Marek Lewandowski: Zohydzą pracownikom wolną niedzielę

Równolegle jesteśmy świadkami zmasowanej nagonki medialnej. To też obserwowaliśmy na Węgrzech. Pojawia się całe mnóstwo tekstów sponsorowanych, przeróżni eksperci pojawiają się w stacjach radiowych i telewizyjnych, szczególnie komercyjnych i opowiadają – bez żadnych dowodów – jakie dramatyczne skutki dla gospodarki i rynku pracy będą miały wprowadzone rozwiązania.
Szczególnie przoduje tu portugalska sieć Biedronka, mająca w upadlaniu pracowników wieloletnie doświadczenia. Warto przypomnieć sławne obozy pracy sprzed kilku lat, czy przywołać całkiem nowe i liczne protokoły pokontrolne Państwowej Inspekcji Pracy, potwierdzające nagminne łamanie praw pracowniczych.
Dzisiaj Biedronka zapowiada zmiany w regulaminie pracy, tak aby praca w sobotę kończyła się o 23.45, a zaczynała w poniedziałek o 0.15. Aby to zrobić pracodawca musi uzyskać zgodę związków zawodowych, które jednak takiej zgody nie wyrażają. Problem w tym, że jeśli w firmie jest więcej niż jeden związek zawodowy, a w Biedronce są cztery, muszą wobec pracodawcy mieć wspólne stanowisko. Ale i na to Biedronka znalazła rozwiązanie. Jakiś czas temu kierownictwo założyło swój własny związek zawodowy (tzw. żółty). Od tej pory nie ma wspólnego stanowiska związków zawodowych i pracodawca może niemal robić co chce.
Ta kampania będzie się nasilała. Nie miejmy co do tego wątpliwości. Trzeba ją spokojnie wytrzymać. Na szczęście mamy dobrą sytuację na rynku pracy i dobrą koniunkturę gospodarczą. W samym handlu brakuje ponad 10 tys. pracowników. Jeśli więc np. Biedronka w taki sposób traktuje swoich pracowników, powinni oni rozejrzeć się za innym pracodawcą. Takim, dla którego pracownik to nie jakiś przedmiot do pomiatania.
Marek Lewandowski