Kard. Semeraro: proces beatyfikacyjny metropolity Szeptyckiego wkroczył w fazę końcową

Co musisz wiedzieć?
- Proces beatyfikacyjny Andrzeja Szeptyckiego jest w fazie końcowej;
- Kardynał Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, cieszy się, że UKGK świadczy o świętości;
- Metropolita Szeptycki w czasie II wojny światowej uratował min. 150 osób;
- W 2015 papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót Szeptyckiego.
Proces beatyfikacyjny
Kardynał powiedział, że sprawa beatyfikacji metropolity Andrzeja Szeptyckiego jest na końcowym etapie.
- Czekamy, ale zapewniono mnie, że ostateczna dokumentacja jest już na etapie druku. Jak tylko do nas dotrze, przekażemy ją ekspertom do przeglądu. A jeśli zajdzie potrzeba jakichkolwiek wyjaśnień, z pewnością to zrobimy. Jednak jesteśmy już na końcowym etapie, ponieważ czekaliśmy tylko na tę dokumentację – powiedział kard. Semeraro.
Prefekt podkreślił również, że postacie świętych i męczenników są wielką inspiracją i źródłem odwagi dla całego Kościoła, zwłaszcza w trudnych czasach. - Zadajemy sobie to samo pytanie, które kiedyś zadał sobie pewien zachodni święty: `Skoro oni to zrobili, skoro dali świadectwo aż do oddania życia, to dlaczego i ja nie mogę tego zrobić?`. I potrzebujemy tych przykładów, tych zachęt – powiedział kard. Semeraro.
Kardynał wyraził również radość, że UKGK, pomimo licznych wyzwań, nadal patrzy w przyszłość i świadczy o świętości. - To bardzo satysfakcjonujące, że mam możliwość wymiany poglądów nie tylko na temat postaci, które są w trakcie ogłaszania świętymi, ale także na temat wysiłków, aby świadczyć, że to właśnie poprzez świętych Kościół pokazuje światu, że jest Kościołem świętym – dodał prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
- Rozpoczął się Festiwal Życia w Kokotku - największy plenerowy festiwal chrześcijański dla młodzieży
- Prezes zarządu KAI o swojej rezygnacji: Działania KEP mają ubezwłasnowolnić KAI
- Po prezesie KAI, dziś z funkcji rezygnuje wiceprezes agencji
- Przewodniczący KEP zwraca się do wiernych z okazji wakacji [video]
- „Ty jesteś Piotr” - już niedługo w Rzymie rozpocznie się Jubileusz Młodych z udziałem Papieża
- Leon XIV: „Twój głos dociera do serca Boga”
Kim był Andrzej Szeptycki?
Andrzej Szeptycki OSBM, greckokatolicki metropolita lwowski, halicki i biskup kamieniecki urodził się 29 lipca 1865 w Przyłbicach, we wschodniej Galicji, zmarł 1 listopada 1944 we Lwowie. Pochodził z arystokratycznej rodziny. W 1888 roku postanowił porzucić życie świeckie i wstąpił do klasztoru bazylianów, zmieniając tym samym obrządek. 2 lutego 1899 został mianowany biskupem ordynariuszem stanisławowskim, a 31 października 1900 - metropolitą halicko-lwowskim.
Był rzecznikiem idei zjednoczenia prawosławia z grekokatolicyzmem, a także zjednoczenia wszystkich Ukraińców w jednej wierze. Wspierał ideę niepodległości Ukrainy. Założył we Lwowie Ukraińskie Muzeum Narodowe.
W czasie II wojny światowej organizował pomoc dla Żydów. Wszystkie podległe mu klasztory wezwał, by ukrywały u siebie sieroty ukraińskie, polskie i żydowskie. Wraz ze swoim bratem Klemensem, archimandrytą greckokatolickiego klasztoru studytów w Uniowie pod Przemyślanami, metropolita Szeptycki uratował co najmniej 150 osób. Wśród nich znaleźli się prof. Adam Daniel Rotfeld i dr Dawid Kahan, po wojnie naczelny rabin Wojska Polskiego, a po emigracji do Izraela naczelny rabin izraelskiego lotnictwa.
W lipcu 2015 r. papież Franciszek zatwierdził dekret uznający heroiczność cnót sługi Bożego Andrzeja Szeptyckiego. Do uznania go za błogosławionego potrzeba obecnie jedynie uznania cudu za jego wstawiennictwem.
tom