sprawa wybuchła po umieszczeniu na wykopie obliczeń statystycznych nieznanego bliżej internauty, który ze wszystkiego się wycofał, usunął obliczenie jako niewiarygodne i obarczone błędem, oraz poprosił żeby się na niego  nie powoływać.

Trolli, na czele z Giertychem to jednak nie powstrzymało.

 

Wicenaczelna "GW" nie ma wątpliwości

Aleksandra Sobczak, wiceredaktor naczelna "Gazety Wyborczej", na antenie TVN24 stwierdziła, że "nie ma wątpliwości co do tego, że Karol Nawrocki wygrał wybory prezydenckie". Podkreśliła, iż uzyskał on o 369 591 głosów więcej niż Rafał Trzaskowski.

Nieprawidłowości? "To tylko setki głosów"

Według Sobczak skala uchybień jest marginalna: "dotyczy to najwyżej pojedynczych setek głosów". Jej zdaniem premier Donald Tusk słusznie chłodzi nastroje, by nie podsycać sporów.

 

Krytyka pod adresem Romana Giertycha

Sobczak w ostrych słowach oceniła działania mec. Romana Giertycha, nazywając go trollem internetowym. Słowa te wywołały hejt w mediach społecznościowych ze strony zwolenników Giertycha.

Karol Nawrocki wygrał i co do tego nie ma wątpliwości. Skala nieprawidłowości czy błędów zawinionych, to oczywiście trzeba rozliczyć, ona jest na tyle mała, że w żaden sposób nie może się przełożyć na zmianę wyniku wyborów, ale Donald Tusk słusznie tonuje te emocje, dlatego że ma w swoich szeregach trolli internetowych jak np. Roman Giertych, którzy zupełnie niepotrzebnie te emocje podsycają

– oświadczyła.

 

Druga tura wyborów prezydenckich

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się w sierpniu 2025 r. Wówczas władzę w Pałacu Prezydenckim przejmie prezydent elekt Karol Nawrocki.

W drugiej turze niedzielnych wyborów prezydenckich popierany przez PiS Karol Nawrocki uzyskał 50,89 proc. głosów. Kandydat KO Rafał Trzaskowski zdobył 49,11 proc. poparcia.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe