Kiedy młodzież chce iść na emeryturę?

Młodzież była i jest przeciwna pracowaniu do sześćdziesiątego siódmego roku życia. Uważa, że powinno pracować się krócej. Dobrze ilustrują to badania prowadzone przed i po uchwaleniu reformy podwyższającej wiek emerytalny.
fot. karenwarfel Kiedy młodzież chce iść na emeryturę?
fot. karenwarfel / pixabay.com
Opinie i spostrzeżenia młodzieży dotyczące wieku emerytalnego i samej emerytury, obok instytutów i firm badawczych, stały się przedmiotem zainteresowaniu kilku autorów prac magisterskich. Prace te obroniono w roku 2015. Powstały one zatem już po wprowadzeniu reformy podwyższającej wiek emerytalny. Aleksandra Gozdecka, która badała osoby w wieku od dwudziestu do trzydziestu lat, twierdzi, że pracować do sześćdziesiątego siódmego roku życia chce niewielki odsetek badanych. Taką postawę zadeklarowało zaledwie piętnastu na stu siedmiu ankietowanych, przy czym cześć z nich wskazała, iż niektóre grupy zawodowe powinny móc przechodzić wcześniej na emeryturę. Czterdzieści siedem procent respondentów oczekuje obniżenia wieku emerytalnego. Największy procentowy udział w tej grupie mają dwudziestolatkowie (62%), najmniejszy zaś trzdziestolatkowie (21%). Wynika z tego, że najmłodsi, jeszcze bez doświadczenia zawodowego, chcą pracować najkrócej. Dwudziestu jeden młodych respondentów sądzi, że wiek emerytalny w ogóle nie powinien być określony. Ci ostatni są zdania, że każdy powinien sam decydować, kiedy chce zakończyć pracę. U wszystkich ankietowanych wiedza na temat systemu emerytalnego była słaba, jednak osoby, które są zwolennikami samodecydowania o wieku emerytalnym, wykazały się brakiem znajomości nawet podstawowych jego zasad. Jeden dwudziestoletni respondent deklaruje, że „już chce przejść na emeryturę”. Kobiety i mężczyźni powinni przechodzić na emeryturę w tym samym wieku – tak sądzi 95% badanych. 

Młodzież pytano o stosunek do wieku emerytalnego także przed wprowadzeniem reformy. Przeprowadzone w roku 2011 badania firmy StudentsWatch wskazywały, że ponad trzy czwarte (76,7 %) osób w wieku od 18 do 30 lat była przeciwna podwyższeniu wieku emerytalnego, z czego połowa była temu zdecydowanie przeciwna. Zaledwie 17,3 procent respondentów nie widziało nic złego w wydłużeniu czasów pracy. Podobnie jak w badaniach Gozdeckiej, najbardziej przeciwni podwyższeniu wieku emerytalnego byli osiemnasto i dwudziestolatkowie (89,7%). 
W badaniu pytano również, co rząd mógłby zrobić, aby zdobyć poparcie dla reformy. Młodzi Polacy wskazali, że rząd powinien podnieść zarobki, spowodować powstanie nowych miejsc pracy, zmniejszyć podatki lub obniżyć wysokość składek emerytalnych. 
Młodzi Polacy uważają, że obecne progi emerytalne są odpowiednie - w przypadku kobiet za progiem 60 lat opowiada się co trzecia osoba; a w przypadku mężczyzn próg 65 lat wyznaczyło 29 proc. osób.  Jednak, gdyby młodzież sama wyznaczała by progi emerytalne, to kobiet pracowały by do pięćdziesiątego piątego roku życia, a mężczyźni do sześćdziesiątego. 

Jak młodzi wyobrażają siebie w roli emerytów?

Aleksandra Gozdecka pytała też, jak młodzi wyobrażają siebie w roli emerytów. Największa grupa badanych (32%) nie myśli „o tak odległej przyszłości”. Bardzo pesymistycznie widzi swoją przyszłość aż 16% badanych. Twierdzą oni, że nie dożyją wieku emerytalnego. „Trudno ocenić” - zauważa badaczka - „czy stale zwiększające się tempo życia, stan zdrowia, czy może jeszcze inne przyczyny miały wpływ na taką opinię respondentów”. 40% badanych planuje wypoczynek, podróże i realizację swojego hobby. W roli babci lub dziadka wyobraża siebie tylko ośmiu badanych. 18% osób planuje na emeryturze podjąć dodatkową prace, ponieważ świadczenia emerytalne nie zapewnią im godziwego życia. 

Głos OECD w światowej debacie na temat wieku emerytalnego

Na świecie toczy się debata dotycząca wieku emerytalnego. Paradoksalnie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która uchodzi za instytucje liberalną i dążącą do urynkowienia wszelkich aspektów życia publicznego, wypowiedziała się przeciwko podnoszeniu wieku emerytalnemu. Zdaniem OECD podwyższenie wieku emerytalnego przyczyni się do wzrostu liczby bezrobotnych wśród osób między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. „Opóźnienie momentu przechodzenia starszych osób na emeryturę” - twierdzą autorzy właściwego raportu - spowalnia proces wymiany pracowników na rynku”. Warto, aby osoby zwykle uzasadniające raportami OECD liberalizację ustaw, a teraz popierające podwyższenie wieku emerytalnego, wsłuchały się w ten głos. 

Andrzej Berezowski

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
GW: Budowa CPK odłożona z ostatniej chwili
"GW": Budowa CPK odłożona

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie odłożona. Wracają inwestycje na Lotnisku Chopina, którego przepustowość kosztem 2,4 mld zł wzrośnie do 30 mln pasażerów rocznie. Część samolotów ma być przeniesiona do Modlina, Radomia i Łodzi – informuje "Gazeta Wyborcza".

Komisja Europejska: Polski plan klimatyczny za mało ambitny z ostatniej chwili
Komisja Europejska: Polski plan klimatyczny za mało ambitny

Komisja Europejska opublikowała swoją ocenę projektów zaktualizowanych krajowych planów w zakresie energii i klimatu (KPEiK) Bułgarii i Polski. Wydała w niej zalecenia dla obu krajów, aby "zwiększyły swoje ambicje" zgodnie z uzgodnionymi celami unijnymi na 2030 rok.

Jest wyrok ws. koncertu WOŚP podczas którego zginął Paweł Adamowicz pilne
Jest wyrok ws. koncertu WOŚP podczas którego zginął Paweł Adamowicz

Organizatorzy finału WOŚP w styczniu 2019 r., gdy ciosy nożem zadano prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi, a także sądzeni razem z nimi policjanci i urzędnik zostali prawomocnie uniewinnieni. Sąd podtrzymał wyrok skazujący wobec szefa firmy ochroniarskiej, a uchylił wobec kierownika ochrony.

Szydło wbija szpilę Tuskowi: Jest chory, ale nikt się nie spodziewał, że aż tak z ostatniej chwili
Szydło wbija szpilę Tuskowi: Jest chory, ale nikt się nie spodziewał, że aż tak

"Donald Tusk pisał, że jest chory, ale nikt się nie spodziewał, że aż tak" – pisze na platformie X była premier, a obecnie europoseł PiS Beata Szydło.

Dramatyczne wyznanie Britney Spears: moja rodzina mnie skrzywdziła z ostatniej chwili
Dramatyczne wyznanie Britney Spears: "moja rodzina mnie skrzywdziła"

Gwiazda muzyki - Britney Spears stwierdziła, że "nie ma sprawiedliwości" po tym, jak rozstrzgynięty został spór prawny pomiędzy nią a jej ojcem. - Moja rodzina mnie skrzywdziła - oceniła.

Janina Ochojska jednak wystartuje w wyborach do PE? Znamienne słowa z ostatniej chwili
Janina Ochojska jednak wystartuje w wyborach do PE? Znamienne słowa

– Janina Ochojska dowiedziała się z mediów, że nie startuje z list KO, w związku z tym prowadzone są pewne rozmowy – oświadczyła poseł PSL Urszula Pasławska.

Kto zostanie nowym szefem NATO? Turcja wskazała kandydata z ostatniej chwili
Kto zostanie nowym szefem NATO? Turcja wskazała kandydata

Turcja poinformowała sojuszników, że poprze kandydaturę holenderskiego premiera Marka Ruttego na sekretarza generalnego NATO – przekazali przedstawiciele tureckich władz, cytowani w poniedziałek przez agencję Anatolia.

Francuski portal: Żegnaj, von der Leyen z ostatniej chwili
Francuski portal: Żegnaj, von der Leyen

„Obecnie Ursula Von der Leyen kandyduje do ponownego objęcia stanowiska szefowej Komisji Europejskiej i wydaje się, że ma duże szanse na jego utrzymanie. Istnieje jednak wiele powodów przemawiających przeciwko przedłużeniu jej kadencji” – pisze francuski portal Sauvons l’Europe.

Koniec „nowego Messiego”. Barcelona chce pozbyć się swojej gwiazdy z ostatniej chwili
Koniec „nowego Messiego”. Barcelona chce pozbyć się swojej gwiazdy

Dziennikarz Relevo Matteo Moretto na łamach Football Espana odniósł się do przyszłości Ansu Fatiego przebywającego obecnie na wypożyczeniu w Brighton & Hove Albion. Ujawnił, że według jego informacji FC Barcelona nie chce, aby zawodnik powrócił do swojego macierzystego klubu.

Dziwna „konferencja” Sienkiewicza: „Pozapraszał media, a potem sam się nie pojawił” z ostatniej chwili
Dziwna „konferencja” Sienkiewicza: „Pozapraszał media, a potem sam się nie pojawił”

„Minister Bartłomiej Sienkiewicz zwołał na godzinę 11 konferencję prasową. Pozapraszał media. A potem na konferencji sam się nie pojawił. Nie mówiąc nikomu” – oświadczył w mediach społecznościowych dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda.

REKLAMA

Kiedy młodzież chce iść na emeryturę?

Młodzież była i jest przeciwna pracowaniu do sześćdziesiątego siódmego roku życia. Uważa, że powinno pracować się krócej. Dobrze ilustrują to badania prowadzone przed i po uchwaleniu reformy podwyższającej wiek emerytalny.
fot. karenwarfel Kiedy młodzież chce iść na emeryturę?
fot. karenwarfel / pixabay.com
Opinie i spostrzeżenia młodzieży dotyczące wieku emerytalnego i samej emerytury, obok instytutów i firm badawczych, stały się przedmiotem zainteresowaniu kilku autorów prac magisterskich. Prace te obroniono w roku 2015. Powstały one zatem już po wprowadzeniu reformy podwyższającej wiek emerytalny. Aleksandra Gozdecka, która badała osoby w wieku od dwudziestu do trzydziestu lat, twierdzi, że pracować do sześćdziesiątego siódmego roku życia chce niewielki odsetek badanych. Taką postawę zadeklarowało zaledwie piętnastu na stu siedmiu ankietowanych, przy czym cześć z nich wskazała, iż niektóre grupy zawodowe powinny móc przechodzić wcześniej na emeryturę. Czterdzieści siedem procent respondentów oczekuje obniżenia wieku emerytalnego. Największy procentowy udział w tej grupie mają dwudziestolatkowie (62%), najmniejszy zaś trzdziestolatkowie (21%). Wynika z tego, że najmłodsi, jeszcze bez doświadczenia zawodowego, chcą pracować najkrócej. Dwudziestu jeden młodych respondentów sądzi, że wiek emerytalny w ogóle nie powinien być określony. Ci ostatni są zdania, że każdy powinien sam decydować, kiedy chce zakończyć pracę. U wszystkich ankietowanych wiedza na temat systemu emerytalnego była słaba, jednak osoby, które są zwolennikami samodecydowania o wieku emerytalnym, wykazały się brakiem znajomości nawet podstawowych jego zasad. Jeden dwudziestoletni respondent deklaruje, że „już chce przejść na emeryturę”. Kobiety i mężczyźni powinni przechodzić na emeryturę w tym samym wieku – tak sądzi 95% badanych. 

Młodzież pytano o stosunek do wieku emerytalnego także przed wprowadzeniem reformy. Przeprowadzone w roku 2011 badania firmy StudentsWatch wskazywały, że ponad trzy czwarte (76,7 %) osób w wieku od 18 do 30 lat była przeciwna podwyższeniu wieku emerytalnego, z czego połowa była temu zdecydowanie przeciwna. Zaledwie 17,3 procent respondentów nie widziało nic złego w wydłużeniu czasów pracy. Podobnie jak w badaniach Gozdeckiej, najbardziej przeciwni podwyższeniu wieku emerytalnego byli osiemnasto i dwudziestolatkowie (89,7%). 
W badaniu pytano również, co rząd mógłby zrobić, aby zdobyć poparcie dla reformy. Młodzi Polacy wskazali, że rząd powinien podnieść zarobki, spowodować powstanie nowych miejsc pracy, zmniejszyć podatki lub obniżyć wysokość składek emerytalnych. 
Młodzi Polacy uważają, że obecne progi emerytalne są odpowiednie - w przypadku kobiet za progiem 60 lat opowiada się co trzecia osoba; a w przypadku mężczyzn próg 65 lat wyznaczyło 29 proc. osób.  Jednak, gdyby młodzież sama wyznaczała by progi emerytalne, to kobiet pracowały by do pięćdziesiątego piątego roku życia, a mężczyźni do sześćdziesiątego. 

Jak młodzi wyobrażają siebie w roli emerytów?

Aleksandra Gozdecka pytała też, jak młodzi wyobrażają siebie w roli emerytów. Największa grupa badanych (32%) nie myśli „o tak odległej przyszłości”. Bardzo pesymistycznie widzi swoją przyszłość aż 16% badanych. Twierdzą oni, że nie dożyją wieku emerytalnego. „Trudno ocenić” - zauważa badaczka - „czy stale zwiększające się tempo życia, stan zdrowia, czy może jeszcze inne przyczyny miały wpływ na taką opinię respondentów”. 40% badanych planuje wypoczynek, podróże i realizację swojego hobby. W roli babci lub dziadka wyobraża siebie tylko ośmiu badanych. 18% osób planuje na emeryturze podjąć dodatkową prace, ponieważ świadczenia emerytalne nie zapewnią im godziwego życia. 

Głos OECD w światowej debacie na temat wieku emerytalnego

Na świecie toczy się debata dotycząca wieku emerytalnego. Paradoksalnie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która uchodzi za instytucje liberalną i dążącą do urynkowienia wszelkich aspektów życia publicznego, wypowiedziała się przeciwko podnoszeniu wieku emerytalnemu. Zdaniem OECD podwyższenie wieku emerytalnego przyczyni się do wzrostu liczby bezrobotnych wśród osób między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. „Opóźnienie momentu przechodzenia starszych osób na emeryturę” - twierdzą autorzy właściwego raportu - spowalnia proces wymiany pracowników na rynku”. Warto, aby osoby zwykle uzasadniające raportami OECD liberalizację ustaw, a teraz popierające podwyższenie wieku emerytalnego, wsłuchały się w ten głos. 

Andrzej Berezowski


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe