Zarzuty ws. nieprawidłowości w komisjach wyborczych. Sąd Najwyższy wydał komunikat

Po doniesieniach medialnych i politycznych komentarzach dotyczących rzekomych nieprawidłowości w komisjach wyborczych, Sąd Najwyższy wydał oficjalny komunikat.
Sąd Najwyższy w Warszawie Zarzuty ws. nieprawidłowości w komisjach wyborczych. Sąd Najwyższy wydał komunikat
Sąd Najwyższy w Warszawie / PAP/Albert Zawada

Co musisz wiedzieć:

  • Sąd Najwyższy przypomina zasady składania protestów wyborczych i podkreśla konieczność przedstawienia dowodów na nieprawidłowości.
  • Możliwe jest zlecenie ponownych oględzin kart wyborczych przez sądy rejonowe.
  • Prezydent Andrzej Duda ostrzega przed próbami podważania wyników i naciskami na instytucje.
  • Obywatelski kandydat popierany przez PiS i Solidarność Karol Nawrocki wygrał wybory prezydenckie.

 

Sąd Najwyższy reaguje na sygnały o nieprawidłowościach

SN wyjaśnia w komunikacie, na jakich zasadach możliwe jest wniesienie protestu wyborczego oraz jakie przesłanki muszą zostać spełnione, by sąd zajął się sprawą merytorycznie.

Złożenie w Sądzie Najwyższym protestu wolnego od braków formalnych, w którym zawarto prawidłowo sformułowane zarzuty dotyczące nieprawidłowości w Obwodowych Komisjach Wyborczych oraz przedstawiono lub wskazano dowody na tę okoliczność, otwiera drogę do ich merytorycznego badania 

– czytamy w komunikacie.

 

Możliwe ponowne oględziny kart wyborczych

W komunikacie przypomniano, że jednym z uprawnień Sądu Najwyższego jest zlecenie dowodu z oględzin kart wyborczych – co może prowadzić do efektu zbliżonego do ponownego przeliczenia głosów. Taki dowód przeprowadza jednak Sąd Rejonowy, a nie Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy zleca przeprowadzenie takiego dowodu właściwemu sądowi rejonowemu (...), o wyniku którego informuje Sąd Najwyższy

– zaznaczono.

W razie uznania protestu za zasadny, SN może ocenić, czy stwierdzone uchybienia miały wpływ na wynik wyborów. Przypomniano jednak, że w poprzednich przypadkach – mimo potwierdzonych nieprawidłowości – nie stwierdzano ich wpływu na wynik.

 

Konieczne dowody

Sąd Najwyższy podkreśla, że każda osoba lub podmiot zgłaszający protest musi przedstawić konkretne zarzuty i odpowiednie dowody – bez tego skarga nie będzie rozpatrzona.

Składający protest musi sformułować zarzuty odpowiadające dyspozycji art. 82 § 1 Kodeksu wyborczego, uzasadnić je, a także przedstawić lub wskazać dowody

– precyzuje SN.

 

Prezydent Duda ostrzega przed próbą odebrania demokracji

Do sytuacji odniósł się także prezydent Andrzej Duda, który we wpisie na platformie X ostrzegł przed próbami podważania wyników wyborów.

Uwaga! Jest wrażenie, że postkomuniści do spółki z liberalno-lewicowymi chcą przekręcić ostatnie, rozstrzygnięte już wybory prezydenckie w Polsce i odebrać nam wolność wyboru. (...) Nie dajmy sobie odebrać tych resztek demokracji i wolności!

– napisał prezydent. Skrytykował także wezwania do ponownego liczenia głosów ze strony polityków opozycji, w tym Romana Giertycha i Leszka Millera.

To ta sama opcja polityczna odpowiada obecnie za rząd, większość parlamentarną, służby. Można mieć obawy co do realizacji standardów demokratycznych

– ocenił Andrzej Duda.

 

Trolle Giertycha

Liczni przywódcy światowi pogratulowali już zwycięstwa Karolowi Nawrockiemu. Zrobili to również Ursula von der Leyen, Roberta Metsola, czy Emmanuel Macron. Jednak grupa trolli internetowych związanych z Romanem Giertychem, który przystąpił ostatnie do Platformy Obywatelskiej. sprawa wybuchła po umieszczeniu na wykopie obliczeń statystycznych nieznanego bliżej internauty, który ze wszystkiego się wycofał, usunął obliczenie jako niewiarygodne i obarczone błędem, oraz poprosił żeby się na niego  nie powoływać.

Trolli, na czele z Giertychem to jednak nie powstrzymało.

 

Wicenaczelna "GW" nie ma wątpliwości

Aleksandra Sobczak, wiceredaktor naczelna "Gazety Wyborczej", na antenie TVN24 stwierdziła, że "nie ma wątpliwości co do tego, że Karol Nawrocki wygrał wybory prezydenckie". Podkreśliła, iż uzyskał on o 369 591 głosów więcej niż Rafał Trzaskowski.

Nieprawidłowości? "To tylko setki głosów"

Według Sobczak skala uchybień jest marginalna: "dotyczy to najwyżej pojedynczych setek głosów". Jej zdaniem premier Donald Tusk słusznie chłodzi nastroje, by nie podsycać sporów.

 

Krytyka pod adresem Romana Giertycha

Sobczak w ostrych słowach oceniła działania mec. Romana Giertycha, nazywając go trollem internetowym. Słowa te wywołały hejt w mediach społecznościowych ze strony zwolenników Giertycha.

Karol Nawrocki wygrał i co do tego nie ma wątpliwości. Skala nieprawidłowości czy błędów zawinionych, to oczywiście trzeba rozliczyć, ona jest na tyle mała, że w żaden sposób nie może się przełożyć na zmianę wyniku wyborów, ale Donald Tusk słusznie tonuje te emocje, dlatego że ma w swoich szeregach trolli internetowych jak np. Roman Giertych, którzy zupełnie niepotrzebnie te emocje podsycają

– oświadczyła.

 

Druga tura wyborów prezydenckich

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się w sierpniu 2025 r. Wówczas władzę w Pałacu Prezydenckim przejmie prezydent elekt Karol Nawrocki.

W drugiej turze niedzielnych wyborów prezydenckich popierany przez PiS Karol Nawrocki uzyskał 50,89 proc. głosów. Kandydat KO Rafał Trzaskowski zdobył 49,11 proc. poparcia.


 

POLECANE
Polscy kibice mieli ściągnąć flagę LGBT w Helsinkach i dostać brawa od miejscowych. Jest nagranie Wiadomości
Polscy kibice mieli ściągnąć flagę LGBT w Helsinkach i dostać brawa od miejscowych. Jest nagranie

W sieci pojawiło się nagranie, które ma przedstawiać polskiego kibica, który miał ściągnąć flagę LGBT. Mężczyzna miał także otrzymać brawa od miejscowych.

Imigrancka młodzież w UE się radykalizuje. Rośnie ryzyko zamachów pilne
Imigrancka młodzież w UE się radykalizuje. Rośnie ryzyko zamachów

W 2024 roku 18 proc. osób objętych zgłoszeniami dotyczącymi zagrożeń terrorystycznych w Belgii stanowiły osoby niepełnoletnie – wynika z opublikowanego w czwartek rocznego raportu OCAD, Państwowego Centrum Analizy Zagrożeń.

Polska spłaca UE odsetki ukraińskiego długu. Ministerstwo Finansów potwierdza pilne
Polska spłaca UE odsetki ukraińskiego długu. Ministerstwo Finansów potwierdza

"Podczas, gdy deficyt budżetowy na 2025 r. wyniesie w Polsce 289 miliardów złotych, Ministerstwo Finansów potwierdza - w odpowiedzi na moją interwencję poselską - że Polska wzięła na siebie spłatę odsetek za pożyczkę Ukrainy z Komisją Europejską!" - ujawnia w mediach społecznościowych poseł Konfederacji Grzegorz Płaczek, dołączając dokument.

Lekcja dla Polski. Jaki ostrzega przed skutkami polityki migracyjnej Wiadomości
"Lekcja dla Polski". Jaki ostrzega przed skutkami polityki migracyjnej

- Bardzo ważne jest to, żeby Polska uczyła się nie na swoich, ale na czyichś błędach - powiedział Patryk Jaki ostrzegając przed skutkami polityki migracyjnej.

Milionerzy od jesieni przechodzą do innej stacji. Ruszyły castingi z ostatniej chwili
"Milionerzy" od jesieni przechodzą do innej stacji. Ruszyły castingi

"Milionerzy" to jeden z najbardziej rozpoznawalnych teleturniejów w historii polskiej telewizji. Po ponad ćwierćwiecznym pobycie na antenie TVN, trafi do Polsatu.

Katastrofa samolotu w Indiach. Jest jeden ocalały pasażer Wiadomości
Katastrofa samolotu w Indiach. Jest jeden ocalały pasażer

Jedna osoba przeżyła katastrofę samolotu w Ahmadabadzie – to 40-letni Brytyjczyk indyjskiego pochodzenia, Vishwash Kumar Ramesh.

W USA rusza nowy program imigracyjny: można dostać kartę stałego pobytu za 5 mln dolarów Wiadomości
W USA rusza nowy program imigracyjny: można dostać kartę stałego pobytu za 5 mln dolarów

Prezydent Donald Trump właśnie uruchomił nowy program imigracyjny – tzw. „Kartę Trumpa”. Formuła kosztująca 5 mln dolarów oferuje uprzywilejowaną ścieżkę do otrzymania obywatelstwa Stanów Zjednoczonych.

Pierwszy transport do Auschwitz miał miejsce 14 czerwca 1940 roku. Przyjechało nim 728 Polaków tylko u nas
Pierwszy transport do Auschwitz miał miejsce 14 czerwca 1940 roku. Przyjechało nim 728 Polaków

Jednym z symboli zagłady Polaków w KL Auschwitz jest pierwszy transport polskich więźniów politycznych, który przybył do tego obozu osiemdziesiąt trzy lata temu 14 czerwca 1940 r. Decyzją Sejmu RP od dziewiętnastu lat 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.

Wczoraj premier zapowiedział rozliczenia – dziś zatrzymano kolejną osobę w sprawie RARS Wiadomości
Wczoraj premier zapowiedział "rozliczenia" – dziś zatrzymano kolejną osobę w sprawie RARS

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Warszawie Dominika B. w związku ze śledztwem dotyczącym Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) - poinformował w czwartek rzecznik prasowy MSWiA Jacek Dobrzyński.

Prokurator i policja weszli do siedziby NBP. Jest komunikat banku centralnego z ostatniej chwili
Prokurator i policja weszli do siedziby NBP. Jest komunikat banku centralnego

Do siedziby Narodowego Banku Polskiego wszedł prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie w asyście funkcjonariuszy policji.

REKLAMA

Zarzuty ws. nieprawidłowości w komisjach wyborczych. Sąd Najwyższy wydał komunikat

Po doniesieniach medialnych i politycznych komentarzach dotyczących rzekomych nieprawidłowości w komisjach wyborczych, Sąd Najwyższy wydał oficjalny komunikat.
Sąd Najwyższy w Warszawie Zarzuty ws. nieprawidłowości w komisjach wyborczych. Sąd Najwyższy wydał komunikat
Sąd Najwyższy w Warszawie / PAP/Albert Zawada

Co musisz wiedzieć:

  • Sąd Najwyższy przypomina zasady składania protestów wyborczych i podkreśla konieczność przedstawienia dowodów na nieprawidłowości.
  • Możliwe jest zlecenie ponownych oględzin kart wyborczych przez sądy rejonowe.
  • Prezydent Andrzej Duda ostrzega przed próbami podważania wyników i naciskami na instytucje.
  • Obywatelski kandydat popierany przez PiS i Solidarność Karol Nawrocki wygrał wybory prezydenckie.

 

Sąd Najwyższy reaguje na sygnały o nieprawidłowościach

SN wyjaśnia w komunikacie, na jakich zasadach możliwe jest wniesienie protestu wyborczego oraz jakie przesłanki muszą zostać spełnione, by sąd zajął się sprawą merytorycznie.

Złożenie w Sądzie Najwyższym protestu wolnego od braków formalnych, w którym zawarto prawidłowo sformułowane zarzuty dotyczące nieprawidłowości w Obwodowych Komisjach Wyborczych oraz przedstawiono lub wskazano dowody na tę okoliczność, otwiera drogę do ich merytorycznego badania 

– czytamy w komunikacie.

 

Możliwe ponowne oględziny kart wyborczych

W komunikacie przypomniano, że jednym z uprawnień Sądu Najwyższego jest zlecenie dowodu z oględzin kart wyborczych – co może prowadzić do efektu zbliżonego do ponownego przeliczenia głosów. Taki dowód przeprowadza jednak Sąd Rejonowy, a nie Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy zleca przeprowadzenie takiego dowodu właściwemu sądowi rejonowemu (...), o wyniku którego informuje Sąd Najwyższy

– zaznaczono.

W razie uznania protestu za zasadny, SN może ocenić, czy stwierdzone uchybienia miały wpływ na wynik wyborów. Przypomniano jednak, że w poprzednich przypadkach – mimo potwierdzonych nieprawidłowości – nie stwierdzano ich wpływu na wynik.

 

Konieczne dowody

Sąd Najwyższy podkreśla, że każda osoba lub podmiot zgłaszający protest musi przedstawić konkretne zarzuty i odpowiednie dowody – bez tego skarga nie będzie rozpatrzona.

Składający protest musi sformułować zarzuty odpowiadające dyspozycji art. 82 § 1 Kodeksu wyborczego, uzasadnić je, a także przedstawić lub wskazać dowody

– precyzuje SN.

 

Prezydent Duda ostrzega przed próbą odebrania demokracji

Do sytuacji odniósł się także prezydent Andrzej Duda, który we wpisie na platformie X ostrzegł przed próbami podważania wyników wyborów.

Uwaga! Jest wrażenie, że postkomuniści do spółki z liberalno-lewicowymi chcą przekręcić ostatnie, rozstrzygnięte już wybory prezydenckie w Polsce i odebrać nam wolność wyboru. (...) Nie dajmy sobie odebrać tych resztek demokracji i wolności!

– napisał prezydent. Skrytykował także wezwania do ponownego liczenia głosów ze strony polityków opozycji, w tym Romana Giertycha i Leszka Millera.

To ta sama opcja polityczna odpowiada obecnie za rząd, większość parlamentarną, służby. Można mieć obawy co do realizacji standardów demokratycznych

– ocenił Andrzej Duda.

 

Trolle Giertycha

Liczni przywódcy światowi pogratulowali już zwycięstwa Karolowi Nawrockiemu. Zrobili to również Ursula von der Leyen, Roberta Metsola, czy Emmanuel Macron. Jednak grupa trolli internetowych związanych z Romanem Giertychem, który przystąpił ostatnie do Platformy Obywatelskiej. sprawa wybuchła po umieszczeniu na wykopie obliczeń statystycznych nieznanego bliżej internauty, który ze wszystkiego się wycofał, usunął obliczenie jako niewiarygodne i obarczone błędem, oraz poprosił żeby się na niego  nie powoływać.

Trolli, na czele z Giertychem to jednak nie powstrzymało.

 

Wicenaczelna "GW" nie ma wątpliwości

Aleksandra Sobczak, wiceredaktor naczelna "Gazety Wyborczej", na antenie TVN24 stwierdziła, że "nie ma wątpliwości co do tego, że Karol Nawrocki wygrał wybory prezydenckie". Podkreśliła, iż uzyskał on o 369 591 głosów więcej niż Rafał Trzaskowski.

Nieprawidłowości? "To tylko setki głosów"

Według Sobczak skala uchybień jest marginalna: "dotyczy to najwyżej pojedynczych setek głosów". Jej zdaniem premier Donald Tusk słusznie chłodzi nastroje, by nie podsycać sporów.

 

Krytyka pod adresem Romana Giertycha

Sobczak w ostrych słowach oceniła działania mec. Romana Giertycha, nazywając go trollem internetowym. Słowa te wywołały hejt w mediach społecznościowych ze strony zwolenników Giertycha.

Karol Nawrocki wygrał i co do tego nie ma wątpliwości. Skala nieprawidłowości czy błędów zawinionych, to oczywiście trzeba rozliczyć, ona jest na tyle mała, że w żaden sposób nie może się przełożyć na zmianę wyniku wyborów, ale Donald Tusk słusznie tonuje te emocje, dlatego że ma w swoich szeregach trolli internetowych jak np. Roman Giertych, którzy zupełnie niepotrzebnie te emocje podsycają

– oświadczyła.

 

Druga tura wyborów prezydenckich

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się w sierpniu 2025 r. Wówczas władzę w Pałacu Prezydenckim przejmie prezydent elekt Karol Nawrocki.

W drugiej turze niedzielnych wyborów prezydenckich popierany przez PiS Karol Nawrocki uzyskał 50,89 proc. głosów. Kandydat KO Rafał Trzaskowski zdobył 49,11 proc. poparcia.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe