[Mapa] Zbliża się kolejna Wolna Niedziela. Obywatele których krajów Europy również się nią cieszą?
![[Mapa] Zbliża się kolejna Wolna Niedziela. Obywatele których krajów Europy również się nią cieszą?](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c//zdj/zdjecie/16954.jpg)
Śladem Niemiec poszli Austriacy, którzy w 2008 roku również wprowadzili Sonntagsruhe. W niedzielę otwarte mogą być tylko stacje benzynowe, nieduże sklepy spożywcze na dworcach kolejowych i lotniskach oraz punkty handlowe położone w sąsiedztwie atrakcji turystycznych.
Od 1998 sklepy ustawowo są zamknięte w Norwegii. W czasie Mistrzostw Świata w Kolarstwie Szosowym w Bergen pojawiła się inicjatywa otwarcia sklepów w niedzielę podczas dużych wydarzeń sportowych. Szwedzkie media określiły to wydarzenie mianem szoku kulturowego. W Norwegii dopuszcza się otwarcie w niedzielę małych sklepów, stacji benzynowych oraz punktów handlowych położonych w sąsiedztwie atrakcji turystycznych.
W Szwajcarii, podobnie jak w Niemczech do 2006 roku, handel w niedzielę jest zakazany przez prawo federalne. Władze poszczególnych kantonów mogą jednak uchwalić czasowe wyłączenia spod ustawy ale tylko na okres czterech niedziel w ciągu roku. Sklepy otwarte są za to na stacjach kolejowych i w portach lotniczych.
W Holandii kwestię handlu regulują przepisy lokalne. W gminach położonych w tzw. pasie biblijnym handel w niedzielę jest zabroniony. W innych można handlować w niedzielę. W Luksemburgu duże sklepy mogą być otwarte tylko w pierwszą niedzielę miesiąca od 14 do18 godz. W Belgii w niedziele mogą być ustawowo otwarte tylko małe sklepy.
W niektórych, krajach mimo że nie ma formalnego zakazu handlu w niedzielę, obowiązuje tradycja zamykania sklepów w niedzielę. Tak dzieje się we Włoszech i Chorwacji. Ograniczenia w handlu mają także Brytyjczycy (poza Szkotami), Portugalczycy, Hiszpanie, Francuzi i Grecy. W Szwecja i
Andrzej Berezowski